Maria Andrieş

Într-o lume macistă este nevoie cîteodată de bisturiul observațiilor unei femei. Sexul slab? O glumă misogină

Biografie completă Toate articolele
Cele mai noi articole de Maria Andrieş
Cifre, nume, chipuri

La meciul Islanda – Argentina, din faza grupelor, scor 1-1, s-au uitat 201.000 de islandezi, adică 60 la sută din populaţia ţării, de 307.000 de locuitori. Mai mult, scrie Hollywood Reporter, citând televiziunea naţională de la Reykjavik, cei care au […]

...

Cupa celor umili

Zlatko Dalici nu va antrena Barcelona sau Real Madrid, deşi susţine că ar câştiga un sac de trofee în Champions League. Selecţionerul Croaţiei nu este un brand, iar asta nu e tocmai o fericire pentru marketingul marilor cluburi.

După cum […]

...

A cui este această Franţă?

„Cu capul în stele”, aşa a titrat L’Equipe, pe prima pagină, după calificarea Franţei în finala Mondialului. „La porţile Paradisului”, a scris Le Parisien. „Tot nu suntem campioni”, a venit contrapunctul dinspre Didier Deschamps, după victoria muncită, 1-0, din semifinala […]

...

Ireversibil

„Am cerut contractele fotbaliştilor de la LPF şi de la FRF. Nu au vrut să răspundă la solicitare şi atunci m-am dus cu Garda peste ei şi le-am luat”. Se întâmpla în 2005. Cel care povesteşte este Sebastian Bodu, pe […]

...

Franţa – Belgia, balşoi spectacol

Între noi, europenii, acum. În prima semifinală mondială, Franţa întâlneşte Belgia: două ţări vecine, prietene, care fac bancuri una despre alta. „Le Parisien” o numeşte relaţie de dragoste-ură: se iubesc, dar se tachinează.

De ce nu mănâncă belgienii covrigi? Nu […]

...

Stadionul de nicăieri

Maria Andrieş despre transhumanţele „tricolorilor”

Excursiile „tricolorilor” prin ţară sînt dovada că dacă încerci să fugi de o problemă dai peste altele. Problema adevărată, de care aproape nu se mai vorbeşte, e că „tricolorii” n-au un stadion, nu că stadioanele […]

joi, 7 iunie 2007, 5:05

Maria Andrieş despre transhumanţele „tricolorilor”

Excursiile „tricolorilor” prin ţară sînt dovada că dacă încerci să fugi de o problemă dai peste altele. Problema adevărată, de care aproape nu se mai vorbeşte, e că „tricolorii” n-au un stadion, nu că stadioanele ţării sînt minate de ostilităţi. Cînd n-ai un stadion al tău, poţi să joci oriunde şi nicăieri, pentru că tot nu te vei simţi pe teren propriu.

Meciul de la Timişoara a fost un semieşec de public, care a culminat cu tradiţionalul compromis al porţilor deschise. Sandu s-a lăudat că de data asta n-o s-o facă. A făcut-o, în minutul 60. Cînd era prea tîrziu. Iată pînă unde merge încrederea federală în propriile strategii: pînă la proba contrarie.

Mărirea preţului la bilete n-a funcţionat nici ca măsură antispeculă, nici ca leac contra alergiei la FRF. Suporterii au scandat ce-au crezut de cuviinţă sau de necuviinţă, zgîndărind inepuizabilul deranj narcisist al oficialilor şi selecţionerului. Timişoara va fi pedepsită, probabil, va intra în clubul selectat de Federaţie al oraşelor interzise pentru „tricolori”. Se discută despre alte stadioane, mai primitoare şi mai bine plătitoare, despre alte oaze urbane de calm ecuatorial şi confort managerial.
Decizia o va lua selecţionerul, pentru că „numai eu hotărăsc, nu conducerea federaţiei”. Asta e bine de ştiut. Pentru că astfel de decizii trebuie luate raţional, nu emoţional. „Vom vedea în funcţie de necesităţi, de avantajele pe care le oferă fiecare oraş”. Avantaje pentru cine? Pentru calificare, pentru jucători, pentru public, pentru sponsori, pentru antrenor, pentru şefii de la Casa Fotbalului?

Din motive deopotrivă raţionale şi emoţionale, selecţionerul ar trebui să readucă „naţionala” în Bucureşti. Aici sînt banii, fanii şi condiţiile. Dacă şi-a propus să întîlnească Olanda pe un teren cît mai prost, n-are decît să-i cheme în ajutor pe baronii gazonului. Nisipul şi iarba ofilită n-au fost niciodată o problemă la noi. Important e să-i repună pe „tricolori” în inima istoriei lor, nu în exiluri forţate de interesele federale.

