Radu Paraschivescu

Drumul din lumea sportului către lumea cărților este mai scurt decât pare. În fond, totul este o problemă de sintaxă

Biografie completă Toate articolele
Cele mai noi articole de Radu Paraschivescu
Ţara „nu cumva”-urilor

Campionatul înaintează spre ultimul minut al ultimei etape ca sergentul din poezia lui Alecsandri: „târând al lui picior”. E o ediţie de risc şi de asterisc, căreia i se va cuveni o notă de subsol în statistici: „Campionat început în […]

...

No panic, Man, sau „Primiţi cu fotbalistul?”

Ce rost are să vorbeşti despre un transfer după realizarea lui? E mult mai bine să baţi toba sau câmpii înainte ca el să eşueze. Asta dacă s-a pus cu adevărat problema ca un fotbalist să plece de la clubul […]

...

Vulturul a aterizat. În cap

Jucând aşa cum o face în ultimele meciuri, Lazio are şanse ceva mai mici să devină campioana Italiei decât are proaspătul candidat Kanye West să câştige alegerile prezidenţiale din America, eventual cu sloganul „Yes, we Kanye”. Elon Musk şi-a anunţat […]

...

Gripa vrajbei noastre

Sinteza cursului scurt de epidemiologie a fost rostită sâmbătă de specialistul Bogdan Vintilă: „Coronavirusul este o gripă cu un marketing foarte bun”. Pe aceeaşi logică, tigrul este o mâţă cu un marketing de poveste. Nu ucide doar şoareci, ci şi […]

...

Lecţia de sănătate

De-a nibelungul şi de-a nivelatul Germaniei, Bayern München îşi continuă defilarea. Mai sunt patru etape şi va fi din nou campioană. Clar, curat, fără scenarii de tipul „Ce-ar fi fost dacă?”. Şansele celorlalte echipe la titlu sunt astăzi fantezii aritmetice.

[…]

...

Montagne roumaine

Să curgă sânge sau să mai aşteptăm, în ideea că va curge şampanie?

Permalink to Montagne roumaine
luni, 8 august 2016, 11:14

Suporterul e un vampir exigent, ciufut şi uneori isteric. Pretinde orice de la oricine, în temeiul investiţiei de timp şi speranţă. Sigur, nimeni nu-l obligă la cheltuială din propriul buzunar. O face dintr-un instinct al existenţei prin procură, pentru ca apoi să se împăuneze la succes şi să pozeze în victimă la eşec. Suporterul susţine şi suportă. E gata oricând să încleşteze pumnul a triumf sau a ameninţare. Între „V-am spus eu că batem?” şi „Mercenari nenorociţi!” distanţa e aceeaşi ca de la sublim la ridicol. Ecou la fel de vulcanic al victoriei şi al înfrângerii, suporterul ia totul în cheie personală. A câştigat echipa, e (şi) datorită lui. A pierdut, e (şi) ca să-l facă să regrete timpul pierdut şi nădejdile plantate pe sol neprimitor. Şi mai are ceva suporterul: reflexul de a trece de la elogiu la sudalmă fără regret sau stinghereală. Te laudă despletit azi şi mătură pe jos cu tine mâine, fiindcă nu te joci, mă-nţelegi, cu onoarea lui de microbist.

Angola-România 23-19 la Jocurile Olimpice a fost prilejul ideal pentru explozia de reproşuri. Iar reproşurile, nu-i vorbă, au curs. Singura cruţată a fost, pe bună dreptate, Paula Ungureanu, în faţa căreia merită scoase toate pălăriile naţiei, plus cele din tabloul lui Magritte. De la critici furibunde s-a trecut la anticipări negre: „Dacă Angola ne-a bătut la patru goluri, Brazilia şi Franţa ne descalţă”. Şi pentru că focul se cerea stins cumva, pe la trei noaptea au apărut şi mojiciile: „Ce echipă e aia care nu reuşeşte să marcheze unui caşalot detaşat de la lotul de haltere?” Buuun. Lumea s-a răcorit, rugul pe care a fost ars Tomas Ryde s-a stins şi a început o nouă zi, semn că Scarlett O’Hara a avut, spre deosebire de domnul Ryde, viziune.

