Radu Paraschivescu

Drumul din lumea sportului către lumea cărților este mai scurt decât pare. În fond, totul este o problemă de sintaxă

Biografie completă Toate articolele
Cele mai noi articole de Radu Paraschivescu
Ţara „nu cumva”-urilor

Campionatul înaintează spre ultimul minut al ultimei etape ca sergentul din poezia lui Alecsandri: „târând al lui picior”. E o ediţie de risc şi de asterisc, căreia i se va cuveni o notă de subsol în statistici: „Campionat început în […]

...

No panic, Man, sau „Primiţi cu fotbalistul?”

Ce rost are să vorbeşti despre un transfer după realizarea lui? E mult mai bine să baţi toba sau câmpii înainte ca el să eşueze. Asta dacă s-a pus cu adevărat problema ca un fotbalist să plece de la clubul […]

...

Vulturul a aterizat. În cap

Jucând aşa cum o face în ultimele meciuri, Lazio are şanse ceva mai mici să devină campioana Italiei decât are proaspătul candidat Kanye West să câştige alegerile prezidenţiale din America, eventual cu sloganul „Yes, we Kanye”. Elon Musk şi-a anunţat […]

...

Gripa vrajbei noastre

Sinteza cursului scurt de epidemiologie a fost rostită sâmbătă de specialistul Bogdan Vintilă: „Coronavirusul este o gripă cu un marketing foarte bun”. Pe aceeaşi logică, tigrul este o mâţă cu un marketing de poveste. Nu ucide doar şoareci, ci şi […]

...

Lecţia de sănătate

De-a nibelungul şi de-a nivelatul Germaniei, Bayern München îşi continuă defilarea. Mai sunt patru etape şi va fi din nou campioană. Clar, curat, fără scenarii de tipul „Ce-ar fi fost dacă?”. Şansele celorlalte echipe la titlu sunt astăzi fantezii aritmetice.

[…]

...

Sport şi ABBA

Arbitrii. Acei oameni care au grijă ca nedreptatea să fie împărţită corect.

„Rajindraparsad Seechurn”. Pronunţaţi, vă rog. Sună misterios, ca un basm cu duhuri care ies din sticle şi împlinesc dorinţe. În realitate, e unul dintre cele mai noi nume […]

luni, 2 februarie 2015, 8:55

Arbitrii. Acei oameni care au grijă ca nedreptatea să fie împărţită corect.

„Rajindraparsad Seechurn”. Pronunţaţi, vă rog. Sună misterios, ca un basm cu duhuri care ies din sticle şi împlinesc dorinţe. În realitate, e unul dintre cele mai noi nume ale fraudei fotbalistice. Domnul Seechurn, originar din Mauritius, a trimis Guineea Ecuatorială (ţară gazdă) în semifinalele Cupei Africii şi Tunisia acasă. E drept, a fost ajutat de naţionala Tunisiei însăşi, ocupată să joace prost, pe alocuri execrabil. Nu e primul şi nu va fi ultimul arbitraj şmecheresc, care răspunde unei comenzi de sus. Cu două zile înainte de Guineea Ecuatorială-Tunisia la fotbal, arbitrii sîrbi Nenad Nikolić şi Dušan Stojković scoseseră Polonia din semifinalele CM de handbal masculin şi dăduseră brînci Qatarului (ţară gazdă) în finală. Cu aceste întîmplări în minte, oamenii au dreptul să se întrebe: oare cum va fi arbitrat Qatarul la Cupa Mondială de fotbal a cărei gazdă va fi în 2022?

Înfrînţii au avut reacţii diferite. Tunisienii păreau pregătiţi pentru linşarea domnului Seechurn, polonezii şi-au aplaudat sarcastic lichidatorii. Unul dintre jucători şi-a frecat cîteva clipe degetul mare de arătător, chinuit probabil de furnicături cărora nu le dădea de capăt. Muzica a fost prost aleasă. La staţia de amplificare din Lusail Sports Arena ar fi trebuit să se audă acelaşi hit ca pe Estadio de Bata din Guineea Ecuatorială: nemuritorul Money Money Money al trupei ABBA. Banul e de mult coloana sonoră a vieţii şi, prin urmare, a sportului. Numai că banul nu trebuie lăsat să devină sigilatorul mizeriilor! Gestul polonezului scîrbit e uşor de tradus: v-aţi cumpărat jucători din toată lumea, i-aţi îmbrăcat cu tricourile Qatarului şi pe urmă v-aţi apucat de cumpărat arbitri. Bun, dar ce nevoie aveaţi de fanii tuturor echipelor prezente la Cupa Mondială? Lor de ce le-aţi mai plătit deplasarea şi cazarea? Fiindcă aveaţi nevoie de atmosferă şi v-aţi gîndit c-o puteţi închiria cu ziua? Sau ca să ştim la ce să ne aşteptăm în 2022?

