Tineri prea furioşi
Totuşi, fără să fim răi, e de spus şi de repetat că respectivii n-ar trebui să se mire şi cu atât mai puţin să se indigneze.

Cei 5 pe care Iordănescu nu i-a inclus în lista de 23 pentru Euro, Toşca, Ropotan, Maxim, A. Ivan şi Hora, au părut surprinşi de hotărârea Generalului, dezamăgiţi şi, în special Maxim, furioşi din cale-afară. Sigur că atunci când ratezi la potou prezenţa la un turneu de anvergură ai suficiente motive să te enervezi. Pierzi faimă, dar şi bani.
Totuşi, fără să fim răi, e de spus şi de repetat că respectivii n-ar trebui să se mire şi cu atât mai puţin să se indigneze. Ştirea că ei, nu alţii, vor ieşi din cărţi în ultimul moment a ţinut afişul în mass-media. Măsura era previzibilă, n-a venit ca un fulger iscat din senin.
Asta şi în ideea că Ivan n-a fost folosit deloc pe parcursul recentelor”amicale” din Italia, iar ceilalţi foarte rar: Ropotan 45 de minute cu RD Congo, Maxim 31 de minute cu RD Congo şi 32 cu Ucraina, Hora 21 contra africanilor şi Toşca, tot împotriva acestora, un singur minut! Ca atare, chiar nu era cazul ca decizia selecţionerului să-i şocheze pe cei vizaţi. Nici măcar pe Maxim, singurul „străin” dintre cei 5, întrucât acesta a trăit un sezon de coşmar în Bundesliga. Pe lângă că Stuttgart a căzut în liga secundă, românul a bifat în 2016 exact 525 de minute din 1170, sub jumătate, a fost integralist în doar 3 meciuri şi n-a înscris nici un gol!
Cum a primit nota 5 în GSP pentru prestaţia cu RD Congo şi 3 pentru cea contra Ucrainei, e foarte greu de înţeles, aproape imposibil, ce l-a împins pe impresarul lui să se monteze şi să ridice tonul. Lucian Marinescu a decretat că „Maxim trebuia să fie la Euro şi punct!”, însă n-a explicat şi de ce. Între Chipciu şi Maxim, Iordănescu a optat pentru primul, parcă mai integrat în atmosfera „naţionalei”. A ales, îmi cer iertare, între tuse şi junghi.
Mezinul Andrei Ivan, 19 ani împliniţi pe 4 ianuarie, s-a supărat, cred, din două pricini. Întâi, deoarece l-au chemat de la Craiova la Mogoşoaia spre a-i da vestea proastă, apoi pentru că nu l-au lăsat la echipă pentru finalul campionatului, perioadă în care CSU a ratat calificarea în Europa League. Nu pretind că, beneficiind de serviciile lui Ivan, Craiova ar fi ajuns în C2. Cu el însă, şansele ei ar fi crescut considerabil, iar de aici concluzia că Iordănescu a calculat greşit cu Ivan şi i-a pus beţe-n roate Craiovei. Cu un club bucureştean oare şi-ar fi permis?!
În măsura în care pro Toşca s-a pronunţat ferm Duckadam, care a pledat pentru debarcarea lui Raţ, fireşte, cine nu-i roş-albastru n-are ce căuta la lot!, Ropotan şi Hora au părut împăcaţi cu situaţia. Chiar ar fi deranjat să strâmbe din nas într-un context în care ambii au fost percepuţi, mai ales Ropotan, ca nişte mofturi ale Generalului.
Care s-a lămurit în ceasul al 12-lea, periculos de târziu!, că Hora, fie el golgeterul Ligii 1, nu va juca niciodată înaintea lui Alibec, a lui Keşeru sau a lui Fl. Andone. Despărţindu-se de „pandurii” amintiţi, Iordănescu a dezminţit speculaţia conform căreia i-ar fi convocat pe cei doi gorjeni şi spre a-i întoarce fiului său Edi o parte din suma oferită de UEFA pentru participarea la Euro. Eram convins că Generalul nu se pretează la asemenea trocuri şi nu m-am înşelat. O avea el defecte, cine n-are?, dar şi contestatarii lui exagerează.