Permalink to Insolvența, constrîngere sau regie?

joi, 20 decembrie 2012, 4:59

Insolvența, constrîngere sau regie?

Rapid a intrat în insolvență și se înmulțesc semnele că Gloria Bistrița, CS Severin și, atenție!, chiar FC Dinamo se găsesc pe aproape. Ar mai avea puțin, s-ar învîrti prin zonă. Dacă Dinamo speră ca Nicolae Badea și Ionuț Negoiță […]

Permalink to Cu ajutorul suporterilor

Cu ajutorul suporterilor

Comentînd rezultatele celei de-a 47-a anchete întreprinse de Gazetă la sfîrșit de an, consider victoria lui Raul Rusescu drept surprinzătoare, nescontată. Dacă n-aș ști că gusturile nu se discută și că, în general, subiectivismul domină asemenea demersuri, aș zice că [...]

miercuri, 19 decembrie 2012, 11:13

Permalink to Iar despre Craiova: Se strînge laţul!

Iar despre Craiova: Se strînge laţul!

La 13 luni după ce, pe 20 iulie 2011, Comitetul Executiv al FRF a votat dezafilierea Universității Craiova, Curtea de Apel Bu­curești a anulat, în ședința din 25 ­iunie 2012, hotărîrea respectivă. Zilele trecute, a apărut și motivarea deciziei, una [...]

marți, 18 decembrie 2012, 3:38

Permalink to Alex Maxim: “N-am semnat nimic cu Steaua și chiar nu știu dacă și cînd voi semna!”

Alex Maxim: “N-am semnat nimic cu Steaua și chiar nu știu dacă și cînd voi semna!”

– Ce faci, Alex, ai semnat cu Steaua? – E doar un zvon, n-am semnat.

– Am citit în ziare că da! – Dumneavoastră ați citit în presă, eu am auzit la televizor că aș fi semnat pe 5 ani [...]

luni, 17 decembrie 2012, 4:39

Permalink to Ultimul mohican

Ultimul mohican

Omenește vorbind, e de înțeles de ce Surdu a părăsit în grabă corabia giuleșteană amenințată cu naufragiul. Adus în vara lui 2011 de la Steaua, el nu s-a simțit niciodată de-ai casei printre rapidiști, îndrăgit de suporteri. Știind că are [...]

duminică, 16 decembrie 2012, 3:59

Permalink to Mult zgomot pentru nimic

Mult zgomot pentru nimic

Deși complet străin de domeniu, ca unul care n-a jucat niciodată și nici n-are intenția, accept că există o mafie a pariurilor în fotbal și că ea măsluiește unele meciuri în așa fel încît anumiți indivizi să se îmbogățească peste [...]

vineri, 14 decembrie 2012, 4:33

Permalink to Speculația cu Chivu la FRF

Speculația cu Chivu la FRF

Oricît ar spune cineva una și ar face alta, trebuie să credem că Mircea Sandu se va ține totuși de cuvînt și nu va mai candida în 2014 pentru al 7-lea mandat la șefia FRF. Ironizat ca veșnic, etern și [...]

joi, 13 decembrie 2012, 3:36

Permalink to Decizia amînării

Decizia amînării

Mai întîi a bătut în retragere Fe­de­rația, al cărei Comitet Executiv a hotărît luni la amiază ca turul semifinalelor Cupei, fixate pentru 12 decembrie 2012, să se amîne pentru primăvară, e vorba despre meciurile Oțe­lul-Petrolul și CFR-Astra. În ultima clipă, [...]

marți, 11 decembrie 2012, 5:29

Permalink to Frumoasele calificări

Frumoasele calificări

CFR nu-i doar cea dintîi echipă românească cîștigătoare pe Old Trafford, ci și prima din estul continentului, dintr-o țară ex-comunistă, care a bătut-o pe celebra Manchester United la ea acasă!  Chiar dacă Sir Alex a menajat cîțiva titulari din linia [...]

vineri, 7 decembrie 2012, 4:17

Permalink to Cum n-avem antrenori?!

Cum n-avem antrenori?!

De cîte ori ne plîngem că fotbalul tricolor lasă de dorit, adică des, nu ezităm să punem impasul pe seama tehnicienilor și să arătăm cu degetul spre ei, să-i socotim principalii vinovați. Parcă jucători mai sînt, nu și antrenori, iar [...]

luni, 3 decembrie 2012, 4:19

Permalink to Gîlceava fanilor

Gîlceava fanilor

Faptul că Steaua a zdrobit-o pe Concordia chiar la Chiajna, unde a cocoșat-o cu 6-0, i-a înfierbîntat pe suporterii de toate culorile. Rapidiștii și dinamoviștii, dar nu numai ei, au înfierat pe bloguri “o parodie de meci” și “un blat [...]

duminică, 2 decembrie 2012, 4:01

Permalink to O greșeală, dar mare

O greșeală, dar mare

Ținînd cont de presiunea la care l-au supus clujenii în ajunul meciului din Gruia, afirm că Sebastian Colțescu a condus mulțumitor spre bine partida de Cupă dintre CFR și Dinamo. A comis și erori, una chiar gravă, dar n-a influențat [...]

joi, 29 noiembrie 2012, 4:18

Permalink to Antrenorul unei singure echipe

Antrenorul unei singure echipe

Cred că Marian Rada n-o să se supere dacă scriu că e un fel de fată-n casă la Rapid. A făcut de toate în Giulești, a jucat, a antrenat, inclusiv formația secundă, a lucrat ca vicepreședinte etc., așa a și [...]

miercuri, 28 noiembrie 2012, 4:36