Şi încă ceva. Cînd va opta, selecţionerul trebuie să uite că i s-a pus pata pe o arenă sau pe alta, că acolo are ghinion, iar dincolo are noroc cu autocarul. Să uite unde au fost huiduiţi şefii lui sau jucătorii lui. Unde i s-a cerut demisia. Să lase deoparte superstiţiile şi premoniţiile, să preseze pentru investiţii. Să abordeze matur, fără ură şi fără răzbunare, problema stadionului. Să scutească „naţionala” înaintea meciurilor de stresul nefiresc că va evolua cu tribunele pe jumătate goale şi pe sfert rebele.

Comentarii (103)Adaugă comentariu

porcea (37 comentarii)  •  7 iunie 2007, 19:28

atmosfera de teatru se ridica in picioare la goluri ca stafiile…..
marea atmosfera incendiara….

emil mihai (1 comentarii)  •  7 iunie 2007, 19:45

BECALI VODA de AUSCHNIT !!!!
CE PRETENTII POTI AVEA DE LA UN PERSONAJ CU 2 NEURONI ??? CIOBAN FARA SCOALA ???? MA ” BUCUR ” PENTRU SUPORTERII F.C. STEAUA NOU INFIINTATA ACUM 5 ANI !!!
IMPREUNA CU PRIETENII MEI GAY VOI PARTICIPA LA PARADA. VENITI ALATURI DE NOI SA PROTESTAM IMPOTRIVA OIERULUI INCULT BECALI VODA de AUSCHNIT !!!!

porcea (37 comentarii)  •  7 iunie 2007, 20:01

o fi gigi incult,dar si voi bulangiilor…….
huo tramvaiele

marius_arad (2 comentarii)  •  7 iunie 2007, 20:20

spui ca in bucuresti sunt fanii maria… care fani? hai sa fim onesti unii cu altii, daca meciul cu slovenia s-ar fi disputat la bucuresti in conditiile acelorasi preturi cati spectatori ar fi venit la meci?

Sohil (35 comentarii)  •  7 iunie 2007, 20:22

Mario, n-ai avut de lucru si ti-ai pus prostimea Timisoarei in cap. Ca sa fie ei multumiti, ar fi trebuit sa scrii ceva de genul: ,, nicaieri nationala nu e mai bine primita ca in splendidul oras de pe Bega, unde fermecatorii suporteri banateni ar asigura oricand si in orice conditii sprijinul moral atat de necesar tricolorilor! Timisoara este oaza de civilizatie a Romaniei, leagan al culturii si spiritului intreprinzator, al tolerantei si al spiritualitatii crestine inalte etc.etc.etc.”
Nu ai inteles ca numai asa poti scrie despre timisoreni?
Boilor, uitati-va in oglinda si dati-va palme!

pt javrele stresate (96 comentarii)  •  7 iunie 2007, 20:23

Adevarata echipa Dinamo

Dinamo e UNICA echipa din Romania (si din lume probabil) care a reusit sa castige campionate la rand aranjandu-si 30 de meciuri din 34 posibile. Daca scadem campionatele castigate de alde Postelnicu si cele blatuite cap coada, nu stiu daca tragand linie ramane vreunul castigat corect. DOVADA? Rezultatele din cupele europene, unde dinamovistii au vazut cat de greu este sa nu rezolve conducerea problema arbitrilor. Sa analizam ultimele 4 titluri blatuite de Dinamo:

1991-1992, Dinamo ia titlul. Joaca in preliminariile Cupei Campionilor. Trece de puternica 🙂 formatie de pescari Kuisysi Lahti cu mari emorii, dupa o infrangere cu 1-0!!!! In turul al doilea nu emite nici o pretentie in fata unei echipe macinata de probleme (Marseille).

1999-2000. Dinamo ia titlul. Nici nu apuca sa inteleaga cum e cu Liga Campionilor ca Polonia Varsovia matura cu alb-rosii pe jos, invingandu-I de 2 ori. Polonia Varsovia care statea intr-un singur jucator, in rest doar fotbalisti de duzina! Dovada clara a modului cum a castigat Dinamo campionatul. Nici macar in UEFA n-au reusit sa ajunga.

