Radu Paraschivescu

Drumul din lumea sportului către lumea cărților este mai scurt decât pare. În fond, totul este o problemă de sintaxă

Biografie completă Toate articolele
Cele mai noi articole de Radu Paraschivescu
Ţara „nu cumva”-urilor

Campionatul înaintează spre ultimul minut al ultimei etape ca sergentul din poezia lui Alecsandri: „târând al lui picior”. E o ediţie de risc şi de asterisc, căreia i se va cuveni o notă de subsol în statistici: „Campionat început în […]

...

No panic, Man, sau „Primiţi cu fotbalistul?”

Ce rost are să vorbeşti despre un transfer după realizarea lui? E mult mai bine să baţi toba sau câmpii înainte ca el să eşueze. Asta dacă s-a pus cu adevărat problema ca un fotbalist să plece de la clubul […]

...

Vulturul a aterizat. În cap

Jucând aşa cum o face în ultimele meciuri, Lazio are şanse ceva mai mici să devină campioana Italiei decât are proaspătul candidat Kanye West să câştige alegerile prezidenţiale din America, eventual cu sloganul „Yes, we Kanye”. Elon Musk şi-a anunţat […]

...

Gripa vrajbei noastre

Sinteza cursului scurt de epidemiologie a fost rostită sâmbătă de specialistul Bogdan Vintilă: „Coronavirusul este o gripă cu un marketing foarte bun”. Pe aceeaşi logică, tigrul este o mâţă cu un marketing de poveste. Nu ucide doar şoareci, ci şi […]

...

Lecţia de sănătate

De-a nibelungul şi de-a nivelatul Germaniei, Bayern München îşi continuă defilarea. Mai sunt patru etape şi va fi din nou campioană. Clar, curat, fără scenarii de tipul „Ce-ar fi fost dacă?”. Şansele celorlalte echipe la titlu sunt astăzi fantezii aritmetice.

[…]

...

Sport şi ABBA

Arbitrii. Acei oameni care au grijă ca nedreptatea să fie împărţită corect.

„Rajindraparsad Seechurn”. Pronunţaţi, vă rog. Sună misterios, ca un basm cu duhuri care ies din sticle şi împlinesc dorinţe. În realitate, e unul dintre cele mai noi nume […]

luni, 2 februarie 2015, 8:55

Arbitrii. Acei oameni care au grijă ca nedreptatea să fie împărţită corect.

„Rajindraparsad Seechurn”. Pronunţaţi, vă rog. Sună misterios, ca un basm cu duhuri care ies din sticle şi împlinesc dorinţe. În realitate, e unul dintre cele mai noi nume ale fraudei fotbalistice. Domnul Seechurn, originar din Mauritius, a trimis Guineea Ecuatorială (ţară gazdă) în semifinalele Cupei Africii şi Tunisia acasă. E drept, a fost ajutat de naţionala Tunisiei însăşi, ocupată să joace prost, pe alocuri execrabil. Nu e primul şi nu va fi ultimul arbitraj şmecheresc, care răspunde unei comenzi de sus. Cu două zile înainte de Guineea Ecuatorială-Tunisia la fotbal, arbitrii sîrbi Nenad Nikolić şi Dušan Stojković scoseseră Polonia din semifinalele CM de handbal masculin şi dăduseră brînci Qatarului (ţară gazdă) în finală. Cu aceste întîmplări în minte, oamenii au dreptul să se întrebe: oare cum va fi arbitrat Qatarul la Cupa Mondială de fotbal a cărei gazdă va fi în 2022?

Înfrînţii au avut reacţii diferite. Tunisienii păreau pregătiţi pentru linşarea domnului Seechurn, polonezii şi-au aplaudat sarcastic lichidatorii. Unul dintre jucători şi-a frecat cîteva clipe degetul mare de arătător, chinuit probabil de furnicături cărora nu le dădea de capăt. Muzica a fost prost aleasă. La staţia de amplificare din Lusail Sports Arena ar fi trebuit să se audă acelaşi hit ca pe Estadio de Bata din Guineea Ecuatorială: nemuritorul Money Money Money al trupei ABBA. Banul e de mult coloana sonoră a vieţii şi, prin urmare, a sportului. Numai că banul nu trebuie lăsat să devină sigilatorul mizeriilor! Gestul polonezului scîrbit e uşor de tradus: v-aţi cumpărat jucători din toată lumea, i-aţi îmbrăcat cu tricourile Qatarului şi pe urmă v-aţi apucat de cumpărat arbitri. Bun, dar ce nevoie aveaţi de fanii tuturor echipelor prezente la Cupa Mondială? Lor de ce le-aţi mai plătit deplasarea şi cazarea? Fiindcă aveaţi nevoie de atmosferă şi v-aţi gîndit c-o puteţi închiria cu ziua? Sau ca să ştim la ce să ne aşteptăm în 2022?

Micii înfrînţi sînt Tunisia şi Polonia. Marele înfrînt e publicul care mai crede, în naivitatea sa, că sportul înseamnă victoria celui mai bun în luptă dreaptă. Ce facem cu oamenii ăştia greu de urnit din convingerea că nu poţi cumpăra chiar orice? Şi ce facem cu esenţa primară a sportului? Dacă totul ajunge o chestiune de conturi, sonde, sponsori şi influenţe, ideea de sport se dizolvă. Nu mai avem ce căuta pe stadioane şi în săli decît ca decoruri ale unor abjecţii. Vocile noastre care cîntă şi scandează vor fi doar bruiajul unor farse. Totul se va fi decis în loje, înainte sau după semnarea contractelor de business.

