Radu Paraschivescu

Drumul din lumea sportului către lumea cărților este mai scurt decât pare. În fond, totul este o problemă de sintaxă

Biografie completă Toate articolele
Cele mai noi articole de Radu Paraschivescu
Ţara „nu cumva”-urilor

Campionatul înaintează spre ultimul minut al ultimei etape ca sergentul din poezia lui Alecsandri: „târând al lui picior”. E o ediţie de risc şi de asterisc, căreia i se va cuveni o notă de subsol în statistici: „Campionat început în […]

...

No panic, Man, sau „Primiţi cu fotbalistul?”

Ce rost are să vorbeşti despre un transfer după realizarea lui? E mult mai bine să baţi toba sau câmpii înainte ca el să eşueze. Asta dacă s-a pus cu adevărat problema ca un fotbalist să plece de la clubul […]

...

Vulturul a aterizat. În cap

Jucând aşa cum o face în ultimele meciuri, Lazio are şanse ceva mai mici să devină campioana Italiei decât are proaspătul candidat Kanye West să câştige alegerile prezidenţiale din America, eventual cu sloganul „Yes, we Kanye”. Elon Musk şi-a anunţat […]

...

Gripa vrajbei noastre

Sinteza cursului scurt de epidemiologie a fost rostită sâmbătă de specialistul Bogdan Vintilă: „Coronavirusul este o gripă cu un marketing foarte bun”. Pe aceeaşi logică, tigrul este o mâţă cu un marketing de poveste. Nu ucide doar şoareci, ci şi […]

...

Lecţia de sănătate

De-a nibelungul şi de-a nivelatul Germaniei, Bayern München îşi continuă defilarea. Mai sunt patru etape şi va fi din nou campioană. Clar, curat, fără scenarii de tipul „Ce-ar fi fost dacă?”. Şansele celorlalte echipe la titlu sunt astăzi fantezii aritmetice.

[…]

...

Costa Frica şi soarta ei krulă

O ştiu. Am auzit-o din guri experte, am văzut-o sub semnături ilustre: Costa Rica e o echipă de viteji care trebuie zeificaţi urgent.

De două săptămîni, laudele se revarsă asupră-i precum ciomegele pe cîinele turbat: disciplină tactică, putere de […]

luni, 7 iulie 2014, 9:30

O ştiu. Am auzit-o din guri experte, am văzut-o sub semnături ilustre: Costa Rica e o echipă de viteji care trebuie zeificaţi urgent.

De două săptămîni, laudele se revarsă asupră-i precum ciomegele pe cîinele turbat: disciplină tactică, putere de luptă, rezistenţă, încredere, spirit de sacrificiu, unitate de grup, ţară mică-suflet mare, ucigaşă de favoriţi, revelaţie etc. N-a lipsit nici un clişeu al elogierii. Cîştigarea unei grupe populate de fantome a sporit producţia de complimente. Puţini au observat că Uruguayul e o echipă expirată, că Italia joacă la ciupeală şi că Anglia stă ascunsă în mediocritate. Dator să răspundă extazului planetar, calamburgismul jurnalistic a produs şi un supranume. Costa Rica a devenit, astfel, Costa Eroica.

Sîmbătă noaptea, Costa Eroica s-a transformat în Costa Frica. De ce? Fiindcă nu ştie fotbal nici pe sfert cît adversarul. Prin urmare, ea a recurs la mijloacele disponibile. Adică s-a năpustit din primul minut spre careul ei, unde a vrut să-i arate Olandei că nu e singură în construcţia de diguri. Timp de două ore, publicul a audiat un curs de gramatica expectativei. A spus-o Lincoln, a reluat-o De Niro, a rostit-o şi un personaj de roman: „Lucrurile bune li se cuvin celor care aşteaptă”. Zis şi aşteptat.

Costa Rica a tras singurul şut pe poartă în minutul 117. Pentru restul meciului, ea s-a bazat pe Keylor Navas, folosit ca portar, agent al providenţei, talisman, guru, factor de mobilizare, preot şi, în general, în toate rolurile pe care le poate asuma un om. Navas e singurul care merită ovaţii la ieşirea de la Cupa Mondială. Ceilalţi, cu abnegaţia lor de cauză mică şi cu statul lor pe jos, pleacă din competiţie după ce au încercat (şi au reuşit) să ia chipul Greciei.

Deloc ciudat, prima vinovată pentru egalul de sîmbătă e Olanda, cu gamblerul Van Gaal în frunte şi cu Van Persie lîngă el. Nepoata fotbalului total, Olanda mea iubită şi-a pierdut capacitatea de-a fascina, păstrîndu-şi-o pe cea de-a impresiona prin schimbările de modul. Sigur, nu-i puţin, mai ales cînd cîştigi.

Însă dincolo de ghinion şi de obstrucţionismul adversarului, Olanda a avut destule  perioade de plictis vinovat. Iar Van Gaal, cu privirea lui de colonel în Războiul Burilor, a reparat în condiţii de criză o eroare-concesie forţată de căpitanul de echipă: netitularizarea lui Tim Krul din primul minut al primului meci. Cu el, Costa Frica a avut o soartă krulă. Fără el, Van Gaal ar fi plătit, poate, o decizie care a ţinut de resentiment, nu de fotbal. Fiindcă rîca dintre Van Persie şi Krul, începută în 2012, încă nu s-a consumat.

Comentarii (213)Adaugă comentariu

krantz (1 comentarii)  •  8 iulie 2014, 20:39

Pastila de limba – o emisiune super!

