Cristian Geambaşu

Jurnalist box-to-box, de 25 de ani mereu în echipa ideală a presei de sport. Respectat, temut și foarte apreciat. Întotdeauna la obiect, tăios, fără ocolișuri

Biografie completă Toate articolele
Cele mai noi articole de Cristian Geambaşu
Chin, Kenin

Acum ne putem permite un zâmbet. Terminăm și noi obosiți meciurile Simonei. Ne dor toate. Mușchi, articulații, capul. La fel ca ea simțim cum ne înțeapă ba coapsa dreaptă, ba aia stângă. Dar știam că a fi suporterul Simonei nu […]

...

Celelalte

Tabloul WTA afişează 6 românce în prima sută mondială. Încă. Suntem în compania selectă a naţiunilor de tradiţie ale tenisului. Cehia, Statele Unite, Rusia, Germania, Spania. La ce disciplină ne mai putem lăuda cu aşa ceva? Întrebarea o punem cu […]

...

Sfârșit de coșmar, început de speranță

Prudentă, Simona ne avertiza că urmează un meci greu. Eurosport a inserat o porțiune de interviu cu numărul 1 WTA chiar în debutul meciului cu Kaia Kanepi, când românca tocmai câștigase un game pe serviciul adversarei. Dar Simona anticipase corect, […]

...

Despărţirea de Andy

Retragerea unui mare sportiv se poate consuma în mai multe feluri. În triumf sau în uitare vecină cu indiferenţa. În tristeţe apăsătoare, cuplată cu emoţie grea. Cunoscând personajul, a lui Andy Murray nu avea cum să fie altfel decât tristă […]

...

Oh, merde!

Pe Patrick Ekeng l-au mai ucis indolenţa, nepăsarea, suficienţa, plictiseala şi sictirul pe care unii dintre ai noştri le afişează ca pe nişte medalii. Tuturor acestora li se adaugă şi rasismul, da. Şi, apropo, acelea nu sunt medalii. Sunt tinichelele […]

...

Corvoada de a fi campion

CFR s-a comportat ca o adevărată câştigătoare a titlului în România. Măcinată de lupte interne, plictisită, cu aerul că cineva a obligat-o să joace în preliminarii de Champions League

Permalink to Corvoada de a fi campion
vineri, 3 august 2018, 9:25

Ştiam mai demult, pentru noi Champions League se termină înainte de a începe. Fără coeficientul moştenit din munca altora, pe care de altfel îi detestă, CFR s-a comportat previzibil în tentativa de a se aşeza la mult cântata masă a bogaţilor. Previzibil, adică asemănător cu Viitorul şi cu Astra. Originali în felul lor, ardelenii nici măcar nu au dat o dimensiune comică evenimentului. Au reuşit să treacă neobservaţi pe lângă competiţie. Nimeni nu le va duce dorul, nimeni nu îşi va aduce aminte de ei vreodată. Nici măcar ei.

Mize mici, comploturi mari
De fapt, de ce bătaia asta la sânge pentru primul loc în campionat? În afară de nişte bani în plus pe care îi adjudecă deţinătoarea titlului. Evident, fiindcă locul întâi este singurul care asigură prezenţa în preliminariile Champions League. Îţi oferă şansa să visezi, să te lupţi. Aiurea! După toată lupta asta aprigă în bătătura naţională, echipele noastre intră în competiţie cu aerul că participă la o corvoadă. Plictisite înainte ca spectacolul să fi început, căscând, cu gândul în altă parte, ele capotează în faţa unor adversari cel mult cumsecade. Cum a fost cazul şi cu Malmo, unde vedeta Traustason este imaginea vie a anvergurii unei echipe ce l-a dat totuşi fotbalului pe Zlatan Ibrahimovici.

