Radu Paraschivescu

Drumul din lumea sportului către lumea cărților este mai scurt decât pare. În fond, totul este o problemă de sintaxă

Biografie completă Toate articolele
Cele mai noi articole de Radu Paraschivescu
Ţara „nu cumva”-urilor

Campionatul înaintează spre ultimul minut al ultimei etape ca sergentul din poezia lui Alecsandri: „târând al lui picior”. E o ediţie de risc şi de asterisc, căreia i se va cuveni o notă de subsol în statistici: „Campionat început în […]

...

No panic, Man, sau „Primiţi cu fotbalistul?”

Ce rost are să vorbeşti despre un transfer după realizarea lui? E mult mai bine să baţi toba sau câmpii înainte ca el să eşueze. Asta dacă s-a pus cu adevărat problema ca un fotbalist să plece de la clubul […]

...

Vulturul a aterizat. În cap

Jucând aşa cum o face în ultimele meciuri, Lazio are şanse ceva mai mici să devină campioana Italiei decât are proaspătul candidat Kanye West să câştige alegerile prezidenţiale din America, eventual cu sloganul „Yes, we Kanye”. Elon Musk şi-a anunţat […]

...

Gripa vrajbei noastre

Sinteza cursului scurt de epidemiologie a fost rostită sâmbătă de specialistul Bogdan Vintilă: „Coronavirusul este o gripă cu un marketing foarte bun”. Pe aceeaşi logică, tigrul este o mâţă cu un marketing de poveste. Nu ucide doar şoareci, ci şi […]

...

Lecţia de sănătate

De-a nibelungul şi de-a nivelatul Germaniei, Bayern München îşi continuă defilarea. Mai sunt patru etape şi va fi din nou campioană. Clar, curat, fără scenarii de tipul „Ce-ar fi fost dacă?”. Şansele celorlalte echipe la titlu sunt astăzi fantezii aritmetice.

[…]

...

Între infantin şi infantil

Şi mai multe echipe la Cupa Mondială? Nu, mulţumim

Permalink to Între infantin şi infantil
luni, 10 octombrie 2016, 10:06

Încă nu se ştie dacă ideea lui Gianni Infantino cu privire la turneul final al Cupei Mondiale e infantină, infantilă sau ambele. E posibil ca noua propunere de creştere a numărului de participanţi să aibă doar rol de acadea electorală. Dar e la fel de posibil ca la Congresul FIFA năzbâtia să fie votată. S-ar continua astfel o operaţiune începută de Joseph Blatter, de care Gianni Infantino nu are intenţii de dezicere.

Corb la corb nu-şi scoate ochii, elveţian la elveţian nu-şi ameninţă afacerile. Noua arhitectură a CM ar fi astfel rezultanta unui demers de tipul „diluare prin dilatare”. Dacă Nicolae Ceauşescu ar fi fost cooptat în FIFA, ar fi găsit enunţul optim al acestui abuz: „să facem din cantitate o nouă calitate”. Ce-ar însemna asta? Pe de o parte, mai mulţi bani în buzunarele FIFA. Pe de alta, meciuri de o factură îndoielnică, în care publicul se întreabă ce caută în tribune, iar unele echipe, ce caută pe teren.

E interesant că Gianni Infantino a vorbit despre drogul fotbalului într-o ţară, Columbia, unde „drog” e la fel de folosit ca „şi”. Şi unde au existat fotbalişti împuşcaţi din motive de pariuri. Argumentul sentimental rostit de Infantino la Bogotá ar face să râdă şi un rinocer cu podagră: „În cazul în care Columbia se califică, toată ţara e în sărbătoare. În cazul în care e eliminată, lumea e tristă şi avem o tragedie naţională.