Micii înfrînţi sînt Tunisia şi Polonia. Marele înfrînt e publicul care mai crede, în naivitatea sa, că sportul înseamnă victoria celui mai bun în luptă dreaptă. Ce facem cu oamenii ăştia greu de urnit din convingerea că nu poţi cumpăra chiar orice? Şi ce facem cu esenţa primară a sportului? Dacă totul ajunge o chestiune de conturi, sonde, sponsori şi influenţe, ideea de sport se dizolvă. Nu mai avem ce căuta pe stadioane şi în săli decît ca decoruri ale unor abjecţii. Vocile noastre care cîntă şi scandează vor fi doar bruiajul unor farse. Totul se va fi decis în loje, înainte sau după semnarea contractelor de business.

Comentarii (59)Adaugă comentariu

bogdan a (49 comentarii)  •  2 februarie 2015, 10:06

Cand am venit in Bucuresti, acum vreo 15 ani, eram avid dupa sportul live, si in primul an, beneficiind si de reducerile de student, am petrecut multe ore (poate mai multe decat la cursuri) pe diverse arene. Printre multele competitii vazute, a fost si Centura de Aur, la Polivalenta. Am rezistat cam 1h, timp in care am vazut cateva meciuri. Ai nostri trebuia doar sa ramana in picioare pentru a fi declarati „invingatori la puncte”. Credeti-ma ca a fost un jaf mai mare decat cel din Guineea Dictatoriala. Se fura peste tot. Fiecare cat si cum poate. Dupa buget, as spune. Mai mult sau mai putin vizibil.
Cat despre CM 2022, cei 11 bravi ai Quatarului vor avea nume terminate in -o sau -ez si -ic. Si toti vor avea drept initiala pe $.

adrian (11 comentarii)  •  2 februarie 2015, 11:03

Am vazut in direct meciul Tunisiei si… intr-adevar… un arbitraj cum nu am mai vazut.. cu largul concurs al magrebienilor, mai preocupati in prelungiri sa isi apostrofeze si sa isi loveasca adversarii (iar ca o compensatie arbitrul din Mauritius nu le-a aratat niciun cartonas rosu) in loc sa fructifice putinele baloane pe care au fost lasari sa le joace. Totusi am ramas cu un gust amar, pentru ca intotdeauna am urmarit CAN, in primul rand pentru ca valorile se echilibreaza si niciodata nu exista o favorita certa. Dar in acest meci echilibrul a venit si din afara terenului. Pacat pentru ca in acest ritm vor fugi toti spectacorii si telespectatorii. Singurul lucru pozitiv pe care il voi tine minte va fi golul lui Javier Balboa (desi conspirationistii spun ca si portarul ar fi avut aceleasi surse de motivatie ca si arbitrul, si ca era o lovitura parabila). O zi mai buna!

Silviu Dumitru (17 comentarii)  •  2 februarie 2015, 11:33

Lui R.P. :mie mi se pare halucinant faptul ca, intre Mali si Guineea, califcarea in sferturi s-a decis prin tragere la sorti. Ipotetic, daca s-ar fi intamplat la fel intre Germania si Franta, sa spunem, procedura era aceeasi? Nu cunosc regulamentul, dar sa decizi calificarea in sferturile unei competitii internationale la loz in plic mi se pare jalnic.

bogdan a (49 comentarii)  •  2 februarie 2015, 12:16

@ Silviu Dumitru
regulamentul e tampit; in grupele de tipul asta (round robin) de multe ori se intampla ca cele 2 la egalitate sa joace ultimul meci intre ele si se poate decide pe loc, pe teren, prin prelungiri si 11m. in restul cazurilor, se poate o rejucare. daca nu, macar sa se califice echipa mai fair play (la cartonase, nr de faulturi etc). Cu acest precedent, probabil ca se vor modifica regulamentele.

Ardeleanu’ (19 comentarii)  •  2 februarie 2015, 12:59

Da stimabile, o rușine da arbitraj, un penalty de toată jena, la fel si tragerea la sorți a echipei care merge mai departe…cât despre CM de handbal din Qatar..o rușine și mai mare, începută prin acceptarea nemților care nu se calificaseră.