Renaşterea în varianta Conceicao
Potrivit logicii inverse a misterioşilor acţionari din Gruia, CFR a renăscut sub bagheta lui Toni Conceicao. Nu, nu sunteţi de acord? Nu vi se pare că un egal cu Dunărea la Călăraşi şi altul cu Malmo în Suedia, sinonim cu ratarea cursei pentru grupele Champions League, ar fi rezultate care pun pe şine locomotiva deraiată de Edward? Ciudat, ei aşa gândesc. Nu aveţi convingerea că Hoban şi Culio au făcut un meci excelent la Malmo? Sau că infuzia de tinereţe a triumfat încă o dată prin menţinerea cu orice preţ în primul unsprezece a 7 jucători peste 30 de ani? Suntem nişte mitici superficiali care nu ştiu să aprecieze munca unor oameni serioşi. Şi cărora nu li se potriveşte deloc gluma cu savanţii ardeleni despre care se spune că tocmai au făcut o descoperire epocală. Încetinitorul de particule! În timp ce ei, şefii CFR-ului, au pus la punct cu totul altceva: pulverizatorul de antrenori în particule!

Ai, n-ai stângul, tragi la poartă!
Serios acum, aşa cum pozează dânşii. CFR a încercat ceva, a avut o primă repriză mai bună. Dar ca o adevărată echipă românească, iată dovada irefutabilă!, s-a relaxat după pauză şi i-a permis adversarului o replică suficientă pentru calificare. A mai fost, să nu uităm, mingea înţepată de Ţucudean şi apărată reflex de Dahlin. Ocazia lui Mailat, despre care s-a vorbit mai mult decât despre golul lui Mbappe din finala Cupei Mondiale, ne-a prilejuit încă o întâlnire cu limitele tehnice ale jucătorului român de fotbal. Care nu are decât un picior la dispoziţie pentru a şuta la poartă, celălalt fiind doar o anexă pentru mersul pe stradă. Indignarea temperată a lui Ilie Dumitrescu în studioul DigiSport avea substanţă – „În cel mai rău caz, închizi ochii şi tragi cu stângul dacă altfel nu ştii!”.

Intruşii de profesie
Aici nu este vorba doar despre CFR, este vorba despre campioanele României care în ultimii ani se comportă ca nişte intruse mulţumite cu mărunţişul din cupele europene. O calificare totuşi la îndemână cu Malmo prilejuia în turul următor o dublă cu ungurii de la Vidi, un adversar cel mult din aceeaşi familie fotbalistică. Mai departe erau chiar grupele Champions League, pe care dintr-o atitudine subalternă le considerăm inaccesibile. Acum îi aşteptăm pe armenii de la Alashkert sau pe muntenegrenii de la Sutjeska. Numai delicii!

Comentarii (18)Adaugă comentariu

aciduzzo (117 comentarii)  •  3 august 2018, 10:00

Pai n-am mai scris p-aici ca in fotbal e ca-n viata!?? Nu poti minti la infinit....nici fotbalul nici viata!!! La un moment dat vin deconturile....facturile.....iar pe Culio eu l-asa da afara cu un mare sut in zona dorsala....ce a facut el acolo e impardonabil!! Altfel...nimic nou sub soare.....echipa de doi lei si antrenor de zero barat!! Iar conducerea.............senzza altre parole....cum ar fi zis Galeazzi dupa un gol inscris de Diego pe San Paolo indiferent de adversar!!!

vali (27 comentarii)  •  3 august 2018, 10:02

Bine ca am scapat de muntenegrenii de la Sutjeska ! Pronuntarea acestui nume de echipa a creat probleme mai multor comentatori TV si RRA . Pentru cei mai tineri, Sutjeska Niksic a jucat in prima divizie de fotbal din fosta Iugoslavie . Probabil ca si pronuntarea numelui Alashkert le va crea unora dificultati ! Jucatorii CFR-ului sunt obisnuiti din campionatul intern sa li se tolereze jocul agresiv, obstructionist si protestele repetate la orice decizie a arbitrului dictata impotriva lor, evident. "Campioni", Culio, Camora, Arlauskis .

