Radu Paraschivescu

Drumul din lumea sportului către lumea cărților este mai scurt decât pare. În fond, totul este o problemă de sintaxă

Biografie completă Toate articolele
Cele mai noi articole de Radu Paraschivescu
Ţara „nu cumva”-urilor

Campionatul înaintează spre ultimul minut al ultimei etape ca sergentul din poezia lui Alecsandri: „târând al lui picior”. E o ediţie de risc şi de asterisc, căreia i se va cuveni o notă de subsol în statistici: „Campionat început în […]

...

No panic, Man, sau „Primiţi cu fotbalistul?”

Ce rost are să vorbeşti despre un transfer după realizarea lui? E mult mai bine să baţi toba sau câmpii înainte ca el să eşueze. Asta dacă s-a pus cu adevărat problema ca un fotbalist să plece de la clubul […]

...

Vulturul a aterizat. În cap

Jucând aşa cum o face în ultimele meciuri, Lazio are şanse ceva mai mici să devină campioana Italiei decât are proaspătul candidat Kanye West să câştige alegerile prezidenţiale din America, eventual cu sloganul „Yes, we Kanye”. Elon Musk şi-a anunţat […]

...

Gripa vrajbei noastre

Sinteza cursului scurt de epidemiologie a fost rostită sâmbătă de specialistul Bogdan Vintilă: „Coronavirusul este o gripă cu un marketing foarte bun”. Pe aceeaşi logică, tigrul este o mâţă cu un marketing de poveste. Nu ucide doar şoareci, ci şi […]

...

Lecţia de sănătate

De-a nibelungul şi de-a nivelatul Germaniei, Bayern München îşi continuă defilarea. Mai sunt patru etape şi va fi din nou campioană. Clar, curat, fără scenarii de tipul „Ce-ar fi fost dacă?”. Şansele celorlalte echipe la titlu sunt astăzi fantezii aritmetice.

[…]

...

Fotbal de uz multiplu

A fost penalty. N-a fost eliminare. Dar n-a fost nici fotbal. Sau poate da?

Multă lume critică ceea ce, în lipsa unui termen adecvat, trece drept fotbal la ACS Poli Timişoara. Cîtă invidie! Şi ce agende impure! Dacă ar mai […]

luni, 3 martie 2014, 9:58

A fost penalty. N-a fost eliminare. Dar n-a fost nici fotbal. Sau poate da?

Multă lume critică ceea ce, în lipsa unui termen adecvat, trece drept fotbal la ACS Poli Timişoara. Cîtă invidie! Şi ce agende impure! Dacă ar mai exista onestitate pe lume, ACS ar culege laude pentru felul cum îşi leagă activitatea de zone străine fotbalului. Dar nu, corul acru al chibiţilor proclamă că ACS pendulează între grotesc şi plicticos, că Poli a lui Sabău era „Primăvara” lui Botticelli prin comparaţie şi că superioritatea numerică îi interzice să atace şi să aibă idei. Asta înseamnă să judeci  în priza imediatului. În realitate, un meci al lui ACS e exploatabil pe cîteva planuri care merită amintite.

Planul farmacologic. Imaginaţi-vă cît de utile le-ar fi DVD-urile cu meciurile lui ACS insomniacilor! Puţine tratamente soporifice se pot compara cu o cură de pase înapoi sau de degajări virile spre înalturi (a se consulta Cristian Scutaru şi Alin Dobrosavlevici). Efectele secundare sînt nule. Cu ochii în ecran, pacientul se abandonează preleşinului comatos în trei minute. Pleoapele i se lipesc implacabil, respiraţia îi devine egală, oniricul şi morfeicul îi dau găzduire. La rîndul lui, clubul cîştigă încheind parteneriate cu lanţurile de farmacii ale urbei, care urmează să-i comercializeze produsele. La liber, fără reţetă.

Planul punitiv. Nouăzeci de minute de fotbal à la ACS inhibă apetitul pentru infracţiuni. Înainte să acţioneze, răufăcătorii se gîndesc mai atent la ce-i aşteaptă în detenţie: imagini cu centrări ale perechii Popovici-Bărbuţ sau cu preluări ale lui Kneeshaw. Dacă e la prima abatere, delincventul poate alege între un meci al lui ACS, oricare, şi o altă formă de muncă silnică: tăiat de stuf, cules de cînepă, săpat de şanţuri pe caniculă. Dacă e recidivist, regulamentul penitenciar îl obligă s-o vadă pe ACS. În cazul unei recidive la recidivă, i se va pune în buclă meciul de la Mediaş.

