Maria Andrieş

Într-o lume macistă este nevoie cîteodată de bisturiul observațiilor unei femei. Sexul slab? O glumă misogină

Biografie completă Toate articolele
Cele mai noi articole de Maria Andrieş
Cifre, nume, chipuri

La meciul Islanda – Argentina, din faza grupelor, scor 1-1, s-au uitat 201.000 de islandezi, adică 60 la sută din populaţia ţării, de 307.000 de locuitori. Mai mult, scrie Hollywood Reporter, citând televiziunea naţională de la Reykjavik, cei care au […]

...

Cupa celor umili

Zlatko Dalici nu va antrena Barcelona sau Real Madrid, deşi susţine că ar câştiga un sac de trofee în Champions League. Selecţionerul Croaţiei nu este un brand, iar asta nu e tocmai o fericire pentru marketingul marilor cluburi.

După cum […]

...

A cui este această Franţă?

„Cu capul în stele”, aşa a titrat L’Equipe, pe prima pagină, după calificarea Franţei în finala Mondialului. „La porţile Paradisului”, a scris Le Parisien. „Tot nu suntem campioni”, a venit contrapunctul dinspre Didier Deschamps, după victoria muncită, 1-0, din semifinala […]

...

Ireversibil

„Am cerut contractele fotbaliştilor de la LPF şi de la FRF. Nu au vrut să răspundă la solicitare şi atunci m-am dus cu Garda peste ei şi le-am luat”. Se întâmpla în 2005. Cel care povesteşte este Sebastian Bodu, pe […]

...

Franţa – Belgia, balşoi spectacol

Între noi, europenii, acum. În prima semifinală mondială, Franţa întâlneşte Belgia: două ţări vecine, prietene, care fac bancuri una despre alta. „Le Parisien” o numeşte relaţie de dragoste-ură: se iubesc, dar se tachinează.

De ce nu mănâncă belgienii covrigi? Nu […]

...

Bătătorul de cuie

Nu absenţa lui Chivu în faţa Olandei înspăimîntă, nici absenţa soluţiilor, ci prezenţa ideilor fixe la selecţioner. Teama cea mare e că la „naţională” totul pare bătut de mult în cuie. De parcă obiectivul nu e calificarea, ci crucificarea.

Sigur, […]

joi, 15 martie 2007, 2:43

Nu absenţa lui Chivu în faţa Olandei înspăimîntă, nici absenţa soluţiilor, ci prezenţa ideilor fixe la selecţioner. Teama cea mare e că la „naţională” totul pare bătut de mult în cuie. De parcă obiectivul nu e calificarea, ci crucificarea.

Sigur, omul are o viziune. Orice antrenor are o viziune, se bazează pe o formulă, pe un anumit tip de fotbalişti. Îi alege pe cei care se potrivesc în tablou. Pe cei care contrastează sau contrazic îi lasă pe dinafară. Pot să fie mai tineri, mai în formă, mai experimentaţi sau cu mai multe meciuri în picioare. Nu contează dacă nu rimează cu vederile tehnicianului.

Numai că aici e vorba de a antrena echipa naţională. E vorba de o luptă în care se cer mobilizate toate valorile, tot ce are fotbalul nostru mai bun în acest moment. Va fi capabil selecţionerul să alinieze la Rotterdam o reprezentativă a României, nu reprezentativa unui român de pe banca tehnică? O „naţională”, nu o „individuală”?

Va fi capabil să-şi lărgească vederile? Să le facă oarecum panoramice? Pentru asta nu-i trebuie un ochi la ceafă! Nu! Trebuie doar să-şi dea jos ochelarii de cal. Măcar pentru un meci. Chiar dacă-i poartă din superstiţie!

Comentarii (446)Adaugă comentariu

DIOGENE (477 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:26

piti the best

Misha 90 (123 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:28

Diogene te doare capu?

mara (175 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:30

Maria ai curajul sa trimiti acest articol la frf?