2001-2002.Dinamo ia titlul national. Istoria se repeta. Alb-rosii sunt umiliti de un FC Bruges descult (Steaua s-a distrat mai mereu cu formatiile din Belgia). Doua esecuri si cainii se reped la Flanco pentru achizitii de televizoare. Iar au “castigat” un campionat pe merit! 🙂 Campioana rateaza pana si UEFA, sI asta pentru a doua oara in trei ani !!!

2003-2004. “Castigatoarea” campionatului, Dinamo, reuseste dupa trei incercari sa ajunga in… UEFA! De data asta a luptat 🙂 eroic, trecand de amatorii de la Zilina. In meci decisiv echipa a 3-a a lui Manchester s-a distrat in ambele manse castigate, trimitand Dinamo in UEFA . Si in UEFA valoarea dinamovistilor s-a facut remarcata imediat, esecul cu copiii lui Manchester resimtindu-se masiv: 0-0 si 1-3 cu Partizan Belgrad si din npu adio cupe europene inainte sa inceapa 🙂 Un nou titlu luat la japca de Dinamo.

Despre participarile in UEFA in ultimii 17 ani nu prea mai are rost sa amintesc. Dubla infrangere IN TUR PRELIMINAR cu pestii rosii de la Knatspirnufelag (atentie sa nu va fracturati limba), egaluri cu Saint Patrick (1990-1991), FHK Liepajas (2003-2004), Beitar Ierusalim (2006-2007), eliminari suferite in fata unor echipe ca Levski Sofia, Trabzonspor, Partizan Belgrad.

Cam asta e adevarata fata a lui DINAMO, campioana blaturilor din Romania. Pana o sa faceti ceva care sa justifice un titlu national mergeti pe burta ca nu e loc. Rezulatele din Europa vorbesc despre modul cum ati luat titlurile.

LG10 (11 comentarii)  •  7 iunie 2007, 20:34

Scriu urmatoarele pentru cei maturi , pentru cei destul de „dotati” ca sa inteleaga nimicurile pe care le voi insira! Ceilalti … n-au decat sa macane, oricum nimanui nu ii pasa de injuraturile si de trivialitatile voastre!
In Bucuresti exista un public invatat cu fotbalul mare , un public educat in materie de fotbal , un public care e invatat sa stea in picioare toate cele 90 de minute sa urle pentru aia 11 din iarba! Ce vor cere in schimb? Sa se puna osul!
E usor sa spui ca vor huidui, daca ai 3 neuroni sau daca ai vazut 6-7 meciuri la viata ta…dintre care 3 au fost finalele Cupei Mondiale sau Campionatului European!
Realist vorbind , Bucurestiul e locul unde s-au obtinut calificarile , iar Maria are dreptate ca plimbarile astea prin provincie sunt mai degraba determinate de lipsa rezultatelor si a jocului consistent , decat de dragul de a plimba „Nationala” prin tara!
O reintoarcere in Bucuresti spun eu ca ar insemna mai mult o proba de curaj si ar arata ca baietii aia cu tricoul galben , vor in sfarsit sa obtina calificarea mult dorita!

padytm2007 (1 comentarii)  •  7 iunie 2007, 20:42

Daca ai fost la meci stii ca peluzele erau 100% pline, tribunele 50%, iar cand s-a dat intrare libera(lucru frecvent si la meciurile nationalei din Bucuresti, desi acolo biletele erau mai ieftine si acolo ,,sînt banii, fanii şi condiţiile”) stadionul era aproape plin. Nu-ti spune asta ceva?! Mie da. Oamenii au venit la stadion dar nu aveau 100RON fiiindca akasa au familii, si intre a-si cumpara mancare la copii si a plati 100RON pentru 90 de minute de spectacol au ales ceea ce ar alege fiecare om normal(mintal si financiar). Cei care au bani si arunca cu ei pe geam traiesc pe alta lume, nu in Romania, unde 100RON e e diferenta intre a muri de foame si a reausi sa traiesti inca o zi la lumita subzistentei!!! Asa ca FRF, Romania nu sunteti voi, Romania nu traieste ca voi, Romania cea reala, este saraca dar pasionala pentru nationala!!!

Cori (1 comentarii)  •  7 iunie 2007, 20:43

Meciul a fost superb, atmosfera a fost de asemenea incredibila, si desi multa lume confunda persoanele care erau acolo cu timisorenii, e gresit…au fost de peste tot, erau bannere ale celor din Arad, Cluj, Satu-Mare, Orastie, si mai erau si de prin alte parti. Lumea a fost civilizata!!! Decat sa scrieti articole jenante de pe scaunul dumneavoastra din Bucuresti despre ceva ce ati vazut la televizor, mai bine iesiti in randul suporterilor. Hai Romania!

burvi2001 (1 comentarii)  •  7 iunie 2007, 21:38

Mai oameni buni,
Nu stiu ce aveti cu fata, dar observ urme de misoginism in jignirile voastre.
Ce s-a intimplat ?
Cind cineva e cu cel putin un nivel ca majoritatea, hop, sa-i dam in cap ?
Si daca e femeie, o trimitem la oala ?
Asta s-o faceti cu femeile voastre, dar sint convins ca nici nu cricniti, altfel dormiti pe presul de la usa.

