www.maicivilizati.ro

….aşteaptă ca solidaritatea suporterilor rivali să nu se manifeste doar în momentele de doliu

În ziua în care s-a prăpădit Florea Dumitrache, pe www.fcsteaua.ro a apărut necrologul fostului dinamovist, neîndoios, unul dintre cei mai talentaţi jucători din istoria modernă a fotbalului românesc. Cum cariera celui numit “Mopsul” s-a consumat în Ştefan cel Mare, anunţul decesului său pe un site dedicat fanilor roş-albaştri a stîrnit surprinderea, chiar indignarea, unui suporter stelist. Semnînd Ultramoro, respectivul nu s-a sfiit să posteze că “unde mă doare pe mine că a murit ăla?! A murit şi tataia şi ce dacă?! De unde pînă unde a (sic) ajuns astfel de oameni pe site-ul nostru? Ce tangenţe avea cu clubul nostru?”. Am refuzat pe moment, cum procedez şi acum, să judec asemenea enormitate, considerînd că prostia nu merită comentată. Iar blasfemia, întrucît despre asta discutăm, şi mai puţin. Parcurgînd însă restul intrărilor de pe adresa menţionată, am constatat că toţi ceilalţi fani stelişti, fără excepţie, s-au grăbit să-l pună la punct pe nervosul Ultramoro. Nici unul nu i-a ţinut isonul. Dimpotrivă, chit că recomandîndu-se drept susţinători frenetici ai echipei din Ghencea, ei au condamnat ferm, uneori şI cu mînie, răutatea de care a dat dovadă autorul textului reprodus mai sus. Citez unul dintre zecile de răspunsuri menite să-l facă pe Ultramoro să se simtă izolat, ba şi să se ruşineze: “Înainte de toate, sîntem oameni şi trebuie să ne respectăm ca suporteri. Avem datoria să respectăm adevăratele valori, indiferent de unde provin ele”. Plecînd de aici, să ne aducem aminte că, recent, dinamoviştii i-au transmis condoleanţe stelistului Dică, prin intermediul site-ului lor, cînd acesta şi-a pierdut tatăl.

N-am să mai lungesc vorba, repetînd că, deşi a jucat la Dinamo, “Mopsul” a luminat, graţie unui har nepereche, întreg fotbalul nostru. Într-adevăr, şi-a cheltuit cîteodată copilăreşte geniul şi chiar viaţa, dar aşa i-a fost lui scris. Fiecare om e alt om, iar despre morţi, expresie pe care am moştenit-o din antichitate, numai de bine. Altceva aş vrea să mai spun. Că, în măsura în care solidaritatea manifestată contra lui Ultramoro, absolut impresionantă, ar acţiona şi împotriva bezmeticilor ce urîţesc tribunele, înjurînd şi repezindu-se la bătaie, atunci fotbalul românesc ar căpăta o şansă în plus să se civilizeze. Implicit, şi să devină mai puternic.

93 comments ↓

Pagini: [5] 4 3 2 1 » Afiseaza toate comentariile

# 93 Roackerul on 30.04.07 at 7:00 pm

Bre nea “un_rapidist” nu bagi nimic azi pe blogul lu’ Nea “mata” Ovi?

# 92 maximus craioveanus on 30.04.07 at 4:46 pm

Hey Romika fara frika cat e halatu?halatuuu bre cat e? sectzia NPI Socola 0235/32790…..terapie de sok bai baiatule!!!!

# 91 stoica on 30.04.07 at 4:27 pm

Ce mai civilizatie

# 90 Gigel Matriteru' on 30.04.07 at 1:25 pm

Mei, ultramoro! Iti incarcara fraierii cartela?

# 89 ultramoro on 30.04.07 at 1:17 pm

voi mă faceţi de ruşine.RUŞINE SĂ VĂ FIE!

# 88 ultramoro on 30.04.07 at 1:16 pm

Sunt stelist adevărat.tel.0765911065.Romică mă numesc.

# 87 Vasile - Tg. Jiu on 30.04.07 at 11:45 am

Florea Dumitrache = frumusetea fotbalului tineretii mele.
O lacrima pe obraz!

