Radu Paraschivescu

Drumul din lumea sportului către lumea cărților este mai scurt decât pare. În fond, totul este o problemă de sintaxă

Biografie completă Toate articolele
Cele mai noi articole de Radu Paraschivescu
Ţara „nu cumva”-urilor

Campionatul înaintează spre ultimul minut al ultimei etape ca sergentul din poezia lui Alecsandri: „târând al lui picior”. E o ediţie de risc şi de asterisc, căreia i se va cuveni o notă de subsol în statistici: „Campionat început în […]

...

No panic, Man, sau „Primiţi cu fotbalistul?”

Ce rost are să vorbeşti despre un transfer după realizarea lui? E mult mai bine să baţi toba sau câmpii înainte ca el să eşueze. Asta dacă s-a pus cu adevărat problema ca un fotbalist să plece de la clubul […]

...

Vulturul a aterizat. În cap

Jucând aşa cum o face în ultimele meciuri, Lazio are şanse ceva mai mici să devină campioana Italiei decât are proaspătul candidat Kanye West să câştige alegerile prezidenţiale din America, eventual cu sloganul „Yes, we Kanye”. Elon Musk şi-a anunţat […]

...

Gripa vrajbei noastre

Sinteza cursului scurt de epidemiologie a fost rostită sâmbătă de specialistul Bogdan Vintilă: „Coronavirusul este o gripă cu un marketing foarte bun”. Pe aceeaşi logică, tigrul este o mâţă cu un marketing de poveste. Nu ucide doar şoareci, ci şi […]

...

Lecţia de sănătate

De-a nibelungul şi de-a nivelatul Germaniei, Bayern München îşi continuă defilarea. Mai sunt patru etape şi va fi din nou campioană. Clar, curat, fără scenarii de tipul „Ce-ar fi fost dacă?”. Şansele celorlalte echipe la titlu sunt astăzi fantezii aritmetice.

[…]

...

Costa Frica şi soarta ei krulă

O ştiu. Am auzit-o din guri experte, am văzut-o sub semnături ilustre: Costa Rica e o echipă de viteji care trebuie zeificaţi urgent.

De două săptămîni, laudele se revarsă asupră-i precum ciomegele pe cîinele turbat: disciplină tactică, putere de […]

luni, 7 iulie 2014, 9:30

O ştiu. Am auzit-o din guri experte, am văzut-o sub semnături ilustre: Costa Rica e o echipă de viteji care trebuie zeificaţi urgent.

De două săptămîni, laudele se revarsă asupră-i precum ciomegele pe cîinele turbat: disciplină tactică, putere de luptă, rezistenţă, încredere, spirit de sacrificiu, unitate de grup, ţară mică-suflet mare, ucigaşă de favoriţi, revelaţie etc. N-a lipsit nici un clişeu al elogierii. Cîştigarea unei grupe populate de fantome a sporit producţia de complimente. Puţini au observat că Uruguayul e o echipă expirată, că Italia joacă la ciupeală şi că Anglia stă ascunsă în mediocritate. Dator să răspundă extazului planetar, calamburgismul jurnalistic a produs şi un supranume. Costa Rica a devenit, astfel, Costa Eroica.

Sîmbătă noaptea, Costa Eroica s-a transformat în Costa Frica. De ce? Fiindcă nu ştie fotbal nici pe sfert cît adversarul. Prin urmare, ea a recurs la mijloacele disponibile. Adică s-a năpustit din primul minut spre careul ei, unde a vrut să-i arate Olandei că nu e singură în construcţia de diguri. Timp de două ore, publicul a audiat un curs de gramatica expectativei. A spus-o Lincoln, a reluat-o De Niro, a rostit-o şi un personaj de roman: „Lucrurile bune li se cuvin celor care aşteaptă”. Zis şi aşteptat.

Costa Rica a tras singurul şut pe poartă în minutul 117. Pentru restul meciului, ea s-a bazat pe Keylor Navas, folosit ca portar, agent al providenţei, talisman, guru, factor de mobilizare, preot şi, în general, în toate rolurile pe care le poate asuma un om. Navas e singurul care merită ovaţii la ieşirea de la Cupa Mondială. Ceilalţi, cu abnegaţia lor de cauză mică şi cu statul lor pe jos, pleacă din competiţie după ce au încercat (şi au reuşit) să ia chipul Greciei.

Deloc ciudat, prima vinovată pentru egalul de sîmbătă e Olanda, cu gamblerul Van Gaal în frunte şi cu Van Persie lîngă el. Nepoata fotbalului total, Olanda mea iubită şi-a pierdut capacitatea de-a fascina, păstrîndu-şi-o pe cea de-a impresiona prin schimbările de modul. Sigur, nu-i puţin, mai ales cînd cîştigi.

Însă dincolo de ghinion şi de obstrucţionismul adversarului, Olanda a avut destule  perioade de plictis vinovat. Iar Van Gaal, cu privirea lui de colonel în Războiul Burilor, a reparat în condiţii de criză o eroare-concesie forţată de căpitanul de echipă: netitularizarea lui Tim Krul din primul minut al primului meci. Cu el, Costa Frica a avut o soartă krulă. Fără el, Van Gaal ar fi plătit, poate, o decizie care a ţinut de resentiment, nu de fotbal. Fiindcă rîca dintre Van Persie şi Krul, începută în 2012, încă nu s-a consumat.

Comentarii (213)Adaugă comentariu

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  11 iulie 2014, 1:08

@ M

E buna analiza pe care ati facut-o. Am aflat intre timp ca van Gaal ar fi declarat ca Vlaar a fost solutia fortata de doua refuzuri. Nu stiu daca pot sa cred asa ceva. Din cate ati vazut la van Gaal, credeti ca e genul de om care incurajeaza hamletizarile si sustragerile in momente ca acesta? O fi, nu stiu. Da, mi-am spus si eu in timpul meciului ca Tim Krul ar fi trebuit sa inceapa in poarta. Degeaba. Nu-mi da totusi pace gandul ca exista in continuare bad vibrations intre Krul si van Persie. Si ca abia aici van Gaal a devenit concesiv, gandindu-se ca nu e diplomatic sa si-l puna in cap pe van Persie, pe care il va intalni nu peste multa vreme in vestiarul lui Manchester. R.P.

