Radu Paraschivescu

Drumul din lumea sportului către lumea cărților este mai scurt decât pare. În fond, totul este o problemă de sintaxă

Biografie completă Toate articolele
Cele mai noi articole de Radu Paraschivescu
Ţara „nu cumva”-urilor

Campionatul înaintează spre ultimul minut al ultimei etape ca sergentul din poezia lui Alecsandri: „târând al lui picior”. E o ediţie de risc şi de asterisc, căreia i se va cuveni o notă de subsol în statistici: „Campionat început în […]

...

No panic, Man, sau „Primiţi cu fotbalistul?”

Ce rost are să vorbeşti despre un transfer după realizarea lui? E mult mai bine să baţi toba sau câmpii înainte ca el să eşueze. Asta dacă s-a pus cu adevărat problema ca un fotbalist să plece de la clubul […]

...

Vulturul a aterizat. În cap

Jucând aşa cum o face în ultimele meciuri, Lazio are şanse ceva mai mici să devină campioana Italiei decât are proaspătul candidat Kanye West să câştige alegerile prezidenţiale din America, eventual cu sloganul „Yes, we Kanye”. Elon Musk şi-a anunţat […]

...

Gripa vrajbei noastre

Sinteza cursului scurt de epidemiologie a fost rostită sâmbătă de specialistul Bogdan Vintilă: „Coronavirusul este o gripă cu un marketing foarte bun”. Pe aceeaşi logică, tigrul este o mâţă cu un marketing de poveste. Nu ucide doar şoareci, ci şi […]

...

Lecţia de sănătate

De-a nibelungul şi de-a nivelatul Germaniei, Bayern München îşi continuă defilarea. Mai sunt patru etape şi va fi din nou campioană. Clar, curat, fără scenarii de tipul „Ce-ar fi fost dacă?”. Şansele celorlalte echipe la titlu sunt astăzi fantezii aritmetice.

[…]

...

Favorita şi aspiranţii

Franţa e aşteptată să joace primul şi ultimul meci la Euro 2016

Permalink to Favorita şi aspiranţii
luni, 6 iunie 2016, 9:06

Confuzia dintre laudă şi mitizare e primejdioasă şi suceşte minţi. Franţa din 2016 e favorită să câştige Europeanul, nu încape dubiu. În acelaşi timp, Franţa din 2016 nu e „cea mai bună naţională franceză a ultimului sfert de veac”, cum s-a spus de câteva ori pe la diverse microfoane.

Aimé Jacquet, hulit cu 18 de ani în urmă şi aclamat sâmbătă, în deschidere la Franţa-Scoţia (căci unde dacă nu în Franţa se pleacă în căutarea timpului pierdut?), a triumfat la Cupa Mondială din 1998 fără Cantona şi Ginola. Mai mult, Jacquet, astăzi copia galică şi albită a lui Jeremy Irons (el însuşi un vorbitor superb de franceză), i-a lăsat lui Roger Lemerre o echipă pentru Euro 2000 care, pusă azi lângă naţionala lui Deschamps, arată cât de caraghioase sunt superlativizările, mai ales când le iei cârja memoriei.

Vă mai amintiţi? Barthez-Thuram-Desailly-Blanc-Lizarazu-Deschamps-Vieira-Djorkaeff-Zidane-Henry-Dugarry. Iar în finala cu Italia au mai intrat Wiltord, Trezeguet şi Pirès, dintre care primii doi au marcat.
Franţa e favorită să câştige Euro 2016 dintr-o combinaţie de cauze: joacă acasă, are o echipă de calitate şi a crescut când alte mari naţionale europene au stat pe loc sau au dat înapoi. La o comparaţie cu Anglia, Italia, Spania şi chiar Germania, Franţa de azi iese în câştig.

Asta nu-i garantează victoriile, dar o aşază la un nivel de încredere şi de bună dispoziţie care i se vede în joc. Cu toate scăpările apărării, Franţa are perioade de joc efervescent, asemănător unei spumoase conversaţii de salon.