Obiectiv (461 comentarii)  •  2 februarie 2015, 13:58

@ R.P.
De cord in dezaprobarea unor astfel de intamplari ce tin doar de tarile bananiere (partial asa si este, cu natiunile din „Africa neagra”).
O astfel de procedura nu va fi posibila in 2022, fiti fara grija; nu s-a intamplat asa ceva in Germania (in 2006) si in 2014, cu natiuni care inseamna infinit mai mult in fotbal decat Qatar!
Cat despre Ozil, mai este mult pana departe! N-are caracteristicile celor 2 natiuni cu care are legatura prin origine si cetatenie!
Villareal i-a chinuit rau pe catalani; lupta pentru pozitia a patra ramane deschisa.O.

bazileon (11 comentarii)  •  2 februarie 2015, 14:09

Cred ca Bahramov si miracolul de la Berna eclipseaza fara efort Seechurns si Morenos, epigoni ai vremurilor noi. Mai vine si dl Geambasu cu ipotezele sale serenomaciste si realizam cat de apucati suntem noi tracii. A se vedea comentariul englez paralel. Unde noi eram indignati, scarbiti etc, ei erau ironici.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  2 februarie 2015, 14:26

@ Obiectiv

De fapt, sa dam cartile pe fata. Ozil nici macar nu s-a nascut, nu exista. E un mit urban. R.P.

Octavian Stăncioiu (2 comentarii)  •  2 februarie 2015, 15:53

Și ăsta e un aspect al globalizării…

genu (110 comentarii)  •  2 februarie 2015, 16:54

Pe micuta insula caraibeana Carriacou, 34 km patrati, exista doua atractii. Prima e reprezentata de un pictor local nonagenar ce picteaza sirene pubere, iar a doua e un fel de calusar bolborosit in grai local. O ureche versata de critic literar a descoperit ca, in fapt, e vorba de o varianta corupta a piesei lui Shakespeare, Coriolan, pe care, a aflat mai apoi, un plantator din Albion, din secolul al XIX-lea, o impusese in repertoriul sclavilor sai ca remediu pentru alungarea spleenului.
Desi pare neverosimil, in Guineea Ecuatoriala, in acest moment, fotbalul e doar o anexa, un fundal al lui Oedip de Sofocle, piesa insusita la fel de bine de localnici.
Iata faptele culese chiar de pe Wikipedia. Pe steagul tarii sunt privilegiate trei cuvinte: „Unidad, Paz, Justicia”, iar ca piesa de rezistenta troneaza un arbore cu coroana foarte inalta, probabil, un baobab, din care nu pica nimic. Presedintele statului e Theodoro Obiang Nguema, care in 1979 l-a uzurpat si executat pe unchiul sau, erou al luptei pentru eliberarea de sub jugul spaniol, obtinuta in 1968, Francisco Macias Nguema. Marele adversal actual al lui Theodoro e chiar fiul sau Theodorin, care, mai ales dupa ce au fost descoperite importante zacaminte de petrol pe insula Bioko, e dornic sa-si revendice fotoliul prezidential. Avand in fata exemplul liberian, cand fostul presedinte a fost executat in direct pe TV, dupa 18 ore de torturi inimaginabile, Theodoro a facut rost de organizarea Cupei Africii, in dorinta de a-si apropia cat de cat poporul si de a-l pune la respect, macar pentru moment, pe Theodorin/Oedip. E doar o perie fermecata aruncata de Fat Frumos cel Batran in calea lui Fat Frumos cel Tanar, in speranta stavilirii ascensiunii acestuia. De asta, ajungerea in finala mi se pare o miza prea mica pentru acest joc al vietii si al mortii, iar jucatorii tunisieni, o parte macar, au inteles asta si, in consecinta, au jucat foarte slab. La fel si arbitrul din Mauritius, in care se ascunde, daca ati observat, un mare intelept indian de obedianta gandhista.
Epopeea merita cu prisosinta a fi ecranizata, iar in rolul titular i-as fi vazut pe Mihai Mereuta sau Ernest Maftei in varianta locala, in timp ce Theodorin ar putea fi interpretat cu mare efect de un Constantin Baltaretu guineez. Regia, bineinteles, pentru triumful Justitia, Riddley Scott. Titlul poate fi francizat fara probleme: „Un film profund realist”. Iar la fel ca in Scorsese, in preambul, un povestitor local, un Cotescu negru ii povesteste toata tarasenia, evident, pana la punctul culminant, unui Marin Moraru negru. Pe o banca de parc, populat cu cativa boababi din carton si hartie.
In ce priveste povestea din Qatar, ea se preteaza la un melanj ceva mai complicat-„Centrul inaintas a murit in zori” cumulat cu „O mie si una de nopti”. Bazin cultural avand orgoliul sau n-a acceptat chiar totul de-a gata.
„Centrul inaintas…” e povestea tragica a unui mare atacant, Garibaldi, ajuns piesa in colectia de genii a unui Crassus argentinian, interpretat cu abnegatie, in varianta noastra de teatru tv, de Mircea Albulescu. Transformat in revolutionar, precum tizul sau italian, inaintasul, -culiseaza intre Eminescu asexuat si Ceausescu tanar, in varianta oferita de regretatul Adrian Pintea-, il convinge pe „Einstein” sa arunce in aer zidurile fortaretei, dar o mitraliera haina ii intrerupe eroului zborul spre libertate. Evident, seicii locali, niste Peter Ustinovi la fel de rubiconzi si sotiosi, nu puteau lasa intamplarea sa se indrepte spre acest final tezist. Atunci, au transformat gradina in Eden consumist, iar in centrul ei au pus Cornul abundentei, Graalul zilelor noastre. Astfel, ca vitejii sportului cu mingea mica au populat imediat peisajul idilic mercantil. Pentru siguranta, de pe divanele lor moi, seicii au aruncat cu coji de portocala din aur si inspre directia arbitrilor. Ca din joaca, precum o lovitura de sold la hora din sat.
Fie vorba intre noi, jelaniile poloneze nu prea ne mai starnesc emotii, prea se repeta. Iar ca sa le repereze onoarea, ben Ustinovii ar putea adopta si cativa pani aprigi.
Cam asa ar sta lucrurile daca ar fi sa vrea sa va necajesc. Dar n-o fac. Singurul impediment, intr-adevar, e ABBA. Pink Floyd suna mai metaurban, nu ca o diatriba de profet feminin milionar.

