Radu Cosașu

Excese? Violență? Pamflet? Uitați-le! Așa veți descoperi frumusețea textelor unui ziarist care se definește ca extremist de centru

Biografie completă Toate articolele
Cele mai noi articole de Radu Cosașu
Ei, da, în 2020 facem 50 de ani de la Guadalajara…

Sper să nu fiu considerat un diversionist dacă azi, înaintea unui derby Dinamo-FCSB, țin să amintesc din timp că în iunie 2020 se împlinesc 50 de ani de la Guadalajara. Decât să discut o aiureală la zi, ca patronul de […]

...

Un Ianis Hagi uluitor

Îmi place să cred că pentru Ianis Hagi, la fel de prețioase ca felicitările lui Steven Gerrard au fost și avertismentele lui Barisici, fundașul croat care trecuse și el prin dificultățile adaptării la Rangers, când a vrut chiar să plece, […]

...

De ce surâd la declarațiile lui Halep

Simona are dreptate când declară că nu va face o dramă din eșecul semifinalei de la Melbourne. Într-adevăr, nu are de ce. În fața unei Muguruza renăscute în forță și inspirație, Halep a pierdut din câteva detalii, un forehand ratat, […]

...

Da, a existat în lume un fotbalist român fericit!

Și așa, carevasăzică: „Merci, Tătă. Și scuze că te-am subestimat!”. Cum? Nu mai repet. Așa l-au omagiat pe Tătărușanu fanii lui Lyon după semifinala Cupei Ligii franceze, cu Lille, 4-3 la pen, dintre care unul esențial apărat de Tătă sau, […]

...

Putem să rămânem eleganți în formulări?

Microbiști cum suntem de la început și până la urmă, am avut o săptămână grea, bună și foarte bună de fotbal; până când ne vom bate capul cu CFR Cluj-FCSB-Sevilla, nu e inutil să ne mai gândim la ce am […]

...

A fost normal și e păcat

Un turneu care ne-a pus la încercare luciditatea

Permalink to A fost normal și e păcat
sâmbătă, 29 iunie 2019, 8:57

La pauză, la 2-1 pentru noi, cu o posesie de 64%, cu 5 cornere la zero și, de ce nu?, un 3-1?, Radu, nu Ionuț, ci Paraschivescu, un obsedat al vorbei bine cumpănite, a rostit o frază fără de precedent într-un studio TV în ultimii 25 de ani: „E foarte greu să-mi păstrez luciditatea”. Fără vanități inutile, l-am felicitat pentru cum mă caracteriza.

„Nu ai ce le face”

În final, Marcel Răducanu – cel care ne spusese din timp că șansele noastre sunt de 30% și nu-i putem bate decât dacă jucăm perfect – a avut formula, și ea perfectă, de a ne împăca în fața acestui crud 4-2 stabilit în ultimele 5 minute din două lovituri libere: „A fost normal și e păcat”. Mai pe larg: „A fost normal ca să bată nemții, nu ai ce le face, dar e păcat fiindcă românii aceștia m-au încântat”. E fraza cu care putem concilia – straniu cuvânt azi – bucuriile și necazurile după acest turneu care l-a uimit și fericit pe tânărul acesta de pe terasă, născut în ’95, nu în ’94… La 24 de ani, este primul turneu înscris în memoria sa.

Exagerau?

Asta spune mai totul și mai nimic despre fotbalul băieților lui Rădoi și Isăilă, care i-a putut face pe lucizi ca Il Luce, Hagi și Dorinel să creadă că-i batem și vom juca finala. Îi luase valul? Exagerau? Probabil și nu prea; chiar dacă nu eram de părerea lor, puteam să-i justific ca acum, după meci, să zic că nu s-a putut mai mult. Că a fost normal și că a fost păcat. Nu i-am putut bate, asta s-a văzut clar de când au egalat la 2-2 și din minutul acela 51 au dominat tot mai grav.

