Răzvan Prepeliță

Biografie completă Toate articolele
Cele mai noi articole de Răzvan Prepeliță
Botul pe labe

În ultimul timp, prestațiile lui Gabi Enache sunt tot mai tranșante. În teren pentru meciurile pierdute, iar în afara terenului pentru atitudinea ce trădează de fapt, ca să vezi!, tot neputința din teren. Nu ne vom roti prea mult în […]

...

Patriotismul lui Halep

Nu doar printre microbiști, ci din păcate și printre unii gazetari. O paranteză, aici, necesară, aș spune. E vorba și de unii gazetari care astăzi au băgat sub preș vremurile când se îndoiau de consistența jocului lui Halep și, deodată, […]

...

De bun rămas

Dar dacă ești un puști localnic, îmbrăcat cu un șort contrafăcut al celor de la FC Porto și doar cu niște șosete albe rupte, atunci nu mai e amețeală, e doar un joc. Pentru o căciulă de bani strânsă de […]

...

Știri olimpice

Comitetul Olimpic Român fost amendat pentru că în blocurile din Satul Olimpic sportivii noștri și-au închis balcoanele cu termopane.   Un sportiv român a găsit o medalie de aur pe holul unde sunt cazați americanii. Din păcate, petrecerea pe care […]

...

Bunicul și copiii campionilor

Ramele se afundă și se ridică precum niște delfini ce sar în amurg. Valurile unei bărci cu motor pline cu turiști ce tocmai a trecut în aval se izbesc de barca bătrânului ca de un ponton. Cadența de ceas elvețian […]

...

Bunicul și copiii campionilor

Un bătrân ale cărui riduri le poți număra de pe mal vâsleşte în amonte, pe Dunărea Veche, trecând pe lângă satul Mila 23.

Permalink to Bunicul și copiii campionilor
miercuri, 20 iulie 2016, 4:25

Ramele se afundă și se ridică precum niște delfini ce sar în amurg. Valurile unei bărci cu motor pline cu turiști ce tocmai a trecut în aval se izbesc de barca bătrânului ca de un ponton. Cadența de ceas elvețian nu suferă nicio modificare. Sunt rare momentele precum acesta când Delta îți aduce aminte de poveștile pe care le mai citești doar în pliantele turistice.

Satul lui Patzaichin rămâne în urmă și se pregătește de culcare în zumzetul ţânțarilor. Nu visăm încă, coșmarul e real. România are lotul de kaiac-canoe suspendat pe timpul desfășurării Olimpiadei. Vorbim de dopaj, vorbim de medicamente pe care le găsești doar pe o piață subterană. Nu contează că în 2015 Meldonium nu era interzis, nici atunci nu îl găseai pe toate drumurile. În loc să vină să vâslească tocmai de la izvorul istoriei noastre în sportul cu pagaia, sportivii noștri s-au rătăcit, luându-o pe scurtătură pe ape tulburi și poluate.

În locul celor de la COSR l-aș trimite pe bătrânul ăsta la Olimpiadă. Precis nu s-ar supăra dacă nu ar fi portdrapel, cred că ar fi doar un pic abătut dacă s-ar întoarce cu juvelnicul gol. Nici bani de drum nu ar mai cheltui Federația cu el, pentru că la cum vâslește, traversează lejer Atlanticul.

Pe ulița satului, în spatele unui fost complex alimentar construit de comuniști și dărâmat de capitalism o fată pistruiată lovește mingea cu o rachetă de lemn. Tencuiala cade ca în reclame, iar din pietrele uliței mingea sare bezmetică. Joaca puștoaicei e o bâjbâială organizată. Se crede Halep dacă o întrebi, nicidecum Serena. Ce ironie, cel mai mediatizat sportiv român de la Hagi încoace fuge de Olimpiadă pentru că vrea să aibă o familie, ignorând că are deja o mulțime de copii la picioare. Probabil, din Satul Olimpic s-ar fi simțit altfel dorul față de ei. E drept, tenisul nu e sportul ce cochetează cu celebra flacără, dar inimile ard uneori unde nu te aștepți.

Ecoul muzicii din bătrâna barcă cu motor încă răsună în depărtare. S-a făcut beznă în Mila 23, noul meu sat olimpic. Mâine au loc un alt meci de tenis și o nouă probă de kaiac-canoe pe cursul timpului. z

Comentarii (6)Adaugă comentariu

marius (1 comentarii)  •  20 iulie 2016, 21:02

SUPER tare! asa DA !

Donald (2 comentarii)  •  20 iulie 2016, 22:21

da, da, suuper tare! dar v-ati intrebat vreodata daca vanea de la mila baga si el niscaiva substante la vremea lui? autorul zice ca nu, ca-i erou... o fi, ca are ceva aur de aratat, dar baga sau nu? io zic ca da... in aceste premise, in ciuda lor, mai degraba, nici eu nu-l neg/reneg pe marele sportiv patzaichin, dar nu cred ca e eroul de mai sus. ps.si inca ceva, cred ca el a fost cel mai slab antrenor din istoria canoei romanesti.

Marius Catalin (1 comentarii)  •  20 iulie 2016, 22:37

Superb

ovidiu_3003 (18 comentarii)  •  21 iulie 2016, 8:15

Delta izvor permanent de talente...

Anonim (9 comentarii)  •  10 august 2016, 14:34

Patzaichin a fost un foarte mare sportiv si a ramas un mare roman! Merita mult mai multe astfel de articole si mai multe statui! A.

Ndoye (1 comentarii)  •  11 august 2016, 11:23

Un mare sportiv, scos pe usa din dos de actuala conducere a federatiei de Kaiac Canoe.