O pledoarie în favoarea lui Mutu, explicînd oportunitatea unei convocări la echipa naţională
Cu figura lui de înger păcătos, Mutu este tăvălit prin scandaluri. Mai nou, e bănuit că e amestecat şi în bursa falsificată a pariurilor, fără dovezi palpabile, dar într-un băiat frumos, parşiv şi de atîtea ori vinovat, într-un talent bont ca el, toată lumea e dispusă să arunce cu pietre, satisfăcîndu-şi o voluptate de cîrd.
Iată că şi reprimirea cu drepturi depline în vestiarul Fiorentinei trenează, viitorul lui Adi ricoşînd dintr-o barieră în alta. Sperăm că pînă la urmă se va reintegra în “11″-le de bază, chiar dacă împovărat de dojeni, dar reflexiv, cuminţit, maturizat, scuturat de toate relele.
Apucături preluate şi rafinate
În fond, Mutu nu e un caz singular în fotbalul nostru. E doar mai proeminent, avînd în vedere altitudinea şi mediatizarea excesivă. El a preluat doar apucăturile altora, rafinîndu-le, împingîndu-le sub lupa unui fotbal măreţ cum este cel italian.
Ca un făcut, mulţi dintre jucătorii noştri înzestraţi n-au fost uşi de biserică. Evadări din cantonament, chefuri prelungite, cafteli, aventuri picante, toate au atîrnat în cîrca unor nume grele, pe care n-am să le pomenesc, mai ales că mulţi dintre rebeli au trecut prematur în nefiinţă şi n-am de gînd să le întinez memoria. Ce-i drept, Adi i-a întrecut pe toţi, năzdrăvan şi nesupus dovedindu-se de mic, punîndu-şi pe jar toţi dascălii, în frunte cu marele Dobrin.
Fascinaţia “Briliantului”
Fie ca paranteza în care a trăit în ultimul timp hăituit de oficialii clubului, de presă şi de justiţie să-l fi determinat pe Mutu să schimbe macazul. Deşi un domn grav cum este Andrei Marga, rectorul Universităţii Babeş-Bolyai din Cluj, este de părere că Adi este un jucător terminat, exprimîndu-şi opinia într-un interviu recent, permiteţi-mi să nu-i împărtăşesc verdictul, alăturîndu-mă lui Neluţu Sabău, un om de fotbal competent şi omenos, afirmînd, la rîndu-mi, că o cooptare a florentinului în echipa naţională s-ar dovedi oportună.
Orice s-ar zice, Mutu este un jucător fascinant. În vîltoarea jocului pare un snop de artificii într-o beznă groasă, transformat într-un trasor ce sfîşie întunericul, atunci cînd trage la poartă.
Să sperăm ca după ultimele păţanii, potolit, spăşit, maturizat, Adi Mutu să nu mai calce pe vechile urme. Pînă la reabilitarea aşteptată, el nu-i deocamdată decît un cuţit de aur înfipt în trupul costeliv al fotbalului românesc.


12 comments ↓
Ma tot intreb ce moda e asta, sa dai calificative ca cititor: maestre superb, maestre ati scris si mai bine pe vremuri, maestre…! Nici macar un jurnalist nu-si poate permite asa o aroganta! OK sa scri “mi-a placut articolul!” dar “articol bun spre foarte bun” sau “un articol de foarte mare calitate” -exemple sint multe - ca un profesor de jurnalism care da note, mi se pare o infatuare ridicola, o arogare a unei competente jurnalistica inexistente. Modestia e floare rara.
Mutu e tipul de om care trece cu capul prin zid si care cu noroc a iesit pina acum bazma curata din toate prostiile pe care le-a facut. A uitat insa ca ulciorul nu merge de multe ori la apa! Nu e ultima sa “patzanie” si i se va infunda mai devreme sau mai tirziu si nu va ajunge bine! Asa zisii lui prieteni il ajuta din rasputeri sa nu paraseasca drumul “drept”! Nu stiu daca ar fi oportun sa fie chemat la lot pt. simplul motiv ca lui nu-i sta mintea la fotbal. El are alte manele in cap.
Ce bn ii sta in Alb-Albastru …Mutu plangea pt Craiova si akm se da mare dinamovit… REcunoste Mutule odata ca esti cu Stiinta!!!!!
cocaina, sibutramina, scandal peste scandal cu ospatarii…si noi ii tot dam vot de incredere, pt ca sistemul din care facem parte nu e in stare de nimic…
bravo, maestre, acest articol este inca un pas in directia gresita…
Corect, Mutu nu e un sfant, dar e un jucator cum nu avem altul. Cine se grabeste sa il inmormanteze pe Mutu, mai are de asteptat. Deocamdata el este unicul nr. 10 pe care il avem.