Franţa-Scoţia a fost doar ultimul prilej în care Payet, Matuidi şi ceilalţi au desfăşurat un fotbal generos, imaginativ şi, ei bine, da, spiritual. E un fotbal cu poantă şi cu dialog, un fotbal aproape literar uneori, pe care poţi să-l povesteşti chiar şi la două-trei săptămâni după plecarea la duşuri. Iar într-o lume cinică până la leşin şi pragmatică până la sufocare e nevoie mai mult ca oricând de poveşti.

Ar putea răsări şi alţi povestaşi la turneul final? Mulţi îşi îndreaptă ochii spre Belgia, care, cu toate vedetele ei, pare totuşi o trupă incapabilă să treacă de la zbenguială la epopee. În rest? Suedia şi Portugalia sunt echipe adunate în jurul unui dictator absolut (iar ce se putea pe vremea lui Maradona nu se mai poate azi), Rusia, Turcia, Ucraina, Polonia şi Cehia pot prinde sferturile, dar nu mai mult, Irlandele şi Ţara Galilor şi-au atins deja scopul prin prezenţă, Albania şi România sunt gata să-şi confecţioneze un mic trofeu şi din calificarea din grupe. A rămas vreun nume nepomenit? Surpriza pe care n-o prea vede nimeni? A rămas, cum să nu. Şi are titulari la Barcelona, Real, Juventus, Fiorentina, Internazionale, Şahtior, Monaco şi Dinamo Kiev. z

Comentarii (34)Adaugă comentariu

daniel (17 comentarii)  •  6 iunie 2016, 9:30

sa fie spania ,,surpriza" aia? pai spania e certitudine, nu surpriza...avand in vedere ca au cel mai tare campionat, de multi ani de zile, de ce nu spania????

Cristian (1 comentarii)  •  6 iunie 2016, 9:40

Croatia?

ovidiu_3003 (97 comentarii)  •  6 iunie 2016, 9:40

Vorbiti de Croatia ...da ...prima data ma speriasem credeam ca va referiti la Elvetia ...pe care n ati pomenit o ...ca si pe Slovacia dealtfel ...in mod normal Franta castiga ...conform valorii .

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  6 iunie 2016, 11:05

@ Cristian, ovidiu_3003 Da, la Croatia ma gandeam. R.P.

gab0 (1 comentarii)  •  6 iunie 2016, 12:03

Albania castiga .Europeanul.

bogdan a (5 comentarii)  •  6 iunie 2016, 12:56

Croatia a fost surpriza doar la (preliminariile pentru) EURO 1996. De atunci e o certitudine, prezente constante, si performante contradictorii, ca doar sunt si ei din Balcani. Sunt jucatori foarte buni, dar nu mai au un Blazevic. Eu tin cu Croatia de cand s-au nascut, e o tara mirifica, cu locuitori putini dar cu apropae sporturile de echipa in top.

adi_stelistul (19 comentarii)  •  6 iunie 2016, 12:58

Daca tot spuneti ca Belgia nu poate trece de la zbenguiala la epopee va amintesc ca Danemarca, fara atatea vedete (si cam ilegitim prezenta la turneul final) a facut-o. Grecia nici macar nu a fost pusa in discutie in 2004 (era probabil o echipa multumita de calificarea la turneul final). Si chiar Belgia a fost foarte aproape s-o faca in 1980. Asa ca putem avea rabdare sa vedem ce va fi. Favorita mea e Germania. Ca sa fiu sincer ar fi fost Olanda, pe care o tot astept din 1988 sa mai ia un titlu, mondial sau european, nu conteaza (dar degeaba), dar uite ca acum nu e cazul. Da, nu prea sunt suporter al latinilor, recunosc spasit. Mai ales ca in cazul francezilor e mai complicat: francii erau germanici, chiar daca au ales latina ca limba de comunicare. Si pe urma ce intelegem noi prin latini nu e neaparat corect. In prima mea vizita la Paris, intr-o pizzerie din Noisy-le-Grand eram gratulat jovial de patron cu un "latin, ca mine" cand a auzit ca sunt roman. Neincrezator, vazandu-i figura de magrebian tipic, l-am intrebat de unde e. Mi-a confirmat prima impresie: "Tunisia", mi-a zis jovial. Mi-am dat seama ca nu el, ci eu greseam. Da, si tunisienii erau latini, din acelasi Imperiu, carevasazica. Ca si locuitorii fostelor Batavia sau Alemania, nu? :-)