# 86 danutz on 30.04.07 at 11:41 am

voi chiar credeti ca idiotu asta e suportel al stelei ? probabil e rapidist, dinamovist nu pot zice ca e dak a spus ce a spus .. eci cel mai probabil e un idiot care nu are ce face si vrea sa aduca injuraturi la adresa stelei .. desi putea face chestia asta si prin metode mai ortodoxe.. nu a lua in deradere moartea unuia dintre cei mai buni jucatori romani de fotbal ..

# 85 CheeroKee on 30.04.07 at 9:58 am

ultramoro Says:

April 29th, 2007 at 6:43 pm
unde mă doare pe mine că a murit ăla?! A murit şi tataia şi ce dacă?! De unde pînă unde a ajuns astfel de oameni pe site-ul nostru? Ce tangenţe avea cu clubul nostru?

Ba ultraMORON ce esti … de cand e clubu’ STEAUA clubul tau ?!?!? tu esti un antipatic suporter pe care Clubul Steaua nu ar trebuii sa`l aibe… esti foarte vulgar si dupa cum se vede foarte prost amice.Mai cresti un pic .. doar un pic.. si te rog din suflet, numai tine cu STEAUA ca ne faci de rusine, sincer.

# 84 st3f on 30.04.07 at 9:27 am

mai bine isi punea ultraBORO….dak tot ii prost

# 83 Armata Ultra on 30.04.07 at 8:56 am

http://www.fotbalplus.com/hagi-si-popescu-la-steaua.html

# 82 www.gsp.ro on 30.04.07 at 8:51 am

If NIVEA it’s for MEN, for who it’s Gazeta Sporturilor?
The answer: IT’S BLOWING IN THE WIND.
( Pentru prosti ca noi care o auzim de 1.000.000 de ori pe zi)

If NIVEA it’s for MEN, for who it’s Gazeta Sporturilor?
The answer: IT’S BLOWING IN THE WIND.
( Pentru prosti ca noi care o auzim de 1.000.000 de ori pe zi)

If NIVEA it’s for MEN, for who it’s Gazeta Sporturilor?
The answer: IT’S BLOWING IN THE WIND.
( Pentru prosti ca noi care o auzim de 1.000.000 de ori pe zi)

# 81 VULPASIN on 30.04.07 at 6:39 am

In primul rand:

Dumnezeu sa-l odihneasca pe Florica Dumitrache.

Apoi…sun oameni care inteleg sa fie OAMENI…de ex. eu nu-l suport pe Dica, asta e ce simt eu…dar cand si-a pierdut tatal am fost trist alaturi de el, si i-am transmis sincerele mele condoleante…si mai sunt printre noi oamenii si viermi ca cel mentionat in articolul de fata…pe cei ca ala noi ii numim SPURKATII

Cat despre extrapolarea acestui “fenomen” huliganic…putini au puterea, ca sa ia atitudine impotriva “camarazilor” microbisti…
Un exemplu, pe site-ul Rapidului www.rapidisti.ro este un huligan (”rapidist 10000%”) care injura tot ce misca si nu are culoare visinie, indeamna pe toti rapidistii “sa-i termine pe adversari, unde-i prind, pe strada in stadion” “sa distruga stadionul advers si sa-i dea foc”, etc….

http://www.rapidisti.ro/forum/viewtopic.php?t=2089&postdays=0&postorder=asc&start=90

Ce fac administratorii de la GSP(!?!) il indeamna cu blandete pe huligan si, de-o potriva pe cel care atrage atentia asupra huliganului sa se “potoleasca”…
E greu pentru unii sa-si faca curatenie in propria curte si asa ajungem sa ne sufocam de prea multe gunoaie…

# 80 DeMaio on 30.04.07 at 1:59 am

romica…auzi nume.