Planul filozofic. Iubirea pentru înţelepciune nu le e menită doar celor care se uită cum se usucă vopseaua. Un meci al lui ACS e tot o dovadă de aderenţă la noţiune şi concept. Cei care participă la un asemenea eveniment, jucători şi cvasipublic, angajează împreună un pariu de extremă ambiţie: transformarea nimicului în ceva. Asta pe de o parte. Pe de alta, fotbalul lui ACS e prilejul optim pentru colocvii cu iz de agora, cum ne învaţă, în secvenţe de conversaţie maieutică, Nuno Claro, Morariju şi Şeroni. Tot aici trebuie consemnată şi apariţia năprasnică a destinului, care le joacă acestor oameni un renghi la limita sadismului, făcîndu-i să se creadă fotbalişti. Ca să nu mai spunem că urîtul e, în fond, categorie estetică.

Comentarii (33)Adaugă comentariu

barbu (30 comentarii)  •  3 martie 2014, 11:19

mda… intelectualul are întotdeauna, în bagaj, ceva vorbe, ceva metaforeală… niscai ironie. vorba lui ipingescu: „e scris adânc”, maestre. dar până la cosaşu, cupen sau naum e cale lungă. şi grea.

dan (2 comentarii)  •  3 martie 2014, 11:35

‘cupen sau naum’? nu merge nici ca si gluma

unul (1 comentarii)  •  3 martie 2014, 12:00

Am inteles ideea, Poli a jucat prost. Totusi, fata de ce se juca la Poli in era Cartu, Hagi etc, de data asta e rau dar nu dezastruos.
Ce mi se pare trist e ca jucatorii au nevoie de „stimulente” pentru a-si face datoria. Pana la urma ar fi in avantajul lor daca ar da maxim in teren chiar si daca nu primesc salarii ca la o echipa cu buget mai decent. E mai usor sa te remarci la o echipa modesta si ei ar trebui sa profite de asta.
Mi-a placut mult Alexandru Popovici.

Dimi (4 comentarii)  •  3 martie 2014, 12:06

E trist dar adevarat,D-le Radu si ce folos ca cei ce se ocupa de aceasta echipa nu-si dau seama ca nu au „jucatori”.Este o vorba in fotbal. ca ar trebui dati in judecata pentru port ilegal de echipament.Ca fost component al adevaratei „Poli” mi-ar fi fost rusine sa evolez in asemenea hal.Se vorbeste de spiritul Timisoarei referindu-se la Poli.Adevarata Poli nu avea vedete dar printr-o vointa de nedescris reusea sa invinga oricand o Steaua sau un Dinamo.Dar era o echipa saraca studenteasca si care nici odata pe terenul „Stiinta” nu s-a facut de ras.Oare ,vor mai revenii acele timpuri ?

djibrill (1 comentarii)  •  3 martie 2014, 12:23

Cupen si Naum?Sper ca e o gluma desi nu a fost nici macar buna.Respect maestre.

Rodi (1 comentarii)  •  3 martie 2014, 12:26

Naum sau cupen sau oricare alt editioralist n au cum sa fie peste paraschivescu la ora asta,sincer.Tolontan de expl e 2 clase peste naum sa fim seriosi.

route 25 (1 comentarii)  •  3 martie 2014, 12:27

bai nea radule….matale comentezi acum de fc recas,imi pare nespu de rau,vezi ca poli a dumitale iubita se afla undeva in liga judeteana……..sper sa promovati din tot sufletul……..