Superiori prin bani și clasă

Era același 2-2 din meciul luminos cu Anglia, atunci când Rădoi a recunoscut că i s-a făcut frică. Atunci a apărut Coman și – fără jenă – norocul nostru care l-a zdrobit pe un Henderson. În semifinală, tot după 2-2 s-au înmulțit strigătele noastre de „Avem noroc!” la toate ratările nemților. Nu avem voie să analizăm meciul fără aceste uluitoare ratări ale unor fotbaliști superiori nouă prin bani și clasă; erau transfigurați de angoasa provocată de acești români necunoscuți – „Cine-s ăștia?”, îl întrebau pe Marcelinho, acolo, în Germania. Se poate spune că le-am mâncat sufletul – nu e de nelijat o asemenea calitate – până în prelungiri. Dovadă: cum și cât s-au dezlănțuit „normal” în min. 96, după cele două libere curat năucitoare, dar neimparabile…

Parcă ar fi câștigat, zău așa, finala – unde nu știu ce vor face cu acești spanioli fermecător de rapizi în fața acelei apărări franceze, cică cea mai bună a turneului… Dar de ce să-mi bat capul? Prefer să-mi fac datoria și să pun pe piață o vorbă pe care nu știu câți au auzit-o: „Cea mai frumoasă echipă de fotbal din România este naționala U21”. E a Simonei Halep și sunt gata s-o semnez.

Comentarii (32)Adaugă comentariu

Ali Bec (5 comentarii)  •  29 iunie 2019, 9:26

O plăcere ca de obicei. Mersi maestrului Cosasu

Adi (4 comentarii)  •  29 iunie 2019, 9:29

Hai mă nene, nu ne lași și matale? Du-te la pensie și ia-l și pe *** Ioanitoaia. Blatul este o infracțiune și toți jurnaliștii lu peste care nu îl denunță sunteți parte din crimă. Nu una, două generații complice! Ce lecție de prostie pe viață ați dat la acest turneu, iar voi continuați să credeți în povești. Să vă fie rușine! Hagi la pușcărie!

Acest comentariu a fost moderat pentru că nu respectă regulile site-ului.

Vali (14 comentarii)  •  29 iunie 2019, 9:44

Deocamdată atât se poate.Mental,căci de talentați, sunt.A fost o izbândă totuși,cam cea mai bună ptr.echipele naționale din ultima vreme.Succes la Olimpiadă și la seniori.Carcotasii să se mai abțină căci oricum tot nemulțumiți erau,chiar dacă eram campioni europeni. Găseau ei ceva.In fond niște nulități cu mâncărimi la taste. @GICU.AI dreptate astept urarea ptr.Maestru!

Marcel (1 comentarii)  •  29 iunie 2019, 9:48

Adi, esti un mare ***, tu daca ai nevoie de egal sa iti atingi obiectivul, nu te duci ca un nebun sa ataci, unu la mana si doi *** *** ca a fost noroc baietii astia au rasturnqt toate pronosticurile date de oamenii care se pricep in domeniul asta nu de obositi care nu stiu decat sa comenteze aiurea....

Acest comentariu a fost moderat pentru că nu respectă regulile site-ului.

Bogdan C. (1 comentarii)  •  29 iunie 2019, 10:17

Un articol ce descrețește frunți. Mulțumesc! Din păcate, sunt și *** ce zic ca înțeleg fotbalul și critică neconstructiv, precum Adi. E greu sa înțelegi ca neavând nevoie de victorie pt câștigarea grupei, nu are sens sa riști aruncadu-te in atac? Dacă da, înțeleg atunci comentariul tău lipsit de logica și bun-simț. Ferice de cei săraci cu duhul...

Acest comentariu a fost moderat pentru că nu respectă regulile site-ului.