Parca va vad cum povestiti colegilor de servici ca aseara ati facut-o pe nevasta sa vina in genunchi la voi… iar la intrebarea „si ce ti-a spus ?” soptiti cu capul plecat „-Iesi de sub pat, lasule !”.

Revenind, orice ati spune, singurul stadion pe care trebuie sa joace Romania este Ghencea.
Aici au fost marile victorii, de acest stadion se sperie orice nationala din lume.
Aici Romania a fost invincibila timp de 3 ani.

In provincie sa jucam cu Luxemburg, Albania, asa cum ne baga Italia la Trieste…
Ce sa vezi in provincie ?
Din 10.000 de spectatori, 9000 maninca seminte, altii sint beti, iar altii se uita dupa femei.
Restul care se uita la fotbal, sint vizitatori…
Provincia ne-a facut de ris mereu, ati uitat scandalul cu folcloristele ?

Cit despre pretul biletelor, sa fim seriosi, nici macar olandezii nu platesc 30 de euro pe bilet, la meciul cu Slovenia biletul costa intre 9 si 24 de euro.
Iar aia au salariul de 4000 de Euro nu de 100 de euro.

Aici trebuie sa recunosc idiotenia lui Lupescu, fotbalistul care a intrat in istorie datorita paselor, nu mai lungi de 5 metri si totdeauna inapoi.

Afroditu (20 comentarii)  •  7 iunie 2007, 21:43

Diferenta dintre cei 2000 de suporteri din Slovenia si cei 21000 de la Timisoara a fost facuta poate doar la goluri,cand timisorenii au fost un pic mai zgomotosi…in rest,samantzari 😐 .Sincer eu consideram Timisoara alegerea perfecta pt ca sunt suporteri civilizati si infocati (si este doar o echipa de club,nu 3 ca in Buc),dar din cauza ambitiei prostesti „fruncene” ,am fost dezamagait.Oare Zambon stie cine a fost Rocar Bucuresti/Fulgeru Bragadiru?

wise (1 comentarii)  •  7 iunie 2007, 21:43

Imi pare rau ca trebuie sa-ti zic, dar o vad ca pe o necesitate… n-ai minte nici cat un gandac. Cum a mai amintit cineva…nationala este a Romaniei, NU a Bucurestiului. E chiar asa de greu de inteles? Desi la cat de ” geniala” esti nu ma mira ca ai facut un articol atat de prost si lipsit de valoare pt ca asta esti si tu prin toate afirmatiile facute: O NONVALOARE. Pacat…prostia nu se vindeca

peace (1 comentarii)  •  7 iunie 2007, 21:59

n-am inteles niciodata ce tot au unii cu cei din timisoara…. dupa ce le baga bilete la 100 lei pe un stadion mare tot ei sunt nemultumiti ca nu se umple un stadion de 30.000. Pai daca se juca in buc si veneau 18.000 la 30 lei biletu ziceau frf-istii ca a fost un succes de casa…chiar daca in loc de incurajari primeau injuraturi .

Ciudat cum pt unii sunt muma si pt cei din tm sunt ciuma.

Cred ca la 50 lei se umplea un stadion de 50.000 si atunci chiar era atmosfera. Dar cu fotbalisti nu poti face din marketing ca de management nici nu oate fi vorba.

In cei 100 lei nici macar un program de meci nu au inclus…bravo lupescule esti f.moale tine-o tot asa

shotgun (1 comentarii)  •  7 iunie 2007, 22:08

Romanii sunt amatori cand e vorba de organizare, management. Lasati-i la bucale ca acolo in mocirla se simt cel mai bine, nu va-nvatati minte vreti sa ratati inca o calificare, jucati in bucuresti cu Olanda si sigur ne uitam iar la tv la anu in iunie cum va juca bulgaria la europene

UltraMihai (65 comentarii)  •  7 iunie 2007, 22:13

sa nici nu mai vina la TIMISOARA! fac ceva pe ea tara in care mori cu dreptatea in mana si esti tratat ca un cetatean de rangul 2. stai un pic ca nu mai merge asa !

dinamo dinamo (6 comentarii)  •  7 iunie 2007, 22:16

ahahah
si titlu 2006-2007?
BLAT?
si 4-2 BLAT?
AHAHAHHAHAHHA

adi (3 comentarii)  •  7 iunie 2007, 22:18

tu tampit-o,dute dracului si te sinucide ,habar nu ai ce inseamna fotbal ,sa stau de vorba cu tine ,ar fi o pierdere de vreme.