ionut (5 comentarii)  •  3 martie 2014, 12:42

Asta e valoarea fotbalului romanesc. Nu e mare diferenta intre un derby Steaua Dinamo si un Poli Botosani. Se promoveaza jucatori care habar nu au cum sa loveasca mingea corect in loc sa li se dea sanse tinerilor. Toti ‘expertii’ din Romania il promoveaza pe Tanase cu toate ca el face un meci bun pe an. Cati jucatori a stricat Steaua doar ca sa i se faca loc lui Tanase? Chipciu da cel mai bun randament ca mijlocas stanga. Parvulescu joaca foarte rar cu toate ca e mai incisiv decat Tanase. La Medias a dat mai multe goluri decat a dat Tanase in toata cariera lui la Steaua. Nu stiu ce i invata la scoala lui Radulescu dar nu e posibil sa titularizezi meci de meci jucatori care nu stiu sa loveasca mingea corect. Ne mai miram ca se marcheaza putin si meciurile sunt plictisitoare. Nu au cum sa fie interesante daca jucatorilor romania le sare kingea din picior ca din gard, le e frica sa suteze de la distanta si in tot campionatul nu avem un executant bun de lovituri libere. Jucatorii nu gandesc, sunt aroganti si la orice adiere cad secerati la pamant. Atitudinea si mentalitatea antrenorilor trebuie schimbata de la juniori. Daca nici Hagi nu reuseste cu academia atunci inseamna ca s a cam terminat cu fotbalul in Romania.

sorin (4 comentarii)  •  3 martie 2014, 12:55

Chiar despre POLI ? Asta era singurul subiect de abordat din penibilul fotbal romanesc? Din moment ce nici ACS si nici ASU(SS) nu sunt continuatoarele Politehnicii, de ce atata rautate? Daca era plin de steaguri si fum in tribuna, jocul mai avea relevanta ? 🙁
Cui folosesc articole de genul asta ?
Dezamagitor…

polistul (1 comentarii)  •  3 martie 2014, 13:45

iN CALITATE DE VECHI POLIST, IMI EXPRIM SI EU PAREREA. mI SE PARE UN ARTICOL SCRIS „LA MISTO”…TOTI STIM CA NU SUNT BANI DE JUCATORI MAI BUNI, DE ANTRENORI MAI BUNI, DE CONDUCATORI MAI BUNI…CU PUTIN REALISM, AM REALIZA CA ATIT PUTEM ACUM. CINE VREA SA SE UITE LA MECI SA SE UITE, CINE, NU. CINE VREA, MERGE LA STADION, CINE NU, NU…E CLAR CA ECHIPA ASTA SUFERA O CRIZA DE IDENTITATE, CA MULTI NU ACCEPTA ACEASTA FUZIUNE ( ASA CUM LE-AU ACCEPTAT PE CELALALTE 2)..DAR E DREPTUL FIECARUIA. MI SE PARE INCORECT SA IEI LA MISTO MUNCA UNOR OAMENI, CARE FAC ATIT CIT POT EI.NU POTI SA SPUI CA JUCATORII NU MUNCESC, NU POTI SA SPUI CA POLI A VINDUT MECIURI.SI ATITA TIMP CIT ESTI CISNTIT SI SERIOS, AI TOATE MOTIVELE SA FI MINDRU.SI NIMENI NU ARE DREPTUL DE A TE LUA LA MISTO.

daniel (3 comentarii)  •  3 martie 2014, 14:32

RESPECT MAESTRE..PACAT PT CA, SPIRITUL TIMISOAREI A DISPARUT..DIN MOTIVE POLITICE…EXISTA DIN PACATE URA INTRE CELE DOUA ECHIPE..ACS SI ASU…LEGAT DE JOCUL ECHIPEI…CAND VINE PAUZA COMPETITIONALA AUD ACEASI PLACA ..NU SUNT BANII DE TRANSFERURI DAR SAU ADUS 9 JUCATORII…CARE AU FIECARE UN CONTRACT..IN LOC SA SE ADUCA..3-4 JUCATORI CU EXPERIENTA…TOT LIBER DE CONTRACT..GEN D.NICOLAE,I.MAZILU CHIAR UN AD.CRISTEA…DAR DE 30 DE ANI DE CAND VIN PE ACEST STADION NU IMI AMINTESC ASA O CONDUCERE INCOMPETENTA..SI DIN PACATE UN ANTRENOR EXPIRAT…ASTA E ..SPER SA NU RETROGRADAM…HAI POLI.

SS (1 comentarii)  •  3 martie 2014, 14:58

Domnule Radu Paraschivescu ignoranta e cea mai grea pedeapsa pentru ACS(Recas).Va rog sa nu-i mai pomeniti daca se poate.