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  8 iulie 2014, 21:34

@ maximuspqr

Multumesc. Acum m-am intors de la emisiune. Vali Moraru nu mi-a spus nimic despre intentia lui – de aici postura mea vag impaiata dupa redifuzarea „Pastilei”. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  8 iulie 2014, 21:37

@ soriniz

Dupa cum stii, eu inca am Olanda in grafic. Cand eram baietandri, varul Dan si cu mine ne-am intalnit la mare si nu ne-am vorbit o zi intreaga dupa finala din 1978. L-am vazut cu o minge pe care erau trecute numele argentinienilor si m-am formalizat. Si nu ne mai vazuseram de o jumatate de an, de-abia asteptaseram reintalnirea. Copii prosti. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  8 iulie 2014, 21:39

@ soriniz

Nu vreau sa te racai, Sorin, dar sa nu te miri daca Germania… Sigur, o sa incercam ceva, dar nu promit succesul. (Stai sa trecem intai de semifinale.) Poate il schimba van Gaal pe Neuer, cum ar fi? Radu

M (11 comentarii)  •  8 iulie 2014, 22:39

Brazilia lui Fred si Barney 🙂

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  8 iulie 2014, 23:55

@ M

Asa le trebuie Wilmei si lui Betty, daca-i lasa sa plece de-acasa. R.P.

motanul incaltat (65 comentarii)  •  9 iulie 2014, 1:44

Pai legatura dintre Steaua -Barcelona si Olanda-Costa Rica ,era ,ca la fel ca si Steaua n-au jucat nimic,bazindu-se pe un super portar-Navas si asteptau loviturile de la 11 m. Numai ca viata e corecta…te califici o data la 11m (cu Grecia) dar atit.

genu (110 comentarii)  •  9 iulie 2014, 4:04

1) Pt domnul „Motanul incaltat”
Stimate domn, Steaua, intre ’86 si ’90 a ajuns in doua finale si o semifinala de Cupa Campionilor. Daca asta vi se pare penibil, atunci inseamna ca Dvs ati reusit aselenizarea inaintea lui Neil Armstrong. Care, nu-i asa, a facut-o doar intr-un hangar din Arizona sau New Mexico.
Ca jocul Stelei din finala nu v-a satisfacut, era normal- juca la Dabuleni, nu la Sevilla(Spania!). Probabil ca stiti alte echipe romanesti ce ar fi atacat neintrerupt in astfel de situatii. Mai ales din cele ce erau incurajate de suporteri ceva mai numerosi decat personalul ambasadelor. Si antrenate de domni urmariti asiduu de vatmani ucigasi.
2) Domnule Paraschivescu,
ceea ce s-a petrecut in seara asta a fost un genocid fotbalistic. Ajax-ul a mai patit-o la fel, la centenar. Tot 1-7, cu gol din penalty in minutul ’90. Cu Bayern. Vorba domnului comentator-„pe nemti sa nu-i inviti la nicio petrecere”. Nu se face asa ceva, meciul asta seamana cu martelarea lui Joe Pesci in „Casino”.
Pancu juca la Cesena. Era in forma, iar la un meci de pe teren propriu a driblat tot, la urma l-a umilit si pe portar cu o scarita. Antrenorul l-a inlocuit imediat si i-a reprosat ca acel goalkeeper poate avea o familie care se uita la meci. Si ca e partener, nu inamic.
Vad ca in Brazilia deja au izbucnit tulburari de strada. Probabil, dupa fiecare gol al Germaniei, dupa 2, 3-0, au murit sau suferit un numar de oameni! Stiti, portarul Ungariei din finala din ’38 a spus mereu ca a fost determinat in evolutia sa si de somatiile lui Mussolini la adresa fotbalistilor italieni. Nu se face asa ceva-e o prostie fara margini. Asta se intampla mereu cand ataci metafizica cu sublerul. E o mizerie, nu un act eroic.
De asta unii n-au putut deveni niciodata imperiu. Pentru ca n-au avut umor. Capacitate de relativizare.
Domnul Paleologu spunea odata ca pentru a fi bun trebuie sa fii si inteligent. Mare pacat…

corvette59 (172 comentarii)  •  9 iulie 2014, 4:47

In sfirsit am ajuns la hotel acum o ora. Trei ore a durat drumul autocarului pina la hotel.Normal ia vreo 20 min .Mi-e si frica sa pornesc TV-ul.Toate strazile comerciale,dar absolut toate ,arata ca dupa cataclism ! Cafenelele si barurile care au avut mese pe trotuar nu le mai au. Zac in mijlocul strazii contorsionate ,sau rupte cu totul. Scaunele la fel,umbrelele la fel,ghivecele mari ,patrate ,sau rotunde asisderea . Vitrinele magazinelor fac acum un covor de sticla pe trotuare . Parca ar fi „noaptea de cristal „! Din loc in loc au izbucnit incendii .Peste tot se aud sirenee politiei , pompierilor ,sau ambulanteor .Pe strazile adiacente nenumarate televizoare sparte si steaguri negre la usi si geamuri .Eu am avut noroc cu carul !Autocarul nostru ,alb cu dungi galben,albastru si crem a scapat neatins. Al altora ,in schimb, cu dungi ros-negre a fost atacat si nu mai are geamuri . Undeva, sa zicem 2km distanta ,se aud impuscaturi .Dupa ce s-a facut numaratoarea in hotel si s-a acontat pt toti oaspetii inregistrati, au baricadat intrarea si ne-au sfatuit sa nu deschidem geamurile pt nici un motiv.Orasul e sub stare de asediu .
Jocul a fost cum a fost .Toti am vazut in ce stare deplorabila s-a prezentat Brazilia. De acord total cu genu-nemtii au fost mai buni ,dar de o lipsa de bun simt crasa. Puteau sa se opreasca la doua ,trei goluri ,sa zicem,dar ei nu au simtul masurii si au dat 7 unei echipe deja in cirje.Abia acum Loew reaizeaza enormitatea boroboatei facute si incearca sa o repare,nici el nu stie cum . Pe Maracana,daca se va mai juca finala, Germania va avea 100,000 de inamici. Nu am idee citi turisti nemti vor fi acolo . Au fost decimati serios aici.E plina urgenta si spitalul de ei. Ferice de oponenti ,Olanda ,sau Argentina !

bogdan a (49 comentarii)  •  9 iulie 2014, 7:18

Belo Horrorizonte …
Nemtii nu s-au oprit, Dinamo stie de ce 🙂

Insa si-a creat o presiune suplimentara pentru finala, e adevarat. Oricum, daca-i intrebi, tot 7 ar mai da si daca s-ar repeta meciul. Pt ca-s nemti, vorba lui Tolontan.