Romil (13 comentarii)  •  29 iunie 2019, 10:27

Sincer vorbind maestre, comentariul lui @Adi ar fi trebuit moderat cel puțin pentru extremismul, fundamentalismul și intoleranța sa... El nu este Adi, este (păstrând proporțiile) Iuda Iscarioteanul... Acești indivizi ca el, care nu știu, nu pot sau chiar mai grav, nu vor să se BUCURE cu cel/cei ce se bucură, sunt sub regnul animal, sărmanii de ei... Sunt vrednici de milă, dar nu trebuie să-i încurajăm... Iertare și Doamne ajută tuturor, să ne lumineze Domnul pe toți...

dan b (6 comentarii)  •  29 iunie 2019, 12:00

@ Adi. Blat cred ca au facut ai tai ... Asa ai venit tu pe lume. Trebuie sa fim mandri. Din ce a aparut echipa asta? Nici acum nu suntem multumiti? Bine zis, maestre! Cu o singura mica corectura: Simona Halep s-a referit la echipe, in general, nu numai de fotbal. Ceea ce-i mai aproape de adevar. Inca un motiv sa fim mandri, chiar d-om fi stelist, dinamovisti, olteni, ceferisti, rapidisti, faristi, petrolisti sau doar simpli privitori. Sau contestatari de profesie.

ovidiu_3003 (143 comentarii)  •  29 iunie 2019, 12:06

...trebuie spus adevarul despre Marcel Raducanu ...El a fost un jucator mult mai bun decat Hagi ...omul a ales libertatea ...si toti cronicarii lui peste l au luat pe Hagi in brate ...

ovidiu_3003 (143 comentarii)  •  29 iunie 2019, 12:14

...pentru prostii care ma cred pe mine prost ...cunosc destui sportivi si destule echipe care nu joaca la egal chiar daca acest lucru le avantajaza pentru moment ...stiu ca pe termen mediu si lung le baga frica in oase ...sau neputinta ...asa cum a fost la noi cu nemtii ... ... cei care fac blaturi cum am facut noi cu Franta nu vor fi niciodata campioni ...pentru ei cea mai mare performanta este sa se califice la un turneu final sau sa iasa din grupe ...

ovidiu_3003 (143 comentarii)  •  29 iunie 2019, 12:20

...in concluzie ...Marcel Raducanu mult mai mare decat Hagi ...insa daca nu a stat sa manace salam cu soia ...l au uitat toti ...n a mai fost de al nostru ...asa si cu echipa aceasta de blatisti ...s a ales praful de ea ...dar numai putini o stiu ...cei care avem caracter ...

Observator (152 comentarii)  •  29 iunie 2019, 12:21

Din nou, o placere sa va citim impresiile, chiar daca ati intarziat (lucru foarte rar) cu o zi publicarea acestui material! Dupa umila mea parere, doar Spania a demonstrat ca ar fi superiara echipei noastre si cred ca o va face si in fata unei Germanii care nu m-a impresionat decat prin pregatirea fizica, pe fondul caderii alor nostri! Aceasta generatie, formata din tineri valorosi, inteligenti si cu o mantalitate pozitiva, va continua sa ne bucure si pe mai departe; de asemenea, acesti fotbalisti extraordinari au starnit o emulatie care ar putea avea consecinte favorabile si la alte generatii! O.

gicu (252 comentarii)  •  29 iunie 2019, 14:12

Sanatate, maestre!

Mircea (4 comentarii)  •  29 iunie 2019, 17:03

Frumos scris...

pop ion (4 comentarii)  •  29 iunie 2019, 17:36

Un rezultat bun, dar pentru care se face cam prea mult tam-tam. Dezastrul cu Germania a inceput din momentul faultului inutil al lui Hagi jr,, care pare ca a tinut mortis sa- ne aduca aminte de Morutan, cel aflat la inceputul unui alt dezastru.

Vali (14 comentarii)  •  29 iunie 2019, 17:47

3003 ,ce cauți tu aici?Aici posteaza oameni cu discernământ.Te bagi in seamă aiurea.Deviezi,divaghezi,pastilele....?

Makensen (23 comentarii)  •  29 iunie 2019, 18:26

O placere sa va citesc, intotdeauna. Chit ca nu prea m-a prins frisonul asta cu u21, eu abia de acum incolo astept sa-i vad pe baieti...