Lereter (2 comentarii)  •  3 martie 2014, 15:01

Corect spus: jocul lui Poli este „transformarea nimicului in ceva ” !. L-au schimbat pe Velcea,l-au adus pe Sunda,fostii jucatori si antrenori ai Timisoarei. Dar ambii par ca nu vreau,ca nu pot,ca nu stiu cum sa-i oblige pe jucatori sa joace fotbal. A fost noroc cu carul : la CFR,la Medias,au mai dat afara gol in ultimile minute. Filozofia lor se bazeaza pe : ” sa nu luam gol,poate dam unul”. Pina acum le-a reusit. Dar ,s-a vazut ca 11 contra 10 nu stiu ce sa faca cu mingea,joaca doar pe sus ,la faze fixe. Daca primesc gol,partida s-a cam terminat !. E prea putin. Logic, echipa asta va pica ,chiar daca mai schimba un antrenor,pentru ca nu au jucatori,nu s-au preocupat de posesie etc. Norocul lor este ca sint multi fraieri in liga 1,care ,la fel,au o mare impotenta in a marca (Medias,Otelul,Navodari,Chiajna etc. Asa se explica ca pina acum Poli inca are sperante.Nu avem antrenori,toti joaca defensiv ,cu doi inchizatori,toti „baga autobaza”-lui Cartu

cpt.ahab (20 comentarii)  •  3 martie 2014, 15:02

@ionut:
Foarte corecte observatii. Formarea jucatorilor nostri poarta pecetea anacronismului, a superficialitatii, a lacomiei, a nerabdarii. Maladie care e atotprezenta in intreaga viata sociala, nu numai in sport.

xavi (1 comentarii)  •  3 martie 2014, 15:21

respect maestre..sunt timisorean ,dar adevarul este prea evident ca sa refuz evidenta;nu am mai ras demult asa…auzi Cupen si Naum …

ADI TM (2 comentarii)  •  3 martie 2014, 16:21

Ia mai slabiti-ma cu criticile dom’le, o sa-i bage la incarcat primaru’ FlowerPower si sa vezi ce bataie mancam la Botosima iar apoi avem o intalnire de corectie cu Brasovu’ lu’ Andrei Cristea…. poate va aduceti aminte meciul din tur… Eu am zis bine, daca nu cadem din liga anul acesta sa spunem „Merci Nasu”. Domnu’ Paraschivescu, ati uitat totusi planul juridic.. ca dupa ce te congelezi in tribuna (unde ai loc sa intorci un tank rusesc ca sunt 15 spectatori cu tot cu copii) te da nevasta afara din pat ca nu mai esti in stare de nimic, pur si simplu blocaj total fizic si psihic. Daca ar veni Tata Mare @ Dan Paltinisan si ar vedea ce joaca astia ar muri din nou… de inima rea.

sorinescU (1 comentarii)  •  3 martie 2014, 18:41

corect ce spune autorul si, in acelasi timp, subscriu celor afirmate/constatate de ‘ionut’… am o propunere catre autor: faceti(presa sportiva) lobby pentru o selectionata cu optiunile suporterilor – la jucatorii recomandati/doriti ma refer… in prima faza de la echipele cu istoric, apoi de la cele din prima liga… Cu stima!

widoqq (1 comentarii)  •  3 martie 2014, 19:23

Maestre, observatia dumneavoastra este corecta, ACS joaca prost. Ma asteptam la dumneavoastra sa remarcati ca acum cativa ani o federatie de fotbal a distrus nu doar o echipa, Poli ,ci un intreg club de fotbal organizat pe sistemul Barcelona cu echipe de copii si juniori campioni la toate grupele de varsta. Unde sunt acesti copii? Ar trebui sa va bucurati ca la Timisoara se mai incearca sa se joace fotbal. Din respect pentru dumneavoastra sper ca nu preferati fotbalul becalian si borcean in defavoarea unei modeste ACS .

doru (4 comentarii)  •  3 martie 2014, 20:01

Un articol scris ca sa mai iei niste bani. Nu ai nimic de spus, doar niste metafore trase de par.

