Permalink to Suferinţă şi răbdare

vineri, 23 noiembrie 2007, 8:48

Suferinţă şi răbdare

Spre necazul suporterilor din cele două tabere, acest Steaua-Dinamo îşi justifică numele de derby numai prin tradiţie. Concret, deoarece formaţia de pe locul 7, cu un meci însă mai puţin disputat, primeşte vizita celei de a cincea clasate. Deşi al […]

Permalink to Butoiul cu pulbere

Butoiul cu pulbere

Dinamo traversează un moment prost. A înregistrat în ultimele meciuri de ligă trei egaluri şi un eşec, din care pricină se află la 13 puncte în urma lui CFR Cluj. Cînd eşti campioană, o asemenea situaţie se suportă greu, de [...]

joi, 15 noiembrie 2007, 5:53

Permalink to Criză în Ghencea

Criză în Ghencea

Luni seara, după remiza albă cu Pandurii, suporterii i-au huiduit copios pe roş-albaştri. Ba le-au şi cerut, îmbulzindu-se la vestiare, să plece din Ghencea. Teoretic, au greşit. Cînd iubeşti o echipă, o ajuţi mai ales la greu, situaţie în care [...]

marți, 13 noiembrie 2007, 4:41

Permalink to Soluţia împăcării

Soluţia împăcării

După eşecurile cu Poli Timişoara şi cu Sevilla, Steaua avea nevoie ca de aer să cîştige meciul cu Craiova. Şi l-a cîştigat la pas, dar nu pentru că a sedus ea, ci pentru că Universitatea s-a mulţumit cu o înfrîngere [...]

duminică, 11 noiembrie 2007, 6:07

Permalink to De la Rădoi la Neaga

De la Rădoi la Neaga

Deşi aflat la Bologna, Rădoi a înţeles mai bine decît mulţi dintre cei de-acasă care e raportul dintre Sevilla şi Steaua. „Dacă mai jucăm de 10 ori cu spaniolii, ne bat de 9 ori. Poate o dată, dacă-i prindem obosiţi [...]

vineri, 9 noiembrie 2007, 5:40

Permalink to Capitala la Cluj?

Capitala la Cluj?

Singura neînvinsă în Liga I după 14 etape, CFR Cluj s-a desprins la 8 puncte de Poli Timişoara şi de Unirea Urziceni, la 10 de Dinamo şi de Rapid. Avansul faţă de Steaua e şi mai mare, 15 puncte. Şi [...]

luni, 5 noiembrie 2007, 6:15

Permalink to Dinamo, prea puţin!

Dinamo, prea puţin!

Craiova s-a aflat la un pas s-o învingă pe Dinamo. A condus din minutul 36 în 80, iar la 0-0 a avut un penalty refuzat de arbitrul Lajos. Spre regretul celor 20.000 de spectatori, n-a putut ţine însă ritmul pînă [...]

duminică, 4 noiembrie 2007, 5:33

Permalink to Cocoşul şi lupul

Cocoşul şi lupul

Fotografia de alături vorbeşte de la sine şi, fiind grăitoare, clară, îl împiedică pe Teodor Crăciunescu să conteste că n-ar fi făcut ce-a făcut. Pierzîndu-şi cumpătul chiar în ultimul minut al meciului dintre Universitatea Craiova şi Poli Timişoara, tînărul arbitru [...]

vineri, 2 noiembrie 2007, 5:54

Permalink to Ce-a adus Lăcătuş

Ce-a adus Lăcătuş

Greu de spus cît va sta Lăcătuş la Steaua. Cînd scriu aşa, mă gîndesc nu numai la umorile patronului, ci şi la faptul că la noi şi pretutindeni, dar mai ales la noi, stabilitatea unui antrenor seamănă cu viaţa unei [...]

joi, 1 noiembrie 2007, 4:40

Permalink to O căciulă prea mare

O căciulă prea mare

Steaua a pierdut meciul cu ultima clasată pentru că „U” a jucat peste aşteptări, iar ea mult sub. Dezamăgitor. Dacă Mulţescu s-a dovedit inspirat şi realist, mai ales cînd le-a cerut băieţilor săi să forţeze pe centru, nu pe benzi, [...]

duminică, 28 octombrie 2007, 6:10

Permalink to Deranj în Giuleşti

Deranj în Giuleşti

Eu şi Gazeta am scris că Rapidul s-a purtat urît cu Bergodi în clipa în care Copos i-a aprobat italianului o demisie la care acesta tocmai renunţase. Implicit, l-a pus pe Bergodi într-o situaţie ingrată, pe care n-o merita. Cu [...]

vineri, 19 octombrie 2007, 4:03

Permalink to Demitere, nu demisie

Demitere, nu demisie

Dacă nu greşesc eu, plecarea lui Bergodi din Giuleşti a fost mai degrabă demitere decît demisie. Deranjat de faptul că unul dintre oficialii Rapidului divulgase presei date din contractul său cu clubul, act ce trebuia să fie secret, confidenţial, tehnicianul [...]

marți, 9 octombrie 2007, 2:37

Permalink to Românii şi străinii

Românii şi străinii

În clipa în care Mircea Sandu l-a oprit pe Bergodi să critice unele realităţi din campionatul nostru, m-am situat de partea antrenorului italian al Rapidului. Asemenea altora, am apreciat replica Naşului ca fiind deplasată. Lipsită de eleganţă şi chiar de [...]

luni, 8 octombrie 2007, 3:35