După atâta defetism în plăci, o minimă curiozitate: ce va face onorabilul suporter dacă naţionala de handbal feminin va bate Brazilia? Sau Spania? Sau Norvegia? Va avea el puterea de-a recunoaşte, singur în faţa oglinzii, că a greşit? Sau, dimpotrivă, va invoca infailibilitatea celui care plăteşte fie bilet, fie abonament la cablu? Nu se ştie şi nu trebuie cercetat. Ar merita spus, în schimb, că puţine alcătuiri şi dezalcătuiri exprimă mai bine suişurile şi coborâşurile vieţii româneşti decât trupa asta de fete frumoase şi vinovate, neinspirate şi entuziaste, apatice şi formidabile. Naţionala de handbal feminin comprimă neprevăzutul zilelor şi nopţilor sub cerul şi în cercul nostru strâmt. Azi mâhneşte, peste două zile extaziază. Azi handbalistele sunt mediocre sau vândute pariurilor, mâine primesc paşaport demiurgic cu viză permanentă. Azi sunt nişte răzgâiate pline de fumuri, săptămâna viitoare devin făpturi de poveste, în care sălăşluiesc talentul, harul şi iluzia binelui. De la Chiper la Ardean, ele compun un vehicul de călătorit pe valurile amarului şi jubilaţiei, căruia ar merita să i se spună montagne roumaine.

Comentarii (21)Adaugă comentariu

ovidiu_3003 (97 comentarii)  •  8 august 2016, 12:28

...Foarte bun articolul ...asa suntem mai toti suporterii laudam la victorii ....si criticam la infrangeri ...eu tin cu CSU neconditionat si cu jucatorii ei si stiu ca gogoasa umflata de presa Andrei Ivan va ajunge un jucator mai mare decat Stanciu cel care a batut singur Albania...sau Sparta Praga nu mai stiu exact ...pe dinafara stiu numai dorul carte ma cuprinde ...

Alexlaur (1 comentarii)  •  8 august 2016, 12:35

E greu de crezut ca dupa 3 meciuri amicale foarte proaste si dupa infrangerea cu Angola unde cel mai bun om al nostru a fost portarul o sa putem sa ne resetam si sa incepem sa jucam handbal. Dar e greu sa joci handbal cand avem o singura extrema dreapta care din pacate nu se ridica la nivelul unei Olimpiade, e greu sa joci doar cu o extrema stanga care se vede ca varsta isi pune cuvantul pe prestatiile ei, e greu cand ai 2 inter dreapta care au ramas la stadiul de sperante desi au o varsta tocmai buna pt a face performanta si esti nevoit sa joci pe acel post cu o jucatoare de mana dreapta, e greu cand inca te mai bazezi cu tot respectul pentru cariera ei formidabila pe Mica ajunsa la 37 de ani, e greu cand Eliza nu e in forma si e si mai greu cand Cristina din pacate nu este nici macar la 70% din potential. Daca cumva macar 2-3 lucruri nu se schimba peste noapte, nu o sa reusim sa iesim din grupe. Dar un suporter spera pana in ultima secunda si eu ca suporter sper ca desi sportul este logic sa se intample o minune.

gigi carabina (2 comentarii)  •  8 august 2016, 13:16

Ce articol! Va multumesc! Imi scot toate palariile si (daca as putea) si pe cele ale lui Magritte. Sper ca dupa meciul de diseara (indiferent de rezultat) sa nu avem motive sa spunem "ceci n'est pas une équipe". Nu stiam ca aveti microbul handbalului. Ma bucur! Deseori te-apuca amocul cu echipa asta a noastra. Si asta e de generatii, nu de azi de ieri. Dar mie imi plac asa. E bine ca mai avem pentru cine sa suferim si sa ne bucuram. Le doresc succes diseara si indiferent de rezultat sa aiba motive sa tina capul sus la iesirea de pe teren.