Radu (1 comentarii)  •  11 iulie 2014, 7:06

D-le RP, imi pare rau ca suferiti atat de pe urma eliminarii Olandei. Sunt convins insa ca ea va fi urmatoarea campioana mondiala in 2018 sau 2022. Nu imi fac griji pentru ei. Dupa cum cred ca romero, daca s-a dat la jocuri psihologice cu Snejder, nu va iesi campion mondial. Haideti sa ne detasam un pic de Mondialul aproape incheiat si sa deschidem o descutie mai mult decat interesanta. Io cred ca singurul lucru care trebuie sa-l facem este sa aducem un antrenor olandez la Nationala, care sa ne invete sa jucam tot timpul ofensiv. Va dura cativa ani, dar nu mai mult decat situatie rusionasa in care stagneaza barbugiul. Sanmartean, Chipciu, Maxim, Budescu, jucatori carora le place sa dribleze si sa se tina de artificii. Nu avem nevoie de „mie asa-mi bati” dupa cum nu avem nevoie de Napasta care-si bate joc de noi de ani buni. Ca sa ajungem la un antrenor Olandez, trebuie intai sa scapam de barbugiu. Am vazut multi care ar pune 1-2 euro sa scapam de el. Cum putem sa facem ceva concret, nu vrea nimeni sa-si asume responsabilitatea? Pe cine trebuie sa contactam?
Daca nu vreti sa raspundeti la asta inteleg, pentru ca poate nici Dvs. nu stiti. D-le Paraschivescu, chiar ma doare mult daca trebuie sa-l mai suportam pe asta inca 2 ani. Deja a inceput cu scuzele, ca grecia e favorita. Pentru mine e ceva inimaginabil ce se intampla. Cineva trebuie sa faca ceva. 600.000 sau 1.000.000 e o nimica toata pentru cati iubesc fotbalul, nu credeti? Nu se mai poate sa continuam cu el. Ce parere aveti? Scriem la federatie? Ce trebuie facut?

corvette59 (172 comentarii)  •  11 iulie 2014, 8:11

As vrea sa fac ,totusi ,o corectia ,maestre . Butada ii apartine Primului Ministru australian Harold Holt si se refera la pescuit .Dealtfel a si dovedit-o personal ,a disparut in timpul unui trip pe mare la inot si pescuit . Corpul nu i-a mai fost gasit niciodata ! Este sticker-u preferat al pescarilor amatori de aici si a fost asa de pe la ’70 .
Cit despre omul cu Jaguarul ,nu stiu daca a facut tranzactia .Nu terminasem de scris comentariul si politia a venit in forta si a imprastiat adunarea . Sint foarte suspiciosi la orice manifestare a multimiilor,indiferent de scop .Impresionant nr politistilor pe strazi . Probabil ca s-a imprumutat personal si din alte orase .Marti voi parasi Brazilia ,iar miercuri totul va deveni doar o amintire nostalgica despre niste tinuturi si oameni minunati,despre o competitie fara egal ,fiindca,ne place sau nu ,asa a fost.Chiar daca as reveni vreodata in Brazilia ca turist ,va lipsi atmosfera si senzatia care ti-o da un CM de fotbal.Va lipsi usurinta cu care-ti gasesti interlocutori de a caror existenta habar nu aveai cu clipe inainte. Personal, am aceiasi senzatie ca unul care isi viziteaza un prieten drag inainte de plecarea acestuia pe drumul cel lung .Am mai trait senzatia aceasta acum doi ani intr-un spital . Sotia mea avea sa piarda batalia cu …

Obiectiv (461 comentarii)  •  11 iulie 2014, 8:33

N-as fi atat de incantat pentru ce se intampla la Arsenal; daca Sanchez este mai artagos (in sensul bun) si mai eficient decat Cazorla, iar aducerea lui Debuchy este fireasca (dupa plecarea lui Sagna), nu inteleg de ce nu se face un supertransfer, care sa asigure materializarea superioara a ocaziilor/fazelor creatae/concepute de catre cei care formeaza „cavaleria usoara” de la mijlocul terenului? Cu Suarez s-a ratat o buna sansa…
Mai mult decat ratarea unei noi finale, la olandezi m-au intristat tactica, lipsa de inspiratie a lui Van Gaal (desi vine in sprijinul apararii, RVP n-ar fi avut nimic de impartit cu Krul, telul ar f fost comun), jocul lamentabil al lui RVP (ar fi trebuit sa fie mai proaspat decat ceilalti, doar a fost destul timp accidentat), lipsa de inventivitate a lui Robben (nu ca Messi, in afara de cateva driblinguri in lateral, ar fi avut mai multe realizari). Aceste detalii, cumulate, au fost de ajuns sa duca la deznodamantul cunoscut si nu poti sa nu te gandesti la cum ar fi stat lucrurile daca macar vreo doua dintre aceste aspecte semnalate ar fi lipsit…

Vasile (3 comentarii)  •  11 iulie 2014, 9:25

Numai ce-a avertizat Radu Paraschivescu, în pastila lui de limbă de la Digi, că-i o neghiobie să spui Naţional Arena în loc de Arena Naţională, şi iată ce zice GSP: „Ce surprize neplăcute ar putea avea spectatorii de pe Naţional Arena”.

corvette59 (172 comentarii)  •  11 iulie 2014, 11:51

@ obiectiv
D-le ,inteleg perfect de ce esti catranit de Rateul Olandei . La fel am fost si eu cu harababura din jocul Spaniei,favorita mea , dar am trecut peste asta gindindu-ma ca fotbalul e doar un joc la care o data si o data cineva va fi mai bun ca tine,sau echipa ta. Altfel n-as fi rezistat atitia amar de ani sa sustin Arsenalul meu .Fiindca ,orice s-ar spune ,noi ,tunarii,sintem cei mai incercati si frustrati mob din fotbaul englez,nu-i asa ?
Cit despre RVP ,d-ta se vede ca nu realizezi adincimea caracterului sau,invidia atroce care-l maninca la realizarile altor cooechipieri,in ciuda faptului ca acestea aduc beneficii echipei lui .Povestea un fost tunar,Fabregas,ca la un meci a luat mingea din propriul teren si a ajuns cu ea in poarta .RVP l-a felicitat si in aceasi timp l-a ciupit atroce de coaste . A trebuit ceva timp sa-i treaca vinataia.Deci,sa nu fi uimit ca bravada lui Krul nu i-a cazut bine la stomac .Bug-ul care i-a infectat stomacul a fost bug-ul invidiei si nu unul dobindit prin consumarea cine stie carei mincari. La ManU cu Ferguson a fost cum a fost,desi si acesta a cedat si l-a marginaizat pe Rooney .Problema,acum, se pune cu van Gaal fiindu-i boss la echipa. Rooney va trebui urgent sa-si gaseasca o alta echipa . Petitori are cu duiumul ,si nu echipe obscure . Daca ramine,vei fi martor la decaderea totala a unui virf de clasa mare . Oare cit ar costa Arsenalul sa-l achizitioneze ?

