Permalink to Vrabia din mînă

miercuri, 4 octombrie 2006, 7:15

Vrabia din mînă

Cînd mariajul lui cu CFR Cluj părea armonios şi se anunţa de lungă durată, Dorinel Munteanu a demisionat peste noapte, urmînd să semneze, dacă n-a şi semnat, cu FC Argeş. Antrenorul-jucător evită să ofere amănunte despre despărţire. În schimb, surse […]

Permalink to Din ţînţar armăsar

Din ţînţar armăsar

Îl preţuiesc pe Victor Piţurcă, dar mărturisesc că nu-l înţeleg. Cînd scriu asta, nu mă refer la alcătuirea lotului, considerînd că e treaba lui să cheme la „naţională” pe cine crede de cuviinţă. Chiar dacă mă surprinde că în vederea [...]

luni, 2 octombrie 2006, 6:51

Permalink to Marşul triumfal

Marşul triumfal

Cîştigînd aseară derbyul cu Rapid după o revenire senzaţională în repriza secundă, cînd a întors scorul de la 0-1 la 3-1, Dinamo a demonstrat că-şi merită cu prisosinţă poziţia de lider. Face un sezon cu totul remarcabil. La rîndu-i, Rapid [...]

luni, 2 octombrie 2006, 12:18

Permalink to Deştepţii şi turma

Deştepţii şi turma

Ovidiu Ioaniţoaia consideră că, suspendîndu-l două etape pe Thereau, comisiile federale au căutat să justifice exagerarea lui Corpodean 

Steaua mai greşeşte sau mai dramatizează, dar de data asta are perfectă dreptate: nu era normal ca Thereau să fie suspendat două [...]

vineri, 29 septembrie 2006, 6:00

Permalink to Drama Craiovei

Drama Craiovei

Craiovei îi merge din rău în mai rău. Învinsă de Oţelul acasă, a coborît la minus 9 în clasamentul adevărului şi, avînd terenul suspendat pentru următoarele două etape, e de presupus că n-o aşteaptă zile însorite. Dacă în Bănie nu-i [...]

duminică, 24 septembrie 2006, 5:04

Permalink to Parc-au înnebunit!

Parc-au înnebunit!

Dacă ne-am minunat cît au greşit Salomir şi Corpodean, Berbecaru a reuşit şi mai mult: joi seara, vîlceanul a arbitrat Rapid – FC Argeş nu doar prost, ci perfect de prost! Mai întîi, s-a mulţumit să-l avertizeze pe Coman, deşi [...]

vineri, 22 septembrie 2006, 4:34

Permalink to Paiul şi bîrna

Paiul şi bîrna

Tocmai pentru că angajează cele mai mistuitoare pasiuni din fotbalul românesc, derbyul Dinamo – Steaua antrenează şi cele mai mari orgolii. E suficient să parcurgi blog-urile Gazetei ca să te lămureşti, citind părerile fanilor, cum stau lucrurile. Suporterii văd numai [...]

joi, 21 septembrie 2006, 7:31

Permalink to Asul din mîneca lui Rednic

Asul din mîneca lui Rednic

În ciuda eliminării lui Thereau, dictată în minutul 35, marea calitate a derbyului de ieri s-a numit sportivitatea. Dacă suporterii celor două formaţii s-au încăierat înainte de meci, şi nu numai, jucătorii şi-au văzut de treabă şi, spre lauda lor, [...]

miercuri, 20 septembrie 2006, 11:32

Permalink to Mîndrie prostească

Mîndrie prostească

Dacă s-au mai semnalat greşeli de arbitraj şi în etapele precedente, ce s-a întîmplat în ultima a umplut paharul. Mai ales în meciurile cu miză, care au implicat fruntaşele clasamentului, cavalerii fluierului s-au întrecut în gafe şi, cu scuzele de [...]

luni, 18 septembrie 2006, 7:38

Permalink to Harababura federală

Harababura federală

Deoarece a finanţat activitatea de licenţiere de la FRF cu aproape 200.000 de euro, UEFA a trimis o firmă să controleze printr-un audit cum a decurs operaţiunea amintită. Concluzia la care a ajuns firma, că nu doar Sportului Studenţesc nu [...]

duminică, 17 septembrie 2006, 7:39

Permalink to Vrajbă degeaba

Vrajbă degeaba

Inclusiv la Recursul Etapei, Balaj a recunoscut că trebuia să acorde 11 metri pentru Argeş în finalul meciului cu Steaua. Întrucît şi preşedintele CCA, Gheorghe Constantin, observator la întîlnirea respectivă, s-a dovedit ferm pe poziţie, apreciind că Goian l-a oprit [...]

luni, 11 septembrie 2006, 5:54

Permalink to De la Zenga la Olăroiu

De la Zenga la Olăroiu

Aceia care susţin că fotbalul a rămas acelaşi joc 11 contra 11 pe care-l cîştigă cei ce înscriu un gol mai mult se înşală amarnic. Să ne gîndim că, în urmă cu ani, suporterii ştiau pe dinafară, ca o poezie, [...]

duminică, 10 septembrie 2006, 8:35

Permalink to Copos dezminte varianta Meir

Copos dezminte varianta Meir

În stilu-i caracteristic, mereu agitat, dar spectaculos, Rapid e din nou în bătaia vîntului. Cînd preşedintele executiv Dinu „Vamă” tocmai s-a întors la club, iată că principalul finanţator ameninţă cu retragerea! „Dacă am pus presiune pe echipă, cum am [...]

joi, 31 august 2006, 11:14