# 79 VLAD_CORLEONE on 30.04.07 at 12:32 am

Dumnezeu sa`l odihneasca in pace!!! frtatilor romoca asta e vreun pusti de 12 ani kre zice si el asa k tine cu steaua…..probabil nu a fost niciodata la vrun meci al stelei….e un retardat,,,,nu`l bagati in seama….nea Ovidiu nu merita asta aricolu….apropo unul foarte reusit…

# 78 Mihai on 30.04.07 at 12:31 am

Desi sunt STELIST, DUMITRACHE a fost cel mai mare atacant pe care l-am vazut jucand vreodata la noi. Aveam 10 ani la mondialele din mexic ‘70 cand l-am vazut pe DUMITRACHE facand acea faza memoriala in fata lui Bobby Moore. Dumnezeu sa te ierte MOPSULE

# 77 CRS on 30.04.07 at 12:26 am

bai baiatule.. asta de te crezi ultramoro… eshti stresant tata… calmeaza-te.. fa o clisma shi te culca…. cat despre adevaratul ultramoro… realizatzi ca atzi facut o vedeta locala dintr-un om cu orizonturi foarte limitate… care demonstreaza pe deplin cat de eterogen este grupul suporterilor unei echipe… eu sunt stelist shi sincer nu cred ca oameni ca el sau tweety ne strica imaginea, pt ca nu suntem fratzi, colegi de serviciu sau de facultate shi nici nu avem totzi aceeashi profesie sau nivel cultural/intelectual…

# 76 radical on 30.04.07 at 12:11 am

In primul rand Dumnezeu sa-l ierte pe “Mops”.
In al doilea rand nu cred ca asta care posteaza aici cu moro e cel care a postat si in partea cealalta.
Si in al 3-lea rand chiar daca sunt stelist am tot respectul pentru oameni ca Haldan sau Dumitrache, pentru ca in ziua de azi mai rar vezi asemenea “specimene” care sa se dedice trup si suflet pentru echipa.
De mercenari sunt satul …

# 75 unu care plateste abonament on 30.04.07 at 12:01 am

M-am uitat in mare la mesajele postate de baietelul ala, ultra nu stiu cum… vedeti de “suporteri d-astia adevarati” nu avem loc pe stadioane, stau si mauit acasa la tv. ca sunt unii dezaxati care nu au treaba in fata blocului si se fac ultrasi. Si nu este un caz izolat asta, acum cativa ani eram la un meci Dinamo - Steaua in groapa, in galeria Stelei, care numara cam 3.000 de oameni. La un moment dat 90% dintre ei au inceput sa strige injurii la adesa lui Catalin Haldan… Cam atat despre fenomenul ultras, pe care noi astia cu abonamente din tata-n fiu nu prea il intelegem

# 74 Dandy on 29.04.07 at 11:45 pm

Lol, cata agitatie pt un dezaxat:)…gogu o vede pe irina la mall(sau mol:D), dar eu nu am tigari.Nu imi trebuie nimic, dar va arat eu ce inseamna bataie.Judecati-ma pt asta!

Pagini: [5] 4 3 2 1 » Afiseaza toate comentariile

Leave a Comment

Reguli :
1. Tratati persoanele care scriu pe acest blog cu respect, nu folositi un limbaj necivilizat sau cuvinte care sa aduca o vatamare morala celorlalte persoane care posteaza mesaje.
        a. In comentariile dumneavoastra va rugam sa va referiti doar la articolul/editorialul in cauza si sa nu atacati autorul.
        b. Nu folositi un limbaj explicit sexual, vulgar sau care sa jigneasca.
        c. Fara comentarii discriminatorii cu tenta xenofoba, antisemita sau rasista.
2. Nu publicati sau solicitati in comentariile dumneavostra adrese de web, produse sau servicii.
3. Nu transformati acest blog intr-un "chat".
4. Pentru protectia dumneavostra nu folositi in comentarii informatii personale, adrese de email, numere de telefon sau URL.
5. In comentarii nu puteti folosi decit urmatoarele coduri HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>
6. Daca aveti vreo plangere in ceea ce priveste administrarea acestui blog puteti trimite un mesaj la adresa de mail: contact@gsp.ro.
7. Comentariile care intra in contradictie cu regulile de mai sus vor fi sterse fara a se afisa vreun motiv.
8. Daca veti continua sa sfidati aceste reguli nu veti mai putea sa postati mesaje.

Comentand pe acest blog, sunteti de acord cu regulile precizate, le intelegeti si va dati acordul ca le veti respecta. Va multumim.