Obiectiv (461 comentarii)  •  2 februarie 2015, 17:23

@ R. P.
Vad ca ne (cam) contram; eu am scris si despre altceva (inclusiv despre subiectul acestui articol) si cunosteati parerea mea despre turc. Oricat l-as denigra (si nu intentionez sa fac asta), tot la fel de mult ati continua sa-l apreciati. Si corvette59 il apreciaza, dar selectiv, cand merita, nu neconditionat.
Pace, uit ca exista; literatura, muzica, filmul, turismul sunt subiecte mult mai interesante decat analiza prestatiilor unui jucator! O.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  2 februarie 2015, 18:00

@ Obiectiv

Asta vedeti? Sincer, eu ma amuzam, nimic mai mult. R.P.

Obiectiv (461 comentarii)  •  2 februarie 2015, 18:07

@ R.P.
Bine, cum spuneti… O.

magus1349 (1 comentarii)  •  2 februarie 2015, 18:39

Qatarul la Cupa Mondială de fotbal a cărei gazdă va fi în 2022 o sa fie arbitrat la fel ca Brazilia in 2014 sau Coreea de Sud in 2002.
Totusi, pricipalii vinovati pentru masacrarea unor partide de fotbal, handbal si altele nu sunt arbitrii. Fac si ei ce li se dicteaza mai de sus. Altfel, pa delegari.
Daca vreti sa vedeti victoria celui mai bun in lupta dreapta orientati-va spre altceva. Va recomand hochei.
O sa ridicati din spranceana daca va spun brigada de arbitrii din partida USA-Rusia din faza grupelor la JO Sochi!
Linesmen: doi canadieni;
Referees: un suedez si Brad Meier din …USA!!!

Obiectiv (461 comentarii)  •  3 februarie 2015, 9:12

Totusi, intre Coreea de Sud si Qatar este o mare diferenta ca potential fotbalistic; echipa de fotbal a acesui foarte bogat stat nu va putea face ceva comparabil cu ce s-a intamplat in handbal! Nu se va juca intr-o banca sau intr-un palat, pe ascuns si cu o mana de spectatori.
Dadusem drept exemplu Germania si Brazilia, care nu s-au impus la ultimele „mondiale” gazduite, dar n-am scris despre SUA, gazde ale CM din 1994 si care abia de au jucat o „optime”. Noi i-am invins in grupa si au fost eliminati, la limita, de catre cei care aveau sa triumfe! O.

barbu brailoiu (30 comentarii)  •  3 februarie 2015, 15:41

” şi-a frecat cîteva clipe degetul mare de arătător, chinuit probabil de furnicături” – gestul îmi aduce aminte, foarte bine, de spotul publicitar în care actorul iureş face reclamă la rebrenduirea unei bănci. acolo sunt trei degete, iar textul rostit de maestru scenei este că, în toate, domnia sa ar fi pus suflet…

aşa că de acelaşi suflet s-ar fi putut să fie vorba şi la handbaliştii respectivi.

