La limită!
de IONUŢ IORDACHE Ruşii sînt la un pas să ne depăşească în clasamentul UEFA, miza fiind două echipe în grupele Ligii în 2009. Chiar dacă n-am avut nici o echipă la tragerile la sorţi de ieri, două dueluri ne interesează în mod direct şi pe noi: Zenit – Villarreal şi Marseille – Spartak Moscova. Aflată în luptă cu Rusia pentru locul 6 în clasamentul coeficientului UEFA, România depinde de rezultatele obţinute de cele două formaţii ruse în Cupa UEFA.
de IONUŢ IORDACHE
Ruşii sînt la un pas să ne depăşească în clasamentul UEFA, miza fiind două echipe în grupele Ligii în 2009. Chiar dacă n-am avut nici o echipă la tragerile la sorţi de ieri, două dueluri ne interesează în mod direct şi pe noi: Zenit – Villarreal şi Marseille – Spartak Moscova. Aflată în luptă cu Rusia pentru locul 6 în clasamentul coeficientului UEFA, România depinde de rezultatele obţinute de cele două formaţii ruse în Cupa UEFA. Mai exact, pentru a ne păstra poziţia a şasea, cea care asigură în 2009 două locuri direct în grupele Champions League, avem nevoie ca Zenit şi Spartak să nu obţină mai mult de două victorii în meciurile pe care le mai dispută în a doua competiţie europeană.
În cazul în care pierdem locul 6, doar campioana stagiunii 2008-2009 a Ligii I va avea asigurată prezenţa în grupe, în timp ce vicecampioana i se va alătura numai dacă va trece de două tururi preliminare. Acelaşi lucru va fi valabil şi la sfîrşitul acestui campionat, doar locul 1 fiind calificat direct în grupe. Diferenţa va fi că formaţia de pe 2 va juca în 2008 un singur tur preliminar.
Andrei Crăciun
Maria Andrieş
Alin Buzărin
Radu Cosașu
Costin Ștucan
Oana Dușmănescu
Cristian Geambaşu
Gusti Roman
Ovidiu Ioaniţoaia
Theodor Jumătate
Radu Naum
Tudor Octavian
Cătălin Oprişan
Radu Paraschivescu
Răzvan Prepeliță
Traian Ungureanu
Andrei Vochin
Arhivă
Biografie completă
Toate articolele