Obiectiv (461 comentarii)  •  11 iulie 2014, 13:25

@corvette59
In regula, imi trece; mai bine ca a pierdut in semifinala, decat sa fi avut un nou esec in finala!
RVP imi place ca atacant, insa nu ma pot exprima ca om; cunoscandu-l (mult) mai bine decat mine, inclin va dau dreptate. Totusi, ce reuseau atacantii lui Arsenal, risipeau aparatorii si portarul (Senderos, Djourou, Sagna, Szczesny, Koscielny etc.), asa ca mare trebuie sa fi fost frustrarea resimtita de RVP, Walcott si ceilalti din linia ofensiva; cifrele lui au fost foarte bune, dar degeaba, titlul intra in posesia altora (MU a jucat prost si foarte prost in ultimele 2 sezoane, dar a castigat un titlu)! L-am inteles de ce a plecat, desi n-a ajuns intr-un moment prea bun la United si nu stiu daca va fi mult mai bine cu Van Gaal. Oricum, sper sa nu se intample nimic rau cu Rooney, sa raman jucatorul formidabil care a fost si este!
Pe de alta parte, nu stiu cate realizari ca cel povestit in presa a avut Fabregas; avea o tehnica decenta, mai si marca (inclusiv din lovitura libera), dar nu era genul de jucator in stare sa dribleze toti jucatorii din fata si sa intre cu ea in poarta. Era un „geometru”, avea clarviziune, a invatat sa dea si cu capul (a marcat de cateva ori la Barcelona), dar, precum s-a vazut, si el a gresit plecand in Catalunya, unde mingicarii si cei care cara pianul (cei din aparare) sunt la moda, nu cei care au ambele caracteristici (cazul lui Fabregas)!
AW, alsacian cumpatat (daca nu cumva are ceva sange scotian prin vene), mai are si alte slabiciuni, care s-au numit si se numesc… Bendtner, Vila, Djourou, Flamini si altii, printre care figureaza cam toti portarii ultimilor ani!

Obiectiv (461 comentarii)  •  11 iulie 2014, 13:27

@corvette59
Scuze, abia dupa ce a fost postat comentariul am vazut greseala: corect este „…realizari ca cea povestita…”!

borussia (3 comentarii)  •  11 iulie 2014, 15:29

Radu P.
La nemti si bancurile prind viata……….,o parodie la ANTENNE BAYERN dupa prima semifinala, il imitau pe LÖW……….,deci domnule LÖW cum va simtiti acum ca am ajuns in finala…..,si cum a fost meciul?
……da meciul a fost destul de greu si o onoare pentru noi sa jucam contra Braziliei….
Felicitarile au venit?
…….da m-a felicitat Angela Merkel si va veni la finala…………….si,si, m-a sunat ARIEN ROBEN
………,si ce v-a spus……?
M-a felicitat si mi-a spus ca azi joaca cu Argentina…….,
……….,si ce a-ti raspuns….?
Am zis foarte bine ….si noi avem cu ei duminica.

borussia (3 comentarii)  •  11 iulie 2014, 15:32

………….,si au avut dreptate

borussia (3 comentarii)  •  11 iulie 2014, 15:36

………..,un articol in care ma regasesc……..,total adevarat………,astazi si in viitor vom defila cu alt tip de fotbal………los gehts jungs.

Obiectiv (461 comentarii)  •  11 iulie 2014, 18:34

@corvette59
Mai este ceva: ati putut trece peste eliminarea Spaniei, insa echipierii ei au cucerit deja 3 trofee majore in 4 ani, ca sa nu mai vorbim de cupele continentale castigate de catre cei de la Real, Barcelona, Atletico si Sevilla. Prin comparatie, doar cativa dintre componentii „portocalei mecanice” au obtinut cate ceva in ultimii ani, cu echipele straine pentru care evolueaza!

Obiectiv (461 comentarii)  •  11 iulie 2014, 18:39

@Radu Paraschiescu
Pe lista locurilor de vazut/vizitat s-au adaugat Corsica si Sardinia; in ambele cazuri, nu pentru deserturi sau vinuri dulci, ci pentru civilizatie, monumente, traditii, peste si fructe de mare, plus vinuri seci!
Daca ati urmarit etapa din le Tour, ati aflat cum se poate prepara savarina, in caz ca nu stiati!
V-am tachinat un pic, sper sa nu mi-o luati in nume de rau!

corvette59 (172 comentarii)  •  11 iulie 2014, 23:17

Maradona iese la rampa din nou !
Omul spune ca Argentina are,totusi,sanse sa cistige trofeul . Argumenteaza ca Germania va intra pe teren pumped up de rezultatul contra Braziliei si ca sint foarte aroganti .Ori,spune el , tocmai de asa oponent are nevoie Argentina .Da ca exemplu selectionata Algeriei care a stiut sa-si transforme motivatia in ceva ce le-a dat aripi si i-a scos din ritm pe nemti . Spune d-sa ca in cazul ca Argentina deschide scorul sa ne asteptam la o Germanie colapsabila.
Deasemenea,cind i s-a citit lista cu nominalizatii la Balonul de Aur si a aflat ca printre ei se afla si Robben a exclamat- Robben ! Are atitea sanse sa ia trofeul cite sanse are sa-i creasca par in crestet ! Dragut personaj , nu-i asa ?

Mihai Bulica (169 comentarii)  •  12 iulie 2014, 1:08

bre Miroane, te cintaresti pa tableta ca PiTurca ? Noua ne spui ca nu sti ce face „Admin”, ca el are grije ca la un filozof de Balta Alba sa apara doar comentarii adecvate ?

Din raspunsul filozofic #127:
„argentinienii si brazilienii. Sper ca am raspuns cat de cat. R.P.” (R.P. = Dorel Miron Radu Paraschivescu)

„#128 Mihai Bulica on 07.09.14 at 8:32 pm
Ziua invinsului scolar repetent
ba Miroane si stimata corvette, eu zic ca Piturca a invatat cel mai mult de la Costa Rica. Ei au rezistat 130 de minute, noi am luat 8, ungurii 12, turcii 6, total 30.
Ce ziceti, dupa tactica “da si la mine ceva, ca e vai de capu lu al meu”, credeti ca va adopta in sfirsit si tactica fricii ? De la milogeala la frica ar fi totusi un salt „cuantic in termeni pragmatici.” Este ?