PENIBIL de GRETZOS! (3 comentarii)  •  3 martie 2014, 20:07

dle.Radu am stiut ca aveati intotdeuna „un dinte” impotriva lui POLI TIMISOARA,dar sa coborati chiar asa de jos in penibil si in gretzos nu va credeam in stare! Dar nu cunosti omul nici daca mananci cu el 1 kg. de sare! Pai echipa asta e A TREIA VARIANTA,care are nevoie in primul rand de puncte!De ce nu scrieti despre jocul celor care se bat la Cupele Europene?Iar daca scrieti despre POLI TIMISOARA, de ce nu scrieti cum a fost retrogradata din postura de VICECAMPIOANA? In timp ce rapiduletzul,dinamooistii si alti falimentari declarati cu datorii imense peste tot si la toti,vietuiesc bine mersi jucand ceva intre Barca,RealMadrid si Atletico Madrid? De ce nu scrieti ca a promovat imediat,in alta formula, dar a fost REFUZATA in liga lui militzica? Iar acum ca a promovat din nou, in o a treia varianta va faceti de tot kkt-ul cu o mostra de asa zis umor,care frizeaza penibilul si gretzosul !!! MARE OM = MARE SCRIITOR !

Andrei (57 comentarii)  •  3 martie 2014, 21:05

Paraschivescu. Acelasi scriitor pedant si logoreic.

flo (1 comentarii)  •  3 martie 2014, 21:10

Domnu Paraschivescu va apreciez si va respect…despre POLI…asa se intampla cand interesele au fost mari si dorinta de razbunare a fost si mai mare..asta la nivel LPF&FRF…iar la nivel local cand orgolile politice ale unor oameni mici au scindat oamenii…timisorenii se injura intre ei…craiovenii la fel se injura intre ei…e pacat…dar las ca e forta la navodari/chiajna…..etc

Pipa pacii (1 comentarii)  •  3 martie 2014, 21:39

Pocniti de ciuda pentru ca echipa asta mult hulita, continua sa stranga puncte ha,ha,ha !
Culmea este ca o sa stranga puncte in continuare… hi,hi,hi

horia (1 comentarii)  •  3 martie 2014, 23:25

Ce jucatori aveau: Olaroiu,Hagi, Cartu, Artimon, Velcea,Uhrin, Balint, Sabau, Contra. Cu un lot ca acela Poli Acs sau ASU ar fi defilat in campionat.
Echipa nu are buget de transferuri.Vin doar jucatori liberi (rebuturi).
Sa fi avut Steaua asemenea buget. Pe cine ar fi adus?
Si uite ca avand un joc plicticos, dezlanat, etc, echipa banateana este pe locurile 10-11, departe deocamdata de locurile retrogradante. Dintre nou-promovate sta cel mai bine. Cu acel joc care aduce somnul.

ADI TM (2 comentarii)  •  4 martie 2014, 10:26

Eu propun totusi sa ne intoarcem in prezent, ca trecutul este mort. Daca am trage linia am constata doua fapte, unul este ca echipele din Bucuresti sunt si au fost INTOTDEAUNA favorizate indiferent de starea financiara si cea de facto din clasament, iar a doua ca Timisoara lui Iancu vicecampioana a fost voit aruncata la lada de gunoi cu ajutorul neprecupetit al oficialilor interesati si al unui primar de Galati…. Dar asta este istorie. Ceea ce deranjeaza in prezent este o echipa reinventata care fara buget abia isi trage sufletul in Liga 1, dar pune probleme din cand in cand unor candidate la cupe europene. Apoi imi este imposibil sa nu remarc faptul ca totusi, de stransura sau nu, cu mai multe sau mai putine valori, echia nu joaca nimic. Poate sunt eu defect dar macar sa vedem autobaza lu’ Cartu si niste contre dar numai norocul ne-a tinut in viata pana acum si efortul unor jucatori tineri … in rest nimic. Sper sa supravietuim si poate jucam altceva in urmatorul campionat, poate vin unii cu bani la echipa, altfel e foarte greu, eventual sa lasam ambitiile si sa facem in Timisoara o echipa cu cele mai bune valori de care dispune zona…. eventual.

liviol (4 comentarii)  •  4 martie 2014, 11:14

Cel mai sanatos pentru aceasta pseudo echipa, care nu reprezinta pe nimeni este…”ignore” total iar momentul desfiintarii va fi foarte aproape.

jivoin (1 comentarii)  •  4 martie 2014, 15:58

Va respect punctul de vedere dar nu sunt de acord cu el.Stiu ca sunteti banatean si ca nu ati facut-o cu rautatate.Si noi,polistii vechi ne-am saturat de jocul acesta dar sa nu uitam cauzele care au adus echipa in halul asta.