Gata, dle Paraschivescu, Olanda se poate califica linistita in finala. Gazda s-a ridicat de la masa, a ramas doar sa serveasca.

Obiectiv (461 comentarii)  •  9 iulie 2014, 8:19

Germania s-ar fi calificat in finala si cu, sa zicem, 3-1, nu inteleg de ce au…masacrat o intreaga natiune, nu numai pe nefericitii din iarba!
Daca nemtii au terminat rezerva de goluri, argentinienii sau olandezii pot spera; oricum, niciun meci nu seamana unul cu altul, au dovedit-o chiar germanii, care au trecut de la agonie (in meciul cu Algeria) la extazul ..exagerat de aseara!
Daca germanii i-au umilit pe brazilieni pe gazon, argentinienii au uitat de orice urma de decenta si-si bat joc de ei prin cuvinte si declaratii grele; nici nu-si pun problema castigarii CM, dupa ce vecinii (si inamicii) lor au fost aneantizati, asa ca merita o lectie dura din partea olandezilor (de preferat) sau a teutonilor!
Aoroganta in versiune argentiniana n-are limite si sunt sigur ca vor fi pedepsiti!
In alta ordine de idei, pe nemti ii pot opri doar olandezii!

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  9 iulie 2014, 8:42

@ motanul incaltat

Am vazut si eu finala, sa stiti. Steaua n-a jucat frumos atunci, dar n-a pacalit fotbalul. Costa-Rica, da. Repet, e doar o parere. Nu cred ca Steaua s-a bazat exclusiv pe Duckadam in 1986, omul nu avea un palmares in materie de penaltiuri. Iar in campionat era de obicei somer, nu stiai daca era un portar mare, bun sau asa si-asa. La ce aparare avea Steaua si la cum aratau adversarii din campionat, cand si cum sa se remarce? Navas, in schimb, apara la o echipa mica si a facut multe meciuri mari cu echipele mari din Spania. Situatiile nu seamana, din punctul meu de vedere. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  9 iulie 2014, 8:57

@ genu

Daca nu ma insel, Ajax a poftit-o pe Bayern si la meciul de retragere a lui Cruyff, in 1978. Rezultatul: 0-8 (cat ar fi fost si ieri daca Ozil n-ar fi aratat clementa in minutul 91). Un numar de sado-masochism la care a contribuit fiecare dupa priceperi: nemtii cu sadismul, olandezii cu masochismul. Si mie mi s-a parut greu de privit meciul, de la un punct incolo. Insa dincolo de acolada spre finala CM din 1938, nu prea stiu cum ar fi putut sa se poarte Germania in asa fel incat sa deranjeze mai putin. Daca se oprea la 3-0, lumea se considera trasa pe sfoara si se plictisea. Daca isi vedea de joc si marca mai departe, i se imputa lipsa de delicatete (asta e ca si cum i-ai reprosa unui rinocer ca nu e chipes). Nu stiu daca ati observat, dar nemtii nici macar nu s-au bucurat clocotitor la goluri. Au avut un fel de retinere, care de la 4-0 incolo a devenit jena. Altfel, da, observatia lui Al Paleologu e corecta, nu-i vorba. Germania ca imperiu? Hm, inca nu-mi dau seama. Am, totusi, un inceput de spaima. Sa acceptam totusi ca Brazilia a aratat jalnic. A fost slaba si pana acum, dar n-a avut developatorul necesar. Ieri l-a gasit si s-a vazut nu ca imparatul era gol, ci ca hainele nu acopereau nimic. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  9 iulie 2014, 9:03

@ bogdan a

Stiu eu cat de linistit se poate califica Olanda in finala? Sa va auda Cel de Sus, dar ceva imi spune c-o sa fie un meci cu scantei si cu eliminari. Brazilia a stat tot CM in 3-4 oameni, dintre care ieri au lipsit doi. Are un mijloc de neprivit si un atac care, fara Neymar, e prilej de glume. Cand joci cu Fernandinho, Hulk si Fred, poti sa bati un Camerun venit la CM ca sa-si adune banii din pariuri, dar atat. In rest, arbitri (cu Croatia), noroc (cu Chile) si bubuirea mingii in tribune (cu Columbia). N-avea cum sa tina. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  9 iulie 2014, 9:08

@ Obiectiv

Sa vedem, sa vedem, sa vedem. Olanda are meci greu de tot cu Argentina, care ma sperie un pic tocmai fiindca pana acum n-a jucat mare lucru. Papin avea meciuri in care vegeta apatic o ora si un sfert, dupa care dadea o foarfeca si termina discutia. Argentina e un Papin dilatat, care a ajuns aproape pe furis in semifinale, fara vreun meci povestibil. In rest, nu sunt sigur ca nemtii (asa, sadici cum ii descriem toti) sunt de vina pentru excesele autodistrugatoare ale brazilienilor. Daca Brazilia isi da foc si se arunca in aer, imi pare rau pentru ea. Dar parca n-as acuza Germania pentru ca adversara ei practica (de multa vreme) cultura autodevorarii. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  9 iulie 2014, 9:13

@ corvette59

Bine ca ati ajuns la hotel cu bine. Chiar m-am gandit la dvs. in timpul meciului. Ca sa fac o gluma proasta, prin Qatar o sa fim scutiti de asemenea pericole. Brazilia a fost jalnica, asta am vazut cu totii. Problema e, desigur, cum va rezista Germania in fata propriului succes. Sigur ca nemtii vor avea un stadion ostil, dar ma indoiesc ca asta ii va ingenunchea. Finalista, oricare va fi ea, are altceva cu care poate sa-i invinga: atacanti. Apararea Germaniei (abstractie facand de Neuer) se poate clatina, daca stii cum sa-i provoci greselile. Iar Argentina si Olanda stiu. R.P.