Your comment is awaiting moderation.” (Amin)

dar te iert daca sti pe cine am citat in ultima propozitie.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  12 iulie 2014, 1:31

@ Mihai Bulica

Daca dvs. v-ati inteles, e in regula. Eu, recunosc, n-am putut.
Si prefer sa raman neiertat. R.P.

corvette59 (172 comentarii)  •  12 iulie 2014, 1:36

@ Mihai Bulica,
??!!?? . Cine ,faca-se, e Piturca ? Personal, nu i-am pomenit numele niciodata ! In definitiv ce vrei sa spui ,omule ? Noi vorbim aici de CM . Piturca al tau -nici in clin nici in mineca cu asa ceva !Si ,mai apoi , nu cumva ti-ai luxat limba si creierul cu „ultima fraza” ?

corvette59 (172 comentarii)  •  12 iulie 2014, 6:25

3 noaptea (dimineata ) aici si nu pot adormi .M-am apucat sa recitesc mesajele de aici in speranta ca se va prinde somnul de mine . Da de unde !
@ genu ,scuze d-le ca iti raspund aprecierilor cu o asa intirziere . Multumesc si imi place sa cred,ba chiar sint convins, ca multi ,enorm de multi ,sint ca si mine .Adica au avut si au cei 7 ani de acasa ,stiu cum sa faca un ban cinstit si sa-l cheltuie cu folos ,isi cunosc lungul nasului si nu vorbesc in necunostiinta de cauza si multe altele .Toate aduse la un numitor comun – bunul simt . Am dedus din numeroasele comentarii la aceasta gazeta ca acasa la noi,in Romania, sa instalat o stare de apatie cronica,de autodenigrare si sindromul furtului proprii caciuli . Nu cumva e rodul unei guvernari care nu-si stie prioritatile? Poporul roman este in esenta un popor de oameni cinstiti ,cu bun simt si ,ei chiar asa ,muncitori .Nu stiu daca peste vreo 2 generatii se va putea spune acelasi lucru. Anul trecut,2013 ,am colindat Romania de la un capat la altul . Nu mai fusesem acasa din 1977 . Am stat de vorba cu multi tineri de 16-18 ani ca virsta. Imbucurator pt mine a fost faptul ca absolut toti ,fara exceptie, isi doreau sa aibe un loc de munca indiferent unde .Unii gasisera un loc prin constructii si lucrau pt 50 de lei pe zi ,ba chiar mai putin,si erau multumiti in felul lor .Deci majoritatea s-au intors catre munca ,nu catre cine stie ce alte mijloace si phoney-deals . Atita timp cit exista acest fel de tineret speranta nu e pierduta .

Varutzu (1 comentarii)  •  12 iulie 2014, 7:19

Radu ! si Olanda a luat exemplu de la costa „eroica” in meciul cu Argentina? Sunt curios daca Argentina MEA va face la fel cu Germania . ! Ma indoiesc.. ! Radu.. ai raspunsul de ce olanda nu a castigat nici un modial pana acum.. ! E mica la fel ca si costa ” Eroica ” !

Obiectiv (461 comentarii)  •  12 iulie 2014, 9:16

@corvette59
Amical v-o spun: daca n-ati avut somn, ati fi putut sa va referiti si la gafeurii din apararea lui Arsenal, la unii jucatori care n-au fost niciodata la nivelul pretins de un astfel de club, ca si la faptul ca v-a fost destul de usor sa va consolati cu iesirea rapida a Spaniei din competitie!

Obiectiv (461 comentarii)  •  12 iulie 2014, 10:06

@corvette59
Relativ la situatia din Romania, am o idee foarte clara: politicienii sunt primii vinovati!
Daca n-a fost Suarez, de ce nu s-ar interesa cei de la Arsenal de Reus, care este mult mai bun decat Ozil: mai rapid, mai implicat in joc, la fel de tehnic, mai eficient si ambidextru! Si cred ca poate face amble faze, nu ca abulicul neamt de origine turca!
Reus spera sa mearga la Barcelona, insa transferul lui Suarez i-a diminuat din sanse!

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  12 iulie 2014, 12:27

@ Obiectiv

Rezist oricator tachinari pe teme legate de turism si deserturi. Sicilia e o autopromisiune si pentru mine, poate peste un an sau doi. Cat despre savarina si alte cazne, am gasit vaccinul: un millefeuilles mai bun ca-n Paris, pe care-l gasesc oricand intr-un local bucurestean din Floreasca. E divin. Doar in Aix-en-Provence am mai gasit asa ceva. Hm, nu va place Ozil. Eu am o slabiciune pentru el de cand l-am vazut atingand mingea prima oara. Dar admit ca a scazut enorm ca randament. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  12 iulie 2014, 12:30

@ corvette59

Nu ma mir ca Maradona face asemenea declaratii, omul se hraneste din contrarietatea si indignarea pe care le provoaca. Altfel, va felicit ca ati facut din formul acesta locul unui jurnal de CM cum n-as fi crezut c-o sa citesc. Si va multumesc. Sper sa va prinda somnul din urma si ma bucur ca v-am putut gazdui aici, unde v-ati facut prieteni si chiar fani. Va astept si dupa CM, from down under. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  12 iulie 2014, 12:31

@ corvette59

Corectare: „forumul” in loc de „formul”. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  12 iulie 2014, 12:32

@ Vasile

C’est pas grave. Nu ma asteptam ca pastila mea sa aiba valoare de edict. Cate-un pic, pic, pic. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  12 iulie 2014, 12:33

@ borussia

E buna poanta, a facut deja inconjurul lumii. Ma descopar uitandu-ma cu interes la jocul Germaniei (inca de prin 2006), dupa ce mult timp imi dorisem sa-i vad batuti de oricine. Asta ca sa vedeti unde duc prejudecatile. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  12 iulie 2014, 12:35

@ corvette59

Iertare, nu stiam ca Shankly a imprumutat de la Holt. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  12 iulie 2014, 12:39

@ Radu

Sa stiti ca nu sufar caineste si nu m-am incovrigat de durere. Olanda a platit pretul meschinariei si al unui deficit de inspiratie caruia i-a cazut victima van Gaal. Imi pare rau ca n-a prins finala, fara sa caut aici samburii vreunui blestem sau al vreunei complicatii misticoide. In rest, am fost si sunt pentru „domn strain” la nationala, dar se pare ca oamenii care decid la FRF au alte planuri. Cat despre o cotizatie de tip „un leu pentru Ateneu”, ea poate fi invocata strict in plan simbolic. Un selectioner nu poate fi debarcat prin cheta publica. E la fel ca la politicieni. Din pacate, as spune, uitandu-ma in jur. R.P.