lute (42 comentarii)  •  3 februarie 2015, 19:16

la handbal a fost o mică ciordeală pe lângă fotbal, nicidecum un mare jaf. să nu uităm cine a plătit masa…

ps: maestre, dacă ați ratat cumva ultima realizare a favoritului meu, o aveți mai jos. nu mă mai satur privind-o.

https://www.youtube.com/watch?v=3SpOYYQFu6E

Ferdinand Bardamu (10 comentarii)  •  4 februarie 2015, 20:55

Prezentându-mi scuze pentru că mesajul meu nu are legătură cu subiectul, v-aş ruga să-mi recomandaţi nişte romane istorice (măcar câteva). Vă mulţumesc mult!

corvette59 (64 comentarii)  •  5 februarie 2015, 1:42

Arsenal News , pt Obiectiv .

Se intimpla ceva pe Emirates ! Precis ,se intimpla . A inceput perioada de iarna -ianuarie ,februarie – si obisnuita cadere nu mai are loc ! Dimpotriva, Arsenalul merge mai bine decit cel de pe vremea invincibililor .Anul acesta a primit numai doua goluri in meciul de cupa cu Brighton in rest numai victorii albe si la scor .
Duminica va fi derbiul local . Pot sa spun ca in tabara lui Tottenham domneste,deja, panica . Pochettino nu stie inca pe cine sa marcheze pe tot terenul .Toti halfii tunarilor pot juca rolul hotaritor. Ozil a revenit cu un big bang .Joaca exceptional ca pe vremea cind era la Werder. Cind Cazorla e deranjat iese la rampa Rosicky .Nu mai vorbesc de Sanchez ! Dupa parerea unor reporteri care urasc Arsenalul ,Adrian Durham si Sami Mokbel,acest Sanchez este tot ce se putea intimpla mai bun Arsenalului . Ei cred ca actualmente el e mai bun decit Aguero . Nu mai vorbesc de Ox si Theo , de Rambo si Wilt.Theo arata si alearga la fel ca inainte .Cel mai semnificativ e faptul ca acum are si mijlocul defensiv. Coq joaca asa cum juca Gilberto Silva .Nimic nu trece, nici macar mingea . Prin aducerea lui Paulista de la Villareal Arsene Wenger nu mai e obligat sa faca permutari fanteziste in aparare .Deasemenea , si-a luat gindul de la Alex Matel si si-a gasit mintea de pe urma . L-a titularizat pe Ospina .Imi pare rau de Szczesny ! Portar bun ,mult peste media din PL. Multe cluburi si-ar da o mina si un picior numai sa-l aiba ( LFC ,spre exemplu ). Cel mai bun in situatii unu la unu si cel mai bun portar la jocul de picior,dar jobul unui bun keeper e sa tina scoruri albe . Lui Szczesny i se „arde ” siguranta citeodata si echipa sufera .Asta e baiul cu el . Mai are acum si Giroud ( niciodata n-a jucat asa bine ) concurenta .Arsenalul s-a vazut in pozitia sa-l poata imprumuta pe Sanogo . Welbeck s-a intors dupa accidentare ,iar Akpom e nemaipomenit . A fost si atunci cind juca pt rezerve . Marca pe banda rulanta- 15 goluri in 10 meciuri ,dar ca si in cazul lui Ospina ,Wenger avea ochii prinsi de urdori . Sa dea natura si sa-i tina forma pina la sfirsit !

corvette59 (64 comentarii)  •  5 februarie 2015, 2:00

P.S. Am uitat sa- l amintesc pe H Bellerin ,adevarata revelatie a ultimelor jocuri . Imi pare rau ca-l vom pierde ( probabil,ca si Fabdegas, se va intoarce de unde a plecat ) Barca trebuie sa gaseasca urgent un inlocuitor pt Dani Alvez si ce -i mai bun decit un copil crescut de ei ? Viteza,dribling ,centrari,simtul golului si aparare ferma . Asta poate oferi Bellerin ! De la Laurent , Winterburn -Dixon n-am mai avut asa fundas lateral .

