Viaţa la puls 200

Hunedoara, 17 ani fără Klein. I se spunea Mişa şi a fost fotbalist

200 de hunedoreni l-au comemorat pe Michael Klein. Mulţi dintre ei, cu fulare alb-albastre şi bannere cu mesaje nostalgice, nici n-au apucat să-l vadă jucînd. Sînt băieţii răi din jurnalele de ştiri sportive. Uităm deseori că istoria nu se scrie în ţinută obligatorie, la un ceai dansant. Huliţii ultraşi susţin că istoria nu se uită, şi se adună mereu, în februarie, lîngă bustul fostului căpitan. S-au strîns puţini? Important este că au fost acolo.

Klein a plecat în 1993, în timpul unui antrenament la Bayer Uerdingen, la doar un an după ce retrogradase Corvinul din Divizia A. Doar la prima vedere datele sînt întîmplătoare. Doar la prima vedere. Moartea sa subită a generat comentarii maliţioase. S-a vorbit de dopaj, fiindcă era greu de crezut că fundaşul puternic ca un taur putea fi răpus de nişte flotări. Fosta  soţie, Adriana, a risipit misterul, pentru cei care au vrut s-o asculte. Mişa suferea de cardiomiopatie aritmogenă ventriculară dreaptă, o boală greu de descoperit la un control de rutină, o afecţiune moştenită din familie.

Cîteva precizări necesare. Klein a fost prototipul fotbalistului de bandă modern. Juca pe stînga, nu se împiedica de minge, era “rău” ca Mirel Rădoi, ca să înţeleagă şi puştii cu ipod-uri despre cine povestim, alerga mai mult decît Bănel. Din centrările sale, tip covrig, s-au înfruptat o mulţime de fotbalişti, chiar şi Boloni, într-un meci chinuitor cu Cipru, cînd victoria a venit tîrziu, netezind drumul spre Euro ‘84. Mişa a fost liderul Corvinului, plămădit de Mircea Lucescu. Era fratele mai mare pentru Gabor, Andone, Petcu sau Mateuţ. După un scurt sejur la Brad, a intrat în teren în minutul 20 al unei partide de cupă cu Metalul Bucureşti, înlocuindu-l pe Economu, care se accidentase. De atunci n-a mai pierdut echipa. A fost ultimul care l-a urmat pe Lucescu la Dinamo, parcă presimţise că nu se va mai întoarce.

A trecut parcă un secol de cînd nu mai e Mişa. Corvinul nu mai există. Doar cîteva dosare, aruncate pe un dulap de tablă, în biroul înghesuit al lui Mircea Alic, mai amintesc de Barcelona din Ardeal. Complexul sportiv a fost amputat de un hipermarket, cînii vagabonzi se hîrjonesc printre bălării pe terenul unde se antrenau băieţii lui Il Luce, furnalele nu mai respiră. Totul e cenuşiu, s-a furat ce era de furat, s-au făcut averi din fierul vechi. Cînd şomajul cariază liniştea urbei, sportul pare un moft. Mai demult fotbalul era supapa prin care ne bucuram de viaţă, atunci simţeam că trăim cu adevărat, între un telejurnal şi un discurs al tovarăşului. Ne e dor de Corvinul, de Olimpia Satu Mare, de Reşiţa, de Progresul. Le aşteptăm în prime time pe FC Argeş, “U” Cluj, Petrolul, FC Baia Mare şi UTA. Nu săriţi, e un articol scris la comanda miilor de fani uitaţi. Aceasta e declaraţia mea de interese.

Stadionul ce poartă numele fostului căpitan a fost plin ultima oară cînd oraşul s-a strîns pentru a-şi lua la revedere. “Dacă Mişa ar fi trăit, Corvinul nu ar fi murit”, spun cei ce trec prin faţa bustului. Sînt 17 ani fără Mişa, 17 ani de cînd Hunedoara are nevoie de un transplant de inimă.

55 comments ↓

Pagini: [3] 2 1 » Afiseaza toate comentariile

# 55 carol on 08.02.10 at 7:46 pm

un articol minunat. MULTUMIM ALINE

# 54 ALINdeHD on 08.02.10 at 5:19 pm

Impresionant articolul. Imi vine sa lacrimez la emotia randurilor scrise de Alin Fornade.
Multumim pentru ca nu ne-ati uitat!