Bagheera (15 comentarii)  •  3 august 2018, 11:27

Asa prost manager si *** cum e, evitand SISTEMATIC antrenori de calitate care sa ii califice echipa in grupele CL, Jiji le da clasa cu calificarile in grupe tuturor celorlalti. A ratat o singura data, pe mana unui Radoi neexperimentat si cu chiflele incredibile ale lui Varela. CFR a castigat o singura data o dubla eliminatorie cu Basel, Astra cu Isaila i-a captusit pe cei de OL , si mai apoi pe cei de la West Ham cu Sumi. Deci trei calificari... Anul asta nu cred ca vom avea vreo echipa in grupe. Poate Steaua, DACA trece de Hajduk si are parte de tragere buna la sorti in calitate de cap de serie.

Acest comentariu a fost moderat pentru că nu respectă regulile site-ului.

JFM (79 comentarii)  •  3 august 2018, 12:57

Malmo este echipa, nu se compara cu Rudar ori Hajduk. OK, marea problema a CFR-ului a fost ca a plecat Bursucul si n-au stiut sa aleaga, mintea romanului a de pe urma, il aduci pe Conceicao cu doua zile inaintea meciului cu autobaza din Calarasi(echipa de prima liga in nici un caz nu este) si cu 5 zile inaintea partidei decisive cu suedezi. Toata perioada de "pregatire" fiind a lui Edi. Da, CFR prin conducatorii ei au gafat impardonabil. Edi este un tanar inteligent, educat, are umor, cunoaste fotbal dar nu este antrenor pe care sa-l arunci in UCL. Aici a gresit CFR-ul.

alt sorin (53 comentarii)  •  3 august 2018, 12:57

1. Chiar daca accept ideea ca dupa j-de-ani de privit meciuri n-am ajuns nici la jumatatea competentei lui Jiji mie tot imi pare Malmo o echipa buna (care va ajunge in grupe la fel ca in anterioarele 2 editii) si impresia de apropiere valorica de CFR provine din stiinta lor de a forta atat cat trebuie pt a castiga. 2.Privesc cu placere cum incercarile repetate (ale dumneavoastra si ale colegilor de redactie si platou TV ) de zgandarire cu batul prin gard "a misterioşilor acţionari din Gruia" n-au nici un ecou . Ehehe pai sa fi fost Jiji preacucernicul ..... 3. Ceea ce-i reprosati lui Conceicao privitor la mentinerea in teren a 7 jucatori trecuti de 30 ani i se potriveste foarte bine si lui Edi Iordanescu ca doar a jucat si el cu aceiasi jucatori. De ce tinerii au ramas pe banca sau in tribuna (cei mai multi) - asta subiect !!! 4.@vali (27 comentarii) • 3 august 2018, 10:02 - Sa nu mai spunem si de niscaiva lupte in al doile razboi mondial purtate prin zona.

Carol K (124 comentarii)  •  3 august 2018, 13:05

Acum s-a vazut ce a insemnat plecarea lui Dan Petrescu. El ii tinea in spate pe toti "directorii" aia de acolo, atarnatorii si datatorii cu parerea. A plecat Dan, au comis-o in secunda doi. L-au adus pe baiatul generalului ca asa e in Romania de azi. Proptelele pe primul loc. Dupa dezastrul din tur si-au dat si ei seama si au scapat de gasca parazita. Macar atat lucru au facut bun. Cel adus acum nu putea sa faca minuni in cateva zile, sa intoarca rezultatul in Suedia. Dar au sansa lor in EL si in campionat.

gogu (11 comentarii)  •  3 august 2018, 13:21

cand castigi un campionat cu ajutorul arbitrilor la ce te poti astepta anul trecut cfr primele puncte le a facut cu arbitri apoi a inceput presa si beacli sa tipe si s au potolit anul asta daca nu incep cu blaturile cu arbitri nu i vad bine

aura (8 comentarii)  •  3 august 2018, 13:33

Excelent articol, foarte incisiv si fara menajamente, ca de obicei. Ironie si adevar, i-ati lovit cu propriile afirmatii care s-au intors impotriva lor ca un bumerang. Felicitari !