MZM (20 comentarii)  •  29 iunie 2019, 18:45

Ne-a invins o echipa cu jucatori mai puternici, cu o conditie fizica mult superioara noua si... cu o zi de odihna in plus. Daca am fi condus la pauza cu 3-1, ceea ce nu a fost departe, probabil ca rezultatul acestui joc era altul. Faptul ca nu am reusit sa tinem de 2-2 si sa intram in prelungiri poate a fost inca un noroc al nostru! Nu cred ca eram capabili de inca 30 de minute de efort in plus, iar nemtii ar fi profitat si, probabil, ne-ar fi invins la o diferenta mai mare de goluri si nu cred ca ajungeam la loviturile de departajare. Oricum, echipa noastra a depasit cele ma optimiste asteptari si merita felicitari sincere si respect din partea noastra. Au castigat, fara infrangere, cea mai grea grupa in care nu credeam ca vom obtine mai mult de un punct, au inscris 8 goluri, invingand la scor Croatia (4-1) si Anglia 4-2). Au intrat in semifinale si au tinut 45 de minute Germania la respect, as zice chiar ca au cam ingrozit-o conducand la pauza cu 2-1, dupa ce au intors scorul de la 0-1!! Au marcat in total 10 (zece!) goluri!! Si, sa nu uitam, s-au calificat pentru Olimpiada! Ce le mai puteam cere? A, da, sa castige competitia! Usor de zis, greu, tare greu de realizat!

ovidiu_3003 (143 comentarii)  •  30 iunie 2019, 12:12

Vali da tu ce cauti ?...ma cunosti deundeva ?...de ce ti dai cu parerea despre oameni pe care nu i cunosti ?...de destept cumva ?...bai prostanacule tu in afara sa ma faci prost pe mine nu ai nicio opinie despre sport ...asa ca du te tu unde a dus mutui iapa ...a fost singura data cand te am bagat in seama ...Amin !!!

Vali (14 comentarii)  •  30 iunie 2019, 16:53

3003 scuze,nu am nici un aport,mama ta te-a facut prost.Incorigibil.Si nu e doar parerea mea.

motanul incaltat (32 comentarii)  •  1 iulie 2019, 4:23

Nu ne-au batut prin bani si clasa.... ne-au batut prin conditia fizica....Drimbling se poate invata si pe nisipurile braziliene, si pe terenurile impecabile din Germania sau Olanda si prin maracinisul de la Ovidiu.... Mentalitatea adica conditia fizica in cazul nostru nu se poate invata in Romanica. Au fost doar 2 exceptii in ultimi 30 de ani: Popescu si Chivu.... Popescu declara la un moment dat ca trebuie sa alergi pina iti da singele pe gura. Normal a exagerat dar doar un pic. Nu l-a ascultat nimeni....Daca credeti ca Ianis Hagi sau Florinel Coman or sa fie titulari la orice echipa din vest sunteti NAIV.... Dovada cei mai buni jucatori din Nationalele Romaniei -mari si mici sunt portari...Eu i-as compara cu niste artificii----iti face placere sa-i vezi jucind dar se sting prea repede.....Daca se poate schimba ceva???? NU---exceptind o interventie genetica a unei rase extratereste evoluate asupra ADN-ului lor de romani.....

?????? (140 comentarii)  •  1 iulie 2019, 9:44

@Faptul că Țiriac ar interveni în pregătirea Simonei Halep, pentru turneul de la Wimbledon, înainte de o posibilă partidă cu Mihaela Buzărnescu a Simonei Halep, îl considerați a fi neregulamentar pentru activitatea unui președinte de federație de tenis, ?

Mordved (1 comentarii)  •  2 iulie 2019, 13:05

Singura exceptie a fost Dan Petrescu.

?????? (140 comentarii)  •  2 iulie 2019, 17:11

@Ați zice și că prezența lui Țiriac la conducerea FRT nu pare a fi una aducătoare de plus-valoare pentru jocul de tenis al jucătorilor români, așa cum nici prezența lui Țiriac la conducerea COSR nu a fost deosebit de benefică pentru evoluția sportului olimplic românesc, ?

?????? (140 comentarii)  •  5 iulie 2019, 5:52

@Apreciați că Țiriac ar trebui sancționat, ca președinte al FRT, pentru că la meciul dintre Halep și Buzărnescu, de la Wimbledon . i-ar fi dat indicații lui Halep în timpul partidei pe care a disputat-o cu Buzărnescu, după cum relatează publicația Fanatik, ?

Comentează