Obiectiv (461 comentarii)  •  9 iulie 2014, 12:45

Da, vom vedea in scurt timp ce va fi, insa, la fel ca si nemtii, nici olandezii n-ar trebui sa aiba mai mult de un meci in care sa fie neinspirati si de altul in care sa fie norocosi (in finalul cu mexicanii, in care au „intors” scorul)!
Daca stam sa ne gandim, Germania n-a fost convingatoare cu Ghana, Algeria si Franta, asa ca olandezii nostri n-ar trebui blamati atat pentru dificultatea cu care i-au eliminat pe costaricani!
Steaua a jucat cum a jucat in acea finala, insa demonstrase un joc exuberant, spectaculos si eficient cu Anderlecht, reprezentanta unui fotbal care, in acei ani, ear la un nivel foarte bun! Apoi, Barcelona aceea nu era mai spectaculoasa sau mai valoroasa, cu exceptia mentionata de catre RP – Schuster!
Referindu-ma la Steaua acelor ani, as zice ca versiunea „upgradata” cu Hagi, Petrescu si Dumitrescu era clar mai buna decat cea care a triumfat inCCE; a avut nesansa cu Benfica si a avut ghinionul sa intalneasca in finala ’89 una dintre cele mai bune echipe ale tuturor timpurilor, in care straluceau trei olandezi, dintre care unul a fost cel mai bun varf din toata istoria fotbalului!
Prin comparatie cu Steaua din acei ani, cea manelizata si supraevaluata din vremea noastra este ridicola!

bogdan a (49 comentarii)  •  9 iulie 2014, 12:49

Argentina parca e Brazilia la acest CM … n-a aratat nimic, a trait din golurile lui messi si di maria, iar ajutata a fost … nu de arbitri, ci de grupa usoara si culoarul caldut.
Di maria s-a rupt, la fel ca si Neymar.
Mai trebuie sa-l vedem diseara pe Maradona la masa presei in ipostaza Dintosului.
In finala insa, trebuie sa se alinieze bine de tot portocalele … si tare mi-e ca au cazut aseara cam multe mituri, pentru a se mai sparge unul in finala.

genu (110 comentarii)  •  9 iulie 2014, 16:28

Problema Braziliei e ca nu a avut niciodata antrenori. Daca va uitati la oricare dintre ei, au figuri sau porecle mai potrivite in coltul unui ring de box. E o cultura fotbalistica ce interpreteaza partitura fara dirijor. Ca orchestra aceea irezistibila a lui Mickey Mouse ce evolua prin nouri de furtuna, dar fara el. Sau ca taraful tiganesc, unde primasul facea legea-asta e si Neymar. Primul violonist era adevaratul lider al echipei.
Fotbalul din zilele noastre a devenit unul tributar, in primul rand, fortei si vitezei. Iar modelul samanic deprins pe plaja a devenit la fel de desuet, din pacate, precum sarutul mainii unei doamne. Primul care a incercat sa schimbe ceva a fost Lazaroni, ce avea, probabil, ascendente italiene. A ramas doar cu esecul cu Argentina din ’90 si cu un an petrecut la Firenze, unde a apucat sa-l boteze pe Lacatus. Ce diferenta fata de Argentina, unde numai Maradona a fost unsul lui Dumnezeu, restul, chiar si Messi, mai carand si pianul pe scari. Iar Di Stefano, spunea don Helenio Herrera, cel care a introdus suprarealismul in fotbal, putea fi orice. Ca sa ne edificam putem compara numarul antrenorilor semnificativi pe care i-au dat cele doua tari. Pe langa Simeone sau Pellegrini, don Felipe Scolari e doar un pieton. De asta si marele doctor Socrates a facut tusa un an la Firenze, iar Zico a jucat doar la Udine. Pele, un tip mai rezonabil, nici macar n-a incercat sa traverseze oceanul, stiind ca va ramane fara coroana pe cap.
Brazilia a ajuns acum in situatia marilor producatori agricoli genuini de pe vremuri, ce aveau nevoie doar de doua ploi pe an. In timp, spun specialistii, valoarea pamantului in aceasta ecuatie a scazut la sub 20%, Israelul devenind un important exportator de legume, iar Romania, o asistata a Europei. Fotbalul, la fel ca agricultura, a ajuns un mestesug complicat, unde pregatirea tactica e pe primul loc; TRU titra excelent dupa triumful Italiei din 2006-„Triumful mestesugului”. A devenit un joc de strategie, de asta multi apreciaza schimbarea lui van Gaal din minutul 120, o rocada mare ce transforma regele mort intr-un turn letal.
Fotbalul a defrisat, iata, si ultima portiune de frumusete salbateca, iar bunul salbatec se va transforma in trabajador. In fond, nemtii au reeditat lectia lui Pizzaro de acum cinci secole. Ca si noi, Brazilia se poate salva numai prin importul de know-how fotbalistic din vestul european. Iar „sauvage” va deveni un adjectiv domestic, uzitat doar in lumea modei.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  9 iulie 2014, 19:30

@ ctin

Va multumesc pentru solidaritate. Declaratia lui Pinto arata cum se joaca viata cu noi si cum ne trage de urechi fara sa ne dam seama. Glorificarea CR la TVR ar putea sa se explice prin tendinta anumitor oameni de-a tine partea outsiderului. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  9 iulie 2014, 19:33

@ costello99

Multumiri. Ma bucur ca v-am produs o satisfactie. A vazut mai multa lume ce a jucat Costa Rica, eu doar am ingrosat un pic tusele. CR e o echipa meritorie, dar nu mai mult. N-are rost s-o urcam in legenda si mit. Ar trebui atunci ca Turcia 2002 sa fie subiect de film epopeic si bibliografie obligatorie la orele de sport din toata lumea. O seara placuta si dvs. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  9 iulie 2014, 19:35

@ antirob

Ma bucur ca van Gaal va impartaseste punctul de vedere. Daca-l intalniti si aveti un minut de pierdut cu el, intrebati-l daca Robin van Persie a avut vreun rol in exilarea lui Krul pe banca de rezerve si in titularizarea lui Cillessen. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  9 iulie 2014, 19:38

@ krantz

Va multumesc, ma bucur ca va place. Fanfaron cum sunt, va recomand si miniemisiunea de carte (sambata, de la 19.55). R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  9 iulie 2014, 19:43