Obiectiv (461 comentarii)  •  5 februarie 2015, 8:40

@ corvette59
Multumesc pentru cuprinzatoarea punere in tema!
Sper sa nu fie doar o parere aceasta crestere a randamentului „tunarilor” si sa ajunga macar in primii 3, pentru a nu-si programa pregatirile in functie de play-off-ul Ligii Campionilor (care, sa fim seriosi, nu poate fi o problema pentru favoritii nostri).
Daca Alex, Ox., Theo, Giroud, Ospina si altii sunt la nivelul asteptarilor, iar Bellerin este revelatia, ma dezamageste lipsa de eficienta a lui Welbeck.
Mai mult decat orice progres in campionat, ma intereseaza Liga Campionilor, unde „sferturile” reprezinta un prim obiectiv tangibil (Monaco este o echipa solida, disciplinata, cu o buna aparare, dar cu un potential ofensiv mediu spre modest); sper sa ma faca sa incerc sa achizitionez un tricou de-al lor pentru colectia dedicata castigatorilor de CCE/Liga Campionilor (trebuie sa recuperez la acest capitol si in cazul celor de pe Stamford Bridge)! O.

Marcovici (180 comentarii)  •  5 februarie 2015, 16:56

Trist, penibil, deceptionant. Pana in 2022, trebuie sa fim atenti si cu 4 ani mai devreme. Peste 3 ani, inca nu stim sigur cine va boicota si cine va umfla… Se duce de rapa….
Iar pt 2012 am avut un preview excelent la handbal. Vom vedea japonezi qatarezi si arbitri far’ de fluier. Africanii astia cred ca au vazut filmul „Eu cand vreau sa fluier, fluier”.

corvette59 (64 comentarii)  •  6 februarie 2015, 2:40

Trista veste ! Nelu Nunweiller ne-a parasit pt totdeauna ! „Neamtu ” a. fost ani buni stilpul apararii Romaniei ,stiti ,ala ce respingea centrarile la semiinaltime cu foarfeca . A fost cel mai neinfricat stoper . La fel ca alta legenda , Dan Coe . Stiu o groaza de anecdote ,sau fapte reale legate de acest fotbalist-om ,dar respectul fata de el ma obliga sa ma abtin. RIP !

corvette59 (64 comentarii)  •  6 februarie 2015, 3:33

@obiectiv ,

n-avea cum sa te incinte Welbeck .De 45 de zile,accidentat fiind , sta pe tusa . Reintra in curind . AS Monaco nu-i chiar asa de usor de dat la o parte. Are contraatacuri deavstatoare . S-a orientat la aceasta tactica dupa cedarea lui Falcao . In UCL se pot intimpla ” minunui” dorite si ne .Aminteste-ti de meciurile Arsenalului pe Alianz Arena . Prioritatea lor acum e meciul ce Tottenham ! Daca-l cistiga ,restul va fi istorie . Vreau sa spun editia 2014/2015 ! Nimeni ,nu-i va mai putea opri ! Nici CFC ,nici MUFC,nici LFC. Nu spun ca vor fi campioni ,nu,diferenta e prea mare, dar locul in grupele UCL va fi asigurat si FA Cup .

Obiectiv (461 comentarii)  •  6 februarie 2015, 6:58

@ corvette59
Da, a mai trecut in nefiinta un mare dinamovist si un om demn de tot respectul, Dumnezeu sa-l odihneasca! Bine ca nu s-a intamplat acest lucru la o varsta fatidica (in jurul a 60 ani) pentru alti mari fotbalisti romani – Dobrin, Dumitrache sau Nicolae Manea!
De la golgeterul „nationalei Albionului” ai niste asteptari, insa acestea sunt deja infirmate, cel putin asa stau lucrurile in primul an pe Emirates, indiferent de accidentari!
Ii stiu bine pe cei de la Monaco, n-au cum sa surprinda! Daca a scapat in „optimi” de Bayern (in fata carora a pierdut calificarile pe Emirates, cu „contributia” majora a unor echipieri cu „siguranta arsa”, cum bine v-ati exprimat), Arsenal are ocazia sa progreseze in competitie; ce bine le-ar prinde in „sferturi” un adversar precum Dortmund (desi, la forma actuala, n-are cum sa treaca de Juventus) sau Porto! In semifinale, ar trebui sa fie cel putin 2 echipe britanice!
Nu numai Dortmund traverseaza o perioada groaznica, ci si Bayern si PSG (chiar daca a reinnodat sirul victoriilor, evolutiile sunt departe de asteptari)!
Astept o victorie pe White Hard Lane si-om mai vedea! O.