Va_fwt! ia multa _|_ (3 comentarii)  •  7 iunie 2007, 22:21

marce|||, da`mi voie sa te fac dobitoc. pe acelas considerent primitiv: si tu m`ai facut 🙂 daca vii prin timisoara, bem o bere. nu de alta, dar, momentan, banatul hraneste somerii din moldova. ii putem hrani si pe mitici, fara probleme 🙂

daca frf are tupeul sa ridice nasul in conditiile in care nu s-a platit nimic pt chiria stadionului……………………………..

ganditi`va cum ar fi sa aveti niste musafiri (care evident nu platesc chirie) si sa inceapa sa va impuna reguli, taxe pe baie, taxe pe bucatarie…ca doar asa se practica in lume.

numai bine

ion de la Paris (3 comentarii)  •  7 iunie 2007, 22:24

@burvi2001

Stai linistit ca nici la mine in Vest nu se cistiga chiar asa !!! Si viata este mult mai scumpa (dar recunosc ca ai mai mult bani dupa cheltuieli).

In Frantza 60% cistiga cam 1300-1500 de Euro, la Paris chiria te costa numai putin de 600 – 700 in centru, pentru o garconiera, si 2-3 camere mai in periferie.

Deci cei 4000 de Euro … daca o sa cistig atita ar fi bucuros
—————————————

Eu cred ca la Ghencea este cel mai bine sa se joace:
1/ Una ca este de departe cel mai bun teren,
2/ nu este pista de atletism, suporteri pot crea un infern pentru adversari
3/ Romania a fost huidita in Bucuresti doar de citva imbecili, si asta cind lucrurile mergea mai putin bine.

De fapt cel mai bine este sa faca dracul acel stadion de 60 000 de locuri, in locul cel prapadit asa numit Lia Manoliu (actualul).
Sa vedem insa daca se va tine de cuvint statul roman si primaria.

Claudiu (13 comentarii)  •  7 iunie 2007, 22:36

ba da fraier mai esti

Claudiu (13 comentarii)  •  7 iunie 2007, 22:36

ba da fraier mai esti LG10

Claudiu (13 comentarii)  •  7 iunie 2007, 22:45

burvi2001 ce avem noi cu fata asta? simplu pai este mitica limitata ca si tine ce naiba mai acum vreti sa se joace tot timplul in ghencea pentru ca acolo nationala a obtinut rezultate,nationala romaniei trebuie sa joaca acolo unde jucatorii se simt bine nu neaparat la voy cacanarilor

ShoRu (3 comentarii)  •  7 iunie 2007, 22:56

ba da tu esti tampita rau ma … nu am cuvinte sa`ti mai spun … de multe ori am vrut sa spun asta dar m`am abtinut de multe ori .. da tu chiar esti de o prostie rara ma … nu inteleg cum poti sa scri asemenea tampenii … vai de noi cu ziaristi ca tine …

arh. Gheorghe Petrescu (246 comentarii)  •  7 iunie 2007, 22:57

Se pare ca nu vom avea un stadion modern in Bucuresti,
deoarece, primaria, guvernul si mai ales presedentia
Romaniei, nu poseda banii necesari pentru, aceasta investitie.
500 de milioane pentru un stadion nou, nu ar fi cine stie ce, dar,
unde nu se gandeste se repara fostul 23 August, tot cu 500 de
milioane, dar numai jumatate intra in stadion, restul, stiti dvs.,
unde merg acei bani. Asa ca, Stadionul din Ghencea, ramane
unicul stadion pentru urmatoarele meciuri ale echipei Romaniei.
Nu trebuie sa fim suparati pe nimeni, santem pe primul loc in
grupa acum, si NU vom da voie nimanui sa urce deasupra noastra,
ca sa fie clar. ROMANIA, trebuie sa bata, TOTUL, si atunci va
merge la Europene 2008, Romania si Olanda, sau Romania si
Bulgaria. HAI ROMANIA! HAI STEAUA!

