Radu Paraschivescu

Drumul din lumea sportului către lumea cărților este mai scurt decât pare. În fond, totul este o problemă de sintaxă

Biografie completă Toate articolele
Cele mai noi articole de Radu Paraschivescu
Ţara „nu cumva”-urilor

Campionatul înaintează spre ultimul minut al ultimei etape ca sergentul din poezia lui Alecsandri: „târând al lui picior”. E o ediţie de risc şi de asterisc, căreia i se va cuveni o notă de subsol în statistici: „Campionat început în […]

...

No panic, Man, sau „Primiţi cu fotbalistul?”

Ce rost are să vorbeşti despre un transfer după realizarea lui? E mult mai bine să baţi toba sau câmpii înainte ca el să eşueze. Asta dacă s-a pus cu adevărat problema ca un fotbalist să plece de la clubul […]

...

Vulturul a aterizat. În cap

Jucând aşa cum o face în ultimele meciuri, Lazio are şanse ceva mai mici să devină campioana Italiei decât are proaspătul candidat Kanye West să câştige alegerile prezidenţiale din America, eventual cu sloganul „Yes, we Kanye”. Elon Musk şi-a anunţat […]

...

Gripa vrajbei noastre

Sinteza cursului scurt de epidemiologie a fost rostită sâmbătă de specialistul Bogdan Vintilă: „Coronavirusul este o gripă cu un marketing foarte bun”. Pe aceeaşi logică, tigrul este o mâţă cu un marketing de poveste. Nu ucide doar şoareci, ci şi […]

...

Lecţia de sănătate

De-a nibelungul şi de-a nivelatul Germaniei, Bayern München îşi continuă defilarea. Mai sunt patru etape şi va fi din nou campioană. Clar, curat, fără scenarii de tipul „Ce-ar fi fost dacă?”. Şansele celorlalte echipe la titlu sunt astăzi fantezii aritmetice.

[…]

...

Miercuri am văzut la lucru un om în transă: Denisa Dedu

Nu am cum să știu ce s-a întâmplat la România-Ungaria și nici nu contează.

Permalink to Miercuri am văzut la lucru un om în transă: Denisa Dedu
luni, 12 decembrie 2016, 11:27

Ziua de miercuri, 7 decembrie 2016, rămâne un minicapitol de istorie și mistică a sportului.
Fiindcă am învins Rusia la handbal feminin după o veșnicie. Fiindcă veneam după o înfrângere ritualică în fața Norvegiei. Fiindcă tema antrenorului străin provoacă în continuare febră și reacţii urzicate, mai ales când antrenorul de la naţională antrenează și o echipă de club. Pe lângă astea, nu trebuie uitată retorica fatalistă care însoţește meciurile naţionalei feminine de handbal în faţa aruncătoarelor de proiectil din oastea lui Trefilov. Există o voluptate a zoozicerilor din categoria “Curaj, găină, că te tai”, “Avem șansa porcului de Crăciun” sau “Mergem la meci ca mielul la tăiere” asupra căreia revenim de îndată ce
handbalistele urcă pe versanţi teoretic inaccesibili.

După ce dezastrul se preschimbă în triumf, aruncăm pielea pesimistului și ne costumăm în culori vesele. Ba chiar îndrăznim un “V-am spus eu că batem?” pe care fetele au eleganţa să nu-l contreze printr-un “N-aţi spus nimic, aţi fost niște cobe fără haz”, cum fără îndoială că am merita.

Dacă ţinem minte ziua de 7 decembrie, trebuie să facem la fel și cu numărul 22. Nu fiindcă vine 22 decembrie, nu fiindcă ne-am înnoit abonamentul la revista “22”. Denisa Dedu ne obligă să avem
grijă de numărul acesta, urmând să-l mai scoatem peste ani din cufăr, ca pe un obiect de preţ. (În paranteză fie spus, cu silueta ei gracilă și figura ei de ciută, Dedu a păcălit pe toată lumea. Rusoaicele nu și-au dat seama că au în faţă o caracatiţă deghizată, știut fiind obiectul octopodelor de-a se lăcomi și de-a pune tentaculul pe tot ce prind.)

Ei bine, Denisa Dedu are 22 de ani și a reușit 22 de parade – unele, la graniţa hipnozei – într-un meci în care România a marcat 22 de goluri. Sunt simple coincidenţe? Se prea poate, dar, spune Einstein (sau cel puţin i se atribuie butada), coincidenţa e felul lui Dumnezeu de-a rămâne anonim. Și fiindcă există totuși coincidenţe purtătoare de sens, iată încă una.

Pe 26 iulie 1980, la Jocurile Olimpice de la Moscova, România a jucat în thriller-ul turneului de handbal masculin. Era vremea când încă spuneam destule în domeniu. Era vremea când nu ne-am fi complicat să acceptăm meciuri amicale cu echipe care ne înving astăzi în meciuri oficiale. Mai ţineţi minte cine a fost adversarul? Uniunea Sovietică. Mai ţineţi minte câte goluri am înscris? 22. A fost o nebunie în care sovieticii au condus la pauză cu 15-9, pentru ca la reluare să înscrie doar de patru ori în treizeci de minute.