Obiectiv (461 comentarii)  •  12 iulie 2014, 13:09

@Radu Paraschivescu
Totusi, poate va influentez in vreun fel, macar in privinta vinurilor; abandonati-le pe cele dulci macar atunci cand mancati carne, paste, branzeturi. Pe cele dulci puteti sa le beti la desert, ca tot va plac atat de mult prajiturile. Ultima oara cand am fost tentat sa mananc prajituri a fost in Turcia, insa am rezistat cu brio; in fine, in Italia am reusit sa nu mananc deloc inghetata! Ma mai uit pe documentarele de pe Paprika, insa niciodata cand vine vorba despre prepararea deserturilor!
O corectura: ultima oara v-am scris despre Sardinia, pentru ca Sicilia oricum figura in programul enuntat anterior. Relativ la Corsica, am aflat ca nu se pune mare accent pe peste, ceea ce nu-i deloc incurajator; totusi, am aflat de existenta unui restaurant unde se pot manca doar paste si/cu languste!
N-am inteles, va uitati sau nu la Turul Frantei?
Da, nu-mi place Ozil si v-am povestit si despre momentul din care nu-l mai suport; si-ar lua un pic revansa daca ar inscrie contra Argentinei si in urmatoarele confruntari cu Barcelona si cu Bayern!
De acord cu dvs.: gratie amicului corvette59, am fost regalati cu relatari „la cald” si foarte interesante de la meciurile CM! Speram sa-i citim consideratiile si dupa ce revine in Australia!

lute (42 comentarii)  •  12 iulie 2014, 13:34

@corvette: toate bune, oriunde v-ați afla!
@obiectiv: să ne rugăm, totuși, să mai rămână fotbaliști (Reus, Hummels) și pe la Dortmund…
@RP: maestre, ceva despre Turul Franței?

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  12 iulie 2014, 13:42

@ lute

Of, imi pare rau. Cei cu Turul Frantei sunt (erau) alti Radu. Baieti valabili amandoi. Va dezamagesc, dar ma uit la ciclism rar, iar cand o fac, sunt atent la peisaje, castele etc. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  12 iulie 2014, 13:46

@ Obiectiv

Tineti-mi pumnii, diseara fac un pas important: merg in vizita la niste prieteni care au doar vin sec. Sper sa trec cu bine testul. Am explicat deja pentru „lute”, nu ma uit decat rar la ciclism – si nu pentru ciclism, ci pentru locurile pe care le parcurge caravana. Paste – OK. Languste – KO pentru mine. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  12 iulie 2014, 13:51

@ OVIDIU

Drept sa va spun, mie Olanda nu mi-a evocat niciodata „Portocala mecanica”. Saracul Burgess, ce s-a ales de titlul lui. E adevarat, Olanda a jucat cu o prudenta bolnavicioasa miercuri, am spus-o si eu. Insa o contabilitate simpla ne arata ca nici Argentina n-a avut cine stie ce faze si ocazii. La Olanda-CR tabloul a fost cu totul altul – desigur, in conditiile unui decalaj valoric mare. Va multumesc pentru laude. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  12 iulie 2014, 13:55

@ bazileon

Touche, nu va pot combate. Krul a fortat nota in sferturi (dar vad ca reteta i-a fost preluata de Romero in semifinale). INDI a INDIcat INDIferenta fata de minge. In concluzie, credeti ca Olanda a jucat in ultimul van Gaal, nu? R.P.

Obiectiv (461 comentarii)  •  12 iulie 2014, 14:21

@Radu Paraschivescu
Bine, vi-i tin si sper sa-mi povestiti ce si cum!
Turul este interesant si pentru lupta sportiva, insa ma intereseaza in mai mare masura ceea ce se poate vedea (un castel, o fortareata, un pod, o piata, o manastire, o catedrala etc.) din elicopter! Cei doi Radu erau valabili pe vremea cand comentau ciclism pe Eurosport, insa, acum, doar unul mai are vocatie…sportiva, din pacate!
In Corsica, cele mai bune produse sunt, se pare, branzeturile si mezelurile!

Mihai Bulica (169 comentarii)  •  12 iulie 2014, 14:38

R.P. si Corvette

Eu nu ma spovedesc, nici la doctor nu merg, caci n-am deficiente de intelegere in cazuri asa de simple. Dorel discuta dar nu intelege ce si cum face Admin. Dorel caruia i se intuneca chipul, mustata si mintea cind vede o anume echipa, cind are alaturi unul care nu „gestioneaza“ bine verbul „a servi“ si altii incapabili sa ajunga la al lui „entuziasm necuantificabil in termeni pragmatici“.
Deci tu discuti, fara rusine, fotbal cu Ilie Dumitrescu ?
Vezi Maistre ca, Corvette59 zice despre laudatorul tau, Plesu, ca si-a luxat limba si creierul.
Eu nu. De cind l-am auzit, ma astept ca si PiTurca, deoarece nu reuseste sa se cintareasca, sa cuantifice si el ceva, spre exemplu cumparaturile ori jocul pragmatic al lui Cocis.
Fotbalul e pentru prosti Maistre, nu pentru filozofi ca tine. Ce-ar fi sa-ti vezi de gramatica ta ?

Draga Corvette59, ti-am citit cu maxima placere relatarile, chiar din prima zi. Esti putin stresat de atitea calatorii si te superi repede, la fel ca pe gazda O I. Dar la pescuit o sa-ti revi. Noi avem razboaiele noaste, un PiTurca al nostru, adept al tacticii Costei Fricii. Am totusi o intrebare.
Daca nu sti cine e PiTurca si nici nu te intereseaza, de ce nu relatazi mataluta in Noua Zeelanda ?
Crrred ca or fi si p-acolo Maimute Carpatine.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  12 iulie 2014, 15:43

@ Mihai Bulica

Va vad suparat si-mi pare rau. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  12 iulie 2014, 15:45

@ Obiectiv

Exact asta i-am explicat mai devreme lui lute. Cand se intampla sa ma uit la ciclism – rar – , sunt atent exact la ce-ati enumerat dvs. In schimb, nu ma pot lipi de intrecerea ca atare. Mi se pare una dintre expresiile brutale ale fraudei din sport. R.P.