BONANO (45 comentarii)  •  7 iunie 2007, 23:07

Cine are curajul, sa scrie o carte alba despre istoria adevarata a celor doua cluburi rosii, puturoase ,urat mirositoare( Steaua si Dinamo) ,azvarlite peste gard de catre bolsevici in ograda Romanilor ( o putem inscrie si pe ITA-Flamura rosie Arad) , va devenii milionar in euro.

Cartea se va vinde in ZECI DE EDITII, ca painea calda, iar cu banii obtinuti se poate construii, sigur, un stadion cu 60.000 de locuri ,de nivel mondial.

Asta in ciuda lui MITICA si SANDU ,ca tot se vaita ca nu au bani.

P.s. – Ptr. aceasta idee ,doresc un 0.5 % din vanzarile cartii.

Marca inregistrata astazi 07-iun. 2007.

Nemo (1 comentarii)  •  7 iunie 2007, 23:11

ma fetito…nu stiu ce sa zic, am mai citit articolele tale, dar este prima data cand sari calul atat de tare incat merita sa-mi pierd timpul pretios si sa-ti raspund.
Echipa nationala nu are nevoie de un stadion al ei. Are nevoie de oameni care sa o sustina. Terenuri de calitate avem acum destule. Problema e ca acolo la voi in Bucuresti (cel mai tare oras din galaxie) lumea s-a cam saturat de echipa nationala. Si nu mai prea vine la meciuri. Gandeste-te la echipa nationala ca la un barbat cu care esti de multi ani. L-ai tot vazut..si la un moment dat te saturi de el. E normal ca in situatia asta sa incerci sa schimbi situatia. Muti echipa. Si o duci in locuri unde lumea e plina de dorinta de a o vedea pe viu. De a striga „Hai Romania” asa cum auzea la TV ca strigau oamenii in orasul acela superb (e vorba inca o data de Bucuresti, aceasta capitala europeana de o frumusete de nedescris in cuvinte). Numai ca nu-ti prea convine sa muti echipa. S-ar putea sa ii placa mult mai mult in noua casa. O casa care poate e mai curata, mai primitoare, mai civilizata….stai asa…se poate oare ca Timisoara sa fie mai ceva ca Bucurestiul? Nuuu. Stai linistita. Sa revenim. Deci muti echipa (desi nu vrei, urmareste-ma te rog) dar pui preturi nesimtite. Astfel incat lumea (marea ei majoritate) sa nu-si permita sa vina. E adevarat ca in orasul Bucuresti salariile sunt mult mai mari. Totul e mai mare acolo: mizeria, nesimtirea, caldura…Imi doresc samute echipa inapoi in Bucuresti. Sa puna aceleasi preturi ca la Timisoara. Si atunci o sa vedeti cum arata un stadion gol…
Mi-e rusine uneori ca traiesc in Romania. Si stii de ce? Pentru ca exista orasul asta deprins din file de poveste – Bucuresti. Sunt mandru ca traiesc in Timisoara. As vrea sa fie si mai departe de Bucuresti. Cat mai departe posibil. Sa nu ne murdareasca si pe noi.

mugurele (1 comentarii)  •  7 iunie 2007, 23:14

kurva proata ce poti sa-i ceri. nici de SI_Ipt Pewla nu esti buna!

tuka_steaua (18 comentarii)  •  7 iunie 2007, 23:14

ala cu mwie steaua cred ca e retardat, in fine si eu cred ca nationala ar trebui sa joace cu olanda la bucuresti , iar preturule la tribuna II SA SCADA LA 50 RON

davidbeckham23 (1 comentarii)  •  7 iunie 2007, 23:23

ai mancat ceva stricat fato???sa duca nationala la Bucuresti….numa pt ca u esti din Bucuresti….marsh…ma pis pe voi miticii care ducetzi tzara d rapa…sa joace nationala la Timisoara….nu cred ca in alta parte ar fi mers 20 000 d oameni sa vada p Slovenia….la pretu asta piperat…..

dinamo dinamo (6 comentarii)  •  7 iunie 2007, 23:40

TIMISOARA RUSINEA TARII!!!
ati lasat stadion gol sta-v-ar foamea in gat

cvcs (60 comentarii)  •  8 iunie 2007, 0:25

Dinamu……..tu sa taci din gura…..la voi nu se umple cele 5000 de locuri nici macar cand faceti chef ca ati castigat (furat) titlul…..