În poarta României era atunci Nicolae Munteanu. Denisa Dedu îl poate vedea mai mult în albume. O asigur că merită răsfoite, printre altele, fiindcă va deveni și ea, peste ani, filă de album.

Comentarii (24)Adaugă comentariu

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  12 decembrie 2016, 12:03

O marunta corectura: titlul articolului este "22". Multumiri. R.P.

gabipetre (34 comentarii)  •  12 decembrie 2016, 13:54

Cu Ungaria am dat de pamant. Ambros e mare. Romania, cu tot cu schimbul de generatii, e uriasa!

Burebista (8 comentarii)  •  12 decembrie 2016, 14:08

Sa vina acum naum si geambasu cu un articol pe masura...

Burebista (8 comentarii)  •  12 decembrie 2016, 14:09

Sau sa ramana in miz er ia aia numita fotbal...

alex (9 comentarii)  •  12 decembrie 2016, 15:14

Bună ziua! Naționala feminină de handbal a României devine un model de urmat și în alte sporturi de echipă! Mie îmi place această echipă de fete pentru că ne-a oferit, din punctul meu de vedere, mai multe bucurii decât am merita noi ca spectatori sau telespectatori! Handbalul este un joc spectaculos care a devenit și dur! Devine tristă maniera puerilă prin care unii editorialiși de la acest ziar aleg să analizeze acest joc și pe fetele ce au ales să-l practice! Să fi nedrept cu niște fete, care atunci când se vor retrage din circuit vor avea de tras fizic de pe urma bătăliilor , la propriu, de pe semicerc, mi se pare cam mult mai ales că vine din partea unor oameni care ar face fractură de șold dacă, să spunem, ar cădea de pe scaun în timp ce scriu unele răutăcisme! Terenul e ca o scenă, iar un suporter, informat și educat distinge lucrul adevărat de cel fals. El știe când cineva mimează actul sportiv pe care sportivul îl desfășoară și îl va sancționa prin îndiferență! Cei care vorbesc urât, (uitând că putea fi sora, nevasta, mama lui) demonstrează că sunt niște frustrați ce își îngroapă nereușitele lor sub nereușitele altora! Mulțumesc fetelor pentru că vă dați silința! Pentru mine sunteți câștigătoare morale! Locul ocupat la final este o iluzie! Rămâne caracterul pe care v-il construți, iar prin al vostru, prin ricoșeu , pe al altor copii! Eu vă rog să vă bucurați din plin, voi și toți cei dragi vouă, iar de va fi să pierdeți să găsiți puterea de a vă regenera sufletește îmbărbătându-i pe alții! Să aveți o seară faină și liniștită! Mâine este decât o altă zi!

MihaiS (18 comentarii)  •  12 decembrie 2016, 15:48

Avem portarite la handbal, Hutupan, Ungureanu, acum asta mica. Castigam Europeanul, batem pe toata lumea...

Rares (2 comentarii)  •  12 decembrie 2016, 17:58

Cred că s-a strecurat o greșeală în articolul dumneavoastră, altfel admirabil. Spuneți că „Rusoaicele nu și-au dat seama că au în faţă o caracatiţă deghizată, știut fiind obiectul octopodelor de-a se lăcomi și de-a pune tentaculul pe tot ce prind.”. Mă gândesc că ați dorit să folosiți alt cuvânt, și anume obicei, nu obiect. Multă stimă.

Stiinta eterna (1 comentarii)  •  12 decembrie 2016, 17:58

Minunata noastra echipa nationala de handbal feminin este singurul lucru care-i face pe nordici så plece capul in semn de respect la auzul numelui tarii noastre ,absolut singurul lucru

Florin Onciu (1 comentarii)  •  12 decembrie 2016, 19:04

Mi se pare ca sunteti un pic pe langa, mai ales cum ati inceput articolul. La handbal Romania nu este o echipa mica. Cu tot schimbul de generatii, avem un campionat destul de puternic. Jucam si avem pretentii in Cupa EHF si Champions Leagure, cel putin la fete. Avem o calificare la jocurile Olimpice de la Rio si un fericit loc 3 la campionatele europene de acum 2 ani. Despre ce vorbim? Fetele au valoare si au cam uitat ideile alea fataliste, specifice balcanilor...

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  12 decembrie 2016, 19:10

@ Rares Sigur, trebuia "obicei" in loc de "obiect". Va multumesc. R.P.

Dan54 (1 comentarii)  •  12 decembrie 2016, 19:55

E o adevarata bucurie sa citesti un articol semnat Radu Para. Chiar daca nu esti de acord cu El , admiri indemanarea stapanirii LimbiiRomane. Legat de articol, inca suntem o echipa medie ( ce sa spunem de Norvegia, Danemarca, Islanda etc?) Dar.....Denisa noastra merita toata admiratia, Cristina la fel. Sa invatam sa ne iubim idolii/romanii/concetatenii si in lucrurile marunte pe care le fac pentru noi!

george gorovei (1 comentarii)  •  12 decembrie 2016, 21:00

E de admirat R.P. !