Mihai (1 comentarii)  •  6 iunie 2016, 13:25

Pai si Germania domnilor? Sa nu aibe nemtii nimic de spus la acest european? Eu ii vad in finala din nou pe nemti.

?????? (72 comentarii)  •  6 iunie 2016, 13:36

Lui Iordanescu se pare ca ii mai lipsesc si Jordao si Falcao nu nu ar fi raspuns la convocare ?

Boban (1 comentarii)  •  6 iunie 2016, 13:48

@RP. Vad ca ati ajuns sa apareti si la emisiuni de politica acum. Expert in psihologia electoratului roman. Chiar asa mult sa va placa platourile? (nu ma refer la cele de piscoturi) Nu mai bine ramaneti la sport, la literatura? Intreb si eu.

Ilie (86 comentarii)  •  6 iunie 2016, 13:55

Eu zic sa mai asteptam pina sa fim siguri ca francezii vor ajunge in finala caci, daca toate decurg firesc (primii in grupele respective), o semi-finala ar fi Franta - Germania. Sa ne mai aducem aminte cu ce se intimpla intre cele doua atunci cind se intilnesc in meciuri cu eliminare directa, indeobste in semifinale ?

Tibi (4 comentarii)  •  6 iunie 2016, 14:34

Deacord, Croatia poate castiga. Are destui jucatori care pot face diferenta, dar formeaza o echipa? Au mentalul pentru a merge pana la capat? Eu nu prea cred. Ce parere aveti insa despre Islanda, echipa care a reusit sa se califice direct dintr-o grupa cu Cehia, Turcia si Olanda? Nu au individualitati, dar sunt bataiosi si joaca destul de eficient (in preliminarii au o statistica a golaverajului mai buna, spre exemplu, decat cea a Italiei). Nu cumva iar gresim si trecem cu vederea echipele muncitoare si serioase?! Numai bine!

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  6 iunie 2016, 17:00

@ Boban Imi pare rau ca va pierdeti timpul noptii urmarindu-ma unde nu am ce sa caut. Conventia emisiunii a fost ca, alaturi de oameni de specialitate, sa apara si un om din afara politicii, un simplu votant. Mi s-a cerut ca, de dragul diferentei, sa joc acest rol. Daca stiam ca va indispun in halul asta, refuzam invitatia. Imi plac incomparabil mai mult platourile cu piscoturi decat cele TV, dar trebuie sa-mi tin glicemia in frau. R.P.

milanello85 (1 comentarii)  •  6 iunie 2016, 20:50

Croatia !!!!

?????? (72 comentarii)  •  6 iunie 2016, 21:10

Daca il avea domnul Iordanescu pe fundn su pe Canavaro facea o selectia ca atunci cum facea inainte sa se apuce de fotbal ?

?????? (72 comentarii)  •  6 iunie 2016, 21:12

Deci, daca ii avea domnul Iordanescu pe fund si pe Canavaro si in atac pe Batistuta facea o selectie ca atunci, cum facea inainte sa se apuce de fotbal ?

patrocle (1 comentarii)  •  6 iunie 2016, 22:42

Finala va fi Anglia-Polonia. Castiga prima.