Obiectiv (461 comentarii)  •  12 iulie 2014, 16:44

@ Radu Paraschivescu
Da, ciclismul si-a pierdut din farmec de la aparitia pacientilor dr. Fuentes, din pacate; totusi, in ultimul timp, desele controale i-a facut mai circumspecti pe cei dornici sa fraudeze!
Dintre tururi, imi lipsesc, totusi, doua: cel al Elvetiei si Tour de Romandie!

Obiectiv (461 comentarii)  •  12 iulie 2014, 16:47

@ Radu Paraschivescu
Dumnezeule, n-am recitit la timp cele scrise si acum observ ca am facut un dezacord! Reformulez: „…desele controale i-au facut…”

M (11 comentarii)  •  12 iulie 2014, 22:06

Brazilia e in grafic 🙂

M (11 comentarii)  •  12 iulie 2014, 22:20

Magnifica pasa lui Luiz la Blind. Merita un premiu in genul zmeurei de aur.

Radu (1 comentarii)  •  13 iulie 2014, 1:37

Nu poate fi dat jos prin cheta publica. Dar cand Hagi si Popescu au zis ca nu mai vor cu el s-a putut. Si bine i-au facut. Daca jucatorii ar spune nu, sau nu s-ar duce nimeni la stadion la primul meci, ar iesi si milionul pentru barbugiu. Delegarea lui a treia oara a fost cel mai straniu si mai abject lucru petrecut la vreo nationala. Io v-am spus nu? si m-ati pus la zid Nu? Io v-am spus ca Grecia e intre primele opt din lume, ea face ce vrea pe teren.
Felicitari Olandei

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  13 iulie 2014, 1:38

@ M

O Brazilie de epigoni. Si un arbitru de campionat judetean. Cu asistenti cu tot. R.P.

corvette59 (172 comentarii)  •  13 iulie 2014, 2:35

@ Mihai Bulica ,
ce am eu de-a face cu Noua Zeelanda ? Daca am urit vreodata o echipa din orice sport ,aceasta este „all blacks ” ! Destule mizerii ne-a facut si inca ne face in Bledisloe Cup .In rest, ei sint la nivelul Moldovei in comparatie cu Romania .In orice privinta !
@ RP,
mi-a facut mare placere ,maestre. La rindu-mi va multumesc dvs si tuturor pt aprecierile facute si decenta limbajului folosit in toate situatiile,inclusiv cind s-au exprimat opinii antagoniste . Dupa acest CM dvs imi sugestionati sa continui cu opiniile mele in rubrica dvs . Imi pare rau maestre ! Aici in Australia iubirile si prioritatile mele sint altele -rugby league si cricket . Nu cred ca intereseaza pe nimeni in Romania asa ceva ,desi e pacat ! Au spectaculozitatea lor specifica aceste sporturi,sint intotdeauna un fel de „hot potatoe „,niciodata nu sti ce se va intimpla next. Ma rog ! Despre ce altceva as putea sa scriu ? Arsenal ? Prea partizan sa pot face o analiza obiectiva si prea plin de surprize jocul echipei sa ma faca sa gindesc coerent . Deasemenea,dvs imi suggestionati sa scriu sub forma literara un jurnal de calatorie la acest CM. Probabil as gasi in Romania o editura sa-l publice si sa-mi aduca si ceva bani ,dar,cinstit va spun ,ca nu sint interesat .Nici in materie financiara ,nici in a-mi vedea numele pe coperta unei carti.Va multumesc ,totusi !
@ obiectiv
d-e,mi-a facut placere dialogul la distanta cu d-ta . As vrea ca o data sa stam de vorba fata in fata. In ciuda decalajului de virsta,cred ca am avea destule subiecte ,nu numai ,neaparat ,fotbal. Calatorii bunaoara !Si nu numai .Revenind la „of-ul ” nostru comun, da Arsenal a avut si inca n-a scapat de blestemul lui Pat Jenings .La un meci de cupa Littlewoods (cupa ligii )cu Tranmere ,fundasii si-au batut joc de el expunindu-l la umilinte greu de indurat .A incasat 3 goluri si ,in vestiar ,a blestemat clubul ca atunci cind le va fi lumea mai draga ,sa aiba fundasii pe care i-a avut el in acel meci. La unul din goluri atacantul l-a driblat si s-a intors sa-l mai dribleze odata inainte de a arunca mingea in poarta cu calciiul.Noroc cu Charlie si Alan ,fiecare cu cite o dubla. Blestemul lui ,cel putin o data , a avut efect . Aminteste-ti 2008 ! Eram on top cu sanse bune si program favorabil sa luam campionatul .A venit meciul acea nenorocit de la Birmingham. In ultimele 9 min,dupa ce conduceam cu 1-0 , lui Clichy i se blocheaza si bruma de minte ce o avea si,nefortat de nimeni,le face cadou un penalty .Mc Fadden transforma si in final mai da unul . Colac peste pupaza Taylor „the butcher of Birmingham ” i-i rupe piciorul lui Eduardo ! Ce a urmat se stie. Egaluri in serie acasa si infringeri in ultimele minute afara . Fundasi gafeuri am avut destui . Soarta a fost generoasa cu noi ! Winterburn,Keown si citeodata Adams, Schilacci,Cigan,Djourou , citeodata Koscielny si Mertesacker si un nonfundas , Almunia . Nu mai vorbesc de ratarile din fata portii adverse. Aici se pare ca Giroud n-are concurent ,daca-l uitam ,totusi, pe Paul Merson .