FYRY (22 comentarii)  •  12 decembrie 2016, 21:41

MIRIFIC,UN BALSAM PENTRU OCHI SI SUFLET ACEST ARTICOL,MERCI MAESTRE !!!

FYRY (22 comentarii)  •  12 decembrie 2016, 21:46

Wow,simt nevoia sa mai spun ca ...SI DUMNEAVOASTRA STIMAT R P SUNTETI FILA DE ALBUM

Burebista (8 comentarii)  •  12 decembrie 2016, 22:13

@alex: nota 10+ pt comentariu... poate au timp editorialistii de care spuneai sa il citeasca.. sau le povesteste dl Paraschivescu.. care a scris un articol bun dealtfel... salutare.

23 (2 comentarii)  •  13 decembrie 2016, 0:58

22 de cai verzi pe pereti, sa mori tu ca au fost 22

Serban (2 comentarii)  •  13 decembrie 2016, 3:56

Ce s-a intamplat la meciul cu Ungaria,conteaza!Si inca mult,enorm! A fost o desfatare pentru ochi si pentru suflet!Daca pe rusoaice le-am batut cu o portarita de exceptie,cu o Neagu excelenta,dar si cu antrenor ce si-a arata clasa atunci cand ne-au egalat,dupa ce condusesem detasat,pe unguroaice le-am zdrobit,efectiv,cu doua portarite bune(nu extraordinare ca in celalalt meci),cu aceeasi Neagu dezlantuita,mai buna ca niciodata,cu o Oana Manea in zi mare si....cu o ECHIPA!!!!Toata echipa a functionat ca un ceasornic,aratand o determinare fantastica,atipic romaneasca,un spirit de sacrificiu imens si o bucurie bolnavicioasa de a juca si castiga!!!Daca mai prind doua zile asa,jucam finala.Si zau ca o merita!Orice se intampla insa,de acum inainte,aceste fete ne-au demonstrat ca merita respectul nostru si sper ca felul in care i-au inchis gura unui Geambasu(maestre,va rog,poate-l prindeti pe vreul hol si-i explicati cum e treaba,ca nu stie si mai e si xenofob!),sa fie invatatura de minte si pentru altii(se stiu ei aia de au pornit campanii impotriva antrenorilor straini!). Cat priveste meciul cu rusii de la J.O.1980,Moscova,cei ce l-am vazut nu vom uita asa ceva niciodata,cum nu uitam nici finala de la Paris,1970(erati cam mic,la 10 ani,sa tineti minte!),cand am batut,dupa nu stiu cate prelungiri,RDG-ul! Un singur lucru am sa va reprosez:trebuia sa amintiti cine a comentat atunci si cum a facut-o!Imi permit sa va completez:Cristian Topescu!!!Ne-a umplut tuturor inimile de fericire!Ne-a facut sa ne simtim..."razbunati" pentru tot ce ne-au facut noua rusii!Si a facut-o cu toate riscurile de atunci,batandu-si inca un cui la cosciugul demiterii! Va multumesc pentru articol,splendid!Se vede ca sunteti si ziarist excelent,nu numai om de litere.Nu ca astia facuti din ingineri de politehnica!

Serban (2 comentarii)  •  13 decembrie 2016, 4:52

Ma scuzati,nu vazusem pana mai adineauri,articolul lui Naum,vechi de cateva zile!Maestre,va implor,explicati-i si lui!E tot inginer!Si mai rau...constructor!Dar a avut avantajul sa fie "baiatu' lu' tata".Asta i-a deschis usile la Ioanitoaia si Topescu,dar jurnalistica nu este ereditara!Cu stima!

brod (20 comentarii)  •  13 decembrie 2016, 10:07

mulțumirile cuvenite TVR, unde niște băieți prea deștepți au golit arhivele cu imagini (și) din acel meci de la Moscova

marcel (1 comentarii)  •  13 decembrie 2016, 15:54

Felicitari deosebite atat autorului articolului cat si comentatorului Alex. Ce bine ar fi daca ar exista la noi mai multi asemenea tele- sau spectatori intelepti si educati in spiritul sportului!

Anonim (166 comentarii)  •  13 decembrie 2016, 19:32

La comentariul lui @ Alex, domnul R.P. ar remarca absenta unor virgule. In rest, numai idei de bun simt! A.

Alec Danila (3 comentarii)  •  14 decembrie 2016, 9:08

Si acum observ ca sunt ... 22 de comentarii. Desi observatia mea strica toata coincidenta, nu ma pot abtine ...

ovidiu_3003 (97 comentarii)  •  15 decembrie 2016, 18:26

...probabil ro la handbal e mereu pe locul5-10 in lume...deci din cand in cand mai bate si o nationala din primele patru ...

Comentează