vineri, 29 februarie 2008, 5:10
Cum a curs atîta cerneală pe marginea derbyului Steaua – CFR şi s-a folosit atîta peliculă, nu ştiu ce s-ar mai putea adăuga. Nădăjduiesc însă că vom asista la o luptă frumoasă pe teren şi la o dispută corectă în […]

Negru de supărare, un suporter giuleştean mi-a zis că Rapid, deţinătoarea trofeului, a ieşit din Cupă pentru că a jucat şotron în “sfertul” cu Urziceni. Fals, nici şotron n-a jucat, n-a jucat nimic la Constanţa, zero barat! Pierzînd la limită, [...]
joi, 28 februarie 2008, 4:00

Analiza stagiunii de toamnă a explicat succesul liderului Ligii I şi prin liniştea care a domnit în Gruia. Prioritar, ea s-a datorat rezultatelor, dar nu numai lor. La CFR, conducătorii au gestionat mai bine decît adversarii lupta şi tensiunea. De [...]
miercuri, 27 februarie 2008, 5:45

Fireşte că eşecul din Copou a creat tensiune în Ghencea. Pentru că Steaua a pierdut la Iaşi nu doar 3 puncte, ci chiar mai mult. S-a depărtat şi mai tare de CFR Cluj. Cînd există tensiune, important e însă s-o [...]
marți, 26 februarie 2008, 4:17

Am anticipat că va fi nebunie în noul sezon, dar nu ne-am închipuit că acesta va oferi încă din start o lovitură de teatru. „U” Cluj a bătut Rapidul în Giuleşti, rezultat care n-a surprins, ci de-a dreptul a uluit, [...]
duminică, 24 februarie 2008, 4:20

Deranjat de chemările la DNA, de refuzul Ministerului Transporturilor de a trece stadionul Giuleşti în proprietatea clubului, dar şi, într-un sens mai larg, de cîte se întîmplă într-un fotbal şi într-o societate care nu l-ar aprecia la justa valoare, Copos [...]
vineri, 22 februarie 2008, 5:28

Întemeiată afirmaţia lui Andone că războiul psihologic dinaintea finalului de retur s-a declanşat prea devreme. Tocmai pentru că, pe lîngă orgolii, miza e uriaşă, gîlceava din intersezon a căpătat dimensiuni astronomice. Ca la şcoală, dacă nu ca la grădiniţă, fiecare [...]
joi, 21 februarie 2008, 3:44

Sînt pe deplin conştient că textul care urmează îmi va atrage numeroase antipatii. Din partea fanilor dinamovişti şi, în general, a tinerilor. Asta nu mă împiedică să scriu însă ce gîndesc, anume că Gabriel Torje n-ar fi trebuit să-şi cumpere [...]
miercuri, 20 februarie 2008, 3:07

Actuala divizionară B Progresul Bucureşti, ex-FC Naţional, e ameninţată cu desfiinţarea. Întrucît nu şi-a plătit datoriile faţă de Banca Naţională, proprietarul bazei din Cotroceni, BNR pare hotărîtă s-o alunge din stadion. Cum n-are altă ieşire, Progresul riscă să moară. Generaţiile [...]
luni, 18 februarie 2008, 6:31

A devenit un loc comun să spui că bătălia pentru titlu va fi mai încinsă ca oricînd. E logic să fie din moment ce învingătoarea va intra direct în Champions League, urmînd să se înfrupte din glorie şi din bani. [...]
luni, 18 februarie 2008, 8:16

Adus în august trecut de la CFR Cluj, căruia Steaua i-a plătit o căciulă de bani, 800.000 de euro, Romeo Surdu a fost primit în Ghencea cu surle şi trîmbiţe. Normal, avea numai 23 de ani şi promitea marea cu [...]
luni, 11 februarie 2008, 4:58

Într-un moment în care CFR Cluj şi Steaua se găsesc în Cipru, unde va ajunge şi Rapid, iar Dinamo se pregăteşte în Turcia, reprezentanţii echipelor noastre fruntaşe se întrec în declaraţii avîntate. Surprinzător, cu excepţia patronului roş-albaştrilor, dispus să vorbească [...]
marți, 5 februarie 2008, 5:56

Dinamo pare pe punctul de a sparge banca transferîndu-l la Lazio pe fundaşul de 21 de ani Ştefan Radu. Pentru că un milion de euro acum şi alte 3,5 la vară nu-s de ici, de colo, reprezintă o căruţă de bani. [...]
duminică, 27 ianuarie 2008, 1:10