corvette59 (172 comentarii)  •  13 iulie 2014, 7:33

Inainte de finala si inainte de a aparea noul articol al d-lui Paraschivescu as vrea sa fac o analiza cit de cit obiectiva conform opiniilor mele.Obiectul analizei mele ar fi dezamagirea nr 1 de la aceasta editie ,Brazilia . Nu stiu citi vor mai fi pe aici sa-mi impartaseasca ,sau respinga opiniile,dar in lipsa de altceva si ,mai ales ,de somn incerc .
1 – Nu ne legam aici de portar ! Nu e cazul .Brazilia dupa Gilmar n-a avut niciodata un portar mare fie ca acesta s-a numit Felix ,Tafarel, Marcos ,sau Dida .A reusit sa ia 3 titluri dupa Gilmar,iar aceasta spune cit de „important” a fost portarul in economia echipei .Aveau ei alte tactici si scule ca sa opreasca adversarul sa suteze la poarta. Asa ceva nu mai au acum .
2 – Apararea imediata .De pe timpul celor doi Santos,Djalma si Nilton,Brazilia n-a mai avut o pereche de fundasi laterali de clasa .Intotdeauna a fost numai cite unul ,iar pe cealalta parte era nevoie de dublajul inchizatorului,sau al maturatorului .Indiferent ca se numeau Carlos Alberto ,Reinaldo,Cafu ,sau Maicon una din parti era schioapa .Nici o exceptie de la regula la aceasta editie si n-ar fi trebuit sa fie asa .Dani Alvez si Marcelo sint in teorie fundasi buni si oameni de baza la echipa lor de club .Ei bine, au fost lamentabili ! Primele 3 goluri nemtesti l-au avut la origine pe Marcelo ,omul care a si deschis scorul acestei editii cu un autogol. Dani Alvez , „accidentat ” a trebuit sa-i lase locul lui Maicon care,fie vorba intr-e noi, a fost cel mai bun aparator al lor .Centralii Luiz,Silva si Dante au fost punctul slab al apararii .Imobili,indecisi si intotdeauna prost pozitionati.Silva ar trebui sa fie mai matur pt virsta pe care o are .Pur si simplu nu vede jocul .Luiz e un fanfaron ! Nu conteaza cit de puternic ii e sutul tot fanfaron ramine pe pozitia de central . Nu degeaba a incercat Rafa Benitez sa-i gaseasca o pozitie mai in fata. De Dante sa nu mai vorbim ! Este subiect de poante si farse la Bayern .
3 – Mijlocul . Aici a pierdut Brazilia totul ! Careul londonez Oscar,Willian,Ramirez,Paulinho a fost pe nicaieri . Nu se stia care-i „generalul” si care sint locotenentii . Jucau o brambureala perfecta .Ramirez uita ca ,de fapt , el e inchizatorul si sarcinile sale sint altele.Ei bine, il prindea de multe ori jocul aproape de careul advers lasind spatii enorme in fata apararii sale .S-a intimplat de nenumarate ori cind a fost in teren .Oscar ,in ciuda faptului ca a marcat golul de „onoare ” cu nemtii , a fost ca pestele pe uscat . Incerca sa faca prea multe ,sa-l suplineasca pe Neymar si sa conduca atacul .Nu i-a reusit ,s-a instalat frustrarea si mintea si-a pierdut luciditatea .Pacat ,el este un talent real in adunatura asta de fotbalisti piriti care e Brazilia de azi.
La baza tuturor succeselor anterioare ale Braziliei a stat perechea de inchizatori ,cei ce trageau zavorul si dadeau drumul la ciini. Sa-i amintim aici pe Didi-Zito, Clodoaldo-Gerson – Rivellino, Junior -Cerezzo ( oh,Doamne ) si Dunga -Gilberto . Ce bine ar fi prins acum unul din „batrinii” Ronaldinho,sau Kaka !Ma rog !
4 – Atacul . Inexistent ! Neymar ,atit cit a jucat , a fost magnetul . A disparut si atacul n-a mai fost ! Omul are ,totusi, mare viitor fiindca talent are cu carul . Fred ? Ei bine,daca antrenorul de la Foresta Falticeni i-ar vedea”performantele” la CM nu cred ca l-ar lua . Nici vorba ! In clasamentul meu Fred a luat locul lui Serginho ’82. Daca Brazilia a ajuns sa stea in Hulk si Fred va dati seama de starea actuala a fotbalului brazilian .Fotbal ce a dat lumii cei mai mari atacanti in frunte cu legendarul Pele . Ar fi nedrept sa nu-i mentionam aici pe Vava,Garincha ,Tostao,Zico,Falcao ,Socrates ( da,il socotesc atacant ),Romario,Bebeto ,Ronaldo ,Ronaldinho,Zagalo si Jairzinho. Acum fotbalul brazilian ni-i da pe Hulk si Fred !
5 – Antrenori . Scollari n-a mai fost cel din 2002 . Gresesc , a fost acelasi .Cu aceleasi idei si planuri copiate la indigo . A ignorat faptul ca fotbalul s-a schimbat de atunci ,ca echipele , chiar si cele mici, isi joaca jocul lor si nu isi mai intocmesc tactica cu scopul de a rezista pur si simplu impotriva Braziliei. Ce a ignorat el cel mai mult si ce i-a fost fatal in cele din urma ,a fost faptul ca n-a avut in teren un Dunga ,omul sa-l suplineasca pe el acolo .Nici n-a vrut sa-l caute .Il avea la doi pasi de el,Ronaldinho ! Interesant e faptul ca ar vrea in continuare sa faca nationala Braziliei .Mai exista si notiunea de autoevaluare !

Obiectiv (461 comentarii)  •  13 iulie 2014, 8:43

@ corvette59
Mesajul dvs. pare unul de ramas bun, sper sa nu fie asa!
Evident, din multiple motive, mi-a facut o deosebita placere sa schimbam opinii, sa evocam amintiri si sa ne referim la hobby-urile pe care le avem!
Pana la o intalnire (posibila in cazul in care veniti, din nou, prin Romania, ca altfel…), as zice sa continuati sa postati mesaje pe acest blog, in conditiile in care calatoriile, pescuitul si sustinerea unui anumit club nu sunt contextuale si conditionate de … bugetul de timp liber (capitol … excedentar, in cazul dvs., daca mi-e permis s-o spun).
Australia, Canada, Noua Zeelanda, Brazilia si Africa reprezinta destinatii turistice tentante, insa, pentru mine, exista un factor restrictiv esential – cel financiar!
SUA m-ar tenta pentru natura, insa doar in cazul in care nu mai este nevoie de viza (sunt satul de experientele din anii ’90, cand era nevoie si de vize de tranzit, de exemplu).
Arsenalul din ultimii 8-9 ani este un corespondent al … nationalei Olandei (insa pe o perioada extinsa la 4 decenii) in materie de palmares; pe langa trofeele nationale, au lipsit si cele continentale, Barcelona (de trei ori, prima oara in 2006, in finala Ch. League) Bayern si o modesta echipa a gigantului milanez reprezentand obstacole insurmontabile pentru favoritii nostri!
Imi amintesc de meciul cu Birmingham, insa au fost si altele, tot in momente decisive pentru soarta titlului in editiile respective ale Premier League.
Giroud rateaza mult, insa nu cat o facea Bendtner, cel mai slab atacant pe care l-a avut Arsenal de cand ii pot urmari prin intermediul televiziunii; nici Eduardo (care nu folosea deloc piciorul drept!), ca tot l-ati pomenit, n-a fost demn de un club precum Arsenal! Ca sa inchei cu „categoria jucatori”, nu l-as uita deloc pe Szczesny, care are destule momente de …imponderabilitate mentala; prin comparatie, Fabianski mi se pare(a) mai constant!
Maestrul Wenger a fost si dansul, in destule momente, partas la insucesele echipei, fie prin criza de inspiratie, fie din cauza unei suficiente condamnabile. Exemple de astfel de momente:
– ce fel de pregatire/tactica a facut pentru meciul in care Messi a marcat 4 goluri?!
– cum a pregatit partida de la Napoli, in conditiile in care insuccesul cu 2-0 l-a dus pe locul 2 si, implicit, in postura de a infrunta din nou pe Bayern?
– cum a pregatit meciurile de acasa cu Bayern, in ultimele doua editii ale Ch. League?
– cum de a pierdut partida de acasa cu Dortmund, episod ce a conditionat, de asemenea, pozitia in clasamentul grupei?
In aceste episoade, greselile managerului au fost dublate de cele ale jucatorilor! Sa nu le dam dreptate, in unele momente, unor Nasri, RVP, Walcott si Fabregas, responsabili cu … activul?

