vineri, 3 noiembrie 2006, 6:50
Aşadar, cronologic vorbind, europenele noastre au încheiat săptămîna cu un eşec, un egal şi o victorie, bilanţ care n-are darul să mîhnească, dar nici să încînte. Practic, s-a demonstrat ceea ce ştiam, că fotbalul românesc la nivel de cluburi, deşi […]

Nu încape îndoială că Dinamo e la ora actuală echipa numărul 1 din fotbalul românesc. Nimeni nu-i poate contesta supremaţia, nici măcar contracandidatele, cînd a cîştigat 13 meciuri din 13 în Ligă şi s-a desprins de principalele rivale, distanţîndu-se la [...]
luni, 30 octombrie 2006, 7:33

Ovidiu Ioaniţoaia se declară de acord cu stoparea injuriilor, dar nu şi cu atentatul la libertatea opiniilor
Deşi Ceahlăul a condus cu 1-0 şi 2-1 la Vaslui, echipa locală a învins cu 3-2, golul victoriei, înscris de Adrian Gheorghiu, fiind [...]
duminică, 29 octombrie 2006, 4:44

Opinia mea, cu care nu vreau să îndoctrinez pe nimeni, e că portughezul Carlos nu are dreptate cînd insinuează că necazurile i se trag de la faptul că nu-i român. Un asemenea raţionament e lesne de demontat fie şi numai [...]
vineri, 27 octombrie 2006, 3:59

O fi avînd Adrian Mititelu gura mare şi slobodă, dar de data asta chiar trebuie să-i dăm dreptate. Nu era normal ca meciul de campionat dintre Universitatea Craiova şi Pandurii Tg. Jiu, găzduit la Caracal, să se dispute vineri cînd [...]
miercuri, 25 octombrie 2006, 5:13

Prin Comitetul de Urgenţă, FRF a luat o măsură aberantă pe 5 octombrie, cînd a adăugat în ROAF, completînd Articolul 20, un paragraf conform căruia “jucătorii în vîrstă de pînă la 15 ani legitimaţi la cluburi care percep taxe sau [...]
marți, 24 octombrie 2006, 5:36

După doar 12 etape, 10 echipe din Liga I, adică mai mult de jumătate dintre ele, şi-au şi schimbat băncile tehnice. Dacă unii s-au retras singuri, Mihai Stoica de la Piatra Neamţ, Orac de la Urziceni, Mulţescu de la Vaslui, [...]
luni, 23 octombrie 2006, 6:17

Cînd Ştefan Stoica a venit la Universitatea, cu 3 etape în urmă, hotărîrea lui a părut o sinucidere profesională. Socotind că echipa făcuse numai 6 puncte din 27 posibile, ba şi că apărarea ei era cea mai slabă din campionat, [...]
duminică, 22 octombrie 2006, 6:09

Ovidiu Ioaniţoaia e de părere că Rapidului nu-i va mai ajunge doar entuziasmul pentru a continua cursa europeană.
Unii zic că 0-0 cu PSG a fost un scor echitabil. N-au prea existat ocazii clare de gol la nici una [...]
vineri, 20 octombrie 2006, 4:16

De acord că, pentru excesele unora dintre suporterii lor, Rapid, Steaua şi Dinamo meritau sancţionate. Nu însă, sub nici o formă, obligîndu-le să evolueze cu porţile închise, cum s-a întîmplat cu toate în etapa a 11-a. În măsura în care [...]
duminică, 15 octombrie 2006, 5:02

Înainte de orice, Ganea e un luptător. Şi cum nu există luptător fără curaj, vîrful dinamovist s-a impus în faţa tuturor, inclusiv a coechipierilor, şi prin aceea că a spus totdeauna ce a gîndit. Chit că a surprins adesea şi [...]
miercuri, 11 octombrie 2006, 4:38

Dacă povestea s-ar fi rezumat la schimbul de invective dintre cîteva zeci de spectatori de pe Ghencea şi Adrian Mutu, nu s-ar fi creat o asemenea tensiune după meciul de sîmbătă. Am fi judecat că primilor nu le era permis [...]
luni, 9 octombrie 2006, 5:33

Ovidiu Ioaniţoaia despre varianta ca Dinamo să joace pe Ghencea şi despre instalarea lui Dorinel Munteanu la FC Argeş
Destule i se pot imputa lui Gigi Becali, dar mai rar lipsa sincerităţii. La patronul Stelei, ce-i în guşă e şi-n [...]
vineri, 6 octombrie 2006, 5:17