nica fără frica (95 comentarii)  •  3 august 2018, 14:56

Mișto articol!:))

Sibelius (11 comentarii)  •  3 august 2018, 15:03

@ carol: Edi a folosit aceiasi jucatori, iar echipa a jucat la fel de urat ca in perioada anterioara. Conceicao nu a schimbat nici el absolut nimic, ba chiar a reusit sa lase in tribune 2 jucatori care puteau schimba ceva in atac. CFR a adus zero fotbalisti utili in vara asta.

pop ion (21 comentarii)  •  3 august 2018, 15:34

Citesti si nu iti vine sa crezi ! Pai cine altii decat geambasu, ioanitoaia, buza etc. etc ridica in slavi meciurile din campionatul nostru, mai ales cand castiga steaua sau dinamo. Este evident ca nivelul fotbalului (si nu numai al lui) din Romania este mult sub categoria Champions League si Europa League. Noi suntem in urna a 3-a sau mai, corect, a 4-a. Deci nu este nicio mirarea ca cfr, viitorul, oierii, prazarii au iesit sau vor iesi din competitii. Noi putem juca o cupa balcanica, o cupa a Dunarii inferioare (doar de pe malul stang0, o cupa a Dambovitei etc. Asa vom avea si noi sanse sa castigam un trofeu.

itu52 (147 comentarii)  •  3 august 2018, 16:04

Accederea în grupele CL este tot mai greoaie pe an ce trece pentru Europa Centrală și de Est, pentru că cei puternici și-au subordonat competiția, strivind orice tentativă de promovare pentru piticii financiari. Dacă cei mici și-ar da mâna și ar schimba oleacă regulile de desfășurare a competițiilor sportive, s-ar putea uniformiza întrecerile și ar mai crește speranțele în zona picmeilor. Concret. Să-i forțeze pe cei mari să constituie FCL ( FIFA Champions League), unde să intre crema mondială a fotbalului, primele 3 spaniole, germane, franceze, italiene; primele 2 engleze, braziliene, argentiniene; prima belgiană, olandeză; câștigătoare fiecărui continent. După care rămânem cu UCL așa cum a fost,competiția campioanelor din țările UEFA, eventual pentru cei tari, încă o posibilă calificată prin baraj. Așa mai respirăm și noi. Consider că nici nu s-ar greși mult. Giganții țin mai mult de FIFA, decât de UEFA, pentru ei nu contează unde sclipește talentul, se trece în curtea UEFA. Ar fi corect să se bată acolo, unde zona e mondială. Dispare astfel și surogatul acela de supremație mondială, un fel de supercupa continentelor. Așa s-ar strânge colaborarea între cele două organisme FIFA și UEFA, care par independente în atribuții și conflictuale în decizii. În plus caracterul mondial, ar stimula mai bine orgoliile cluburile puternice, atât financiar cât și moral. Dezvoltarea actuală face banală organizarea și susținerea unei astfel de competiții. Să reținem FCL este ideea, modelul expus e o tentativă novice. Realizarea înseamnă timp, bani, regulamente și trecerea fotbalului la alt nivel. Cei mici trebuie să învețe să se apere, pe cât se poate inteligent mai ales când banii vin de la alții.