tino (175 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:30

lobont

ogararu radoi maftei nesu

nicolita plesan neaga reghecamp

ganea pancu

DannY-L (14 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:31

Nu va fi capabil. Pt. ca eu tind sa cred ca nu numai el face selectia la nationala. Sa fim seriosi…suntem romani, e vb de interese la mijloc. Si mai banuiesc ceva: Lobont va fi titular cu Olanda. De ce ? Piti va invoca plusul de experienta pe care l-ar avea Lobont si va spune ca asta conteaza mult intr-un meci asa important. Motivul adevarat: Mutu sau Chivu au cu siguranta un cuvant greu de spus cand vine vb de selectia la nationala si ei cu siguranta il prefera pe Lobby, mai ales ca acum e titular.
Cat despre neselectionarea unor jucatori precum Ogararu, Streit, Munteanu, Lazar sau Sergiu Radu, eu zic ca in perspectiva meciului cu batavii e benefica. De ce ? Pt. ca la nationala au fost convocati in ultimul timp cam aceeasi jucatori si cred ca s-au format cat de cat niste automatisme. Si nu cred ca ar fi un moment prielnic pt. a aduce schimbari majore formulei de start. Intr-adevar ar trebui sa fie selectionati si ei, dar asta trebuia facut pana acum. Sau, bineinteles, se poate face dupa meciul cu Olanda.

AfterD (146 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:31

@tino
ai gresit topicul .. asta era la Adrian

DIOGENE (477 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:32

cu piti inainte spre noi victorii

AfterD (146 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:33

@DannY-L

Dupa meciul cu Olanda se va apropia un alt meci cu Olanda. Tot timpul se vor gasi motive sa nu fie promovati alti jucatori.

mara (175 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:37

Pe Piti il doare in ………. de „asa zisii suporteri ai nationalei”.Noi suntem cei care stricam armonia la nationala si suntem prea prosti k sa ne dam cu parerea!Daca nationala nu se califica jurnalistii si suporterii sunt de vina prin presiunea pusa asupra sa!E IN STARE SA MOTIVEZE UN ESEC PRIN ASEMENEA CUVINE!DAR SA VEDEM DACA MAI ARE CURAJ SA IASA PE STRADA!

Misha 90 (123 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:40

D-abia astept primul meci de la Bucuresti al nationalei k sa vezi atuncice-o sa fie suporterii alaturi de PITI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1!

DIOGENE (477 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:40

daca nu ma insel,piti este ultimul antrenor care a calificat nationala la un turneu final

The Coach (38 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:41

Piturca e selectioner nu si antrenor in momentul de fata.Nu poate antrena o echipa in cateva zile,poate doar sa retuseze anumite idei jucatorii venind la nationala cu bagajul tehnic-tactic de la cluburi deja format.
Ceea ce ma intereseaza pe mine,si am mai raportat acest lucru in alte bloguri,este rolul Domnului Apolzan,metodistul echipei nationale,ce rol are in deciziile Domnului selectioner Piturca.Cum este evaluata forma sportiva a fiecarui jucator ,daca sunt testati sau sunt preluate testele intermediare de la cluburi in perioadele pregatitoare,intermediare si finale a ciclului anual.
Au capaciatatea stiintifica sa demonstreze ca un jucator e mai in forma decat celalalt pe la un nivel apropiat ?
Am prezentat pe un blog situatia in care Coman Daniel are un bioritm mai bun in ziua de 24 martie comparativ cu cel al lui Lobont Bogan.
La valori aproximativ egale Coman are avantaj.
Raman la ideea ca ai carte ai parte si te duci mai departe.

Misha 90 (123 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:41

Pacat pentru Chivu ca s-a nascut cam tarziu si are parte de asemenea reusite la nationala!Trebuia sa faca parte din GENERATIA DE AUR!

Misha 90 (123 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:44

Diogene: erau alte vremuri atunci!Trebuie sa vedem prezentu asa cum e , nu sa-l indulcim cu lucruri din trecut ca tot noi o sa fim dezamagiti!

DIOGENE (477 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:45

pai si acuma sunt „alte vremuri” .nu vad logica

tino (175 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:46

da-i DOAMNE inspiratie lui Piti atit la alcatuirea primului 11 ci mai ales la schimbari :))))))))))))))))))))))

Misha 90 (123 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:49

Diogene:asta era si idee fotbalul de atunci este cum mult peste cel de acum , dar echipa nationala a ramas in secolul trecut din mai multe motive

dfc (4 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:49

Tino bine graiesti ! ca piti se cam ”pricepe”

Adi (2 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:49

„De parcă obiectivul nu e calificarea, ci crucificarea”

Bravo, Maria! Excelent articol!

