Dinamo are șanse zero!
Să fiu iertat, dar ce se întâmplă în Ștefan cel Mare confirmă proverbul că omului sărac nici boii nu-i trag.
![Permalink to Dinamo are șanse zero!](https://blogsport.gsp.ro/ioanitoaia/wp-content/uploads/sites/2/2020/07/RKX_5515-900x524.jpg)
De parcă roș-albilor nu le ajungeau atâtea belele, între care amenințarea cu retrogradarea, s-au mai pricopsit cu una: 6 jucători au fost depistați pozitiv cu COVID-19! Răuță, M. Popescu și Fara sunt internați la „Matei Balș”, R. Grigore, V. Lazăr și Mrzljak obligați să stea în casă, iar coechipierii lor ținuți în izolare, în imposibilitatea de a se antrena. Ca atare, meciul Dinamo-Chindia de joi s-a amânat și e greu de spus când va fi reprogramat.
Speriat și alertat, directorul general al clubului, Bogdan Bălănescu, a cerut oprirea campionatului, reclamând că „Suntem aproape de desființarea echipei!”. Conform unor surse neoficiale, Sepsi, Clinceni și Iași ar susține inițiativa „câinilor”, ceea ce ar însemna, printre altele, ca din L1 să nu mai cadă nicio formație. Și cum ar promova din „B” două (se renunță la baraj?!), Liga 1 ar cuprinde 16 participante. Adăugând că Liga 2 va număra 23 de echipe, consecință a politicii federale greșite, fotbalul nostru va fi reprezentat mai bine ca oricând la nivel superior! Mă îndoiesc că, material și structural, el e pregătit pentru asta, dar nu-i momentul să dezvolt subiectul.
Personal, nu m-aș grăbi să-i urechez pe cei depistați cu coronavirus. Nu le-aș reproșa c-au comis-o, c-au încălcat, că n-au respectat. Nu-s de părere că trebuie acuzați cei ce se îmbolnăvesc, chiar dacă există posibilitatea ca ei să se fi expus. Să fi riscat.
La fel cum nu cred, răspuns unor suspiciuni exprimate public, că întreaga poveste ar fi o strategie! Concepută de Dinamo pentru a-și crea avantajul disputării partidelor amânate după încheierea stagiunii, cunoscând rezultatele contracandidatelor și jucând în funcție de ele. Altfel zis, influențând clasamentul final. Chiar nu-mi închipui că un club cu tradiția și palmaresul lui Dinamo poate băga niște tineri în spital de dragul unui scenariu diabolic.
Se înmulțesc însă indiciile că propunerea lui Bălănescu, observați, însușită numai de grupări din zona retrogradării, nu va fi acceptată. Totuși, chiar dacă au devenit indisponibili 6 jucători dintr-un lot de 25, Dinamo ar trebui să poată alinia o formație cât de cât competitivă. În genul celei prezentate vineri de Gazetă: Straton – Kostrna, Puljici, Ehmann, Skovajsa – Sorescu, I. Șerban, Fabbrini, Mihaiu – Neicuțescu, Montini.
Sigur că ea nu-i formația ideală. Pe de altă parte însă, nici nu poate fi tras la răspundere cineva din afară pentru contaminarea celor 6. Repet, e posibil ca nici aceștia să nu fie vinovați direct. Dar nici să arăți cu degetul spre alții și să-i faci să sufere nu-i deloc în regulă.
LPF se opune, lesne de anticipat, suspendării campionatului. Exclude varianta mai ales din rațiuni financiare. Deoarece în cazul opririi meciurilor, ar dispărea banii din drepturile de televiziune, cei care mai mențin Liga 1 la linia de plutire. Președintele Viitorului, Gică Popescu, a pus degetul pe rană: „Să ne gândim la pierderile pe care le-ar avea televiziunile. Ar trebui să facem tot ce ne stă în putință pentru a încheia campionatul”. Aparent, argumentul pare neglijabil, folosit ca scut. În fapt însă, nu e.
Încercând o concluzie, „câinii” nu par să aibă șanse de izbândă. Dacă ei sunt de înțeles, nu-s de aprobat. Iar de urmat, opinie mai largă, și mai puțin.