Marcovici (180 comentarii)  •  4 martie 2014, 17:44

Asta nu e Poli, este ACS RECASH. Un fel de Vulturii impaiati. Fara valoare, fara stil, fara viziune. Banii lipsesc peste tot, nu doar pe Bega, dar mai este cate un Buleica la Tg. Jiu, Lemnaru la Cluj. Te mai scoti cu ce poti. Dar am incredere in tinerii care vin din urma, de la scolile de fotbal. Despre Radu Paraschivescu, toata stima, e peste Cupen si Naum la un loc, un pic sub TRU.

UltraMihai (2 comentarii)  •  4 martie 2014, 18:16

Lipseste sufletul la echipa asta, lipseste ingredientul absolut necesar in fotbal : suporterii. Nu vb doar de galerie, ci de marea masa a suporterilor, a consumatorilor de fotbal timisoreni. Este un colos cu picioare de lut, tinut in viata de ambitia primarului actual.

TEST de MARE SCRIITOR ! (3 comentarii)  •  5 martie 2014, 18:38

Pparaschivescule ti-ai dat testul de mare-mare scriitor, chiar urias scriitor! cand va citi Europa acest maret articol, premiul Nobel e ca si amanetat! ati intrat in kkt-ul politic si ati pus punct carierei de scriitor! pare incredibil, dar viitorul …….

stereo (3 comentarii)  •  6 martie 2014, 13:51

ce sa spun la atatea puncte de vedere,suntem in demo si trebuie sa respectam…jocul.poli,cea adevarata care a scris frumoase pagini in fotbalul nostru.va respect punctele de vedere,dar nu intrutotul.lasand aceasta echipa cu durerea banatenilor,va rog cu inssitenta sa abordati si ceea ce este mai grav pentru fotbalul nostru in general,nefardat de un egal de necontestat in fata unei argentine care nu s-a ridicat la nivelul asteptat,ca doar n-a venit la bucuresti sa onoreze un aranjament din perioada cand sarbatoream noua si moderna arena nationala.baietii s-au straduit si ne-au lasat sa credem ca va veni o zi si a marilor incercari prea des ratate.sa revin la subiectul pe care vi-l propun sa-l abordati la rubrica dv.este vorba de schimbarea la fata la f.r.f.,unde in fruntea acesteia,cu concursul evident al armeanului chivorchian, a urcat pe tron o persoana fara multe recomandari pe cartea sa de vizita.sigur ca acolo trebuia sa fie acest oltenas gica popescu,cunoscut pe mapamondul fotbalistic,dar saracul a intrat in urzelile firmei de impresariat a fratilor becali si s-a ales cu ce s-a ales,asta neinsemnand ca justitia n-a fost justitie adevarat.ai gresit,platesti,nu-i asa.ce reprezinta acest futtsal,ce rezonanta are?se face m,ara taraboi ca suntem campioni europeni,dar sa nu ocolim adevarul ca aceasta disciplina a fost moftul .lui platini,ca acest futtsal aduce bani multi,publicitate,incasari,tv si cate altele.se bate toba ca a fost data lovitura sistemului,dar burleanu,sa recunoastem ,a fost adus la sefia frf de un om al sistemului,pe care iancu de timisoara la descris ca pe unul curat ca lacrima,ca chivo n-a stiut niciodata drumul blaturilor si aranjamentelor inca inainte revolutie.ca doar a fost conducator pe la bacau,pe sub pietricia,vaslui si chiar la…curatul iancu de timisoara..angajamentele sale au avut legatura cu trecutul din sistemul incriminat de burleanu,fiecare patron de club plecana de la ideea ca armeanul stie culisele arbitrajelor,are mare influienta pe la frf si liga lui mitica(chiar de …rudenie,daca nu ma insel},stie sa se invarte cum zice banateanul.fiind liber de..contract s-a inscris in cursa pnetru sefie ducandu-si minunat la indeplinire planul conceput (vezi cedarea voturilor co,mbinate cu ale unui ciripitor fost tusier gazdar si sef de cabinet -pe la inalti „fosti”,marele bulibas al avramestilor”},la urma urmei ce nu face omul ca sa devina al doilea sef al f.r.f.,iar avram va fi si el rasplatit in organigrama noua a fosrului de specialitate.si a mai fost si mana oracolului din balcesti,omul care a plecat sarac lipit pamantului din balcesti numai in opinci pentru a munci din greu sa agonisesca ceva pentru biata lui familie.ca tot am vorbit de sistem,in aceeiasi oala se afla si noul sef laarbitraj,abrudan ,ca altul nu se gasea din noua garda.acum e timpul sa rascoliti ceva din cele ce v-am relatat,marturisindu-ve cu mana pe inima ca nu sunt o persoana din cadrul federatiei,ci doar un simplu observator la masluielile care se petrec.de burleanu am auzit din vremea tatalui sau care a jucat la dinamo bacau,atat.eu ii urez succes mult,dar sa fie atent si la limbaj,si la accentele…hai sa le zic dictatoriale,incriminate chiart si de publicistul vochin de la gazeta sporturilor.va stiu un om foarte onest domnule paraschivescu.va urmarescu cu interes tot ceea ce scrieti sau vorbiti pe sticla la digitv.cu respectul cuvenit,astept comentariile dv cu nerabdare.