?????? (72 comentarii)  •  6 iunie 2016, 23:05

Considerati ca stradania domnului Anghel Iordanescu de a intelege fotbalul pare a fi "inspirata" de mai celebrii sai inaintasi ,la prezenta spirituala a carora mai apeleaza uneori ,in timpul partidelor ?

the_gunner (145 comentarii)  •  7 iunie 2016, 1:31

Foarte interesante opinii ! Unele chiar socante .Eu cred ca se va alege pita din colaci,vorba banateanului . Franta ,ca tara gazda si ca valoare a lotului ,este favorita marii majoritati .Anglia ,acolo chiar se crede ca vor cistiga ,este in cautarea unui titlu ,oricare ar fi el , la nivel de nationala de vreo 50 de ani.Italia ? Ei bine ,2006 a fost cintecul de lebada al unei natiuni fotbalistice de legenda .Germania e Germania .Cind te astepti mai putin rupe totul .Amintiti-va campania de presa dinainte de CM 2014,cind i se acordau 25% sanse de reusita in timp ce Brazilia domina charturile cu 75-85 %. Am lasat Spania la sfirsit fiindca eu sint de opinie ca ei vor cu tot dinadinsul sa infirme pe cei ce i-au cintat prohodul acum doi ani .Eu ,personal,cred ca ei vor triumfa dupa finala .

Cristi (13 comentarii)  •  7 iunie 2016, 17:07

Prima jumatate a CE va fi oricum un fel de faza a doua a calificarilor. Competitia a fost umfata ca sa poata participa si lumea a treia continentului care ii asigura voturile lui Platini.

Manix (8 comentarii)  •  7 iunie 2016, 18:03

Primul si ultimul tot cu noi??? :)

Anonim (166 comentarii)  •  7 iunie 2016, 20:44

@ R.P. Cred ca la surpriza nescrisa/nerostita ati vrut sa ajungeti. V-am raspuns intr-un tarziu si stiti ca dvs. sunteti de vina pentru inconsecventa mea din ultimul timp, dublata de o schimbare de identitate! Nu sunt deloc de acord cu concluzia dvs.; toate cluburile in care au evoluat croati si alti fosti iugoslavi au fost de umplutura, cu exceptia Barcelonei si a Realului, unde croatii sunt minoritari; am mari dubii in competenta celor care l-au transferat pe Kovacic la formatia din capitala Spaniei si previzionez ca acest jucator nu va confirma niciodata la acest nivel (cu toata bunavointa, consider ca nationala Croatiei nu ocupa un loc comparabil cu Real, daca ne raportam la cele doua categorii de echipe - echipe reprezentative si, respectiv, cluburi). Acest Kovacic (cu mai multe cartonase galbene decat goluri+ assists in sezonul abia incheiat in contul campioanei Europei) doar in viziunea dvs. il va depasi ca valoare si notorietate pe Mutu, de exemplu!

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  7 iunie 2016, 23:44

@ Anonim Nu e prima data ca ma intelegeti gresit. Probabil ca ma exprim incurcat. Nu e vorba deloc, dar deloc, de Kovacic. Nu mai stiti un alt croat la Real Madrid? Parca il stiati. R.P.

vasco (93 comentarii)  •  8 iunie 2016, 9:07

Celor care fac misto de Iordanescu(nu ca i-as lua apararea,dimpotriva)cu privire la selectie,le aduc aminte ca selectionerii Romaniei de dupa 1990 sunt manipulati de interesele impresarilor.Poti fi Ronaldo,Falcao si mai cine vreti voi,daca nu te impresariaza fratii puscariasi,sau mai nou AMP,nu prea ai sanse sa prinzi nationala. D-le RP va citesc intotdeauna cu placere si incredere.