Obiectiv (461 comentarii)  •  6 februarie 2015, 20:02

Scuze, am …botezat stadionul lui Tottenham: White Hart Lane, fireste! O.

gabipetre (34 comentarii)  •  6 februarie 2015, 23:06

Cum era semifinala aia dintre Chelsea si Barcelona, când, la finalul ei, Drogba îl fugărea pe Ovrebo? Apăruse atunci un banc: un copil tip se duce într-un magazin de echipamente sportive şi cere un tricou cu Barca. Vânzătorul îl întreabă: de care vrei, de jucător de câmp, de portar sau de arbitru? 😉 Cam aşa e şi acum. Până la Quatar 2022, staţi să vedem Franţa 2016 şi Rusia 2018!

gabipetre (34 comentarii)  •  6 februarie 2015, 23:07

Bună aia cu ABBA. Poate merge şi un Dire Straits: Money for nothing!

Obiectiv (461 comentarii)  •  7 februarie 2015, 16:53

@ corvette59
Un meci de uitat, comparabil cu cel jucat contra lui Dortmund, la inceputul grupei Ch. League! N-ar fi fost un capat de tara, insa si-au complicat lupta pentru primele 4 locuri! O.

lute (42 comentarii)  •  7 februarie 2015, 17:01

@: corvette. stimate domn, n-ar fi timpul ca AW să iasă la pensie?

Obiectiv (461 comentarii)  •  7 februarie 2015, 20:02

@ iute
Elevii sai au jucat foarte prost, au pierdut aproape toate duelurile cu adversarii, au gresit nenumarate pase, iar fundasii i-au facilitat lui Kane cele doua goluri!
Ce sa mai spunem despre Ancelotti, care a pierdut din nou in fata lui Atletico, de data aceasta la scor!
Revenind la Arsenal, nimic nu-i pierdut (ma refer la locurile 2-4), devreme ce City n-a fost in stare sa invinga pe foarte modesta Hull! O.

lute (42 comentarii)  •  8 februarie 2015, 11:54

@:obiectiv
din modestul meu punct de vedere, Atletico a făcut anul trecut egal (1-1, de fiecare dată) și într-un meci pe care trebuia să-l piardă, și într-unul pe care trebuia să-l căștige, dar a fost egalată și a furat-o cu 4-1.
așa că am fost la un pas mic, dar mic de tot, ca să-l vedem pe Ancelotti în căutare de servici. nu că i-am purta noi de grijă.

Obiectiv (461 comentarii)  •  8 februarie 2015, 12:42

@ Iute
Nu inteleg cum o echipa de elan, determinata, agresiva (mereu la limita regulamentului), cu bune relatii de joc, dar previzibila (inclusiv in privinta fazelor fixe) poate pune atatea probleme, in mod repetat, unui antrenor experimentat si unui lot plin de vedete!
Revenind la AW, ce vina are ca pana si Cazorla a gresit o sumedenie de pase si ca Ramsey incearca de fiecare data sa-si etaleze, indiferent de situatie, tehnica stralucitoare? Cum Ancelotti nu i-a invatat pe Ronaldo, Bale si Benzema (de-ar fi fost singurii!) sa fie indolenti, tot asa nici Wenger nu i-a sfatuit pe elevii sai sa se intreaca in greseli si sa piarda cu regularitate duelurile directe cu adversarii! O.

Obiectiv (461 comentarii)  •  8 februarie 2015, 12:44

Cum este corect: lute (cu „L” mic) sau iute? O.

kkciosuldelahamangia (18 comentarii)  •  8 februarie 2015, 13:15

ce facem cu esenta primara a sportului ? a disparut ! a disparut de cand primul sportiv nu s-a mai multumit doar cu o cununa de lauri, a cerut un banut, apoi doi, si apoi fara numar dar si fara caracter.
pt. un om normal cu o educatie si respect pt. munca( nu pt. antrenament) un sportiv nu poate fi un model, indiferent ca vorbim de barniste, mingicari sau tenizmene.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  8 februarie 2015, 15:03

@ bogdan a

Si eu ma tem ca la CM din 2022 o sa asistam la o mascarada peste Coreea de Sud & Japonia 2002. Nu stiu cine ar putea sa intervina eficient (ma refer la arbitraje, nu la naturalizari). Centura de Aur a avut si o perioada onesta, sa stiti. Pe la inceputul anilor saptezeci, cand venea trupa cubaneza antrenata de Alcides Sagarra si cand nu se trageau sforile de azi. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  8 februarie 2015, 15:11

@ adrian

Exact, asta era si unul dintre motivele mele de interes. Existau candori tactice, dar exista si o anume inocenta care facea competitia frecventabila. Se pare insa ca sunt mult mai candid decat cei la care ma uit(am). Previzibil, Ghana a jucat fotbal si a scos-o pe protejata din cursa. Insa agenda CAN e politica, nu sportiva. Sa ne mai miram? Haida-de. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  8 februarie 2015, 15:14