# 53 IceCream on 07.02.10 at 10:53 pm

Felicitari pentru articol!Nici in aria locala nu s-a nimerit vreun jurnalist care sa spuna vorbele din suflet si atat de adevarate. Adevaratele glorii traiesc prin noi ! Corvinul nu moare!

# 52 celebrul_anonim on 07.02.10 at 2:40 pm

Nu l-am vazut nicodata pe Klein jucand,dar am inteles ca a fost un geniu.RIP KLEIN.
AGAINST MODERN FOOTBALL!!

# 51 gil on 07.02.10 at 11:42 am

e bine ca cineva asi mai aduce amintede asemenea sportivi care ne-au parasit asa repede,dumnezeu sa-l odihneasca an pace

# 50 John on 07.02.10 at 12:17 am

Bravo! Superb articolul! Pacat ca nu mai avem asemenea fotbal si fotbalisti, cel putin ne resemnam cu amintirile…

# 49 dinamovism cronic on 06.02.10 at 10:35 pm

Frumos si trist…

# 48 dan on 06.02.10 at 10:05 pm

Mare jucator Misa Klein. Pe langa el toti astia din fotbalul autohton de azi sunt mate lesinate. Astfel de jucatori ca el nu se vor mai naste curand in Romania. Pacat mare pacat. In sfarsit mai scrie cineva si despre fotbalisti adevarati nu numai despre drogati ca Mutu. Felicitari !

# 47 Cosmin Dan on 06.02.10 at 8:26 pm

Aline, satmarenii iti multumesc!
http://fcolimpia.ro/Ne_e_dor_de_Olimpia_Satu_Mare____594.html

# 46 ghiorghita daniel on 06.02.10 at 6:20 pm

Felicitari Aline ai scris cu sufletul adevarul este ca ne e dor de Corvinul ,articolele tale i-mi dau mai multa putere in lupta pentru reactivarea Corvinului.,Hunedoara are o poveste speciala e greu ca toti s-o inteleaga .La anul implinim 90 de ani de agonie si extaz de bucuri si de tristeti.Era frumos ca si Klein sa fie alaturi de suporterii Corvinului la aceasta sarbatoare unde speram sa fim si reafiliati la FRF ,.dar cum el nu mai este real ci doar un bust unde ne mai strangem pe 2 februarie .Adevarul este ca si hunedorenilor le este dor de Olipia Satu Mare ,UTA Ucluj,RESITA ,FC BAIA MARE ,PROGRESUL INTER SIBIU ,echipe care dadeau culoare fotbalului si mobilizau orase importante in zi de meciuri ,.Mi-e dor in special de singura echipa cu care am fost crescut de mic Corvinul Hunedoara 1921 ,pentru care lupt alaturi de Mircea Alic si Ovidiu Hada si multi alti suporteri cu mentalitate si patriotism pentru tara si orasul lor.I-mi place ff mult cum ai scris felicitarile noastre ale corvinistilor.

# 45 bIG bROTHER on 06.02.10 at 5:28 pm

Nu tin minte sa mi se mai fi facut vreodata pielea de gaina de la un articol de ziar… Felicitari, Aline! Orice alte cuvinte sunt de prisos…

Faceti-l pe Misa sa zambeasca! Corvinul trebuie sa renasca!

# 44 dan buc on 06.02.10 at 4:04 pm

Da, prima data am ajuns la Deva la inceputul anilor 80′ si mi s-a parut cel mai ingrijit oras din Romania !!! Inca odata multumesc pentru raspuns si mult succes in continuare Aline !!!

# 43 Alin Fornade on 06.02.10 at 3:35 pm

dan buc: m-am nascut la Deva

# 42 dan buc on 06.02.10 at 3:29 pm

Da multumesc il stiu pe bine pe Ionita de la rapid !!! Apara foarte bine in meciurile cu Steaua si Dinamo !!! Avea niste parade frumoase dar in meciurile cu echipele mai modeste nu se concentra prea bine !!! Aline ti scrii mult si cu sufletul !!! Bravo !!! Esti cumva hunedorean la origine !!!