Nu meritam calificarea cu un asa antrenor-caricatura! Pur si simplu nu meritam!

alex (16 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:50

pt ala care zice ca mirel radoi trebuie convocat la nationala : esti dus frate du-te tare. radoi e un nimic

X™ (167 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:51

PITI. No comment.

eleven (13 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:51

Nationala face acelasi joc din 2000 incoace: cu echipele mai slabe posesie maxima si deschideri pe flancuri pentru o pasa inspirata in careu, iar cu echipele mai valoroase fragmentari, aparare agresiva,joc la asteptare, incercari de contraatac.
Cred ca meciul cu Olanda va avea aceleasi tipare. Daca le merge adversarilor jocul, tragem cat mai mult sa nu ne facem de ras (un egal, o infrangere la limita), ca sa putem spune dupa joc ca am avut ghinion sau ca arbitrul a dat „5 % gazdelor”. Daca avem norocul sa prinda Olanda un meci slab si noi sa facem un meci mai bun, incepem sa discutam despre capii de serie de la Campionatul European.
Oricum, cu Piturca pe banca, nu vom mai fi niciodata echipa care joaca pe atac, pe pressing, pe poarta (va amintiti 1990 – 1998). Este adevarat ca nu mai avem nici jucatorii de atunci (ca individualitati), dar am pierdut si traditia atacului (da fapt nici nu e de mirare daca ne uitam la cum joaca Steaua sau Dinamo astazi comparativ cu anii ’90).

lexus (16 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:52

dkt radoi mai bine zmarandescu e mai finut :))

Misha 90 (123 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:52

Diogene:Cand esti de parte lui Piti e mai greu cu ganditu da noi te intelegem , k de , microbul prostiei se transmite rpd!:)

DIOGENE (477 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:53

unul dintre motivele pt care zici ca echipa a ramas in urma ar putea fi tocmai ca nu a fost antrenata de piti

dfc (4 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:53

Alex nu ai nici un argument cind afirmi asta?

deco (26 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:53

„Nu conteaza daca nu rimeaza cu vederile selecionerului”, trebuie virgula „,” dupa „nu conteaza”, altfel se intelege exact opusul a ceea ce vrei sa spui. in rest articolul e ok, aceeasi veche problema cu Pitzi. eu unul pun pariu ca orice alt selectioner l-ar chema pe Ogararu la nationala. si asta spune totul.

Alex (164 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:54

calaretulcucap Says:

fara karatisti in echipa(mirela radoi)

ar trebui sa-i spuna cineva lui Radoi ca nu face zece milioane decit impreuna cu Ronaldinho sau cu Pelesul.

:))))))))))))))))))) desi esti dinamovist, prea tare asta..

cum s-a luat iancu de maria? si de ce? asa sunt astia cu bani multi din Romania, nu au bun simt… daca mai sunt si patroni de cluburi de fotbal, e clar… n-ar trebui sa afecteze pe nimeni…

DIOGENE (477 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:54

nu pot sa te contrazic,pe tema cu microbul.daca esti patit..

Misha 90 (123 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:54

Alex:Si in locul lui Radoi p cine sa ia?Propune u linia de aparare si mijlocasii la inchidere!

Mircea (6 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:54

Doamna sau domnisoara,nu am retinut, vorbeste numai ca sa nu taca. Spun asta pt ca, desi a scris mult NU a spus nimic. tipic romanului..si cred ca e si platita sa scrie pe deasupra…

alex (16 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:55

nu e bun la fotbal asta este argumentul. i-am urmarit evolutiile sale de la steaua…

johnny_a32 (71 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:57

hm….ce lupta de idei pe blog!!!

batem in Olanda, ba nu batem, radoi om de baza, ce draq cauta radoi la nationala, forta dorinel, pitzi cel mai mare antrenor, ba nu e cel mai mare ca sunt altii si mai inalti si mai bine facuti etc. etc.

din pacate, pe pitzi il doare in paishpe de suporteri si de presa, el isi vede de „nationala” lui (ca a mea nu mai este de mult).

daca printr-o minune batem in olanda, ce se va intampla?? pitzi va fi considerat genial, ogararu, v.munteanu, s.radu vor fi in continuare absenti la selectie si ne vor bate bulgarii si altii de ne vor merge fulgii.

oricum, luati-va gandul de la calificare de pe acum.

Costin (5 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:57

Am si eu intrebare.retorica.Daca facem un rezultat bun in olanda?atunci o sa-i facem lobby ptr piti ca e cel mai bun?