Fah tam pitico te-ai convins fa ca esti o dobitoaca?………mai devreme scriai de piratii din caraibe firi’a draq ………fa….eu daca as fi in locul tau mi-as fi dat de mult demisia!!!
P.S
Ia spune si mie la ureche……maciuca lu nea Ovi ii mai merge?……..sau iti ia mult pana se revitalizeaza?

vali (2 comentarii)  •  8 iunie 2007, 0:26

daca sunt bani in bucuresti…..de ce se dau bilete pe gratis la meciurile nationalei???……..fat’o esti cam pe linga subiect…….in primul rind nu cred ca ai fost la timisoara miercuri ca daca erai , nu ai mai fi scris prostiile de mai sus….RUSINICA!!!!!!!!!!!

cvcs (60 comentarii)  •  8 iunie 2007, 0:32

vali……..nu ave bah cum sa fie zdr eanta asta la meci ca era pe sub birou lu’ nea Ovidiu………….rezolva o problema incordata de o dureau falci le……

Ouzo (4 comentarii)  •  8 iunie 2007, 0:33

Ma tampito, cred ca t-ai gandit ca articolul tau o sa apara numai in editia de bucale si sper sa ai dreptate. Pai fmm de urata frigida ce esti, ai fost la meci sa vezi cum e treaba? Cat de mult se urasc Timisoara cu Aradul sau Resita, ai vazut vreun scandal in tribuna sau o injurie la adresa lor? La meci au fost suporteri din jumatate de Romanie, dar cati mitici au fost? Cati si-au dorit atat de mult sa faca un drum pana in vest sa isi incurajeze echipa? Asteapta toti ca milogii si acum se supara ca exista inca o varianta pt nationala ( desi Constanta a dezamagit, chiar si Piatra-Neamt merita un meci cu Olanda).

Ouzo (4 comentarii)  •  8 iunie 2007, 0:35

Ce sa faca asta cu geonoaia ma? Ar fi rusine si daca ar fi lesbiana, ca tot nu si-ar lua nimica. Necrofila naighbi.

cvcs (60 comentarii)  •  8 iunie 2007, 0:42

ouzo…..ho frate ca nu e chiar asa…….am auzit ca o zmotoceste rau de tot!!!!…….o scuipa……se joaka cu ea……..numai sa-i placa lu Ioanitoiu ca sa castige si ea leafa ca aici n-are nici o treaba..se crede la Cannes si scrie de filme ……..uita ca la buCUResti nationala a plecat ca era huiduita etc
N-ai ba ce sa-i ceri……….asta e

vali (2 comentarii)  •  8 iunie 2007, 0:44

…drept sa iti spun cvcs eu nici treaba aia nu as lasa’o sa imi faca ……dupa cata minte are cine stie poate chiar musca:))……

cvcs (60 comentarii)  •  8 iunie 2007, 0:49

pai musca ba!!!!!
Lu’ nea Ovidiu asa-i place, sa-i muste din cand in cand co’iu de-i cad ochelarii de pe cap ……ca asa ar putea apela la altele profesioniste, dar asta are un dar de a musca co’iu iesit din comun.s-a s dat de gol acum 1 luna…….scria sub poza ei: „Nea Ovidiu imi spune geniala”
La ce altceva ar putea spune? Ca la scris poate sa-i spuna Ben Laden

johanez (67 comentarii)  •  8 iunie 2007, 0:52

fa hidosenia reaq’ , tu te-ai gandit vreodata cat s-ar fi umplut stadioanele din buc la pretul ala al biletelor?…proasto!…. la gunoi cu tine…eject

biancorossi (68 comentarii)  •  8 iunie 2007, 1:02

pt javrele stresate

esti prost baiete..du-te si bea-ti lapticul, citeste capra cu 3 iezi si poate o sa visezi frumos, macar cu atat sa te alegi si tu, pt ca atunci cand esti treaz traiesti degeaba.
in al doilea rand, esti si mai prost pentru ca mizeria aia postata de tine nu are nici o legatura cu subiectul asupra caruia trebuia sa incerci sa te concentrezi, cu conditia ca dovleacul ce-ti sade pe umar sub forma de cap uman sa fie chiar cap uman si nu un bostan crapat de o avalansa de frustrari retarde.. deh, asa sunt analfabetii sadea, exact ca tine…si te rog fii f atent cu tensiunea copile, e pacat sa faci infarct la varsta ta, deja ai niste spume epileptice cam ciudate in coltul gurii(botului), privile fixe nu mai coboara din tavan, iar tremurul accentuat al maxilarelor denota si ceva delirium tremens cronic…sa fie genetica treaba asta??