gigi carabina (2 comentarii)  •  8 august 2016, 13:35

Apropo, handbalul la JO astea e tacanit rau de tot. Iata un rezumat al primei zile: primele 3 de la ultimul CM au pierdut. Ziua 1 a inceput cu Brazilia luand efectiv pe sus Norvegia, care a aruncat toate cartusele si tot a fost coplesita - rara imagine! Olanda si Franta au facut unul dintre cele mai urate meciuri pe care le-am vazut in mai bine de 25 de ani de mancat handbal pe paine; Coreea (care 4 ani nu face altceva decat sa pregateasca JO) a condus Rusia +7 si a pierdut -4; Muntenegru au fost la fel de lipsite de nerv ca ale noastre si doar Suedia a reusit sa castige cu Argentina dupa un chin de vreo 40 min. La baieti, ziua incepe cu Croatia jucand la fel de neinspirat ca Romania cu o seara inainte si pierzand la HC Qatar, care la un moment dat avea +10. Ce a uimit a fost, ca si in cazul nostru, nu ca au pierdut, dar maniera in care croatii - un monument de lupta si de abnegatie decenii la rand, au dat cu handbalul de pamant in fata echipei aleia insuportabile din Golf, pe care mai repede as vedea-o in Champions League, decat la o competitie pe natiuni. Apoi Danemarca s-a chinuit o repriza cu Argentina, inainte ca Polonia sa fie dezmembrata metodic de o Brazilie care nu a aratat nici un moment ca are frisoane la o eventuala victorie (aruncati un ochi la Petrus si Chiuffa, baietii astia sunt tineri si joaca handbal top class - si asta de vreo cativa ani in care au avut rezultate cel putin decente la CM). Totusi, Polonia a avut nerv si a luptat cu dintii pana la final. Apoi "expertii" francezi au iesit ciufuliti bine de tot de "fratii" lor tunisieni, care nici nu s-au sfiit de la a-i lua de guler pe colegii lor de club si de campionat din Hexagon. Iar ziua s-a incheiat cu Slovenia si emblematicul Vujović (cu zambetul lui hatru, etern nemultumit de arbitri) dand ultimul gol cu 5s ramase si aparand cu ghearele rezultatul in fata Egiptului, care pare sa-si fi regasit etos-ul de la mijlocul anilor 1990. Peste toate, unul din meciurile care poate oricand sa convinga un copil visator sa se apuce de handbal: Germania - cu generatia cea mai tanara si mai lipsita de vedete din ultimii 30 de ani, dar cu genialul Dagur Sigursson pe banca - continua linia buna de dupa victoria surpriza de la CE din ianuarie si bate armata de vedete suedeze calite in... Bundesliga. Si asta a fost doar prima zi de intreceri! Zile bune pentru handbal!

dzz (1 comentarii)  •  8 august 2016, 14:22

La cate calcule a rasturnat echipa feminina de handbal, si intr-un sens, si-n altul, n-aveai nicio sansa sa nu fii cucerit definitiv. Inaintea vreunui meci al nationalei feminine de handbal, imi amintesc de vorbele lui nea' Socrate: stiu doar ca nu stiu nimic, si nici macar asta nu stiu.

H11 (1 comentarii)  •  8 august 2016, 15:25

Spuneți că "puţine alcătuiri şi dezalcătuiri exprimă mai bine suişurile şi coborâşurile vieţii româneşti decât trupa asta de fete frumoase". Puteți da un exemplu de suiș de dată recentă al vieții românești?

Dani (4 comentarii)  •  8 august 2016, 19:58

La fel de prost au inceput si la Euro; s-au calificat la baraj si au luat bronzul. Parca ar fi Rapidul..."farmecul vietii"!

ioan (1 comentarii)  •  8 august 2016, 19:59

După a mea părere, Radu PARASCHIVESCU , și-i scriu numele de familie cu majuscule este cel mai bun gazetar sportiv din Romănia. Se exprimă pe înțelesul tuturor, nu gafează , nu se încurcă-n ” ă-uri -le ” multor semeni de-ai lui, are păreri pertinente despre evenimentele sportive la care participă, nu ridică tonul și are o „ blândețe ” în vorbire, unică. Este gazetarul, scriitorul, eseistul cel mai curat, vorba dânsului, în fond, totul este o problemă de sintaxă.

magus1349 (1 comentarii)  •  8 august 2016, 20:25

"Va avea el puterea de-a recunoaşte, singur în faţa oglinzii, că a greşit?" Intrebarea asta ebuna si pentru asa zisa presa sportiva. "Ne-am dus sa ne facem de ras." - titlu mare pe prima pagina a GSP-ului.

bogdan (1 comentarii)  •  8 august 2016, 20:28

geniala unduire lexicala - "sustine si suporta"... maestre, cartile dumneavoastra ar trebui sa fie nu doar in librarii, ci si in biblioteci...

ludu (1 comentarii)  •  8 august 2016, 21:05

felicitari,esti(scuze, dar am virsta necesara)singurul care merita toata atentia noastra,multumesc

Ciprian Ciprian (1 comentarii)  •  8 august 2016, 22:50

Nu va fi nici o jubilatie... Va recomand articolul d-lui Geambașu - noapte buna Rio, cam despre asta e vorba, din păcate.