Comentarii (59)Adaugă comentariu

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  8 februarie 2015, 15:38

@gabipetre

Foarte bun bancul si da, tin minte meciul. Arbitrul e acelasi care ne-a ajutat cu Italia la Euro 2008. Astept si eu CE din 2016. Cred ca pulsul cel mai mare o sa-l aiba Platini, care o sa iasa prost indiferent ce-o sa se intample. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  8 februarie 2015, 15:39

@gabipetre

Abba mi s-a parut, iertare fanilor ei, mai buna de alaturat matrapazlacurilor din fotbal si handbal. Dire Straits nu merita asemenea asocieri (in iunie merg la concertul olandez al lui Knopfler), Pink Floyd, la fel. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  8 februarie 2015, 15:41

@ kakaciosuldelahamangia

In principiu, da, asa e. Dar poate ca au existat si fotbalisti vrednici de-a fi transformati in modele (pentru cineva care vrea sa faca sport de performanta si sa nu demisioneze din cancelaria caracterului). Putini, dar cu atat mai meritorii. Un Lineker, un Nedved, un Kaka. R.P.

genu (110 comentarii)  •  8 februarie 2015, 16:34

Aveti dreptate cu ABBA-Wall Street-ul stramutat in vizuina facocerului e o chestie cu totul nepotrivita. Daca ma gandesc adanc, maestrul Gelu Voican Voiculescu, la trianglu, n-ar da chiar rau. Acompaniat la ukulele de bunul sau amic Grig, travestit in femeie. Domnul Aurescu se pare ca nu simte momentul.
La noi, in aceste momente cand hotii de diligente sunt vanati fara mila de „Agentia Pinkerton”, ar merge un „Ragtime” de Scott Joplin. Iar „unforgiven”-ul conjurat de lacrimi blonde nu mai vine sa rastoarne situatia. Viteazul se pare ca plange intr-una. Lacrima lui Manole sau a lui Marmeladov?
Iertati-ma ca deviez mai mereu de la subiectul propus de Dvs. La scoala am stat mereu in ultima banca si mai perturbam orele cu autismul meu. La un seminar despre minoici citeam „Danila Prepeleac”-tocmai gasisem o editie cu glosar. E una din lecturile mele de referinta si o consider un model pentru orice ins care vrea sa scrie proza. O Niagara de ras homeric a strapuns linistea sacerdotala a momentului, iar raspunsul meu franc a avut ceva succes de etapa la fetele tocilare din primele banci. Proful m-a iertat intr-un tarziu, asa cum sper s-o faceti si Dvs.
Cu reverente

Ferdinand Bardamu (10 comentarii)  •  8 februarie 2015, 21:43

Vă mulţumesc pentru răspuns. Mă temeam că o să-mi spuneţi că aici se vorbeşte despre sport, doar. Până acum sunt familiarizat cu operele lui Dumas, Hugo, Stendhal, Cooper, Tolstoi, Sadoveanu, V. Corbul, iar mai nou cu Conn Iggulden, Valerio Manfredi, Christian Jacq, Colleen McCullough etc. Aşadar, citesc şi autori clasici, dar şi comerciali, subiectul istoric interesându-mă mai ales. Ideal ar fi să fie şi nişte autori valoroşi, dacă se poate, însă şi accesibili. Nu sunt un cititor foarte experimentat, mai am nevoie de multe lecturi până să-l pot citi pe Proust, de exemplu.
P.S. Sunt un mare iubitor de sport, chiar dacă nu mă refer la sport în comentariile mele. M-a amuzat mult când aţi afirmat că nu participaţi la orele de sport iarna, ca să nu faceţi tumbe. Mie profesorul îmi punea absent, deşi făceam ora de sport, însă nu tumbe…

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  8 februarie 2015, 22:58

@ Ferdinand Bardamu

Cred si Manuel Mujica Lainez merge ca autor de romane istorice. Tot vechi, tot ca vinul. Si mie mi-a pus profesorul absenta si nota 2 in acelasi timp. Nu si-a dat seama ca nu se poate. I s-a atras atentia in cancelarie si a preferat sa ma lase corigent. R.P.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  8 februarie 2015, 23:02

@ genu

Nu-i vorba de iertare. Unde credeti ca am locuit la scoala? Tot in ultima banca. Aveam o mai buna viziune a jocului. Am fost la randu-mi dat afara de la un seminar cu doamna profesor Topor (filozofie distilata marxist) dintr-un motiv ceva mai putin cultural: mi-a scapat degetul pe butonul de volum al radioului la care ascultam, pe sub banca, relatarea meciului Poli-Celtic. Cand a marcat Paltinisanu, am simtit nevoia sa impartasesc. Si am fost „trimis mai devreme la vestiare”, cum spune cliseul. R.P.

corvette59 (172 comentarii)  •  9 februarie 2015, 7:22

@RP ,

se pare ca in rindul intimilor lui Klopp se stie ( sigur,zic unii )ca de la vara el va fi managerul Arsenalului. Avind in vedere comportarea managementului Borussia vis a vis de Klopp s-ar putea sa se intimple .Ar fi doar o mica problema ,plata a 16 milioane pounds lui AW. Ceva recuperari de salarii neplatite pina la sfirsitul contractului ,plus ceva in jur de 5 milioane euro la Borussia pt „dezertarea ” lui Klopp. In rest, D-zeu cu mila !

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  9 februarie 2015, 9:53

@ corvette59

Multumesc, nu stiam de pista asta. Si n-am idee daca Wenger mai poate veni cu vreo idee inedita pentru Arsenal. In plus, mandatele interminabile de tip Guy Roux sau Ferguson la Man Utd mi se par din ce in ce mai putin posibile in ziua de azi. Klopp la Arsenal mi s-ar parea o miscare buna, omul stie carte. R.P.

Comentează