@ Silviu Dumitru

E, intr-adevar, o modalitate de departajare prefeudala. Puteau la fel de bine sa organizeze o proba de tir cu arcul, muzica tribala sau dansuri din buric si sa departajeze in felul asta. Insa, daca nu ma insel, si la CM din 1970 a existat, in regulament, pericolul tragerii la sorti dupa prelungiri, in caz de egalitate. Esparrago a marcat in minutul 117 in Uruguay-URSS si a salvat CM de o nedreptate cat casa. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  8 februarie 2015, 15:15

@Ardeleanu’

Mizeriile astea inlantuite ne duc inapoi spre doua intrebari simple, dar fara raspuns: 1. Ce (mai) e sportul? si 2. Care sunt criteriile/valorile lui? Nu stiu daca putem raspunde fara sa ne facem de ras. Raspunsurile etic-cavaleresti provoaca hohote. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  8 februarie 2015, 15:18

@ Obiectiv

La CM din 2022 nu tragerea la sorti ma ingrijoreaza, ci arbitrajele. Plus clima, evident. Iar ideea de-a muta CM in iarna lui 2022, evocata en passant de FIFA, mi se pare la fel de discutabila ca ideea de-a acorda CM Qatarului. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  8 februarie 2015, 15:19

@ bazileon

Ma indoiesc ca englezii au fost la fel de ironici si detasati dupa momentul Bahramov. In rest, diferenta dintre ieri-ul lui Bahramov si astazi-ul din arbitraj e enorma. Intre timp a aparut sistematizarea fraudei, au aparut ghidajele, au aparut interesele extrasportive. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  8 februarie 2015, 15:21

@ Octavian Stancioiu

Globalizarea e Cartagina dvs. Sunteti un Cato Cenzorul al globalizarii. Dar sa stiti ca (repet) exista si o parte buna a partii rele. Sunt sigur ca stiti si dvs., pana la urma. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  8 februarie 2015, 15:24

@ genu

Ca de obicei, va citesc cu nesat. Auzisem de invoiala politica a Guineei Ecuatoriale, stiam cate parale face presedintele si cum a ajuns la putere. Se pare ca maestrul Issa Hayatou insusi a binecuvantat manevra inteleptului din Mauritius. Am optat pentru ABBA fiindca n-am vrut ca Pink Floyd sa fie tarat in asa ceva. Iar trei „money” sunt mai convingatori decat unul singur. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  8 februarie 2015, 15:26

@ magus1349

Brazilia a fost impinsa de la spate cu Croatia. Flagrant si nerusinat. In rest, n-as spune ca au fost orori. Nu se compara cu 2002 si arbitrajele pro Coreea de Sud. Byron Moreno a devenit parte a folclorului fotbalistic, dupa ce, desi a arbitrat ca in iad, a avut emisiune la Rai. Hochei? O sa incerc. Desi nu vad intotdeauna pucul si cica e bine sa-l vezi. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  8 februarie 2015, 15:28

@ barbu brailoiu

Suna un pic a proces de intentie pentru Iures. Nu cred ca-l merita. In plus, fiecare e platit pentru munca pe care o face. Vi se pare normal sa fie platita si nelegiuirea? R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  8 februarie 2015, 15:30

@ lute

Nu uit cine-a platit masa. Dar nu-i da nimeni dreptul celui care plateste masa sa-ti scuipe in mancare.

Multumesc, m-am uitat. Stiu ca sunteti amorezat de fotbalul lui Quaresma. Ce bine-ar fi fost dac-ar fi tinut si el la el insusi la fel cat tineti dvs. la el. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  8 februarie 2015, 15:33

@ Ferdinand Bardamu

Nu stiu ce ati citit pana acum. Daca n-ati intrat deloc in domeniu, va recomand romanele lui Feuchtwanger (mie mi-au placut cu decenii in urma) si Druon. Poate si Henry Troyat. Plus „Razboi si pace”, care nu e un simplu roman istoric, ci mult mai mult. Sunt retete vechi, dar si vinul e vechi si, prin asta, mai bun. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  8 februarie 2015, 15:34

@corvette59

Multumiri pentru noile cronici ale Arsenalului. Nu credeti insa ca, dupa ce-a stat ani in sir sub razele mintii lui Wenger, Arsenal e acum prizoniera unui antrenor care a ratacit directia? Intreb cu tristete. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  8 februarie 2015, 15:35

@ Marcovici

De acord, cu un mic amendament. Filmul se numeste „Eu cand vor altii sa fluier, fluier”. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  8 februarie 2015, 15:36

@ corvette59

Dumnezeu sa-l ierte pe Nelu Nunweiller. R.P.

Comentează