„Oricine ar auzi o asemenea propagandă ar trebui să se simtă lezat. Infantino pledează pentru asanarea bălţilor de lacrimi ale lumii şi crede că vorbeşte cu neghiobi. Argumentul valoric e înlocuit de cel al glandelor. Nu se califică echipele care joacă fotbal mai bine, ci cele care au public lăcrămos. Ştii să plângi, mergi mai departe. Sigur, cel mai simplu ar fi, pentru veselia generală, să se renunţe de tot la preliminarii şi să avem câte un turneu final din doi în doi ani sau, de ce nu?, anual.

Un turneu final cu peste 120 douăzeci de echipe, nu cu 40 sau 48. Ar fi absurd? Nu neapărat, câtă vreme Kosovo încasează şase goluri acasă de la o variantă a Croaţiei, iar peste gard, în bostănăria Campionatului European, avem figuranţi ca Gibraltarul.

În ştiinţă descoperirile nu se fac prin pocnet de degete. Se avansează o ipoteză şi se fac experienţe. Practica validează sau invalidează teoria. E simplu şi cinstit. Au existat paşi înapoi şi porniri pe alte piste.

La fel ar trebui să fie şi în fotbal, unde singura repliere din ultimele decenii a fost renunţarea la golul de aur. Ar trebui să se constate că 32 de echipe la turneul final al CM sunt prea multe. În schimb, se vorbeşte despre 40 sau 48 de echipe, ceea ce, până la urmă, nu e nici infantin, nici infantil. E rentabil pentru FIFA şi păgubos pentru public. Nivelul de exigenţă scade în măsura în care cresc profiturile pentru cardinalii fotbalului.

Comentarii (4)Adaugă comentariu

WAX (15 comentarii)  •  10 octombrie 2016, 18:02

se zice ca trebuie bani si doar marketingul asta indoielnic dar de succes ,pentru ei ,are sorti de izbanda.posibil sa vedem un Somalia- Afganistan cu tribunele pline ?eu ma indoiesc.

Anonim (166 comentarii)  •  11 octombrie 2016, 17:23

Nu marirea numarului de participante la un turneu final ar fi o solutie, ci marirea cotei Europei, de exemplu; nu-i posibil ca celelalte continente sa aiba atatea competitoare, iar echipe bune din Europa (ultimele 3 castigatoare sunt membre ale UEFA!) sa ramana pe dinafara! Din Africa, doar Algeria si Nigeria au iesit din grupe acum 2 ani, deci se poate vorbi despre un regres al reprezentantelor acestui continent. Despre Asia, ce sa mai zic? Toate echipele (am inclus si Australia, care evolueaza in preliminariile acestui continent) s-au clasat pe locul 4 in grupele respective, asa ca nivelul lor este clar! Un Infantino in fruntea FIFA este comparabil cu un burleanu in fruntea FRF, ambii fiind maestri de ceremonii, nicidecum adevarati oameni de fotbal! Ce-i drept, Infantino s-a scolit la UEFA, cunoaste cluburile de fotbal si este un poliglot... A.

Ilie (86 comentarii)  •  13 octombrie 2016, 9:51

Si culmea e ca, mai devreme sau mai tirziu, prevad ca se va face. Am impresia ca din ce in ce mai putina lume este interesata de latura fotbalului a fotbalului, in favoarea laturei 'showbiz'. La ultimul Euro din Franta, am impresia de a fi eu ciudat in dezamagirea lipsei de calitate a jocului prestat, cu citeva rare exceptii (personal nu mi-au placut decit cele 2 meciuri ale italiei cu miza, Belgia si Spania, plus cit de cit finala). In rest tot ce s-a observat au fost stadioanele pline, suporteri colorati si voiosi, audiente TV record, si altele. Partea comerciala a fotbalului a mers traznet. Dar cea de pe teren mai intereseazape cineva ? De asta cred ca nu se va ofusca mare lume daca se ajunge si la 60 de tari. Nu-i frumos sa vezi irlandezi in tribune si prin orase ?

EO (2 comentarii)  •  14 octombrie 2016, 14:33

pai, atunci, domnule RP, eu zic sa fim scosi direct din UCL, ca scade nivelul.

Comentează