birlic (19 comentarii)  •  7 martie 2014, 9:53

D-le Radu stiu ca sunteti banatean ca lugojanul si lugojan ca Bradiceanu ,dar cu ce contribuiti dvs. la patriotismul local cu zeflemelele din studio tv. ala Naum sau ala cu ocheleri care critica pe Sunda ca zambeste pentru cele 3 puncte de la Medias .Uitativa la Ioanitoaia cum plange in ficare zi dupa Craiova lui desi au cadou doua echipe de liga duoa si Ocraiolguta.Timisoara ce putea face, nu credeti ca faceti o rclama proasta uneia dintre cele mai valoroase societati din tara si nu numai ,Cramele Recas prin felul dvs. de a comenta ,chiar daca simpatizati cu asa zisa Poli din liga 4-a . I-mi cer scuze daca v-am incruntat stiu ca sunteti un romancer desavarsit si comentator sportiv de asemenea ,dar mai puneti din cand in cand cate o talpa miticilor ,ca datorita Timisoarei au ajuns ei sa fie atat de libertini in exprimare .

sa salvam rapidul=fotbalul (1 comentarii)  •  9 martie 2014, 12:14

opinia aceasta cu suporterii sa cumpere actiuni de 10-1oo lei fiecare ACTIUNE, o spun de pe vremea lui copos.lipseste UN CAP LIMPEDE, un puiu ionescu cu sange visiniu, sa cunoasca si sa-l doara.Nae este ageamiu si indolent, necredibil si fara relatii. Daca l-am obliga si aduce pe fostul rapidist si avocat, macar pina la sf returului, am face un MARE PAS. ieri, cristescu statea ascuns sa nu fie luat la 11 m, iar zamfira, la scara VIP, insotit de un bodyguard a la radoi.oamenii au vrut sa faca o afacere cu rapidul, sa-l ia MOCCA, iar acum sa spuna regele micilor ca rapidul ii datoreaza 13 plus 10 milioane??Daca CLUB UL ATROCRATIC s-ar intruni într-o sedinta de lucru de urgenta, s-ar stabili UN PLAN DE MASURI, UN PROIECT. LIVIU DRAGNEA S+A DAT RAPIDIST NUMAI CA SA CASTIGE VOTURI, dar contactati marian iancu, taher, sarcina, lucestii, fratii micula, omniasig, cosmote, vodafone, orange, banci, TOP 500, porumboiu, primaria generala si a sectorului 6, yilnic, yeci de telefoane, mailluri, fax, etc.ddisparati, fara un sediu, o camaruta , fara corsicani1 cautati un sediu central’o camera, un cafe bar, un restaurant si vin primul!rapidist de 50 ani!

Comentează