Anonim (1 comentarii)  •  8 iunie 2016, 11:52

@ R.P. Toata lumeastie ca el mai bun croat este Modric si ca acesta evolueaza cu succes (minus destule centrari pana la primul fundas advers, cum am postat deja in legatura cu materialul dvs. de dupa finala de la Milano) la Real Madrid; dar tot acolo se afla aest Kovacic, care nu a impresionat nici la Inter! Alti croati sunt decenti spre bunicei, nimic mai mult, insa nici grecii nu eram toti exceptionali si au devenit campioni! Daca neluamdupa rezultatele reentelor "amicale", ar trebui sa taiemde pe lista favoritilor nume preum cele ale Germaniei si Spaniei, insa nu sunt 100% edificatoare, asa cum nici succesele ibericilor (cu Coreea de Sus) si Romaniei (cu Georgia, invingatoarea Spaniei) nu pot fi repere pentru anumite estimari! Sumativ, Franta pare favorita! A.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  8 iunie 2016, 12:09

@ Anonim "Sumativ", e exact cum "previzionam": m-ati inteles gresit. R.P.

Anonim (166 comentarii)  •  8 iunie 2016, 14:06

@R.P. In esenta, este vorba despre simpatia deosebita pe care o aveti pentru spatiul ex-iugoslav; cum Serbia si Bosnia nu participa la "festinul european", favorita dvs. a rams Croatia. Sunteti liber sa sustineti orice echipa, insa ar fi vorba si despre o doza de supraevaluare a "nationalei" croate, pe care o aveti din plin si dvs., devreme ce ati preferat sa insirati numele cluburilor la care evolueaza "elevii" lui Cacic. Numele gruparilor ale caror culori le apara sunt sonore, dar Kovacic este de neluat in calcul pentru Real, Inter si Fiorentina n-au fost adversari importanti pentru Juve, Napoli si Roma, iar Monaco nu mai este clubul de acum 2 ani, dupa ce a ramas si fara Kondogbia, Carrasco, Kurzawa si Martial. A.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  8 iunie 2016, 16:47

@ Anonim E exact cum spun: intelegeti cu totul altceva decat ce am scris. Eu am emis IPOTEZA unei surprize croate. Asta nu inseamna ca tin cu Croatia. Dar e dreptul dvs. sfant sa va inselati. R.P.

WAX (15 comentarii)  •  9 iunie 2016, 22:22

domnul meu prea iti bati capul cu *** ala de anonim. din stejar ,stejar rasare ; dintr-un prost ,un prost mai mare.mai da-l drc....

Acest comentariu a fost moderat pentru că nu respectă regulile site-ului.

Mircea (1 comentarii)  •  10 iunie 2016, 13:50

Nu pot sa apreciez cine e favorita si cine sunt aspirantii, dar ma doare ca nu avem si noi o echipa care sa ne dea sperante, asta din cauza mafiilor din fotbalul nostru. Ele fac ca in echipa sa nu aiba loc jucatori de valoare in favoarea unora de valoare indoielnica. Cum poti sa joci cu Franta si sa nu ai in echipa jucatorul cel mai in forma al campionatului national ? E accidentat ? Ma indoiesc....

Anonim (166 comentarii)  •  10 iunie 2016, 17:45

@ WAX Daca titularului blogului nu-i reprosez faptul ca ma acuza de lipsa de intelegere (altfel spus, de lentoare mentala), dvs. nu va permit sa va raportati/referiti (in orice termeni, nu numai deprecitivi) la persoana mea! Vedeti-va de maximele .... adaptate de care faceti uz cu atata intempestivitate! A.

Marcovici (180 comentarii)  •  13 iunie 2016, 8:25

Să nu ne pripim după abia câteva meciuri. Fiind fan al Olandei, sunt relaxat turneul acesta. Eu mizez pe Kroos - Muller - Gotze, avand in vedere ca greii Spaniei s-au pensionat.

Radu Paraschivescu (2249 comentarii)  •  13 iunie 2016, 8:50

@ Marcovici Suntem la fel de relaxati. Cu ajutorul Olandei. R.P.

ovidiu_3003 (97 comentarii)  •  13 iunie 2016, 8:53

Cea mai mare surpriza pentru mine a fost proasta organizare ...e inadmisibil sa se intre pe stadion cu pistoale de semnalizare ...plus ca s au luat la bataie pe stadion rusii cu englezii ...nici nu trebuiau sa ajunga sa se ciocneasca aceste galerii ...

Comentează