Nici, nici!
Oare ce e Gigi Becali pînă la urmă? Politicianul cu voturi adunate din fotbal sau finanţatorul care se bagă cu succes în politică? Acum un an, el ar fi spus că e şi una, şi alta.
De fapt, aşa se […]
Oare ce e Gigi Becali pînă la urmă? Politicianul cu voturi adunate din fotbal sau finanţatorul care se bagă cu succes în politică? Acum un an, el ar fi spus că e şi una, şi alta.
De fapt, aşa se autodefineşte românul. Ca mare specialist al ambelor domenii. As în politichie, unde favoriţii săi sînt bravi, iar rivalii, hoţi. Şi virtuoz în fotbal, unde fiecare cetăţean poate fi, după caz, selecţioner, arbitru sau chiar atacant central.
Ultimele luni ne-au arătat un Gigi Becali şovăielnic, uneori naiv şi învins pe ambele fronturi. Perdant în politică, ajuns la finiş pe locul doi în lupta pentru titlu, duce după sine, în loc de şampania triumfului, un vraf de hîrţoage la DNA!
Deşi Gigi Becali se crede, iar uneori chiar este român verde, la el definiţia nu se verifică. Ne-am lămurit că nu se pricepe nici la politică, nici la fotbal!
Andrei Crăciun
Maria Andrieş
Alin Buzărin
Radu Cosașu
Costin Ștucan
Oana Dușmănescu
Cristian Geambaşu
Gusti Roman
Ovidiu Ioaniţoaia
Theodor Jumătate
Radu Naum
Tudor Octavian
Cătălin Oprişan
Radu Paraschivescu
Răzvan Prepeliță
Traian Ungureanu
Andrei Vochin
Arhivă
Biografie completă
Toate articolele