Costin (5 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:58

P.S. eu unu cred ca o sa o luam de la astia de o sa ne scoata fotbalul din cap

Maria Andrieş (1349 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:58

Pt. Eleven, probabil cu Olanda va apela la formula lui norocoasa: Mutu, Mazilu, impinsi, si Cocis, in spatele „virfurilor”.

ascoli (4 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:58

ASCOLI Says:

Meciul Dinamo-Steaua vazut de un ziarist din Calarasi

MULTA ÎNCRÂNCENARE, PUTIN FOTBAL
Considerat de toata suflarea fotbalului românesc „singurul derby”, adevarat El Clasico al românilor, Dinamo-Steaua va avea în acest retur o însemnatate speciala, mai ales ca cele doua echipe se lupta acum singure, pentru titlul de campioana. Ambele însa traversau perioade de forma diferite, Steaua fiind pe val dupa calificarea în semifinalele Cupei UEFA, în timp ce Dinamo venea dupa Victoria chinuita de la Bacau, dar si dupa egalul de acasa cu Poli Iasi, în urma caruia „câinii rosii” fusesera egalati în clasament chiar de adversara de duminica.
M-am bucurat foarte mult la auzul vestii ca eu si tatal meu vom merge la meci. Am plecat devreme de acasa pentru ca ne asteptam sa fie aglomeratie pe drum. Ne-am înselat, drumul fiind extrem de liber. Din acest motiv am ajuns destul de devreme în Bucuresti. Faptul ca meciul s-a jucat într-o zi de duminica a influentat aglomeratia din trafic, oamenii preferând sa stea în casa si sa astepte linistiti partida. Nu am mai întâlnit nici aglomeratia infernala din jurul stadionului la meciul Stelei cu Betis, pe care însa sunt sigur ca o vom reîntâlni la meciul din semifinalele cu Middlesbrough. Ajunsi aproape de stadion, am început sa respiram aerul de derby. Suporterii dinamovisti se gaseau de o parte si de alta a drumului. Se regrupau pe galerii, povesteau incidente anterioare cu stelisti si-si procurau pe „ultima suta” tichete de intrare. Totul sub observatia jandarmilor calare! Cu aproximativ doua ore înainte de meci am intrat în stadion, nu înainte de a fi controlati corporal de trei ori de fortele de ordine. Am vazut la intrare si autocarul celor de la Dinamo, condus de celebrul sofer Tyson. Ajunsi în tribuna, am admirat frumusetea stadionului din Soseaua „Stefan cel Mare”, vestita Groapa a câinilor rosii. Am desfacut pungile de seminte luate de la Calarasi dar nu am apucat sa mâncam deloc caci tocmai a intrat, sa vada gazonul, într-un cor de huiduieli, echipa Stelei. Am remarcat relaxarea lui Carlos, care purta ochelari de soare si asculta muzica la casti. Deh, atitudine de occident! La încalzire, echipele au exersat mai mult suturile de la distanta. Stelistii s-au încalzit cu 5 minute mai mult decât dinamovistii, iar arbitrii au preferat terenul de la Dinamo II. Am simtit apropierea furtunii de pe teren, echipele intrând pe suprafata de joc în uralele întregii asistente. De remarcat exceptionala coregrafie a galeriei dinamoviste, care, la Peluza „Catalin Hâldan” a îmbracat tricouri de diferite culori si a notat anul 1996, anul în care a incendiat peluza stadionului din Ghencea. Meciul a fost sarac în faze importante, cu exceptia golului marcat de Claudiu Niculescu din lovitura libera si a celor doua eliminari, Ogararu de la Steaua si Margaritescu de la Dinamo. Ramâne de analizat excesul de zel al italianului Rodomonti, care i-a acordat doua galbene dinamovistului în mai putin de trei minute, dar si gesturile capitanului stelist Mirel Radoi, care, provocat de suporterii dinamovisti, le-a aratat acestora semne obscene. Semn ca mentalitatea nu e direct proportionala cu contul în banca. Nici a doua repriza nu a stralucit prin realizari tehnice, singura faza importanta transformându-se în gol de 1-1, care echilibreaza campionatul mai mult ca oricând.
Plecarea spre acasa ne-a gasit putin dezamagiti de jocul echipei noastre favorite, dar bucurosi ca am vazut un mare spectacol în tribune si, oarecum, pe gazon. Am iesit rapid din Capitala, putin obositi, somnorosi, constienti ca, desi anul acesta am avut performante la nivel international, fotbalul din tara noastra mai are înca multe de învatat. Si asta se poate doar daca ai experienta, capitol la care fotbalul românesc nu sta chiar asa de bine.

