Unicul Budescu » Mijlocaşul Astrei este singurul fotbalist care a prins echipa etapei de fiecare dată cînd a jucat
Echipa antrenată de Daniel Isăilă a fost din nou performera rundei, avînd patru jucători evidenţiaţi.
* de Andrei Vochin și Ionuț Iordache
Echipa antrenată de Daniel Isăilă a fost din nou performera rundei, avînd patru jucători evidenţiaţi.
Astra a bifat duminică al 10-lea meci fără înfrîngere în acest sezon şi a treia victorie în Liga 1, 3-1 cu U Cluj. Forma de excepţie a giurgiuvenilor se reflectă şi în echipa rundei a 4-a, acolo unde întîlnim 4 astrali: Măţel, Tembo, Budescu şi Ivanovski.
Deşi nu l-a impresionat pe Victor Piţurcă, care nu l-a selecţionat pentru meciul cu Slovacia, Constantin Budescu este singurul jucător care a prins echipa etapei după fiecare partidă în care a evoluat. Mijlocaşul ofensiv de 24 de ani a marcat 6 goluri în acest debut de campionat, mai multe decît au reuşit 14 echipe din Liga 1!
Primul unsprezece e completat de trei stelişti, Latovlevici, Pintilii şi Tănase, doi vasluieni, Caue şi Varela, şi cîte un jucător de la Ceahlăul (Cînu) şi de la Chiajna (Rîmniceanu).
369 este indexul InStat obţinut de Ivanovski în această etapă, cel mai mare dintre toţi jucătorii din Liga 1. La polul opus se află Valeriu Lupu, cu un index de 73
ECHIPA ETAPEI:
Rîmniceanu (Chiajna)
– a avut 3 intervenţii salvatoare
– a parat 4 şuturi
Măţel (Astra)
– 12 dueluri cîştigate
– 86% pase precise
Varela (FC Vaslui)
– 83% pase precise
– a dat o pasă de gol
Cînu (Ceahlăul)
– 83% acţiuni reuşite
– 80% pase precise
Latovlevici (Steaua)
– a marcat un gol
– 81% pase precise
Pintilii (Steaua)
– 82% acţiuni reuşite
– 81% dueluri cîştigate
Caue (FC Vaslui)
– a marcat un gol
– 88% pase precise
Tembo (Astra)
– a dat o pasă de gol
– 10 dueluri cîştigate
Budescu (Astra)
– a marcat un gol
– a dat o pasă de gol
Cr. Tănase (Steaua)
– a obţinut un penalty
– 77% pase precise
Ivanovski (Astra)
– a marcat două goluri
Echipa rezervelor:
Curileac (FC Botoşani) – portar
Alcenat (Petrolul) – fundaş dreapta
Manasse (Petrolul) – fundaş central
Muth (Gaz Metan) – fundaş central
Guilherme (Petrolul) – fundaş stînga
Achim (Ceahlăul) – mijlocaş defensiv
Vaşvari (FC Botoşani) – mijlocaş defensiv
Boudjemaa (Petrolul) – mijlocaş dreapta
M. Croitoru (FC Botoşani) – mijlocaş ofensiv
Chitoşcă (Ceahlăul) – mijlocaş stînga
Batin (CFR Cluj) – atacant
Echipa petardelor
Vîtcă (Viitorul) – L. Rus (Dinamo), I. Rada II (Pandurii), L. Munteanu (Săgeata), I. Filip II (Săgeata) – Bucşa (U Cluj), Covaciu (Gaz Metan) – Braganca (Corona), Eric (Pandurii), V. Lupu (Săgeata) – Buga (FC Braşov)