Nu puţini trebuie să-şi fi dat bobîrnace pentru a se asigura că nu visează la auzul următoarei ştiri: Steaua îl vrea pe Belluschi. Nu pe James Belushi, actorul, ci pe Fernando Belluschi, fotbalistul lui River Plate, cel care l-a convins pe Passarela, antrenorul lui River, să-l titularizeze, în detrimentul mult mai cunoscutului Marcelo Gallardo.
Delirul continua. “Steaua oferă 16 milioane de dolari şi garantează un salariu de 1,8 milioane de dolari pe sezon”. Ba mai mult, “reprezentanţi ai Stelei au ajuns la Buenos Aires pentru a negocia cu conducerea lui River”. Toate aceste informaţii au apărut în diverse ziare din Argentina şi au fost preluate, prin intermediul Mediafax, de mass-media română.
Avem de-a face cu un clasic exemplu de manipulare prin presă. În care Steaua a fost prinsă la mijloc, fără voia ei sau a lui Gigi Becali. Oricît de mult i-ar plăcea finanţatorului stelist să se laude, de o asemenea exagerare n-ar fi fost capabil. Cu toate că, prinsă în vîltoarea zvonurilor, Steaua a cîştigat destul de mult la capitolul imagine, pentru că informaţia a circulat pe multe agenţii ori site-uri de internet din lume. Nu-i rău deloc să se scrie că Steaua se bate cu cluburi importante pentru un asemenea jucător. Chit că nu-i adevărat.
Şi atunci, unde este manipularea? Iat-o. În aceste zile se vorbeşte tot mai insistent despre interesul lui Atletico Madrid pentru acest Belluschi. Atunci cînd discuţiile sînt în toi şi se negociază pentru orice amănunt, dă foarte bine să mai apară un cumpărător interesat. Aşa, ca o presiune suplimentară. Se petrec lucrurile astea peste tot în lume, inclusiv la noi. Cum se află lucrul ăsta? Simplu. Impresarul jucătorului, sau preşedintele clubului “vînzător”, are o discuţie, aparent întîmplătoare, cu un ziarist şi scapă informaţia, aparent neintenţionat, mizînd pe dorinţa oricărui jurnalist de a furniza o ştire în premieră. În cazul de faţă, aflîndu-ne în Argentina, s-a mizat pe dificultatea verificării informaţiei. România e prea departe, alt continent, alt fus orar, altă limbă, se va merge deci pe încredere.
Aşa s-a întîmplat. Ştirea a fost introdusă într-un articol ce a apărut în ziarul “La Nacion”, joi, 24 mai, într-un articol ce-l avea ca subiect pe Ariel Ortega. Într-o jumătate de rînd: “Se zice că de Belluschi ar fi interesată şi Steaua Bucureşti”. Atît. Suficient însă pentru a fi prinsă în bloguri şi forumuri. Reluată luni, 28 mai, tot în “La Nacion”. Şi de aici în ediţiile electronice ale “Ole” şi “Clarin”, două publicaţii importante în Argentina.
Dacă manipularea a reuşit sau nu, vom vedea în curînd. Cînd vor veni noi informaţii referitoare la transferul jucătorului în Europa şi la sume.
P.S
Luni, acest subiect, interesul Stelei pentru Belluschi, a fost propus din Argentina şi spaniolilor de la Marca pentru suplimentul săptămînal dedicat comunităţilor străine din Spania. Mult mai aproape de fenomen, mult mai stăpîni pe situaţia fotbalului din diverse ţări europene, cei de la Marca l-au refuzat politicos.



44 comments ↓
Pagini: [3] 2 1 » Afiseaza toate comentariile
Am intrat pe multe siteuri si am vazut chiar un video cu directorul de la River Plate spunand ca Steaua e interesata de acest jucator … asa ca voi , ”redactorii” astia de doi lei cand scrietzi un articol atzi putea pune niste dialoguri ale persoanelor in cauza nu sa facetzi voi un intreg roman si sa va datzi cu presupusul … probabil ca nu va ajunge la steaua acest jucator neavand bani sa il cumpere dar se pare ca intr-adevar Steaua a fost interesata de achizitionarea lui Beluschi
E clar ca Beluschi ala n-o s a vina in romania daca intr-adevar sunt interesate cluburile mari de el, daca cluburile mari nu sunt interesate de el inseamna ca el categoric nu valoreaza 16 mil, prb e ac nici nu valoreaza, oricum nici macar gigi becali nu are atata cash incat sa dea atatia bani p un jucator, inca cva domnule niculescu, mi se pare mie sau articolul asta e in totala contradictie q cel anterior al dumneavoastra, acolo ati zis ca Becali s-a laudat ca-l ia p Beluschi fara sa poata ssa o faca q unicul scop de a-si imbunatati imaginea, aqm ziceti ac nu e vina lui, ci a celor din Argentina, wow ce repede v-ati schimbat parerea.
Surface Computer, daca nu vezi asta nu esti om normal, absolut fenomenal. Acceseaza http://surfacecomputer.linkutil.ro Trimite mai departe!
ma indoiesc serios ca acest Belluschi valoreaza 16 milioane E.