Stefan (14 comentarii)  •  9 august 2016, 4:06

Oare sunt suporteri care se bucura la infrangeri? Probabil ca sunt uneori. Cand pariezi pe echipa adversa, cand ai incurcat rivala de moarte, cand esti Gica contra. Intamplator ne-a ars si Brazilia, deci nu mai e valabila intrebarea despre meciul respectiv, dar, oricum, nu e normal cand pierzi sa nu fii foarte incantat, si sa critici? Cand pierzi un joc echilibrat nu te injura nimeni, sau hai, doar cativa mai slobozi la gura te suduie, dar cand nu joci nimic, ar trebui sa ridicam osanale? Bravo, e Romania! Felicitari! Uau! Eu cred ca asta e problema sportivului roman. Nu face fata presiunii. Nu are un psihic solid, in general vorbind, pregatit pentru performanta ca regula, nu ca exceptie. Vede asteptarile ca pe o povara, pana la urma suporterii or fi de vina ca au pierdut cu Angola si cu Brazilia si in amicale. Cand pierzi atunci cand esti favorit, e normal sa fii criticat. Crucificat nu. Si un sportiv, sau om de calitate, cand greseste accepta realitatea, nu se ascunde de ea. Primul pas in rezolvarea unei probleme e constientizarea ei. La noi, sanatate. In toate sporturile, la infrangeri e de vina arbitrul, tactica miseleasca a adversarului, educatia sportivului roman ( nu le-am crescut sa fie ***! cum zis-a un mare antrenor roman ), vremea, publicul, suporterii, Mos Craciun. Da mai omule, am jucat slab, aveti tot dreptul sa ne criticati, o sa incercam sa nu mai repetam greselile in meciul urmator. E greu? E grele taica, e grele.

Acest comentariu a fost moderat pentru că nu respectă regulile site-ului.

Manix (8 comentarii)  •  9 august 2016, 4:23

Radu Paraschivescu,sper ca ai avocati buni si multi. Foarte buni si foarte multi. Te acuz de plagiat. Articolul asta l-am scris când eram adolescent. Eu înca totusi sper si cred în fetele astea.Mi-a ramas mereu în minte mondialul din '82 din Spania la fotbal. Italia laminata-n grupele de patru echipe se califica cu greu.Dupa asta au fost grupe de trei echipe de unde se califica prima....A fost prima si ultima data la mondiale sistemul asta.S-a renuntat pentru ca nu a fost o idee buna. Dupa aceste meciuri penibile au ajuns campioni mondiali cu Paulo Rossi golgheter:3-2-1 goluri în ultimele trei meciuri. Si venea dupa o suspendare de doi ani pentru o afacere de pariuri ....de dopaj...nu mai tin bine minte.Sigur nu de dopaj.Pentru pariuri.......Mondialele din Italia,noi facem egal cu Argentina si iesim din grupe de pe locul doi, iar ei merg mai departe de pe locul trei si joaca finala...sper ca fetele noastre sa aiba un parcurs similar. De preferinta al Italiei. Multi,cei mai multi dintre suporteri si ziaristi lovesc în sportivii care ne reprezinta la Olimpiada. Nu trebuie sa fim duri cu ei. Sunt cei mai buni sportivi români. Multi dintre noi ne-am fi dorit sa fim în tribuna macar la un meci de tenis de masa.Sau chiar sa ne sarute un tântar,dar macar sa facem o poza pe Copacabana.

Anonim (166 comentarii)  •  9 august 2016, 9:59

Un semnal de alarma a tras si dl. Geambasu, dupa niste "amicale" inainte de Rio; totusi, realitatea bate imaginatia, iar cine a asistat aseara pana la finalul meciului contra Braziliei a practicat un act de autoflagelare! Daca fetele de la judo au fost neatente niste fractiuni de secunda si au platit scump, handbalistele noastre au avut nenumarate cai de apel in fata unor jucatoare nicidecum mai valoroase! Lipsa de forma (de neconceput la una care figureaza in top-ul mondial) a lui Neagu, precipitarea lui Perianu si indecizia lui Chiper puteau fi corectate/suplinite in 60 minute de celelalte componente ale "nationalei"! Orice s-ar intampla de acum inainte in turneul de handbal, "carnagiul" suferit aseara nu poate fi uitat si iertat! Pe fetele de la judo le iert, nu insa si pe Ana Maria Popescu (Branza), care a avut timp sa gaseasca solutii contra acelei spadasine din Coreea! Daca este sa dam si exemple pozitive, evolutiile lui Glinta si ale celor doi jucatori (in special a lui Crisan, desigur) de tenis de masa merita a fi evidentiate! Ii asteptam, de asemenea, pe Horia si Florin, care pot razbuna palidele evolutii ale fetelor care s-au deplasat in Brazilia si forfait-ul Simonei! Ramanand la tenis, sper ca cei doi sa-i accentueze frustrarile lui Nole, chiar daca acesta a pierdut la simplu in fata unui jucator foarte bun! Ar mai fi de spus ca infrangerile Croatiei (la handbal), Serbiei (la baschet) si cea deja amintita a lui Djokovic n-au fost decat niste paleative pentru un suporter roman "iugoslavofob"! A.