Misha 90 (123 comentarii)  •  15 martie 2007, 16:58

Cat de poetic si realist!Foarte inteligent , nu am ce zice:) , dar din pacate pt tine si din fericire pt mine nu am si nici nu o sa am nici cea mai legatura cu Piti si niciodata nu o sa-l simpatizez chiar dak el ne-a calificat ultima data!A RAMAS CU IDEILE DE ATUNCI SI VREA SA LE PUNA IN PRACTICA ACUM:).

alex (16 comentarii)  •  15 martie 2007, 17:00

johny tu probabil ai vrea ca piturca sa te consulte pe tine inainte sa faca selectia. normal k el decide si el raspunde. cat despre suporteri am vzt cu totii ce suporteri are nationala. stelisti

DIOGENE (477 comentarii)  •  15 martie 2007, 17:00

de aia nu mai poate piti ca nu-l simpatizezi tu…

Maria Andrieş (1349 comentarii)  •  15 martie 2007, 17:01

Pt. Costin, e valabil doar pentru cei care au fotbal in cap.

Misha 90 (123 comentarii)  •  15 martie 2007, 17:02

Nici nu ma intereseaza da incearca sa nu-l mai pupi …………………. ca esti in minoritate si noi suntem foaaaarrrrrrrrrttttttttttteeeeeeeee GGGGEEEELLLLOOOOOSSSSSSSSSIIIIIIIIIII!:):):):):):):):):):)

orion (10 comentarii)  •  15 martie 2007, 17:03

decat Radu Stefan mai bine…….Dinu Cornel!

Misha 90 (123 comentarii)  •  15 martie 2007, 17:04

ALEX:Eu nu-s stelista dar nu inteleg care-i problema ta k suporterii romaniei sunt stelisti!

alex (16 comentarii)  •  15 martie 2007, 17:06

dkt goian mai bine ghita muresan are cativa centimetri in plus 😉

dakota (3 comentarii)  •  15 martie 2007, 17:07

la modul cum s-a facut selectia pina acum(contractul cu „niste fratiori”asigurid prezenta 100%la lot si 70-80% in echipa,spaga asigurind prezenta 100%in echipa,etc),precum si modul cum au fost tratati unii jucatori(radoi,ogararu,danut munteanu,s.radu,chiar steich)ma face sa-mi pun intrebarea daca nu cunva acum unii din ei vor mai dori sa vina la nationala lui piturca(si nu a Romaniei).vedeti,de la 1 ianuarie 2007 lucrurile s-au schimbat putin.pentru unii jucatori numarul de selectii nu mai conteaza pentru a evolua afara(cazul radoi)iar pentru unii nationala lui piti s-ar putea sa fie un pas innapoi(prin necalificare).
cum sansele de calificare sunt destul de reduse ,s-ar putea sa asistam la mai multe „accidentari” dupa etapa urmatoare.
si apropo:o simpla intrebare:va placut aseara cum a evoluat tamas?(eu spun ca nu e intimplator jocul si mai ales locul ocupat de celta cu jucatori de asemenea valuare)
dk

tino (175 comentarii)  •  15 martie 2007, 17:07

Nu intereseaza pe nimeni ce furtuni ai infruntat, ci daca ai adus vaporul la tarm. (Leon Berjart) . piti vrem calificareaaaaaaaa.

Misha 90 (123 comentarii)  •  15 martie 2007, 17:08

Orion:Te bagi si u in seama asa……………………………..Echipa nationala nu are nevoie de 2 mari filozofi k o sa ajunga sa dea numai declaratii din socrate si altii……………………….

DIOGENE (477 comentarii)  •  15 martie 2007, 17:09

daca stiam ca ai parul lung si .. nu-ti dadeam replica

Alex (164 comentarii)  •  15 martie 2007, 17:10

misha90, eu sunt alt Alex dar si eu cred ca stelistii ar vrea ca nationala sa fie formata doar din stelisti… pe restul ii injura la cea mai mica greseala… mutu si chivu bat singuri steaua, si ei isi permit sa ii injure si sa-i fluiere… da-l dracu pe radoi, a uitat de fotbal, se crede mare jucator, dar nu mai poate nimic dupa accidentare… il prefer pe radu stefan oricand, desi urasc si dinamo

Comentează