Jean-Paul (161 comentarii)  •  3 august 2018, 16:26

Ehei, daca respectivul jucator putea suta cu ambele picioare mingea, ar fi fost o faza demna de guiness book, fiindca de obicei jucatorii suteaza doar cu un picior fiindca celalalt il folosesc pentru sprijin pe teren..... Echipele noastre campioane nu sunt vinovate ca rateaza calificarea in grupe, vinovata e UEFA ca ne pune sa jucam preliminarii. Par example, desi fcsb daca ar fi iesit campioana, tot in turul 2 incepea meciuirile, nu s-ar fi calificat direct in grupe, chiar daca ii are in lot pe Mbappe de dambovita, pe lampard, pe messi, pe ronaldo sau pe cine vrea jiji , ca doar el si-a "botezat" jucatorii asa, exact cum fac si unii minoritari de pe la noi care-si boteaza copiii , dandu-le nume precum stalin, englitera, san siro, pele, etc D-le Geambasu, nu va ambalati ca inca nu ati vazut tot: am placerea sa va anunt ca sparta praga, in care marile noastre vedete stanciu, chipciu, nita au fost hipnotizate si au permis amaratilor de la Subotica sa mearga mai departe, sa-si incerce sansa cu Brondby.... Antrenorul cehilor a fost schimbat dupa meciul tur(0-2 la Subotica) dar fotbalistii nu s-au trezit si degeaba au castigat cu 2-1 acasa... Deci, ca si in cazul lui Edi, schimbarea dupa meciul tur n-a fost de folos... Mai mult, se apropie meciurile cu Serbia, Muntenegru din competitia pe natiuni. Daca va spun ca ne vom clasa pe locul 3-4 in grupa, ma veti crede? Degeaba avem pretentii, daca n-avem materie prima, n-avem designeri, n-avem ingineri de sunet si lumina...... Dar, voi, jurnalistii, si noi, chibitii, nu vom duce lipsa de subiecte de conversatie: cu cat vor juca mai prost ai nostri, cu atat ii vom critica mai dur pe antrenorii nationalei, nu ca n-am avea dreptate ca sunt slab pregatiti, dar trebuie sa dam vina pe cineva, nu-i asa?

Lupuldestepa (2 comentarii)  •  3 august 2018, 16:28

***

Acest comentariu a fost moderat pentru că nu respectă regulile site-ului.

di livio (124 comentarii)  •  3 august 2018, 17:31

misto articol, vorba lu Nica...as putea pt ca sa spun ca-i chiar delicios...am cautat disperat ceva papura cu noduri si n-am gasit nimic...poate data viitoare...un singur amendament as avea, cu permisiunea lu matale...nu Edi a deraiat locomotiva ci tocmai misteriosii actionari cu logica lor inversa, bine spus...misteriosii actionari s-au comportat ca niste mitici veritabili...aia cu incetinitoru de particule n-o stiam...buna rau

Andrei F (481 comentarii)  •  3 august 2018, 17:46

Pai daca CFR si-a lasat cei mai buni jucatori acasa la ce sa te astepti?Cat de uimiti erau Omrani sau Culio cand au vazut ca arbitrul nu le permite una -alta...!!!!E,la noi in campionat erau genii!Raii erau Alibec,Budescu...Totusi CFR avea sanse mai mari daca In Suedia jucau Avram,Burleanu...------Desi nu o sa credeti o echipa totusi incearca sa ajunga mai sus in Europa...Nu ma mir ca nu o vedeti...Ca doar de mai bine de 10 ani nu vreti sa o vedeti...Desigur,sperati in continuare ca Becali o sa fie pacalit de un antrenor...De un prieten de platou s-a intamplat...Asta nu se puncteaza ca zilnic aproape numai de asta citesc...A ,se puncteaza mai bine!!!!

motanul incaltat (306 comentarii)  •  4 august 2018, 3:08

Indiferent de ce viseaza unii CFR e o echipa romaneasca.... Se comporta normal---ca o echipa romaneasca -se face de ras pe unde apuca....Dar nu va faceti probleme -Viitorul suna bine ca sa citez Connex..... A investit Hagi pricepere si talent plus bani si timp. Rezultatul---- cea mai proasta echipa EVER ce a participat in vreo cupa europeana......Hai Romania!!!!!!!!!!!! Abia astept sa intre Bayern, Juve, Barca sau Real......

Comentează