Ilie (86 comentarii)  •  9 august 2016, 12:54

Nu sint toti suporterii vampiri. Multi au inteles ca ei/ele sintem noi, si invers, si de aceea iubim muntii nostri. Dovada e (si) una dintre amintirile mele de suporter neconditionat 'diasporian', la campionatul mondial feminin, chiar de handbal feminin, din 2007. Jucam semifinala contra Rusiei, viitoare si campioana mondiala en-titre. Pierdeam, rusoaicele erau mai bune. Asta nu ne-a impiedicat pe cei in galben din tribune sa scandam si incurajam tricoloerele noastre, pina la ultima secunda, ba chiar dupa, de parca cistigasem. Nu sintem deci toti vampiri, ci doar uneori mai impulsivi, emotional vorbind. De Gaulle ne caracterizase, in putinul lui contact, ca fiind un popor 'extremist' : ori vesel ori trist. Mai avem si voci din tribune precum 'fie in A, fie in B, tot Rapidul nostru e'. Acum mai intervin aici si diverse categorii minore : nationalist-rasistii (care nu vor recunoaste in ruptul capului ca sint ofuscati SI ptr ca ne-au batut niste 'negrese'), precum 'nesimtitii', al carui ADN il stiti bine. A lipsit operei dvs din 2006 un capitol : nesimtitul suporter. Surse de inspiratie ar fi fost zic eu. Multe. Poate intr-un al doilea volum ..

Geo Limonada (3 comentarii)  •  9 august 2016, 12:59

Am jubilat la infrangerea Serbiei si la polo si la baschet ! Pentru cine nu stie Australia are o echipa formidabila la baschet... Greu de crezut ca Mergea si Tecau pot face face "torcidei" braziliene din tribune, Mergea nu e Jean Julien Roger ...

otulbu (1 comentarii)  •  9 august 2016, 14:13

N-a fost sa fie nici cu Brazilia si nu va fi sa fie nici cu altcineva. Nu este momentul nostru. Cu un lot in care predomina jucatoarele de varsta 2-a,(sau chiar 2+) in care cele mai tinere sint prizonierele tracului dat de cultura nationala, in care nu apare nici macar o jucatoare dintre cele ce tocmai au facut o figura foarte frumoasa la junioare si cadete, nu poti emite pretentii la virf. Personaje celebre in alte sporturi (Gerrard, Lampard) cind au simtit ca fiziologic au trecut pe panta descendenta au ales competitii mai facile. Brazilia, si nu numai, are mai toate jucatoarele imprastiate in cele mai bune campionate si la cele mai tari echipe, noi facem performanta la nivel de club in principal cu ajutorul jucatoarelor straine. Daca nationala noastra ar participa in liga campionilor ar fi o echipa de pluton, si extrapoland aproape tot lotul nostru olimpic indiferent de disciplina pare de pluton. Probabil cel mai subtire din intreaga istorie a participarii noastre la Olimpiade. Sint mahnit dar nu port pica nimanui, stiind ca e foarte greu de spart inertia de la virful societatii. M-ar bucura insa sa vad ca sefii din ministerul sportului si din COR si-ar asuma pasivitatea si totala lipsa de viziune, demni ca mari sportivi ce au fost cindva si nu ca actuale piese in incalcita plasa a birocratiei politico-administrative.

vasco (93 comentarii)  •  10 august 2016, 8:27

Nu doar ele,fetele de la handbal "compun un vehicul de calatorit pe valurile amarului si ale jubilatiei"ci noi toti,echipa de de toate a poporului roman.E suficient sa privim in jurul nostru si...in oglinda.

Anonim (166 comentarii)  •  10 august 2016, 10:22

Detineam o informatie eronata in privinta meciului din "sferturi" al duo-ului Florin-Horia, de aici afirmatia din postare (cu sporirea frustrarilor lui Nole), mea culpa. Mai precizez ca iugoslavofobia mea are legatura doar cu sportul si este cauzata atat de infumurarea "impricinatilor", cat si de admiratia si laudele desantate de care acestia se bucura in Romania! A.

valeriu (1 comentarii)  •  14 august 2016, 11:04

Corect scris dle Paraschivescu. Sa citeasca si ceilalti ziaric ( citez din Boanchis) sa vada cum se scrie un articol . Frumos zis si scris

Comentează