Pași înapoi
Ne-am bucurat recent auzind că Bundesliga a trecut la antrenamente colective și că va relua pe 9 mai sezonul întrerupt. Am gândit atunci, admirativ, că nemții-s nemți, dar am și sperat că, odată reluat în Germania, fotbalul se va relua curând și în România.
![Permalink to Pași înapoi](https://blogsport.gsp.ro/ioanitoaia/wp-content/uploads/sites/2/2020/04/1-2-1-930x524.jpg)
Uite însă că nu-i chiar așa, că până și nemții mai bat uneori în retragere! După ce Angela Merkel însăși a atras atenția că, în ciuda unei ușoare relaxări, „Redeschiderea prea rapidă riscă să provoace un nou val de infectări”, ba a și numit atitudinea șefilor fotbalului „strategie pripită”, Federația și Liga au anunțat oficial că Bundesliga nu se va relua la începutul lui mai. Ea se amână pentru jumătatea lunii ori chiar, mai degrabă, pentru sfârșitul acesteia.
„Nimeni nu vrea să audă asta, însă suntem abia la începutul pandemiei, nu la finalul ei”, a punctat cancelarul, observație care poate fi valabilă, păstrând proporțiile, și pentru ce se întâmplă la noi. Intervenția dură a doamnei Merkel a readus, sau ar fi trebuit să readucă, fotbalul cu picioarele pe pământ. Să-l facă să înțeleagă, aviz și pentru FRF și LPF, că nu e de capul lui. Că nu poate decide nimic fără încuviințarea autorităților.
Degeaba au avut conducătorii fotbalului aprobarea organelor regionale, a șefilor unor landuri precum Bavaria (Munchen) ori Renania de Nord – Westfalia (Dusseldorf), pentru că ea n-a ajuns în condițiile în care n-au avut-o, și n-o au nici astăzi, pe cea a Ministerului German al Sănătății. În măsura în care se mai îndoia cineva că la vreme de criză fotbalul nu mai depinde doar de el, că nu poate hotărî de unul singur, logic ar fi ca dubiile acestuia să se fi risipit.
Dacă tot vorbim despre pași înapoi, să ne întoarcem la oile noastre. Și să remarcăm că FCSB a lăsat-o mai moale, moale de tot, în diferendul cu Bălgrădean, Al. Stan, Gnohere și Adi Popa, cărora le-a suspendat contractele, deși tuturor celorlalți doar le micșorase salariile după ce negociase cu ei. Trebuie că un jurist, un avocat, l-a convins pe Gigi Becali, altminteri dificil de convins, că n-are permanent dreptate. Că a comis-o și că, odată dat în judecată de cei 4, ar pierde cu certitudine.
De ce ar pierde? Întâi, pentru că le-a transmis sancțiunea fotbaliștilor în cauză pe 8 aprilie, dar a considerat-o în vigoare din 16 martie! Pe de-o parte că la 16 martie nu apăruse nicio precizare privind șomajul tehnic la sportivi și pe de alta că aplicarea retroactivă a unei decizii, indiferent de natura ei, contravine legii. Și se pedepsește în consecință.
Apoi, a doua la mână, pentru că FCSB i-a discriminat pe cei 4, căzuți în dizgrația patronului, în sensul în care i-a tratat altfel decât pe restul componenților lotului, act care iarăși încalcă legea. Ca atare, simțind pericolul, FCSB s-a repliat, admițând că „a fost o greșeală de redactare a datei”. Să zicem că da, deși e mai greu de crezut.
Dar și așa, rămâne acuza de discriminare, pentru care cei vinovați, în frunte cu Gigi Becali, vor fi obligați să plătească. Mult, puțin, vom vedea. Oricum, e de presupus că latifundiarul din Pipera va pricepe, fie și cu întârziere, că fotbalul nu-i un sat fără câini prin care se umblă fără băț. Dimpotrivă, regulile există ca să fie respectate. Inclusiv de către el.