@ Obiectiv

Va raspund, dar – o stiti, evident – am intrat deja in febra semifinalei Argentina-Olanda. Steaua-Anderlecht 3-0 a fost (am repetat-o de multe ori) cel mai bun meci facut vreodata de o echipa romana de club in fata unei echipe straine. Mi-e greu sa compar Steaua din 1989 cu cea din 1986; sigur, valorile erau apropiate, iar Milan 1989 a fost incomparabil peste Barcelona 1986 ca nivel, antrenor si stralucire. Insa in general comparatiile care implica echipe din perioade diferite sunt pandite de irelevanta. Da, Steaua de azi pare (si probabil ca este) o copie palida a Stelei 1986 si 1989. Numai ca intre timp nu s-a schimbat doar fotbalul, s-a schimbat lumea in intregul ei. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  9 iulie 2014, 19:46

@ bogdan a

A primit o mana de ajutor cu Iranul, care a avut un penalti clar la 0-0. Atat. Sigur, Argentina n-a sedus pe nimeni. Tocmai de asta ma tem – si nu e calcul sau superstitie. Sunt mefient fata de echipele care stau la cutie si despre care nu stii ce sa crezi. Iar daca Olanda va invinge, probabil c-o va face in primul rand prin superioritatea lui van Gaal in fata lui Sabella. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  9 iulie 2014, 19:52

@ genu

Incepe, asadar, colonizarea prin tactica. Instinctele se tund, fotbalul candid fuge in paduri si face focul pe furis. Animalele de rasa vor trece prin reconversie profesionala si vor deveni dobitoace de povara. Murgii si mustangii vor trage carute cu pietris european. S-ar putea, de ce nu? Despre antrenorii brazilieni nu pot avea pareri bune de cand l-am vazut proptit in aceasta ipostaza pe Carlos Dunga. Omul era bine intentionat, dar nu era in chestiune. La fel Coutinho in 1978 – un antrenor provenit dintr-un instructor de inot. Brazilia va sfarsi in ambuscade misticoide sau sub cizma unui stapan care-o va obliga sa filtreze cerebral fotbalul. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  9 iulie 2014, 20:06

@ Bernier aka NeaNicu

Primiti, va rog, scuzele mele, chit ca nu stiu de ce v-au fost oprit mesajele. E posibil sa se fi produs vreo incurcatura tehnica pe ogorul administratorului. Am mai spus, nu cenzurez nimic din ce mi se trimite pe acest forum. Chiar daca mi-ar da prin cap s-o fac, n-as avea cum.
Va multumesc pentru complimente si sper sa le merit. Intoarcerea la Gazeta, dupa o despartire de sase ani, a fost o bucurie pentru mine.
Regret ca mesajul dvs. a fost aruncat undeva printre alte mesaje mai vechi – de aceea l-am descoperit abia acum. Tardiv pentru o discutie despre Germania-Brazilia, pe care i l-am prefatat ieri batranului meu tata, caruia i-am pronosticat victoria Germaniei cu 3-1.
In mod normal, ma astept ca Olanda sa treaca de Argentina. Mi-o doresc, dar ma si astept. De ce? Si de ce am fost convins de succesul Germaniei? Fiindca, dupa parerea mea, Low si van Gaal sunt cei mai inteligenti antrenori de la CM. Sunt oameni care gandesc solutii si variante, care imprumuta simtul de anticipatie si de analiza din sah, care pregatesc meciurile pana la pedanteria ultimelor detalii. In al doilea rand, conduc echipe care nu depind (uneori la limita sclaviei) de un jucator/iluminat. Asta e o toana misticoida care poate produce roade doar intamplator in fotbalul de azi. Maradona 1986 a fost, cred, un moment irepetabil in conditiile in care se joaca si se investeste acum. Apoi, inteligenta jucatorilor a ajuns sa decida rezultatul – uneori inaintea talentului. Asa se explica disparitia vedetei iconice de tip Ronaldo si aparitia vedetei inteligente, fie ea Xavi ieri, Kroos sau Sneijder azi. Fara sa fiu ofensator fata de sud-americani, care imi plac din multe motive (inclusiv literare), cred ca la ora asta fotbalistii de tipul Ozil, Robben, Kuyt, Schweinsteiger, Sneijder, Lahm (mai ales!) sau Kroos sunt pe o treapta superioara de inteligenta in raport cu argentinienii si brazilienii. Sper ca am raspuns cat de cat. R.P.

bazileon (7 comentarii)  •  9 iulie 2014, 20:25

Barele Olandei nu sunt de tagaduit, dar si marlaniile lui Martins sunt de luat in seama.
Sa castigi cu un Felix Krull marlanizat de roturianismul gaalic: ce poate fi pe lume mai frumos, o-o, ce poate fi?

Mihai Bulica (169 comentarii)  •  9 iulie 2014, 20:32

Ziua invinsului scolar repetent

ba Miroane si stimata corvette, eu zic ca Piturca a invatat cel mai mult de la Costa Rica. Ei au rezistat 130 de minute, noi am luat 8, ungurii 12, turcii 6, total 30.
Ce ziceti, dupa tactica „da si la mine ceva, ca e vai de capu lu al meu”, credeti ca va adopta in sfirsit si tactica fricii ? De la milogeala la frica ar fi totusi un salt cuantic in termeni pragmatici. Este ?

genu (110 comentarii)  •  10 iulie 2014, 3:25

Imi pare rau…Mai ales ca portarul olandez aproape a aparat penalty-ul lui Maxi Rodriguez, iar la finalul timpului regulamentar au bifat si celebra ratare, devenita specialitatea casei. Am privit figura lui van Gaal de la sfarsit-avea ceva din Albert Finney. Demnitate si mandrie de colonist bur. E de departe cel mai cinematografic personaj din fotbal de la sir Bobby Robson incoace.
Stiti, spunea undeva Paul Zumthor ca principala avutie a Olandei sunt moravurile. E ceva acolo, in vana acestei natii, care nu rezoneaza la drama. Precum Ungaria sau Polonia, de pilda. Ca sa nu mai spun de Japonia. Pare ca traieste intr-un la belle epoque perpetuu.
Cum va spuneam si dupa eliminarea Italiei mele, cine are credinta va fi intotdeauna rasplatit. Van Gaal, a carui tandrete e un tezaur stiut numai de doamna sa, nu arata nici pe departe a invins in seara asta. Domnul Cosasu si Jose Mourinho stiu cel mai bine ce sezon incarcat ii asteapta.

