Permalink to Una vrem, alta putem

vineri, 3 noiembrie 2006, 6:50

Una vrem, alta putem

Aşadar, cronologic vorbind, europenele noastre au încheiat săptămîna cu un eşec, un egal şi o victorie, bilanţ care n-are darul să mîhnească, dar nici să încînte. Practic, s-a demonstrat ceea ce ştiam, că fotbalul românesc la nivel de cluburi, deşi […]

Permalink to Dinamo, altă măsură

Dinamo, altă măsură

Nu încape îndoială că Dinamo e la ora actuală echipa numărul 1 din fotbalul românesc. Nimeni nu-i poate contesta supremaţia, nici măcar contracandidatele, cînd a cîştigat 13 meciuri din 13 în Ligă şi s-a desprins de principalele rivale, distanţîndu-se la [...]

luni, 30 octombrie 2006, 7:33

Permalink to Politica pumnului în gură

Politica pumnului în gură

Ovidiu Ioaniţoaia se declară de acord cu stoparea injuriilor, dar nu şi cu atentatul la libertatea opiniilor

Deşi Ceahlăul a condus cu 1-0 şi 2-1 la Vaslui, echipa locală a învins cu 3-2, golul victoriei, înscris de Adrian Gheorghiu, fiind [...]

duminică, 29 octombrie 2006, 4:44

Permalink to Unde greşeşte Carlos

Unde greşeşte Carlos

Opinia mea, cu care nu vreau să îndoctrinez pe nimeni, e că portughezul Carlos nu are dreptate cînd insinuează că necazurile i se trag de la faptul că nu-i român. Un asemenea raţionament e lesne de demontat fie şi numai [...]

vineri, 27 octombrie 2006, 3:59

Permalink to Nedreptatea Maxima

Nedreptatea Maxima

O fi avînd Adrian Mititelu gura mare şi slobodă, dar de data asta chiar trebuie să-i dăm dreptate. Nu era normal ca meciul de campionat dintre Universitatea Craiova şi Pandurii Tg. Jiu, găzduit la Caracal, să se dispute vineri cînd [...]

miercuri, 25 octombrie 2006, 5:13

Permalink to O măsură absurdă

O măsură absurdă

Prin Comitetul de Urgenţă, FRF a luat o măsură aberantă pe 5 octombrie, cînd a adăugat în ROAF, completînd Articolul 20, un paragraf conform căruia “jucătorii în vîrstă de pînă la 15 ani legitimaţi la cluburi care percep taxe sau [...]

marți, 24 octombrie 2006, 5:36

Permalink to Nu-i frumos, doctore!

Nu-i frumos, doctore!

După doar 12 etape, 10 echipe din Liga I, adică mai mult de jumătate dintre ele, şi-au şi schimbat băncile tehnice. Dacă unii s-au retras singuri, Mihai Stoica de la Piatra Neamţ, Orac de la Urziceni, Mulţescu de la Vaslui, [...]

luni, 23 octombrie 2006, 6:17

Permalink to „Ăsta chiar e antrenor!”

„Ăsta chiar e antrenor!”

Cînd Ştefan Stoica a venit la Universitatea, cu 3 etape în urmă, hotărîrea lui a părut o sinucidere profesională. Socotind că echipa făcuse numai 6 puncte din 27 posibile, ba şi că apărarea ei era cea mai slabă din campionat, [...]

duminică, 22 octombrie 2006, 6:09

Permalink to Exemplul numit Moldovan

Exemplul numit Moldovan

Ovidiu Ioaniţoaia e de părere că Rapidului nu-i va mai ajunge doar entuziasmul pentru a continua cursa europeană.

Unii zic că 0-0 cu PSG a fost un scor echitabil. N-au prea existat ocazii clare de gol la nici una [...]

vineri, 20 octombrie 2006, 4:16

Permalink to Judecată strîmbă

Judecată strîmbă

De acord că, pentru excesele unora dintre suporterii lor, Rapid, Steaua şi Dinamo meritau sancţionate. Nu însă, sub nici o formă, obligîndu-le să evolueze cu porţile închise, cum s-a întîmplat cu toate în etapa a 11-a. În măsura în care [...]

duminică, 15 octombrie 2006, 5:02

Permalink to Scuze bine venite

Scuze bine venite

Înainte de orice, Ganea e un luptător. Şi cum nu există luptător fără curaj, vîrful dinamovist s-a impus în faţa tuturor, inclusiv a coechipierilor, şi prin aceea că a spus totdeauna ce a gîndit. Chit că a surprins adesea şi [...]

miercuri, 11 octombrie 2006, 4:38

Permalink to De ce nu pe „Lia Manoliu”?

De ce nu pe „Lia Manoliu”?

Dacă povestea s-ar fi rezumat la schimbul de invective dintre cîteva zeci de  spectatori de pe Ghencea şi Adrian Mutu, nu s-ar fi creat o asemenea tensiune după meciul de sîmbătă. Am fi judecat că primilor nu le era permis [...]

luni, 9 octombrie 2006, 5:33

Permalink to Utopia lui Gigi Becali

Utopia lui Gigi Becali

Ovidiu Ioaniţoaia despre varianta ca Dinamo să joace pe Ghencea şi despre instalarea lui Dorinel Munteanu la FC Argeş

Destule i se pot imputa lui Gigi Becali, dar mai rar lipsa sincerităţii. La patronul Stelei, ce-i în guşă e şi-n [...]

vineri, 6 octombrie 2006, 5:17