@diss cand fotbalul romanesc la nivel de campionate nationale si infrastructura este submediocru este normal ca si nationala sa fie la fel. razvan a avut doar ghinionul sa-l prinda pe el asceasta perioada la conducerea nationalei. cand n-ai cu ce si cu cine nu prea e vina ta. dar vorba romanilor din ziua de azi : ,,basescu e de vina da-l dreacu” asa ca sa-l scoatem si aici tap ispasitor ca doar el a creat criza mondiala si a distrus romania (si grecia eventual) - cheliosu’naibii.
Dupa ce ratam calificarea o sa vina un alt razvan si tot mocirla va fi pt ca tot nu va avea cu cine sau ce, iar peste 2 ani va veni un alt basescu si va fi la fel de rau pentru ca problemele economice sunt la nivel global.
Da, cred ca o convocare la nationala l-ar salva moral pe Mutu si l-ar reabilita, permitandu-i macar un cantec de lebada care ar ajuta si echipa Romaniei. Oricum, ar fi o dovada de solidaritate si respect, care poate ar mai intari si patriotismul la stranierii nostri din fotbal sau de oriunde.
Ee, dar cu Chivu ce ne facem ?
Un articol de foarte mare calitate , felicitari domnule Ion Cupen respect si hai cu Mutu la nationala avem nevoie de el mai mult ca oricand!
Un comentariu ponderat,poate Adrian va intelege ca multi din cei care-l sfatuiesc nu-o fac mereu sa-l ajute si ca prea multi trag foloase din prostiile pe care le face.Asa ambitios cum il stim va reveni si la echipa de club si poate si la nationala si atunci aceiasi f. multi il vor adula.
Felicitari, maestre, pentru articol! Avem nevoie de Mutu, speram sa-si revina dupa toate cate au fost si sa redevina decarul nationalei care de unul singur ne-a calificat la ultimul turneu final la care am participat.
Ma indoiesc ca Dv credeti cu adevarat ce ati scris!
Nici cand era in mare forma si juca la echipa de club nu a facut el mari ravagii la nationala, dar acuma.
Ne dorim sa stea altfel lucrurile dar ….
daca l-ar chema Razvan la nationala cred ca l-ar termin definitiv.
Maestre sa ne traiesti!
Inainte sa va citesc articolul,- bun spre foarte bun, ca de obicei- am citit componenta lotului pentru turneul din Cipru si m-am cutremurat!
Este cel mai slab din istoria nationalei ! Va spun cu mana pe inima ca locul 56 pe care am iernat va fi o amintire frumoasa peste 2-3 luni!
Chiar il compatimesc pe Razvan, chiar daca si-o mai face si cu mana lui, ma refer la “petardele” Florescu , Apostol,Sburlea si ar mai fi cativa. Acest “macho” al fotbalului romanesc, singurul antrenor de nationala din lume cu cercel in ureche - nu il punem si pe Maradona ca el e un geniu!- nu a inteles sau nu a putut sa inteleaga niciodata ca nationala nu e FC Brasov!
“Ajutat” si de alt mare “strateg” , l-am numit pe Lupescu care are marele “merit” de al fi indepartat,prin niste declaratii idioate, pe Radoi de la nationala, sfatuit de taticutul Lucescu, Razvanel pas,pas ne-a dus pe 56 !!!! in lume! Aici o “contributie” majora o au si Mitica si Sandu care de ani buni nu mai fac decat sa isi umple salile de bal cu candelabre aduse de prin China ( cazul lui Mitica) sau sa isi trateza bolile pe banii presedintilor de cluburi prin strainataturi,cazul lui Mircea Sandu!
Revenind la cazul Mutu, eu nu cred ca se va schimba niciodata ,deprinderile gresite si sictirul cu care ii trateaza pe absolut toti care se intersecteaza vremelnic cu el, sunt prea adanc inradacinate!
Dar,…intodeauna exista un dar, la ce lot a convocat Razvanel (nici nu avea de unde,dar hai sa fim seriosi!) poate ca Mutu ne va ajuta sa nu mai luam 5 ca in Serbia,unde sa nu uitam a fost singurul care a incercat sa traga un sut spre poarta adversarilor! Apoi de necaz ca nu a reusit si a mai fost si schimbat a fugit din cantonament ca si cum am fi castigat noi cu 5-0! Vorba aceea: cap am, minte ce imi mai trebuie!
Sanatate maxima!
Foarte frumos si adevarat
Leave a Comment