corvette59 (172 comentarii)  •  10 iulie 2014, 4:58

Antrenorul van Gaal nu si-a mai pastrat Asul ! A fost nevoit de doua ori sa schimbe fortat ,iar a treia oara frustrat de capacitatea de productie a lui RVP .Dupa 10 min mi-a fost clar ca DeJong nu e apt si este o reala trecatoare pt atacul argentinian .Nu a „taiat”nimic in fata apararii,iar cind Mascherano s-a decis sa urce a trecut pe linga el ca pe linga un stilp. Fundasul Yotu Indi musca in gol cind ii aparea Messi in fata ,iar cind ,intr-adevar ,la „prins” a luat galben . Mai spre sfirsit exasperat de ineficacitatea si impotenta lui RVP a introdus in teren un deja nervos si furios Huntelaar .Ce ar fi fost cu Krul in poarta ? Nimeni nu poate sti ! Poate ar fi scos penaltiul lui Messi ,sau a lui Garay ! Robben ,asa cum prevazusem, a fost inchis bine de fundasi .A incercat toate cararile ,dar intodeauna se gasea cite un picior salvator plantat acolo constient de Sabella .Nu stiu ce a facut asta sa planifice magnific jocul echipei,as zice ca nimic,dar felul cum a planuit apararea pt acest meci merita „magna cum laudae „.Singurul olandez pe care apararea nu l-a putut supune a fost Kuyt. Fantastic jucator !
Am avut loc inconjurat de multi argentinieni . Foarte muti vorbeau,sau intelegeau Engleza .Cind i-am pronuntat numele lui De Micelis (fonetic ),o doamna m-a corectat galagios-De Mikelis ,iar jumatate din audienta a corectat-o la fel de galagios -De Micelis! Mi-a explicat ,mai apoi d-na ,ca respectivul are descendenta italiana si pronuntia corecta e De Mikelis,dar tara fiind de provenienta spaniola se pronunta conform limbii spaniole . La fel e cazul cu Mascherano .Ea insasi fiind de provenienta italiana ,era foarte mindra de „conationalii” ei din fotbalul argentinian – Maradona,Di Stefano (RIP ),Messi,Di Maria,Batisttuta,Crespo,Pasarella samd.Pt vreo 5 min a continuat cu nume celebre in fotbalul lor .Abia atunci am realizat ce izvor de mari jucatori e Argentina,mai degraba fluviu !
Ce va fi pe Maracana ? Hmmm,Argentina nu e Braziia ,nici Germania nu e Olanda ! Totul depinde de forma in care sint Mascherano si Kedhira !

Obiectiv (461 comentarii)  •  10 iulie 2014, 7:20

Greu sa mai scrii ceva dupa asemenea meci, in care au lipsit inspiratia antrenorilor, spectacolul si ….calificarea echipei favorite!
De ce nu l-a pastrat Van Gaal pe Krul in poarta in meciul cu argentinienii? Avea tonus, alonja (pentru cele cateva centrari ale argentinienilor) inspiratie la loviturile de departajare si, in plus, antrenorul putea face o schimbare tactica in plus; n-am nimic cu Cillessen, este un portar bun si de viitor, insa acum era momentul lui Krul!
Mai greu de suportat decat infrangerea Olandei nu poate fi decat… calificarea Argentinei, insa sper sa triumfe Europa!

alexu (15 comentarii)  •  10 iulie 2014, 7:52

Domnule Paraschivescu, cu tot respectul, dar Van Gaal a comis-o destul de grav aseara. De Jong nu avea ce cauta pe teren si imi pare bine ca si altii au observat asta (Corvette59, foarte, foarte bun comentariul lui). Ca sa nu mai vorbim de Krul, care merita sa fie titular din primul minut. Si nu neaparat din cauza penaltyurilor (care se rateaza, nu se apara) ci pentru ca nu e cu nimic mai prejos decat Cillesen. Si mai presus de ORICE, cand te numesti Olanda si singura ta ocazie de gol sau mai grav, singurul tau sut pe poarta e in minutul 93, atunci inseamna ca ceva e in neregula. Da, au jucat mai prevazator, miza era uriasa dar atunci ce rost avea sa-l mai bagi titular pe RVP daca nu i s-a permis (sau poftim, nu a putut) sa dea goluri? Ca nu poti sa goluri fara sa tragi la poarta, macar din afara careului !

Olanda era, cel putin teoretic, echipa mai frumoasa. Dar sa-mi fie iertat, si mai frumoasa a fost Mexicul care a jucat fotbal mai bun, macar o repriza.
Olanda a fost aseara „Costa Rica”.

In finala nu dau multe sanse Argentinei. Poate daca se trezeste prin cine stie ce minune Messi. Dar Messi parca e un fel de Stephen Hendry al fotbalului: copil incredibil de precoce care, odata ajuns la maturitate cand se presupune ca esti mai copt, el pare, la fel ca si campionul scotian la aceiasi varsta, un jucator satul de trofee si performante uluitoate.

Sper sa ma insel si macar pentru frumusetea fotbalului sa-l vedem ca joaca la adevarata valoare, nu la 40%.