eu (1 comentarii)  •  8 iunie 2007, 2:29

N-ar prea trebui sa conteze unde joaca nationala, ca oricum vor fi fluierati daca joaca prost/urat sau/si pierd… Deci…

dani (16 comentarii)  •  8 iunie 2007, 3:11

@ paul the violet power
corect; comparati preturile si nr spectatorilor de la meciul cu Belarus si Slovenia.
si inca ceva: a fost scandal la Tm? ca or fi fost din Arad sau Cluj sau din oricare alta parte s-au comportat civilizat. ca le-au spus cateva vorbe dulci federalilor….:) sa fim seriosi: nu meritau? rusine lupilor tineri 🙂
altfel, dezamagit de articol. 🙁
hai Romania, tare-as vrea sa ne calificam macar de data asta desi nu va fi usor. deloc

spuma (2 comentarii)  •  8 iunie 2007, 5:52

Mai draga,
Poate ca arati ca dracu’ din cauza ca bei sau tragi pe nas, da’ nu mai atinge tastatura in situatii de genul asta!!!
Esti o mitika infatuata, iar daca vrei sa vezi nationala „pe viu”, pune-ti kuru’ in masina si te misca acolo…

TAViX (37 comentarii)  •  8 iunie 2007, 5:55

Maria, revin.
Cum poti sa scri cretinitatea aia cu nationala in ‘exil’ ?!? Ma fato, ce ai patit, ai luat-o razna? Dar ce nationala a jucat la unguri, la bulgari, la rusi?!?
Tie chiar nu tie rushine sa scrii asemenea articole??
Deci daca pana acuma te-am laudat si ti-am luat partea, cu articolul asta ai scazut pana la 0 in ochii mei si ai tuturor microbistilor din tara asta. De acum inainte sa te gandesti cand mai mergi in ‘exil’ prin tara, la munte la mine in Brasov, sau la mare la plaja. te rog din suflet sa stai in orasul ala al tau de rahat care din pacate este capitala tarii, si sa nu mai iesi decat cu avionul in alata tara, bucuresteanca de tot rahatul!

babardel (4 comentarii)  •  8 iunie 2007, 6:00

tzatza Marioaro nu-l baga in seama pe urat ca l-am vazut eu in boschetii din ghencea la babardeala…

loopoo (36 comentarii)  •  8 iunie 2007, 8:12

Vreau sa stiu si eu de ce mi s-a sters post-ul de aseara. In nici un caz nu era ceva vulgar: in acelas timp ala cu mwie steaua e lasat in toata tampenia lui . Imi raspunde si mie cineva?

ady (1 comentarii)  •  8 iunie 2007, 8:23

Nu stiu de unde scoti asemenea aberatii cred ca nici nu ai fost la meci.
Tu spui ca nationala a fost in exil ! In exil e la Bucuresti mai multi titulari din nationala sunt banateni sau mai apropiati de timisoara decat de Bucuresti oricum asta nu e ideea!
Nationala e a Romanie nu a bucurestenilor ea trebuie sa joace in toata tara.
Iar in privinta banilor cred ca nivelul de trai al timisorenilor cel putin egal daca nu mai mare decat al celor din bucuresti asa ca nu se pune banilor.
In ceea ce priveste federali au fost hiduiti pentru ca meritau, au incercat sa faca afaceri cu natonala iar acest lucru nu se face.
Nationala nu ar trebui sa fie o afacere.

In privinta ta Maria cred ca ar mai trebui sa gandesti cand scrii un articol, daca nu reusesti sa gandesti macar citeste de doua ori articolul inainte de publicare.

Lucian H (1 comentarii)  •  8 iunie 2007, 9:00

Maria,

Bucuresti o avea bani si conditii, dar nu si fani. Ultimele 5 meciuri ale nationalei disputate in Bucuresti:
– 07.10.2006 vs Belarus (10.000 spectatori)
– 16.11.2005 vs Nigeria (500)
– 26.03.2005 vs Olanda (19.000)
– 18.08.2005 vs Finlanda (18.000)
– 28.04.2004 vs Germania (12.000)

sursa: romaniansoccer.ro

aciduzzu (87 comentarii)  •  8 iunie 2007, 9:09

prostii, meciul a fost un succes iar stadionul din Timisoara e de acum incolo stadionul echipei nationale, aici tricolorii se simt acasa.

Exilescu (1 comentarii)  •  8 iunie 2007, 9:09

Domnisoara, rogu-te, incearca sa scrii cu cuvintele tale, ca prea-ti seamana articolele, ba cu ale lu’ Tolontan, ba cu ale lu’ Ioanitoaia. Aia-s curve batrane… Tu esti tanara. 😉 Bafta!

Comentează