Permalink to Se schimbă ceva?

vineri, 29 februarie 2008, 5:10

Se schimbă ceva?

Cum a curs atîta cerneală pe marginea derbyului Steaua – CFR şi s-a folosit atîta peliculă, nu ştiu ce s-ar mai putea adăuga. Nădăjduiesc însă că vom asista la o luptă frumoasă pe teren şi la o dispută corectă în […]

Permalink to Rednic la răscruce

Rednic la răscruce

Negru de supărare, un suporter giuleştean mi-a zis că Rapid, deţinătoarea trofeului, a ieşit din Cupă pentru că a jucat şotron în “sfertul” cu Urziceni. Fals, nici şotron n-a jucat, n-a jucat nimic la Constanţa, zero barat! Pierzînd la limită, [...]

joi, 28 februarie 2008, 4:00

Permalink to Precedentul Dică

Precedentul Dică

Analiza stagiunii de toamnă a explicat succesul liderului Ligii I şi prin liniştea care a domnit în Gruia. Prioritar, ea s-a datorat rezultatelor, dar nu numai lor. La CFR, conducătorii au gestionat mai bine decît adversarii lupta şi tensiunea. De [...]

miercuri, 27 februarie 2008, 5:45

Permalink to Ienei şi adevărul

Ienei şi adevărul

Fireşte că eşecul din Copou a creat tensiune în Ghencea. Pentru că Steaua a pierdut la Iaşi nu doar 3 puncte, ci chiar mai mult. S-a depărtat şi mai tare de CFR Cluj. Cînd există tensiune, important e însă s-o [...]

marți, 26 februarie 2008, 4:17

Permalink to Riscul lui Rednic

Riscul lui Rednic

Am anticipat că va fi nebunie în noul sezon, dar nu ne-am închipuit că acesta va oferi încă din start o lovitură de teatru. „U” Cluj a bătut Rapidul în Giuleşti, rezultat care n-a surprins, ci de-a dreptul a uluit, [...]

duminică, 24 februarie 2008, 4:20

Permalink to Copos la locul lui

Copos la locul lui

Deranjat de chemările la DNA, de refuzul Ministerului Transporturilor de a trece stadionul Giuleşti în proprietatea clubului, dar şi, într-un sens mai larg, de cîte se întîmplă într-un fotbal şi într-o societate care nu l-ar aprecia la justa valoare, Copos [...]

vineri, 22 februarie 2008, 5:28

Permalink to Lăcă: fotbal, nu ceartă!

Lăcă: fotbal, nu ceartă!

Întemeiată afirmaţia lui Andone că războiul psihologic dinaintea finalului de retur s-a declanşat prea devreme. Tocmai pentru că, pe lîngă orgolii, miza e uriaşă, gîlceava din intersezon a căpătat dimensiuni astronomice. Ca la şcoală, dacă nu ca la grădiniţă, fiecare [...]

joi, 21 februarie 2008, 3:44

Permalink to Bolidul lui Torje

Bolidul lui Torje

Sînt pe deplin conştient că textul care urmează îmi va atrage numeroase antipatii. Din partea fanilor dinamovişti şi, în general, a tinerilor. Asta nu mă împiedică să scriu însă ce gîndesc, anume că Gabriel Torje n-ar fi trebuit să-şi cumpere [...]

miercuri, 20 februarie 2008, 3:07

Permalink to Moartea unei echipe

Moartea unei echipe

Actuala divizionară B Progresul Bucureşti, ex-FC Naţional, e ameninţată cu desfiinţarea. Întrucît nu şi-a plătit datoriile faţă de Banca Naţională, proprietarul bazei din Cotroceni, BNR pare hotărîtă s-o alunge din stadion. Cum n-are altă ieşire, Progresul riscă să moară. Generaţiile [...]

luni, 18 februarie 2008, 6:31

Permalink to Cine va fi campioană?

Cine va fi campioană?

A devenit un loc comun să spui că bătălia pentru titlu va fi mai încinsă ca oricînd. E logic să fie din moment ce învingătoarea va intra direct în Champions League, urmînd să se înfrupte din glorie şi din bani. [...]

luni, 18 februarie 2008, 8:16

Permalink to Surdu, a doua şansă

Surdu, a doua şansă

Adus în august trecut de la CFR Cluj, căruia Steaua i-a plătit o căciulă de bani, 800.000 de euro, Romeo Surdu a fost primit în Ghencea cu surle şi trîmbiţe. Normal, avea numai 23 de ani şi promitea marea cu [...]

luni, 11 februarie 2008, 4:58

Permalink to Exerciţiu de optimism

Exerciţiu de optimism

Într-un moment în care CFR Cluj şi Steaua se găsesc în Cipru, unde va ajunge şi Rapid, iar Dinamo se pregăteşte în Turcia, reprezentanţii echipelor noastre fruntaşe se întrec în declaraţii avîntate. Surprinzător, cu excepţia patronului roş-albaştrilor, dispus să vorbească [...]

marți, 5 februarie 2008, 5:56

Permalink to Cîine pînă la moarte

Cîine pînă la moarte

Dinamo pare pe punctul de a sparge banca transferîndu-l la Lazio pe fundaşul de 21 de ani Ştefan Radu. Pentru că un milion de euro acum şi alte 3,5 la vară nu-s de ici, de colo, reprezintă o căruţă de bani. [...]

duminică, 27 ianuarie 2008, 1:10