Steaua-1986-forever (11 comentarii)  •  10 iulie 2014, 9:09

Domnule Paraschivescu, inca un articol foarte bun. Felicitari sincere.
P.S Nu puteti „contamina” si alti colegi? Nu de alta dar daca am compara redactorii de la gsp cu echipe nationale de fotbal (de la acest Campionat Mondial si nu numai..), foarte multi colegi de-ai dumneavoastra ar fi nationala lui Piturca (unii poate ar fi si la nivelul „intelectual” al „selectionerului” -stiu, e foarte greu!) si foarte putini ar fi Olanda, Germania, Argentina, etc..

corvette59 (172 comentarii)  •  10 iulie 2014, 9:27

@ alexu,multumesc pt apreciere !
Vesti noi- mass media braziliana duce o batalie mare sa intoarca publicul impotriva Argentinei de parca Argentina le-a dat 7-1 ! Totusi, solidaritatea continentala isi va spune cuvintul ,cred. Brazilienii vor sa fie singurii invingatori in birlogul inamic ( Europa ).Japonia si Sud Africa sint pe continente diferite . Se da ca sigura recuperarea totala a lui Di Maria ,iar De Michelis va fi pastrat .Nu degeaba a stat el atitia ani la Bayern. Maradona danseaza ! L-a iertat pe Sabella ! Multumeste lui D-zeu ca nu exista un arbitru ceh la CM !

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  10 iulie 2014, 16:32

@ genu

Van Gaal era inside the volcano, nu under the volcano, dar, e adevarat, s-a comportat cu un fel de morga in spatele careia nu era clar ce se ascundea. Capitalul lui de tandrete e ferit de ochiul lumii, tot ce putem spera e ca exista aievea. Inspiratia i s-a rupt, si asta inca inainte sa inceapa meciul. Ramane impresia ca, plecata in alta formula, Olanda ar fi avut mai multe variante pe parcurs. Insa Olanda a impins calculul in acea zona unde riscul e cu atat mai mare cu cat, paradoxal, te feresti mai mult sa ti-l asumi. Sigur, exista oameni in extaz fata de bogatia tactica a meciului. Bravo lor. Cum eu sunt doar un privitor, ma intreb daca n-ar trebui evocata posibilitatea ca suporterii sa-si dea (macar simbolic) in judecata favoritii pentru infractiunea de batjocura. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  10 iulie 2014, 16:37

@ corvette59

Exact asta i-am raspuns lui Genu. Olanda a plecat cu un handicap pe care si l-a autoimpus. De Jong n-a mai putut nici macar sa faulteze (specialitatea casei, de altfel), Krul s-a uitat neputincios de pe banca, van Persie a fost, din nou, lamentabil. Macar Robben si Kuyt au mai incercat ceva. In ce-l priveste pe van Gaal, pana si marii gambleri sunt scosi uneori de la masa de joc (ce l-o fi apucat sa-l expuna pe Vlaar la loviturile de departajare nu stiu). Nu stiu de ce, nu pot fi trist. As fi fost daca Olanda ar fi pierdut renuntand la fotbalul de refuz. Asa, insa, imi pare rau, dar nu sufar. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  10 iulie 2014, 16:39

@ Obiectiv

Salut Olanda, ii tin pumnii data viitoare si astept finala de duminica destins si neutru. Chiar n-am preferinte. Nu vreau nici razbunare, nici recorduri, nici zece goluri si opt bare. Vreau doar ca Webb (banuiesc ca el va arbitra) sa nu semene cu cel din alte meciuri decisive. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  10 iulie 2014, 16:43

@ alexu

Ma despart de dvs. intr-un singur loc: n-as compara Olanda de ieri cu Costa Rica din sferturi. Olanda n-a avut faze, de acord, dar nici Argentina n-a dansat. A fost un meci jucat intre doua colivii de plumb. Olanda-CR a fost un meci in care o echipa a avut ocazii si ghinion, iar cealalta a asteptat. Cillessen a avut timp sa dribleze de doua ori, Navas a zburat intre bare. De acord cu deficitul de inspiratie al lui van Gaal. De data asta nu i-a iesit. Imi recitesc comentariile si constat ca, voalat sau nu, m-am temut de meciul asta. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  10 iulie 2014, 16:48

@ Steaua-1986-forever

Daca ne raportam la meciul de ieri, a fi Olanda (ba chiar si Argentina) a incetat sa functioneze pe post de compliment. Va multumesc pentru aprecieri. Am mai spus, e dincolo de puterile, intentiile si rostul meu sa-i meditez pe redactorii carora aveti a le face reprosuri. Am destule sa-mi imput mie insumi. In plus, am mai zis, farmecul unui ziar e dat si de diversitatea registrelor de exprimare. Ganditi-va ca exista cititori pe care nu-i atrage deloc ce si cum scriu eu si care-i gusta exact pe cei pe care dvs. i-ati dori la reciclare. Totul e o chestiune de gust, de deprinderi de lectura, de stereotipuri culturale etc. Oricum, va multumesc. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  10 iulie 2014, 16:51

@ alexu

Uitasem: da, imi pare rau si astazi de eliminarea Mexicului. R.P.

genu (110 comentarii)  •  10 iulie 2014, 17:18

Maestre, n-am jubilat deloc-n-am vazut niciun zvac tactic. Doar doua echipe teribil de obosite. Doi boxeri orbi. V-am mai spus, campionatele mondiale au ajuns o povara pentru jucatorii din tarile europene cu fotbal mare. De aici si prea multele meciuri adjudecate dupa prelungiri sau penalty-uri. E un echilibru al epuizatilor. Afara de Germania-Brazilia, remarcat de mine nu pentru joc, care a fost un fel de reeditate a meciului Froch-Bute, ci pentru impactul istoric si emotional, in rest, au fost partide cel mult mediocre.
Etalonul de frumusete tactica, pentru mine, a fost, de pilda, Chelsea-Inter de acum patru ani. Sau repriza a doua din Chelsea-Atletico din primavara.
Per ansamblu, daca Germania va castiga, o va face pe merit. E singura echipa care a aratat o constanta si un nivel de joc mai ridicate. Desi Argentina, cred, are cel mai bun lot. Dar n-are antrenor-nea Nicu Cerveni de pe banca lor nu m-a convins deloc. Un „mondial” lamentabil. Sper ca domnul Corvette69 sa se fi simtit bine. E un om minunat-roman din cei ce nu se mai fac.

OVIDIU (1 comentarii)  •  10 iulie 2014, 19:16

Nu vă supăraţi, domnule Paraschivescu, dar Olanda câte şuturi pe poartă a dat în meciul cu Argentina? Dacă pentru o echipă mică, precum Costa Rica, tactica asta, la „mica ciupeală”, poate fi scuzată, de la „Portocala Mecanică” parcă aş fi avut cu totul alte pretenţii. Sau s-o fi molipsit de la Costa Rica? În rest, felicitări pentru felul cum scrieţi şi toate cele bune!

