Chiar mai mult decît o victorie
M-am sculat cu noaptea-n cap să-l văd pe Bute, acesta l-a învins pe rusul Gracev și am adormit împăcat. Mai tîrziu însă, către orele prînzului, voi afla că n-aveam motive să fiu foarte mulțumit întrucît proaspătul campion WBC al Americii […]
M-am sculat cu noaptea-n cap să-l văd pe Bute, acesta l-a învins pe rusul Gracev și am adormit împăcat. Mai tîrziu însă, către orele prînzului, voi afla că n-aveam motive să fiu foarte mulțumit întrucît proaspătul campion WBC al Americii de Nord, deși dat cîștigător pe linie de judecători, 115-113, 118-110 și 116-112, n-ar fi strălucit! Dimpotrivă, chiar a rămas dator.
Pasămite, a boxat sub așteptări, s-a impus abia în ultimele runde, s-a desprins tîrziu de adversar etc, etc. De un adversar însă, ceea ce lumea uită să spună, excelent pregătit și curajos, care a risipit orice bănuială legată de un posibil aranjament.
Punctînd la limită în favoarea gălățeanului, 115 la 114, cotidianul “Montreal Gazette” a cam strîmbat din nas. A sugerat că n-a fost rău, dar n-a fost nici bine! Fără să mă consider specialist, apropo, m-am întrebat mereu ce o însemna să te pricepi la box?, continuu să mă mir de ce nu le-a ajuns unora că Bute l-a bătut pe Gracev?!
Scria undeva că trebuia să-l bată ca pe-un covor, că trebuia să-l bage în spital?! Nu, drept pentru care, din moment ce Lucian a cîștigat în unanimitate la capătul a 12 reprize, de ce să mai căutăm pete în soare? Măcar noi, compatrioții învingătorului, să nu ne arătăm mai catolici decît Papa!
Nespecialistul din mine susține că gălățeanul a obținut în zorii zilei de duminică mai mult decît o victorie. Ce clișeu!, vor sări unii, dar îmi mențin părerea. Asta pentru că, depășindu-l pe rus, Bute s-a depășit practic pe sine însuși, în sensul că s-a scuturat de teama pe care i-a provocat-o, oameni sîntem!, corecția primită în luna mai de la britanicul Froch. În fond, lupta lui cu Gracev merită comparată cu încercarea de a reveni la volan după un grav accident de circulație ce l-a lăsat fără permis vreme îndelungată. Oricui i-ar fi tremurat mîinile și picioarele, din care cauză Bute nici nu și-a intrat imediat în ritm. S-a încălzit mai greu.
Acum, că totul s-a sfîrșit cu bine, să admitem că ne-a fost frică de meciul cu rusul. Mie mi-a fost pentru că n-am știut dacă Lucian va izbuti să recupereze, mai ales în plan psihic, după cît a încasat și a suferit la Nottingham.
Spre lauda lui însă, a recuperat pe de-a întregul și a început iar urcușul spre vîrful piramidei. Iar datoria noastră, ca români, e să ne mîndrim cu el și, ori de cîte ori va avea nevoie, să-i ținem pumnii strînși.
Andrei Crăciun
Maria Andrieş
Alin Buzărin
Radu Cosașu
Costin Ștucan
Oana Dușmănescu
Cristian Geambaşu
Gusti Roman
Ovidiu Ioaniţoaia
Theodor Jumătate
Radu Naum
Tudor Octavian
Cătălin Oprişan
Radu Paraschivescu
Răzvan Prepeliță
Traian Ungureanu
Andrei Vochin
Arhivă
Biografie completă
Toate articolele