In fine, un articol bun de la Andrei Niculescu. Felicitari!
hmmmm….si daca e vorba de asa atunci de unde pana unde a prezentat realitatea tv acea copie a faxului ala trimis de argaseala??? oricum de cat sa dea atatia bani pe un singur jucator ar putea sa cumpere mai multi jucatori destul de buni care sa alcatuiasca o echipa valoroasa….nu 7-8 paduchi si doar 2-3 valorosi…..totusi ar fi o lovitura de imagine..(sau cum se spune)…astept un raspuns
hmmmm….si daca e vorba de asa atunci de unde pana unde a prezentat realitatea tv acea copie a faxului ala trimis de argaseala??? oricum de cat sa dea atatia bani pe un singur jucator ar putea sa cumpere mai multi jucatori destul de buni care sa alcatuiasca o echipa valoroasa….nu 7-8 paduchi si doar 2-3 valorosi…..totusi ar fi o lovitura de imagine..(sau cum se spune)
steaua si ciobanul ei cumpara arbitri si meciuri 3 ani cu banii aia nu un jucator strain
sperante pentru stelisti…dar ce sperante ? jiji sa dea 16 milioane ??? ha ha ha cred ca e cel mai tare banc…steaua sa ia un astfel de jucator ? niciodata… si oricum nu are nevoie ca deja si-a tras doua transferuri bomba
Gurita si Badoi, unul de 34 de ani, altul de 31…deja mor de frica stelei… steaua este doar o gluma proasta…
FORZA DINAMO FOREVER !!!
ps: articolul este foarte bun
Se pare ca mi-ai urmat SFATURILE si ai facut ceva ‘meditatii’ la limba romana ( asta daca nu ai ‘mituit’ pe cineva sa scrie pentru tine; orice e posibil );
Oricum articolul e bun
Toata faza este penibila … care nu ajuta cu nimic Steaua.
In primul rand cei de la River sunt destepti, au lansat aceasta stire doar ca sa le forteze mana celor de la Atletico sau eu stiu ce club vrea sa-l mai pe Belluschi. Apoi cei de la River s-au gandit sa aleaga un club care nicidecum nu ar fi deranjata de aceasta stire, ci dimpotriva s-ar simti onorata sa-i fie folosit numele, doar ca sa mai iasa un pic in fata. Un club mare cum se tot crede Steaua ar fi raspuns acestei stiri intr-un mod negativ, dandu-si seama ca e folosita doar ca sa-i mai creasca suma de transfer a jucatorului.
Toti cei care s-au gandit un moment ca vreun jucator ca Belluschi ar ajunge vreodata in Romania este ori copil, ori extrem de naiv … La noi in Romania vor ajunge jucatori de valoarea lui Thereau sau Blay jucatori care sunt de mana a doua, care apoi se cred prea valorosi. Iar daca sunt prea tehnici au deficienta in alta parte (vezi Elton).
Ar vrea el Behehecali sa aiba banii magnatilor rusi si ucrainieni; pacat de Steaua ca a incaput pe mana astuia; nici cu Copos nu mi-e rusine; si nici cu sleahta de la Dinamo.
Bai baieti, vedeti ca Realitatea a prezentat aseara corespondenta dintre Steaua si River in privinta lui Belluschi, prin care se solicita informatii privind conditiile de transfer…
Ca e doar un fax trimis “by request” pentru a putea fi folosit de sefii lui River ca forma de presiune in negocierile cu Atletico sau cu mai stiu eu cine, asta ramane de vazut.
M-ar distra (si chiar ar fi o superlovitura de imagine, si nu numai, pentru Gigi) ca de fapt asta sa fie “avionul de 16 mil de dolari” cu care se lauda ghelbanu’. Si daca stai un pic s-o judeci la rece 16 mil investiti intr-un jucator fuoriclase incep sa produca bani din secunda 2. Aceeasi suma investita intr-un avion nu stiu daca se amortizeaza in mai putin de 10 ani… Dac-as fi Gigi, chiar as face-o!
@rosualbastru: tu esti bolnav … punkt
am sa va dau o stire in premiera … la dinamo vine arsene wenger, foarte posibil sa aduca si pe tierianri. sunt ca si transferati messi, gerrard si terry …
oh, Doamne … cat a castigat la imagine clubul meu drag …
ps aceasta stire de mare spectacol este umbrita de vestea ca baciul piperean a cumparat gloria (fi-mi-ar scarba) buzau (fi-mi-ar si mai multa scarba) … se lanseaza un concurs, o singura intrebare: CARE VA FI REZULTATUL PARTIDEI DUNAREA-GLORIA ???
@Andrei Niculescu; toata stima !
doar nu credeati ca mimi este singurul fanfaron din fotbal…
Cu investitii de 10 milioane, nu faci mare lucru. Ca sa
fii competitiv astazi in fotbal, trebuie sa investesti, ori,
te dai la o parte si, lasi locul liber pentru altul mai, destept.
HAI STEAUA! HAI ROMANIA!
MOSHULE LA MADRID SE VORBESTE DE TRANSFERUL LUI CONTRA LA STEAUA……..
nici nu am auzit de el si cred ca e sub elton sigur
Bai nene asta Belusii e sub elton HAHAAH n-are loc la steaua !!!
Cum ma sa-i dea 1.8 milioane salariu? Pai turbeaza finu’ in vestiar ca ia altul mai multi bani ca el.
SZUPER OK ARTICOLU’ , dar tre’ sa aflam si adevarul. cand? vom vedea
Pagini: [3] 2 1 » Afiseaza toate comentariile
Leave a Comment