Obiectiv (461 comentarii)  •  10 iulie 2014, 21:01

@Radu Paraschivescu
Sunt trist, dar nu pot privi cu detasare finala de duminica!
Daca n-a sa fie fost Olanda in finala, macar sa se „sparga gheata” pe pamant american, adica sa invinga Germania!
Relativ la Steaua de dinainte de 1989, da, se pot face comparatii, pentru ca n-au fost decat 3 ani diferenta intre cele doua versiuni (a doua a fost „upgradata”, cum m-am si exprimat)!

Obiectiv (461 comentarii)  •  10 iulie 2014, 21:02

Scuze pentru un cuvant de prisos!

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  10 iulie 2014, 22:08

@ genu

A, stiu, nu m-am referit la dvs. Am vazut pe alte bloguri cateva forme de extaz in fata tacticii de ieri care m-au nedumerit un pic. Orice antrenor poate elogia plictisul si-i poate gasi cele mai inalte alibiuri. Sunt dezamagit, fiindca am crezut ca Olanda o sa invinga egoismul Argentinei fiind un pic, doar un pic, mai generoasa. Cand colo, a batut-o exact unde n-as fi vrut: la zgarcenie. Despre corvette59, subscriu in totalitate. Si ma bucur pentru domnia sa ca a facut experienta acestui CM, cu bunele si relele lui.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  10 iulie 2014, 22:11

@ Obiectiv

O sa ma uit la Germania-Argentina golit de ganduri si de curiozitate. Sunt dator s-o fac. De mai mult nu sunt in stare. R.P.

M (11 comentarii)  •  10 iulie 2014, 22:38

Nu credeam ca istoria sa se repete in cazul Olandei dupa 4 ani mai ales ca staff-ul tehnic era altul. Vazandu-se in finala din 2010 i-a apucat frica si au schimbat registrul tactic trecand de la fotbal la arte martiale.
Acum cred ca s-au temut de Messi, au pus un om permanent langa el si in mare parte l-au contracarat dar cu un pret, schimbarea lui de Jong dupa o ora de joc. In plus urcarea in atac s-a facut mai lent. Brazilienii nu vor uita prea curand ce s-a intamplat cand Khedira a avut spatiu de manevra.
Era destul de clar ca se va ajunge la lovituri de departajare fara o sclipire a lui Messi sau Robben, singurii in meci capabil de asa ceva.
Doar ca van Gaal s-a hotarat sa joace alta carte. Poate constient ca rar s-au castigat 2 calificari la rand la penalty-uri, poate presat de ziua in minus pentru recuperare fata de Germania care avea avanatjul de a fi jucat o reprinza.Cu o schimbare ramasa dupa meciul submediocru facut de Martins Indi a decis sa transeze meciul in prelungiri.
E o speculatie sa spui daca un portat sau altul ar fi aparat se schimba rezultatul. Totusi tind sa cred ca cel putin o lovitura era aparata de Krull.
Pana sa se ajunga la Vlaar, doi colegi de ai sai se pare ca au refuzat sa se implice la loviturile de departajare.
Intr-o situatie de acest gen nu te poti astepta ca lucrurile sa mearga bine mai ales ca portarul nu aparase nicio lovitura de pedeapsa in cariera sa profesionista.
Parca am revazut Olanda din 2008. Exuberanta in grupe dar obosita si lipsita de idei in faza eliminatorie. Poate de asta ne si place Olanda. Face mai putina economie de energie lucru care ii bantuie pe parcurs.
De regula campioanele mondiale nu incheie faza grupelor cu maximul de puncte. Au cel putin un meci mai slab sau trag o sperietura dupa care se regrupeaza si inving.
Si inca un amanunt, tot umbland la reglajele unui sistem poti avea nesansa sa il dai peste cap si sa te trezesti cu un Cernobil personal in brate, lucru evident in cazul lui Scolari dar nu foarte departe de van Gaal.

corvette59 (172 comentarii)  •  11 iulie 2014, 0:55

La „negru ” se vinde un bilet la finala pt ,incredibil, 5000 reali ,cam 2700 dollari australieni.Eu nu pot sa-mi vind al meu pt 100 reali . Nimeni nu vrea sa vada Olanda-Brazilia .In fata hotelului Galant e ca la piata de abtibilduri . Hotelul ,fiind exclusiv pt turistii straini veniti la CM, atrage multi amatori de un bilet in plus .Multimea e formata ,in mare parte, din argentinieni veniti in ultima clipa sa vada finala .Uluitor ,unul si-a oferit Jaguarul 2011 !!! Imi spune receptionerul ca pe piata o astfel de masina costa pe putin 80-90,000 de reali. Sint convins ca idiotul va gasi un braziian sa faca schimbul .Acest exemplu ma face sa cred ca Nick Hornby are ,totusi, dreptate . Fotbalul nu e numai o chestiune de viata si moarte,e mai mult de atit !Mult mai mult !
Pt Arsenal lucrurile au inceput sa se miste in directia buna.Au semnaturile lui Sanchez,Debuchy si Loic Remy. Urmeaza ,spun ei ,Kedhira ,Ospina si Griezmann .Cred ca se va intimpla. Si-au cheltuit numai jumatate din bugetul de transferuri !

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  11 iulie 2014, 1:04

@ corvette59

Ca sa intru in caruselul cliseelor identitare, o puma isi vinde Jaguarul, nu? Frumos. Sunt sigur ca tranzactia se va face. Parca prefer totusi nebunia asta mesajelor citite la microfon de capitanii echipelor, macar nu e contrafacuta. Daca l-ati auzit pe Hornby rostind butada de care ati amintit, sa stiti ca nu-i a lui. E a lui Bill Shankly, una dintre statuile lui Liverpool. Ma rog, exista o (co)incidenta cromatica intre Liverpool si Arsenal, dar nu mai mult. R.P.

Comentează