Obiectiv (461 comentarii)  •  13 iulie 2014, 10:14

@corvette59
In primul rand, am omis sa va multumesc pentru randurile pe care mi le-ati adresat; mai bine mai tarziu…
Foarte buna radiografia echipei Braziliei, felicitari!
Un singur amendament: trebuia sa scrieti „…fotbalul care a dat unii dintre cei mai mari atacanti…”, si aceasta pentru ca, sa nu uitam, au existat Marco van Basten (in opinia mea, cel mai bun atacant „de careu”, peste Gerd Muller), G. Muller, marele Ruud van Nistelrooy (aproape la fel de bun ca van Basten si, in mod sigur, mai norocos, adica fara accidentari grave care sa-i fi scurtat cariera) sau Papin (marele specialist al vole-urilor). Daca ne referim la mijlocasii cu profil ofensiv sau la cei care au evoluat pe post de „varf 2”, lista este mai lunga!
In fine, sa nu-i uitam pe cei actuali; cu ce a fost mai bun Bebeto decat Ibrahimovic, de exemplu?
Inchei reiterand doleanta de a continua sa postati comentarii pe acest blog!

Mihai Bulica (169 comentarii)  •  13 iulie 2014, 11:47

Corvette59

foarte buna analiza, frumoase texte. Daca iti sar la fel de clar in ochi ghimpii si frumusetea trandafirilor din viata de zi cu zi, chiar ca ar trebui sa te apuci de scris. Macar pentru tine. Mi-a placut raspunsul.

D. R. P., ori alt obsedat de virgule neObiectiv, ar putea sa-ti trimita o cartela de satelit, sa vezi si tu cine este … mai superioara …, Romania ori Moldova, analistul Banciu ori omul de afaceri Liiceanu. Ce te-ai mai distra. Scrisorile pierdute sint actualitate dar nu are cine sa le rescrie.

Glumeam. Nu stiu de ce vad mereu o asemanare intre Caragiale si Camilleri. Am cautat pe Net si cred ca sint singurul. O coruptie mai elevata in primitivism e desigur mai distractiva si pentru tine. Drept multumire pentru pretioasele relatari, am un Tipp pentru tine: Andrea Camilleri. Dar nu ai voie sa incepi cu asa zisele romane politiste, iar cind ajungi la Montalbano trebuie sa le iei pe rind, caci ultimele lasa putin de dorit. Trecerea poti sa o faci spre exemplu cu „Il birraio di Preston“ aparut in lume mai ales sub titlul „O opera siciliana“ ori cu o carte de bucate. Daca nu ramii cu umorul, macar o sa inveti sa-ti prajesti pestele proaspat, sa faci o plimbare dupa ce-ti umpli burta cu vinete si macaroane. Hai Argentina si drum bun spre casa !

PS asa o sa te mai gandesti din cind in cind si sarmanul Bulica, la curajosul osedat de campioni, D. R. P., care dai si lupta, dai si lupta nenicule !

corvette59 (172 comentarii)  •  13 iulie 2014, 11:48

@ Obiectiv
Stimate Domn , dupa cum poti observa ,m-am referit strict la fotbalul brazilian cu succesele si tribulatiile sale actuale . Nu am intentionat sa fac o recapitulare a marilor fotbalisti din toate timpurile . Mi-ar trebui spatiul unei intregi gazete tiparite .Sint mii de jucatori de mentionat,chiar cu date succinte si in termeni laconici (laoconici ). Am adunat aici material arhisuficient pt a scrie o carte despre fotbalul brazilian de la inceputuri si pina azi.Carti ,reviste ,taieturi din presa,seturi de DVD cu imagini reconvertite de pe la 1950si. Majoritatea sint traduceri in englezeste (cu exceptia taieturilor din ziare ) si a trebuit sa-mi mai cumpar un geamantan . Daca va fi sa scriu aceasta carte (ma indoiesc sincer ) as scri-o in limba engleza si as trimite manuscrisul la O’Globo ,sau The Guardian fara a cere drepturi de autor . Macar atita pt marele public flamind de fotbal si care in ziua de azi nu-si mai poate permite sa mearga pe stadion .Foarte trist si pacat totodata !
As vrea acolo sa scriu despre viitorul reviriment al fotbalului brazilian ,fiindca eu cred ,ba chiar sint convins, ca asa ceva se va intimpla .Iti reamintesti ’66 si dupa ?Atrebuit sa vina un novice sa trezeasca gigantul adormit .Saldanha ,un ziarist obscur a provocat deschis federatia ! In selectia sa a rezistat tuturor presiunilor venite de sus ,sau jos .I-a „inventat”pe Clodoaldo,Rivelinho,Brito,Everaldo,Gerson ,Tostao si i-a „reinventat „pe Pele si Jairzinho ,carora le-a schimbat total jocul .Insusi presedintee tarii,generalul Di Medici,a incercat sa-l faca sa ia la lot un favorit de-al sau ,un oarecare Duda ,sau Dario .I-a raspuns sec – d-le ,eu nu-mi permit sa va fac sugestii la componenta echipei dvs ministeriale,desi as vrea sincer .Pacat ,totusi , ca a cedat presiunilor interne si a demisionat ,nemaiapucind sa-si savureze succesul . Zagalo a mostenit echipa gata formata si nu s-a abatut cu o iota de la manualul tip DIY lasat lui de Saldanha . De asa ceva are nevoie Brazilia acum ! Din disperare se naste izbinda .

Comentează