# 41 Alin Fornade on 06.02.10 at 3:18 pm

dan buc: pe portarul Corvinului il chema Marin Ionita. A jucat si la Rapid
@ all: multumesc pentru mesaje

# 40 jiji on 06.02.10 at 2:12 pm

fumos articol. daca doriti sa cititi ceva frumos si cutremurator in acelasi timp, nu scapati compunerea fiicei lui misha din prosport. respect pt acest mare om, cum nu mai sint de la acea generatie de aur

# 39 nelutumarchis on 06.02.10 at 1:35 pm

Nu o sa uit niciodata meciurile cu Steaua (care peste doua luni castiga CCE) cu trasoarele lu Gabor si Mateut, cu Sportul ( la care juca Hagi) si atatea meciuri care mi-au marcat copilaria. La toti acei meseriasi ai gazonului RESPECT
Din pacate totul pare azi un vis. Nici furnalele nu mai fumega la Hunedoara dar nici altceva nu mai e …O tempora

# 38 dan buc on 06.02.10 at 12:34 pm

Si inca ceva ,imi aduc aminte cum Lucescu facea antrenamente cot la cot cu jucatorii Corvinului daca nu ma insel a si jucat un timp !! Nu-mi mai aduc aminte portarul Corvinului !! Poate imi spune cineva !!

# 37 dan buc on 06.02.10 at 12:20 pm

Frumos articolul !! Felicitari !! Mi-l aduc foarte bine pe Misa Klein…Parca il am si acum in fata ochilor !!! L-am vazut si pe viu pe Dinamo !!! Nu-i mai fac caracterizarea pentru ca stim cu totii cit de profesionist era ….In afara lui Dinamo aveam si eu favoritele mele, cum ar fi Corvinul sau Baia Mare a lui Mateianu !!! Si acum o stiu pe de rost : Vaetus,Rednic, Gabor,Dubinciuc,Mateut, Ando…etc..Imi aduc aminte si de Olimpia Satu Mare sau FC.Bihor, etc..!!! Pacat !! Nu stiu ce sa zic…Sunt mai multi factori care sunt de vina !! In primul rind nu sa gasit un investitor capabil. In al doilea rind e vina consiililor locale…M-au trecut multe emotii sa-i vad pe Hunedoreni comemorind asa frumos amintirile cu Misa !!! RIP MISA !!!

# 36 cristymotz on 06.02.10 at 1:10 am

Senzational articolul!!! Eu l-am prins jucand pe MIŞA KLEIN…si era…de VIS!!! Multumesc din suflet ziaristului care ne-a adus aminte de acest mare OM, CARACTER si FOTBALIST!!!!!

Pagini: [3] 2 1 » Afiseaza toate comentariile

Leave a Comment

Reguli :
1. Tratati persoanele care scriu pe acest blog cu respect, nu folositi un limbaj necivilizat sau cuvinte care sa aduca o vatamare morala celorlalte persoane care posteaza mesaje.
        a. In comentariile dumneavoastra va rugam sa va referiti doar la articolul/editorialul in cauza si sa nu atacati autorul.
        b. Nu folositi un limbaj explicit sexual, vulgar sau care sa jigneasca.
        c. Fara comentarii discriminatorii cu tenta xenofoba, antisemita sau rasista.
2. Nu publicati sau solicitati in comentariile dumneavostra adrese de web, produse sau servicii.
3. Nu transformati acest blog intr-un "chat".
4. Pentru protectia dumneavostra nu folositi in comentarii informatii personale, adrese de email, numere de telefon sau URL.
5. In comentarii nu puteti folosi decit urmatoarele coduri HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>
6. Daca aveti vreo plangere in ceea ce priveste administrarea acestui blog puteti trimite un mesaj la adresa de mail: contact@gsp.ro.
7. Comentariile care intra in contradictie cu regulile de mai sus vor fi sterse fara a se afisa vreun motiv.
8. Daca veti continua sa sfidati aceste reguli nu veti mai putea sa postati mesaje.

Comentand pe acest blog, sunteti de acord cu regulile precizate, le intelegeti si va dati acordul ca le veti respecta. Va multumim.